Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως μου κοβει το γαλα?


Recommended Posts

κοριτσια τα φωτα σας για αλλη μια φορα η μικρη μου(2 ετων)εδω και λιγες μερες ξεκινησε να μου αφηνει αρκετο γαλα στο μπουκαλι αρχικα ξεκινησε με το πρωινο αφου εδω και πολλους μηνες επεινε 240μλ τωρα πινει το πολυ 100 το πρωι και 150 το βραδυ με χιλια ζορια και δεν θελει με τιποτε να πιει αλλο.η διατροφη της δεν εχει αλλαξει ιδιατερα τρωει κανονικα τα γευματα της και το απογευματινο το τρωει σχετικα νωρις (μεχρι τις 7.00)λετε να μου κοβει το γαλα?

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια τα φωτα σας για αλλη μια φορα η μικρη μου(2 ετων)εδω και λιγες μερες ξεκινησε να μου αφηνει αρκετο γαλα στο μπουκαλι αρχικα ξεκινησε με το πρωινο αφου εδω και πολλους μηνες επεινε 240μλ τωρα πινει το πολυ 100 το πρωι και 150 το βραδυ με χιλια ζορια και δεν θελει με τιποτε να πιει αλλο.η διατροφη της δεν εχει αλλαξει ιδιατερα τρωει κανονικα τα γευματα της και το απογευματινο το τρωει σχετικα νωρις (μεχρι τις 7.00)λετε να μου κοβει το γαλα?

 

 

Κοριτσάκι εμένα ο γιόκας περίπου στην ίδια ηλικία με την μικρή σταμάτησε το γάλα να το πίνει για κανένα 3μηνο, βεβαια τον κοροϊδευα βάζοντας του το γάλα στην φαριν λακτέ, αλλά μετά ενα απόγευμα μου ζήτησε γαλατάκι στο φλυτζάνι :) και από τοτε πίνει πρωί βράδυ γαλατάκι

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ο μικρος μου ειναι 18 μηνων.Εχει κανα διμηνο που δεν θελει με τιποτα το γαλα του.Πινει 50μλ με τα χιλια ζορια και μου πεταει το μπιμπερο.Εχω δοκιμασει τα παντα.Του το εδωσα οταν κοιμοταν,δοκιμασα να του το δωσω σαν σουπιτσα με μπισκοτα μεσα,το εβαλα στο ποτηρακι που πινει το νερο του για να το πιει σαν νερο.Επισης εχω αλλαξει τοσα γαλατα.Φρεσκο,συμπηκνωμενο,σκονη.Απελπισια σκετη με πιανει.Το καλο ειναι οτι ολα τα υπολοιπα γευματα τα κανει κανονικα και με το παραπανω.Ποσο σοβαρο ειναι που δεν πινει γαλα?Μπορει να επηρεασει την αναπτυξη του?Ειναι πολυ ψηλο παιδακι,βρισκεται στην κορυφη της καμπυλης για το υψος.Δεν ειναι κακο το οτι δεν λαμβανει την ποσοτητα ασβεστιου που πρεπει???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ...δυστυχώς είμαι κ εγω ομοιοπαθούσα και θα ήθελα καμια συμβουλή από μαμάδες που τους έχει τύχει κάτι αντίστοιχο. Είναι ο μικρός 20 μηνών και εδώ και έναν περίπου μήνα (δηλαδη απο 19 μηνών) μου ξεκίνησε για καμια εβδομάδα να πίνει αντί για 240ml... 100ml πρωί και άλλα τόσα το βράδυ..μέχρι που φθάσαμε στο σημείο να μην πινει ΚΑΘΟΛΟΥ γάλα. Ο παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσω καθόλου... και εγώ αυτό κάνω..πώς είναι άλλωστε δυνατό να το βάλω το παιδάκι με το ζόρι να το πιει; Επινε το ΝΟΥΝΟΥ NULAC και είπα να το αλλάξω μπας κ έχουμε καλύτερη τύχη...Του πήρα το ΝΟΥΝΟΥ Advance...αλλά τίποτα και πάλι...πήρα το ΝΟΥΝΟΥ KID +2 (αν κ εμεις ειμαστε ακομη 20 μηνών...αλλά λεω..δε βαριεσαι...αν το πιει...καλά θα ειναι)...αλλά δυστυχώς ούτε αυτό του έκανε αίσθηση. Γενικά τρώει...δεν έχουμε πρόβλημα...μόνο με το γάλα μου κάνει νερά...που του άρεσε πάντοτε πολυ...από 6-7 μηνών έπινε 240ml γάλα...Δεν ξέρω...στεναχωριέμαι....του δίνω με μπισκοτα πτι-μπερ ολικής άλεσης περίπου 70ml γάλα...και άντε το απογευμα που του φτιαχνω ανθος αραβοσιτου με μπολικο γάλα...αλλά και πάλι...κανονικα πρεπει να πινει παραπανω....Ουφ...Αραγε θα ξαναπιει γαλατάκι το πουλακι μου; :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου είναι 28 μηνών κι εδώ και κανα δίμηνο πίνει 50-100 ml εκεί που έπινε 200. Άρχισα να του το βάζω σε ποτηράκι με HEMO και πότε το πίνει όλο πότε το μισό ποτήρι. Δεν γίνεται να το δώσουμε με το ζόρι ρε παιδιά! Η λύση είναι άλλα γαλακτοκομικά για να πάρει το ασβέστιο (τυρί, γιαούρτι, ό,τι τρώει ο καθένας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...