Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΕΣ ΝUK


Recommended Posts

κΑλησπέρα κορίτσια. Όσες μπορείτε και χρησιμοποιείτε μπιμπερό με θηλές nuk βοηθείστε με. Λοιπόν, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα chicco μπιμπερό. Στα chicco το μέγεθος της θηλής δεν αλλάζει όταν μεγαλώνει το παιδί αλλά αυξάνονται μόνο οι τρύπες, από μία πάμε στις 3 τρύπες. Από ότι κατάλαβα όμως στην nuk δεν παίζει κάτι τέτοιο και όλες οι θηλές έχουν 1 τρύπα, αλλά ανάλογα με την ηλικία αλλάζει το μέγεθος της θηλής. Η τρύπα όμως είναι μεγαλύτερη ή παραμένει η ίδια; Έμένα το παιδί μου είναι 7 μηνών και πήρα την 6 μηνών θηλή αλλά μου φαίνεται τεράστια. Εσεις τι λέτε για 7 μηνών παιδί ποια θηλή είναι η κατάλληλη;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κΑλησπέρα κορίτσια. Όσες μπορείτε και χρησιμοποιείτε μπιμπερό με θηλές nuk βοηθείστε με. Λοιπόν, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα chicco μπιμπερό. Στα chicco το μέγεθος της θηλής δεν αλλάζει όταν μεγαλώνει το παιδί αλλά αυξάνονται μόνο οι τρύπες, από μία πάμε στις 3 τρύπες. Από ότι κατάλαβα όμως στην nuk δεν παίζει κάτι τέτοιο και όλες οι θηλές έχουν 1 τρύπα, αλλά ανάλογα με την ηλικία αλλάζει το μέγεθος της θηλής. Η τρύπα όμως είναι μεγαλύτερη ή παραμένει η ίδια; Έμένα το παιδί μου είναι 7 μηνών και πήρα την 6 μηνών θηλή αλλά μου φαίνεται τεράστια. Εσεις τι λέτε για 7 μηνών παιδί ποια θηλή είναι η κατάλληλη;

 

 

 

Καλησπερα και σε σενα!!!!!

Εγω απο την αρχη,που γεννησα,χρησιμοποιω πιπιλες και μπιμπερο μονο της ΝUΚ και μονο σιλικονη!!!!

Οι θηλες της Nuk ειναι απο 0-6,6-12,12-18,18+........

Αναλογα το παιδακι πως πινει το γαλα του,δηλαδη λαιμαργα η' αργα,ετσι του αλλαζεις την θηλη.Μπορει οντως εσενα να επρεπε,να περασει στην 6-12,αλλα δεν παθαινει τιποτα να πιει ακομα και ενα μηνα,με πιο μικρη τρυπα!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι στις θηλές 6-12 έχουν τρύπα μεγαλύτερη από τις θηλές 0-6;Με τις τρύπες τι γίνεται δεν έχω καταλάβει. Σε μέγεθος με βολεύουν οι 0-6 αλλά σε ροή θέλω να τρέχει γρήγορα όχι σαν νεογέννητο.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλη μου, εχουν μεγαλυτερη τρυπα οι 6-12 απο τις 0-6!!!!

Για την ηλικια της καλο θα ηταν να συνιθησει με την 6-12,λιγο στην αρχη του

 

γευματος μπορει να δυσκολευτει,αλλα θα το μαθει!!

line_m121_beg_40_time_1200978000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε νουμερο στη nuk π.χ 0-6 εχει τρια διαφορετικα μεγεθη κανονικη, μεσαια, μεγαλη τρυπα. Το καθε νουμερο εχει τρια διαφορετικα μεγεθη και εγω δεν το ηξερα και ταλαιπωρηθηκα με τα μεγεθη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την 6-12, το μεσαίο μέγεθος που λέει ότι είναι για μεσαία ροή. Αλλά δεν της αρέσει ούτε η ροη (είναι για την μπέμπα μου μικρη ροή ) ούτε το μέγεθος της πιπίλας (είναι μεγάλη). Υπάρχει να πάρω το μέγεθος πιπίλας 0-6 αλλά με γρήγορη ροή ή απλά η γρήγορη ροή βγαίνει μόνο σε πιπίλες 6-12;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκεί που πήγα μου είπαν ότι η γρηγορη ροή συνήθως την βάζουν για τα φαγητά γι αυτό και πήρα την μεσαία ροή. Αυτό ισχύει;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια και εγώ μόνο της Νuk χρησιμοποιώ αλλά ξέρω ότι οι θηλές χωρίζονται σε μήνες ανάλογα ηλικίας παιδιού και μετά σε ροή ανάλογα το ρόφημα. Δηλαδή για γάλα είναι αυτές που λένε Μ το λέει και ΄πίσω στις οδηγίες, για παχύρευστα υγρά είναι οι θηλές με το L και το S δεν θυμάμαι που.. Στυλιανή μην την φοβάσαι την θηλή που είναι μεγάλη θα την μάθει εμενα τις πρώτες μέρες με την μεγάλύτερη θηλή πνιγόταν γιατί έτρωγε λαίμαργα πριν για να ρουφήξει πολύ και της ήρθε μεγάλη ποσότητα υγρού στην πρώτη φορά. Θα το συνιθίσει οπως όλα τα άλλα!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε στον έβδομο αλλα χρησιμοποιώ ακόμα τις θηλές της NUK που είναι για 0-6. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και επειδή έπινε λαίμαργα το γάλα της νομίζω ότι μάλλον είναι καλύτερα να συνεχίσουμε με αυτές. Άλλωστε αν δεν ενοχλείται γιατί θα πρέπει να τις αλλαξουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω εχω μια απορια σχετικα με τις θηλες της ΝUK

εχω την θηλη 0-6 Μ . Οταν ταιζουμε το μωρο μας την τρυπουλα που ειναι για τον αερα προς τα που την βαζουμε?

προς τα πάνω (στο πανω χειλος του παιδιου) ή προς τα κάτω(στο κάτω χειλος του παιδιου)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πειράζει ΄τωρα που θα τις βάλεις κανονικά θα του γίνει αποκάλυψη του μωρού σου χε χε!!

 

δυστυχως η αποκαλυψη δεν του αρεσε και δεν ρουφαει με την τρυπα πάνω.

ετσι αναγκαστηκα και συνεχιζω να το ταιζω με τον λανθασμενο τρόπο.λες να υπάρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ε δεν το πιστεύω... του αρέσει να ταλαιπωρίεται το μωρό σου! Εγω πιστεύω είναι επειδή άλλαξε η ροή και του κάνει κάπως... εγώ θα επέμενα λίγο ακόμα αλλιώς τι να σου πω...ρώτα τον γιατρό σου δεν είμαι ειδική! Κουράγιο!

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην η τρυπουλα παει προς τα πανω. Δευτερον καλο ειναι οταν χρησιμοποιεις nuk με να πιρουνακι να ανοιγεις ( οχι να κοβεις)λιγο την σχισμη για τον αερα ( πολλεσ φορες ειναι απλως χαραγμενη, οχι ανοιχτη). Επισης θα ηθελα να σας πω οτι τα νουμερα δεν εχουν τοση σημασια Εγω την κορη μου αν θυμαμαι καλα απο τον 7 τις βαζω την τρυπα για τις παχυρευστες τροφες γιατι ειναι οι πιο μεγαλες ( και φυσικα μετα το 10 μηνα τις ανοιγω και με βελονα ) Επισης να προσεχεις τις θηλες απο καουτσουκ γιατι πολλες φορες δεν μπαινουν καλα στο δακτυλιο και μπορει να λουσεις το μωρο με γαλα ( μου ετυχε και αυτο):D

Link to comment
Share on other sites

ε δεν το πιστεύω... του αρέσει να ταλαιπωρίεται το μωρό σου! Εγω πιστεύω είναι επειδή άλλαξε η ροή και του κάνει κάπως... εγώ θα επέμενα λίγο ακόμα αλλιώς τι να σου πω...ρώτα τον γιατρό σου δεν είμαι ειδική! Κουράγιο!

δεν ταλαιπωρειται γιατι οταν η τρυπουλα ειναι κατω υπάρχει συνεχης ροη γάλατος χωρις να χρειαζεται να ρουφαει το παιδι.

Δοκιμασα να το ταισω με την οπή προς τα πάνω αλλα πινει 10 ml σε 15 λεπτα. στα 150 ml που του κάνω θα χρειαζεται 1,5 ωρα για να πίνει ολο το γάλα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα!και εγώ είχα θέμα με την τρύπα αργούσε λίγο και πήρα τη θυλή 6-12 αλλα έχει ακριβώς την ίδια μικρή τρύπα και το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος της θυλής πολλή πιο μεγάλη και συνεχίζουμε με τις μικρότερες ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...