Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προτεινομενο ωραριο 5 γευματων με 9 ωρες υπνου!


Recommended Posts

μαμαδες για βοηθηστε λιγο! η μικρη μου (3 μηνων και μιας εβδομαδας) κοιμαται πολυ, φτου να μην τη ματιασω!

τρωει 8 πρωι, 11.30, 3.30, 7.15 και 11.00. κοιμαται κατα τις 1, χωρις φασαρια, απλα νωριτερα δεν κλεινει τα ματια της, μιλαει και παιζει μονη της.

και στις 8 που την ξυπναω, δεν ξυπναει με τιποτα, με το ζορι πινει 50 μλ και ξανακοιμαται. η παιδιατρος μου ειπε να την ξυπναω στις 9,αλλα εγω σκεφτομαι πως θα χωρεσω τα 5 γευματα μεσα στην ημερα( 4 γευματα δεν μπορει να κανει, γιατι βγαζει πολλες γουλιες και αν τρωωει 230 τη φορα θα κανει εμετο).

να σημειωσω οτι τρωει (εκτος απο 8 το πρωι που τρωει λιγο) απο 120-200 αναλογως (συνολο την ημερα συνηθως 750 μλ) και τα 200 μλ ειναι μητρικο(με το θηλαστρο ακομα παλευω να δω ποσο θα αντεξω, ασχετο αυτο)

οποια εμπειρια σας ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και πού είναι το πρόβλημα δλδ?

 

 

έλα μου ντε??

 

:?:?:?

 

να σου δώσω εγώ το δικό μου το μωρό, να δείς τι πάει να πεί εξαντλητικό ωράριο και τι ύπνος???

 

ασε ήσυχο γλυκειά μου το παιδάκι, και φτύστο να μην το ματιάσεις (φτου φτου φτουουουουουουυο!), γιατί αν αποφασίσει να σου φέρει το ωράριο τούμπα θα δείς εσύ γλέντια!!!

 

Μετά μην μπείς να κάνεις παράπονα????!!!!!

 

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου και άστο να κάνει νανι όσο θέλει...

 

αλοίμονο απο το δικό μου που δεν θέλει...

Link to comment
Share on other sites

μη βαρατε καλε! εγω δεν εχω προβλημα, η γιατρος θελει να κοιμαται περισσοτερο για να κανει πιο ισορροπημενα γευματα, δηλαδη να μην τρωει τοσο λιγο το πρωι! και βεβαια θα το φτυσω το παιδι μου, τοσο καλο δεν το περιμενα, αλλα τι να κανω που θελω να ακολουθησω και τις οδηγιες της γιατρου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα ξυπναγα το παιδι εννοειτε :twisted::twisted: και θα ελεγα στην παιδιατρο να κανει τετοια γυμνασια στο παιδι της και να αφησει το δικο μου ησυχο να απολαυσει τον υπνακο του.:cool:;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα σύμφωνα με την αμερικάνικη παιδιατρική εταιρία (μένω US) τα μωράκια μας μέχρι 6 μηνών πρέπει να τρώνε 600-720ml την ημέρα ή 100 για κάθε κιλό από το βάρος τους και παραπάνω βέβαια είναι φυσιολογικό αν το παιδί το ζητάει και το έχει ανάγκη, γενικά συβουλεύουν το παιδί να τρώει ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

οταν πειναει το μωρο δεν υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβεις! δεν υπαρχει λογος να το μπουκωνεις στον υπνο του! εμεις τρωμε 5 των 200μλ περιπου -πανω κατω, αναλογως τα κεφια και τις γουλιες που θα φυγουν μετα απο τη λαιμαργια μας!-

πχ μου ξυπναει στις 7.30, 8 ή 9 το πρωι για πρωινο, θα ξαναφαει ζητωντας το μετα απο 4 ωρες. Αν ειχε βγαλει αρκετες γουλιτσες θα το ζητησει στις 3.30 ωρες. αν το πιει στις 3 -που δεν το ζηταει πια- δεν ξερω που να πρωτομαζευω γαλατα απο το πατωμα!

υπαρχουν φορες που κοιμαται και τρωει μετα απο 5 ωρες! δεν τον ξυπναω ομως στις 4 για φαι. τελευταιο γευμα εχουμε συνηθως στις 11-12.30 το βραδυ, αναλογως τι ωρα φαγαμε πρωινο. η μοναδικες φορες που του εχω δωσει γαλα ενω κοιμαται ειναι 2-3 φορες που εφαγε τελευταιο γαλα κατα τις 9-9.30 και επειδη φοβηθηκα μην χαλασει το βραδυνο προγραμμα του υπνου που εχει φτιαξει και δεν ξυπναει για γαλα, του εδωσα λιγο γυρω στη 1-1.30 το βραδυ.

pelia μια χαρα ειστε. αφου το ζηταει και το δεχεται το στομαχι του γιατι να αγχωνεσαι? εμενα αν πειναει θα φαει τα 230, αν χορτασει με λιγοτερα θα σταματησει στα 180... αναλογα με τα κεφια του. αν τον ζορισω για παραπανω, με κανει σαν την κλεοπατρα που εκανε μπανιο με γαλα... :P

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο και εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να τρώει όσο θέλει. Εντωμεταξύ μετά το πρώτο μήνυμα έχασε την όρεξή του και τρώει περίπου 150. βγάλε άκρη. ίσως να φταίνω τα ουλάκια του που πονάνε. πήρες πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη? εγώ 22 και μου έχουν μείνει ακόμα 5 να χάσω. νομίζω ότι είναι και τα πιο δύσκολα. κουράγιο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος θελει να κοιμαται περισσοτερο για να κανει πιο ισορροπημενα γευματα

 

αμα χαλασει το ωραριο μετα να΄ρθει η παιδιατρος να το κρατησει, όλο εξυπναδες ειναι οι γιατροί, πολυ νωρις μου φαινεται να μπει σε προγραμμα τοσο μικρο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι άκουγα και εγώ κατά γράμμα την παιδίατρο και είχα τρελαθεί και είχα τρελάνει και το μωρό μου...:evil::evil:......

Τώρα που περιμένω το 2ο θα το αφήσω στην ησυχία του.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην μια χαρα ειναι απλα κατι πιο απλο λεω εγω, να της καθυστερεις λιγο τα γευματα ωστε το τελευταιο να παει πιο πισω, λιγο πριν κοιμηθει δηλαδη;

ή να δωσεις και λιγο πριν κοιμηθει;

μην το ξυπνας το καημενουλι...(γνωμη μου να το τονισω αυτο!!!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

μην το παιδευεις το κακομοιρο. εμενα η μαια στο μαιευτηριο την ωρα του εξιτηριου μου λεει θα σου πω πως θα το ντυνεις αλλαζεις, κλπ κλπ, (τρομαρα της) και μου λεει θα το ξυπνας οπωσδηποτε καθε 3 ωρες και ο κακομοιρης νυσταζε δε πειναγε και γω στην αρχη τον ξυπναγα αλλα μολις καταλαβα σταματησα και οταν ηρθε ο παιδιατρος και του το πα μου λεει ποιος τις λεει αυτες τις μ@λ@κιες? λεω η μαια. μου λεει εχει παιδια? μαλλον οχι. εσυ θες να σε ξυπνανε να σου πουν ποτε πεινας? αυτος ξερει αστον. και λεω τωρα εγω τι τις μαθαινουν? πως να μας ταλαιπωρουν? anyway μη το κουραζεις. και επισης λατρεψα αυτη την ατακα '' αν τον ζορισω για παραπανω, με κανει σαν την κλεοπατρα που εκανε μπανιο με γαλα... :P '' φοβερο monbebe!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ξεκιναμε :

00:30 , 07:30 , 11:30 , 16 :00 , 20:30 . ολες τις φορες απο 220-240 ml και εννοειτε πως αν κοιμαται πινει το γαλα κοιμισμενο!!! ρευεται κοιμισμενο και δεν χαλαει ο υπνος του!!!

θα χαλασει αν ξυπνησει απο την πεινα και γκρινιαζει και κλαιει μεχρι να ετοιμαστει το γαλα! καλυτερα να ξυπναει με το γαλα στο στομα παρα απο την πεινα!! γιατι μετα ειναι πολυ λαιμαργος και πνιγεται ενω πινει και βαρυστομαχιαζει γιατι το πινει χωρις ανασα!!

και με αυτο το ωραριο και τον τροπο ειμαι σιγουρη οτι θα κανει και κακα του ...και ξερω και το διαστημα μεσα στην μερα που θα τα κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου (2 μηνών σήμερα) τρώει το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 12 το βράδυ και το πρώτο του είναι γύρω στις 7:30 το πρωί.

Το πρόβλημα είναι ότι τρώει μόνο 4 γεύματα στο 24ωρο κι από 180-210 ml τη φορά. Δεν είναι λίγα; Το βάρος του είναι 5570, αλλά σε μισή βδομάδα πήρε μόνο 55 γραμμάρια. Να σημειώσω ότι αν του δώσω χωρίς να θέλει ή αν κοιμάται δεν τρώει καθόλου.

Τι λέτε;

Περιμένω τις απόψεις σας με αγωνία.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν του δινεις καθε 3-3μιση ωρες βγαινει αλλο ενα ταισμα. Αλλα μαλλον για την ηλικια του ειναι πολυ αυτο που πινει σε καθε γευμα. Ποσο λεει το κουτι οτι πρεπει να τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου (2 μηνών σήμερα) τρώει το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 12 το βράδυ και το πρώτο του είναι γύρω στις 7:30 το πρωί.

Το πρόβλημα είναι ότι τρώει μόνο 4 γεύματα στο 24ωρο κι από 180-210 ml τη φορά. Δεν είναι λίγα; Το βάρος του είναι 5570, αλλά σε μισή βδομάδα πήρε μόνο 55 γραμμάρια. Να σημειώσω ότι αν του δώσω χωρίς να θέλει ή αν κοιμάται δεν τρώει καθόλου.

Τι λέτε;

Περιμένω τις απόψεις σας με αγωνία.

 

Kι εμεις καπως ετσι ημασταν. Ποτε δεν ετρωγε παρα πολυ. Τωρα που ειναι 14 μηνων τρωει 240 ml και φυσικα οχι παντα. Να ξερεις λοιπον καλη μου, οτι τρωει οσο θελει. Το βλεπεις αλλωστε, οτι και αν του δωσεις χωρις να θελει, δεν τρωει καθολου. Αν ειχε αναγκη για φαγητο, θα ξυπνουσε οπωσδηποτε την νυχτα. Αρα για να μην ξυπναει, σημαινει οτι χορταινει. Αυτα που αναγραφονται στις συσκευασιες ειναι ενδεικτικα. Δεν ειναι ιδια ολα τα μωρα.

Μην στενοχωριεσαι αδικα... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα καταρχην να σου ζησει το μωρακι σου! Η δικια μου η μπουμπου ειναι 11 μηνων και δεν ειχαμε καποιο προγραμμα σε ο,τι αφορουσε το φαγητο της. Θελω να πω ποτε δεν εκλαψε για να φαει και απο 2.5 μηνων κοιμοταν απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 9 το πρωι. Ποτε δεν την ξυπνησα να την ταϊσω, αλλα κατα τη διαρκεια της ημερας δεν περιμενα να κλαψει για να την ταϊσω, το εφτιαχνα στο 3ωρο και της το εδινα. Εκανε 5 γευματα ημερησιως απο 210 ml το καθενα. Το πρωτο στις 9, το 2ο στις 12, το 3ο στις 3, το 4ο στις 6 και το 5ο στις 9. Εφοσον βαζει βαρος εστω και αυτο το λιγο δεν νομιζω πως συντρεχει καποιος λογος ανησυχιας! Απλα το μωρακι σου χορταινει πιο ευκολα απο αλλα μωρακια. Μην ξεχνας πως το καθε μωρο εχει τους δικους του ρυθμους! Απο εκει και περα αν θελεις οπωσδηποτε να κανει 5 γευματα ημερησιως γιατι δεν μειωνεις την ποσοτητα που του δινεις σε καθε γευμα? Λες ας πουμε πως του δινεις 180-210 ml σε καθε γευμα. Μηπως οταν ερχεται η ωρα του επομενου νιωθει ακομα χορτατο και γι' αυτο κανει ενα γευμα λιγοτερο? Παντως δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να ανησυχεις. Πολλα μωρα χορταινουν με πιο μικρες ποσοτητες και πιο λιγα γευματα και αλλα μωρα (οπως το δικο μου ας πουμε) θελουν να ειναι ολη την ωρα μπουκωμενα! :lol:

Και παλι να σου ζησει το μωρακι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...