Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ


souzy

Recommended Posts

Έφτιαξα σήμερα μπισκότα με φυστικοβούτυρο και αναρωτιέμαι... να δώσω στον Άγγελο ή συγκαταλέγεται στα αλλεργιογόνα;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα.Επειδη εψαξα για το φυστικοβουτυρο αλλα τελικα....μπερδευτηκα!Η κορη μου είναι 27 μηνων,επιτρεπεται να της το δωσω???Γενικοτερα με τις αλλεργιεσ δεν είχαμε ποτε θεμα ,υπαρχει πιθανοτητα να εμφανισει στο φυστικοβουτυρο??

Link to comment
Share on other sites

To φυστικοβούτυρο είναι πολύ θρεπτικό κ πολύ υγειινο σαν τροφή. Σίγουρα έχει πολλές θερμίδες, αλλά με σωστή χρήση είναι ιδανικό. Εγώ με πολύ ψάξιμο , κατέληξα σε ενα εξαιρετικό προιόν (όχι σουπερ μάρκετ), που το φτιάχνουν εδώ στην Ελλάδα κ το πουλάνε σε συγκεκριμένα μαγαζιά. Αν θέλετε πληροφορίες μπορώ να σας στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδη εψαξα για το φυστικοβουτυρο αλλα τελικα....μπερδευτηκα!Η κορη μου είναι 27 μηνων,επιτρεπεται να της το δωσω???Γενικοτερα με τις αλλεργιεσ δεν είχαμε ποτε θεμα ,υπαρχει πιθανοτητα να εμφανισει στο φυστικοβουτυρο??

 

Εφόσον δεν έχει αλλεργία στα φυστίκια δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν είσαι σίγουρη, δώσε στην αρχή μια πολύ μικρή ποσότητα ή ρώτα τον παιδίατρο.

 

Εγώ δίνω στα παιδιά μου. Στην αρχή έκανα δοκιμή, αν και γενικώς δεν έχουν αλλεργίες σε τροφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι αλμυρο?

 

Περιέχει αλάτι, αλλά η μάρκα που παίρνω πρέπει να έχει πολύ λιγότερο, γιατί είναι το πιο γλυκό από όλα. Τους το βάζω σε ψωμί με μέλι.

Link to comment
Share on other sites

Περιέχει αλάτι, αλλά η μάρκα που παίρνω πρέπει να έχει πολύ λιγότερο, γιατί είναι το πιο γλυκό από όλα. Τους το βάζω σε ψωμί με μέλι.

 

Αχ! Δεν είμαι η μόνη που όταν τρώω φυστικοβούτυρο θέλω να απλώσω επάνω κάτι γλυκό- ή μάλλον γλυκόξινο, του στυλ μαρμελάδα φράουλα ή ακόμα καλύτερα γλυκό κυδώνι .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Δεν είμαι η μόνη που όταν τρώω φυστικοβούτυρο θέλω να απλώσω επάνω κάτι γλυκό- ή μάλλον γλυκόξινο, του στυλ μαρμελάδα φράουλα ή ακόμα καλύτερα γλυκό κυδώνι .

 

Μόνο έτσι το τρώω, με την προϋπόθεση όμως ότι δεν είναι το αλμυρό φυστικοβούτυρο. :) Δοκίμασε και με μέλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως εχω αλλαξει 4 παιδιατρουσ και καμια δεν με καθοδηγησε σε σωστη διατροφή.και εκατσα στηηνν τελευταια γιατρο αναγκαστικα και συνεχισα την διατροφή της μικρησ μου με την δικη μου ερευνα.Οταν τις ρωταγα για γλυκοπατα,κεχρι,αβοκαντο......με κοιτουσαν σαν να τους το επαιζα καποια!!!Και βεβαιωσ μου προτυναν φαριν λακτε κτλ.

Λοιπον θα δωσω στην κορουλα μου λιγο φυστικοβουτυρο για να δω για αλλεργια κ επειτα θα το δινω με τους συνδυασμουσ που προτυνατε!Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To φυστικοβούτυρο είναι πολύ θρεπτικό κ πολύ υγειινο σαν τροφή. Σίγουρα έχει πολλές θερμίδες, αλλά με σωστή χρήση είναι ιδανικό. Εγώ με πολύ ψάξιμο , κατέληξα σε ενα εξαιρετικό προιόν (όχι σουπερ μάρκετ), που το φτιάχνουν εδώ στην Ελλάδα κ το πουλάνε σε συγκεκριμένα μαγαζιά. Αν θέλετε πληροφορίες μπορώ να σας στείλω.

 

θα με ενδιεφερε η προταση σου!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βουτάς το φρούτο στο φιστικοβούτυρο και ... πάμε δικό σας!!!

 

Κορίτσι πριν το δώσεις στο παιδί, βάλε μια πολύ μικρή ποσότητα στην πλατούλα της ή στο εσωτερικό του γόνατου ή του αγκώνα της και κάλυψέ το με υποαλλεργικό τραυμαπλαστ. Αν δεις κοκκινίλα, άστο καλύτερα. Επίσης ξεκίνα με πάρα πολύ μικρή ποσότητα να δώσεις στο παιδί.

 

Στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα θα βρεις φυστικοβούτυρο χωρίς ζάχαρη, χωρίς αλά τι, χωρίς συντηρητικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα στιο τσακ ημουν να παρω αλλα φοβηθηκα μην ειναι παλι πολυ αρμυρο. Εμενα τρωνε φυσικια γενικως αλλα φυστικοβουτυρο δεν τους εχω δωσει (γιατι αυτο που ειχα παρει πριν απο χρονια ηταν πραγματικα λυσσα)

Link to comment
Share on other sites

καλα στιο τσακ ημουν να παρω αλλα φοβηθηκα μην ειναι παλι πολυ αρμυρο. Εμενα τρωνε φυσικια γενικως αλλα φυστικοβουτυρο δεν τους εχω δωσει (γιατι αυτο που ειχα παρει πριν απο χρονια ηταν πραγματικα λυσσα)

 

Και εγώ είχα πάρει ένα που ήταν λύσσα και το πέταξα. :rolleyes: Αλλά αυτό που παίρνω τώρα έχει πολύ λιγότερο αλάτι και συνδυάζεται μια χαρά με γλυκές γεύσεις... θα δοκιμάσω και τη μπανάνα.

 

Μια που λέμε για υγιεινή διατροφή, έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο σχετικό, που να απευθύνεται όμως σε παιδιά; (συγγνώμη για το off topic).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...