Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ???????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ..ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΡΟΦΕΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΛΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΦΡΟΥΤΑ, ΚΡΕΑΣ.ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΤΗΣ HOLLE ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ...

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΙΣΚΟΤΑ!

ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΠΩΣ...

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν ψιλομεγαλωσει το μωρακι σου θα δεις που ειναι οι υπερβολες και που οχι...προς το παρον κανε οτι σου βγαινει κ μην περιμενεις απο αλλους να σε καταλαβουν...μονο στο γαλα εχω μια ενσταση γιατι ειναι μακρας διαρκειας....

Link to comment
Share on other sites

TO ΓΑΛΑ ΕΙΝΑ Ι2ης ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ FRISOLAC ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ..(ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 4ο μονο)

ΑΛΛΑ ΕΦΑΓΑ ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ 15Ε ΤΟ ΚΙΛΟ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ ΤΑ800ΓΡ 20Ε!!

ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ...Ε,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕ ΝΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΗΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ????

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕ ΡΕ ΓΜΤ!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου υπερβολική δε σε βρίσκω...κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου...

για το γάλα, γιατί δεν του πέρνεις φρέσκο βιολογικό...

και εγώ ψωνίζω αρκετά βιολογικά αλλά δεν παθαίνω και καμιά υστερία αν πάει να φάει κάτι που δεν είναι βιολογικό...αφρόλουτρα κτλ επίσης αν βολεύει πέρνω βιολογικά....αν πάλι βολέψει πάω στη λαική με τα βιολογικά στην περιοχή μου...

 

κάπου διάβασα πρόσφατα ( δυστυχώς δεν θυμάμαι που ) ότι το βιολογικό γάλα προσφερει 70% περισσότερα θρεπτικά συστατικά..

 

α και παρακαλώ μην αρχίσετε τα σχόλια σίγα μην είναι και μας κοροιδεύουν κτλ...έχω φίλη που εργάζεται σε οργανισμό πιστοποιήσης βιολογικών προιοντων.....:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΡΕΣΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΙΝΑ ΙΜΙΚΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ 6.5ΜΗΝΩΝ.

ΛΑΙΚΕΣ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ? ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ? ΔΕ ΝΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΕΓΩ ΠΗΓΑΣ ΤΟ CARREFOUR ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΣΤΗΝ ΣΟΦΟΥΛΗ ΓΙΑ ΚΡΕΑΤΑ ΚΤΛ.

ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΙΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΑΝ ΔΕ ΝΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕ ΙΝΑ ΠΑΩ..

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΡΕΣΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΙΝΑ ΙΜΙΚΡΟΥΛΙ ΑΚΟΜΑ 6.5ΜΗΝΩΝ...

 

οκ σε ένα εξάμηνο τότε:D

 

ΛΑΙΚΕΣ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ? ..

ανάλογα με την περιοχή...

δες εδώ

http://www.dionet.gr/news/biolaikes.htm

 

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ?..

 

είναι κανονικά σα λαική όχι συσκευασμένα αλλά είναι πιστωποιημένα κανονικότατα και μάλιστα πάρα πολλές φορές έχω πετύχει που κάνουν ελέγχους....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

λογικά ναι...αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω προσέξει...απλά στη λαική μου φαίνεται ότι έχει περισσότερη ποικιλία αλλά πρέπει να πας πολύ πρωί για να προλάβεις τα καλά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

΄Και εγώ ψωνίζω βιολογικά για τη μικρή, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας, γιατί όντως σε μερικές περιπτώσεις, το κόστος δεν είναι αμελητέο. Οπότε τι κάνω; Προσπαθώ να αξιολογήσω μεταξύ των τροφίμων που αξίζει ή όχι να είναι βιολογικά.

Πχ αυγά, που δεν τρώει ακόμα η μικρή έτσι κι αλλιώς, έπαιρνα εδώ και χρόνια βιολογικά. Μήλα παίρνω βιολογικά γιατί ξέρω ότι τρώνε πολύ ψεκασμό. Το ίδιο και τα καρότα, πατάτες κτλ. Ζυμαρικά δεν με πειράζει, παίρνω τα συμβατικά. Μπανάνες το ίδιο (είναι χοντρόφλουδες). Όσο για το κρέας, προσπαθώ απλώς να παίρνω από χασάπη που εμπιστεύομαι και που φέρνει ντόπια κρέατα.

 

Με βοήθησε αυτή εδώ η λίστα:

http://www.babble.com/Organic-Buying-Guide-Foods-to-buy-organic-foods-to-stop-worrying-about/index2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peony πολύ καλή και κατατοπιστική αυτή η λίστα, γιατί έχουμε μουρλαθεί πλέον...

Να διαβάσετε όλο το άρθρο της Allison Pennell "the babble list:organic bying guide" είναι ανακουφιστικό και σε βγάζει από το δίλημμα... Κι εγώ νομίζω ότι έχω "ξεφύγει λίγο" όσον αφορά στα βιολογικά!

Σε κάποιο σημείο λέει:

 

Locally Grown vs. Organic

 

So how do you choose between the organic apple that's been in a truck for three days and the non-organic one on the farmer's tree in the next town over? For a growing contingent, going "locavore" is the newest, crunchiest way to eat well. Allen Zimmerman, the produce guru of the Park Slope Food Coop in Brooklyn, NY, says he wouldn't hesitate for a minute to eat anything at local farmer's markets even if it wasn't organic. "You know the food hasn't traveled long distances to get to you. It's seriously fresh. And getting an official organic label is expensive as well as especially difficult on the East Coast so many small, local farms forego the certification but raise food as minimally treated as possible."

 

Βέβαια αυτά ισχύουν για την Αμερική... Αλλά, κι εδώ το προϊόν του τοπικού παραγωγού είναι "seriously fresh". Δεν είναι το ίδιο να φας αχλάδι από την Αργεντινή (βιολογικό) που έχει ταξιδέψει τόόόόοσο δρόμο και να φας αχλάδι από τη Λάρισα... Bέβαια δεν νομίζω ότι ο τοπικός παραγωγός "raises food as minimally treated as possible"... του ρίχνει ενομοκτόνο με το κιλό...

Ουφ! πάλι μπερδεύτηκα...

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις λαχανικα, φρουτα και κρεατα ολα βιολογικα!

 

Γαλα και κρεμες οχι...

 

Γενικα θεωρω οτι εφοσον μπορω να ανταπεξελθω στις αυξημενες τιμες τους, γιατι οχι??? Σαφως ειναι καλυτερα αυτο ειναι σιγουρο...

 

Τωρα ομως που χρονισαμε και μας εδωσε ο παιδιατρος το ελευθερο να τρωει τα δικα μας φαγητα, θα κοπουν τα βιολογικα σιγα σιγα... Δε θα φτασω στην υπερβολη να μαγειρευω για ολους μας βιολογικα καθε μερα... Ασε που θα μας φυγει και μια περιουσια!

 

Τα φρουτα του θα τα κρατησω βιολογικα και οσες φορες θα μαγειρυω ξεχωριστο φαγητο για τον μικρο θα ειναι βιολογικο, αλλα μεχρι εκει...

 

Να ρωτησω κατι αλλο? Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ βιολογικο γιαουρτι? Κανονικο οχι παιδικο. Γιατι τωρα αρχισαμε το γιαουρτι και δεν το εχω πολυψαξει...

Link to comment
Share on other sites

ανα εχω δει αλλα δεν θυμαμαι ποια μαρκα ειναι..

βασικα στα μεγαλλα super market εχει τα παντα σε ειδικο τμημα.

πολυ κατατοπιστικη η λιστα!

και εγω σκεφτομουνα για τα βιολογικα εισαγωγης αν ειναι καλυτερα απο τα φρεσκα ελληνικα...δεν ξερω..

οτι μπορω και βρισκω θα παιρνω..κατα τα αλλα δεν θα σκαω κιολα!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΝΑ ΙΜΑΙ ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΙΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΩ! ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΤΩΡΑ!!!!!!!

ΒΙΟ ΚΑΤΙ...

BIO PAN!!!!!!!!!!!!!!!!! EΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι, δεν εχω φανατιστει με τα βιολογικα γιατι εχω την αισθηση πως πολλες φορες ειναι κοροιδια και μενουν μονο στην ονομασια "βιολογικο" για να βαρανε στ'αυτια με τις τιμες...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ομως που χρονισαμε και μας εδωσε ο παιδιατρος το ελευθερο να τρωει τα δικα μας φαγητα, θα κοπουν τα βιολογικα σιγα σιγα... Δε θα φτασω στην υπερβολη να μαγειρευω για ολους μας βιολογικα καθε μερα... Ασε που θα μας φυγει και μια περιουσια!

 

Τα φρουτα του θα τα κρατησω βιολογικα και οσες φορες θα μαγειρυω ξεχωριστο φαγητο για τον μικρο θα ειναι βιολογικο, αλλα μεχρι εκει...

μωρε υπερβολη δε θα ηταν αλλα εγω προσωπικα δε μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα....

και εγω ετσι κανω πια...

Link to comment
Share on other sites

Α.ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

Ε,ΤΩΡΑ ΜΕ 15Ε ΤΟ ΚΙΛΟ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ!!!!!! ΚΑΙ 20ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ!!!!!!

2.5Ε ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΟ ΚΙΛΟ ΚΤΛ. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!

ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΛΕΓΜΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

ΑΠΑΛ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΓΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μικρό κηπάκι είναι μια καλή λύση για τα λαχανικά. Λίγα κολοκυθάκια, φασολάκια, καρότα. Δεν θέλει και μεγάλο χώρο. Και εάν δεν έχεις, όλο και κάποιος γνωστός, συγγενής, φίλος, κάποιος θα έχει δεν μπορεί. Σέλινο, μαιντανο, άνιθο, τέτοια μικρούλια, μπαίνουν και σε γλάστρα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ παίρνω βιολογικά φρούτα για την μικρή εκτός μπανάνες, βιολογικά λαχανικά (πατάτες, καρότα, κολοκυθακια), γιαούρτι επίσης βιολογικό, κρέμες σκόνη ούτως ή άλλως δεν τρώει.

Κρέατα από τον ανηψιό του άντρα μου που έχει δικό του κρεοπωλείο και φάρμα.

Τώρα το καλοκαίρι βάζει η μαμά μου κήπο στο παραθαλάσσιο και έτσι τρώμε από εκεί τα πάντα. Από αγγουράκια μέχρι πατατούλες....

Γάλα να σας πω την αλήθεια μου έλεγε συνεχώς ο σύζυγος να πάρουμε της χολ αυτό σε σκόνη το 2ης βρεφικής ηλικίας αλλά δεν το δοκιμάσαμε ποτε.

Σε λίγο χρονίζουμε και θα πίνουμε φρέσκο.

Τώρα αν θα συνεχίσουμε με τα βιολογικά και για πόσο καιρό δεν ξέρω...όσο αντέξει η τσέπη.

Για να κάνω φαγητό για όλη την οικογένεια πέντε άτομα όταν θα τρώει το ίδιο με το δικό μας, λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μικρό κηπάκι είναι μια καλή λύση για τα λαχανικά. Λίγα κολοκυθάκια, φασολάκια, καρότα. Δεν θέλει και μεγάλο χώρο. Και εάν δεν έχεις, όλο και κάποιος γνωστός, συγγενής, φίλος, κάποιος θα έχει δεν μπορεί. Σέλινο, μαιντανο, άνιθο, τέτοια μικρούλια, μπαίνουν και σε γλάστρα. :wink:

 

εμεις ευτυχως εχουμε τροφοδοσια απο διαφορους... :)

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λένε και οι υπόλοιπες, μην ακούς κανέναν.

 

Η δική μου εμπειρία, όσο αφορά τα βιολογικά είναι η εξής:

 

Και εγώ αγόραζα, ως που άκουσα απο πολλούς που ασχολούνται με καλλιέργειες και απο παιδίατρο, οτι τα περισσότερα είναι ψέματα.Για να πάρουν έγκριση, τους συστήνουν συγκεκριμένα λιπάσματα και φάρμακα.Άρα οι μάρκες ψιλοαλλάζουν.Απο κει και πέρα, όταν αγοράζεις κάτι, να διαβάζεις απο που προέρχεται. Π.χ έχω μάθει οτι τα ζυμαρικά (Barilla, Misko) και όλα τα οπωροκηπευτικά που προέρχονται απο Θήβα, πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου, γιατί ο υδροφόρος ορίζοντας, είναι πολύ μολυσμένος απο φάρμακα.Έχει ποτίσει το έδαφος και σε όλα τα νερά έχουν βρεθεί ουσίες απαγορευμένες για τον άνθρωπο.

 

Σταμάτησα να αγοράζω βιολογικά αλλά συνεχίζω και παίρνω πατάτες.Νιώθω λίγο safe...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...