Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε δινουμε το αντιπυρετικο...


Recommended Posts

η μικρη ειναι με πυρετο απο χθες.Μου γεννηθηκε η εξης απορια...το αντιπυρετικο ποτε χορηγειται?..οταν ανεβαινει ο πυρετος ή αφου ανεβει?Το δινω οταν αρχιζει να ανεβαζει αλλα παλι χτυπα κοκκινα(39.5)

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει η μικρουλα σου και περαστηκα.Εμας η παιδιατρος μας ειχε πει να δινουμε αντιπυρετικο μονο οταν ο πυρετος ειναι ανω των 38 κι οτι οταν ειναι λιγοτερο στα μωρα δεν θεωρειται πυρετος.Περαν αυτου ομως πρεπει να κανουμε και αντισωματα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

συμφωνώ και εμάς έτσι μας είπε μόλις το δω 37,9 να δινω σιρόπι τα σε μλ τα μισά από τα κιλά της δηλαδή 11κιλά -5,5μλ σιρόπι ή ένα υπόθετο ντολάλ που προσωπικά θεωρώ ότι δρα πιο γρήγορα από το σιρόπι και το προτιμώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα το ιδιο μου εχει πει. Πυρετος θεωρειται πανω απο 38 και τοτε μονο δινουμε αντιπυρετικο. Μεχρι το 38 πρεπει να αφηνουμε τον οργανισμο να αμυνθει μονος του.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρη ειναι με πυρετο απο χθες.Μου γεννηθηκε η εξης απορια...το αντιπυρετικο ποτε χορηγειται?..οταν ανεβαινει ο πυρετος ή αφου ανεβει?Το δινω οταν αρχιζει να ανεβαζει αλλα παλι χτυπα κοκκινα(39.5)

 

καθε 3-4 ωρες ντεπον - πονσταντ εναλαξ σε αυτη την περιπτωση (κατοπιν συνεννοησης με τον παιδιατρο γιατι αν φτανει 39,5 κατι παιζει)

Στο 38 ντεπον και στο 39,5 σιγουρα πονσταντ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ο μικρος μου χθες εκανε δεκατα και εφτασε μεχρι 38 1 με γκρινια του δινω ντεπον αλλα δεν κανει τιποτα μονο μετα ντουζακια γινετε λιγο καλα η παιδιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω φοβαμε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως καμια ξερει να μου πει εαν παραλληλα περνα το ιδιο ακομα το υποθετο που τον ριχνει πιο γρηγορα κανει και για μας ειναι 7 μηνων δεν ειναι αναλογα μετα κιλα δεν εχω χρησιμοποιειση ποτε και φοβαμε;

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μου η κορη εκανε την περασμενη εβδομαδα μεχρι 39,5 κρατησε 3 μερες και το αντιμετωπισαμε με depon ponstan και ντουζακια απο χτες ανεβασε το μωρο μεχρι 38,5 εδω παιζει το dolal γιατι ειναι πιο ευκολο στο να της το δωσω γιατι εχουμε ενα θεματακι με τα σιροπια :? παντως απο οτι ειπε και ο παιδιατρος κυκλοφορει ιωση με ψηλο πυρετο που δεν πεφτει ευκολα

Kwzfp3.png

ONS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

α κοριτσια κ'εμεις εισταστε στην τεταρτη μερα ποτε θα περασει ? κ εμενα μεχρι 39.5 μας εφτασε αχ τι θα κανουμε?

η γιατρος μας ειπε 3-4 μερες κραταει αντε να δουμε γιατι αρχιζω και ανυσηχω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο μικρος μου χθες εκανε δεκατα και εφτασε μεχρι 38 1 με γκρινια του δινω ντεπον αλλα δεν κανει τιποτα μονο μετα ντουζακια γινετε λιγο καλα η παιδιατρος μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω φοβαμε δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα μηπως καμια ξερει να μου πει εαν παραλληλα περνα το ιδιο ακομα το υποθετο που τον ριχνει πιο γρηγορα κανει και για μας ειναι 7 μηνων δεν ειναι αναλογα μετα κιλα δεν εχω χρησιμοποιειση ποτε και φοβαμε;

 

Εγώ επειδή πιάνουν ποιο γρήγορα τα υπόθετα της δίνω υπόθετο ντολάλ όταν ήταν μικρή μέχρι τον 6 έδινα των 150mg και τώρα της δίνω των 250mg αλλά πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού μου, ρώτα τον δικό σου να σου πει τι να δώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ το υπόθετο προτιμώ, γιατί το σιρόπι με όλους τους δυνατούς τρόπους (κουταλάκι, σύριγγα, καφεπότηρο, αραιωμένο το καταλαβαίνει:rolleyes:) δεν το θέλει οπότε εκεί κάθεται....:-D

τις κομπρέσες επίσης τις πετάει....

(έτσι ήταν από μωρό ετσι συνεχίζει, ουδεμία συνενόηση - κατανόηση)

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε παιδιατρο 38.5 εκανε μεχρι στιγμης η παιδιατρος ειπε κυκλοφορει ιωσει και να περιμενουμε 2 24 ωρα να δουμ,ε πως θα εξελιγχει μου εβαλε αυτη υποθετο ντολαρ και τον βλεπω καλυτερα θα δειξει με τον πυρετο κοιματε μακαρι να μην ξανα ανεβασουμε ευχαριστω παντως τελικα τα υποθετα κανουν καλυτερη δουλεια εχθες ολο το βραδυ με σιροπι και τιποτα καμια διαφορα μονο με νταζουκια και τις κοπρεσες βλεπαμε διαφορα. παντως απο οτι μου ειπε η ιωσει κανει πιο ψιλο πυρετο ευτιχως εμεις ειμαστε σταθερα υπομονη σε ολες που τις βρικε αυτη η ιωσει καλοκαιριατικα μες την ζεστη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...