Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηχάνημα για πολτοποίηση και άλεσμα τροφών


Recommended Posts

Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό και επειδή περνάμε σε λίγες μερες στο μοσχαράκι και τα λαχανικά, ήθελα να ρωτήσω με τι αλέθετε πολτοποιήτε κυρίως το μοσχαράκι? Δεν έχω σκοπό να πάρω την παιδίκή μηχανή που τα βράζει,τα αλέθει κτλπ Θα πάρω έναν ατμομάγειρα (να μείνει και για εμάς) και δεν ξέρω τι να πάρω για μουλινέξ. Αυτό που έχω έιναι ένα παλίο μοντέλο με μια σειρά μαχαίρια και είδα εκείνον που λεει "μπεμπέ" μουλινεξ με διπλή σειρά μαχαίρια που το βγάζει σε ροζ και γαλάζιο αλλά δεν ξέρω να τον πάρω ή όχι? Κάνει δουλειά ή αφήνει ίνες? Έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε? Σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά έχω μπερδευτεί! :(:(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο Multi τα αλεθω κι εγω και τα κανει Super

Και το κοτοπουλο και τα φρουτα και το μοσχαρακι και μλιστα ειναι παλιο μοντελο απο το γαμο μου το εχω 9 χρονια :roll:

4

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ ένα παλιό μούλτι με ένα μαχαίρι. το κοτόπουλο μαζί με τα λαχανικά τα αλέθει πολύ καλά... το μοσχάρι δυστυχώς μου αφήνει ίνες...

 

έχω και μια κουζινομηχανή με λεπίδες σαν του μούλτι,αλλά και πάλι τζίφος..

 

τη φρουτόκρεμα στο μπλέντερ..

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Multi τα αλεθω κι εγω και τα κανει Super

Και το κοτοπουλο και τα φρουτα και το μοσχαρακι και μλιστα ειναι παλιο μοντελο απο το γαμο μου το εχω 9 χρονια :roll:

 

για να καταλάβω η δόλια multi εννοούμε αυτό? σωστά? γιατί αν είναι αυτό παω να πάρω ένα με διπλά μαχαίρια!

25462_2314.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.και γω το μουλτι.ειχα σκεφτει να παρω το ειδικο της κικο αυτο που λες το μπεμπε αλλα δεν το ειχε κανενας εδω τοτε και δεν το πηρα.καλυτερα γιατι τσαμπα θα εδινα τα 80 ευρω.μια χαρα τα καταφεραμε και χωρις αυτο!η μικρη μου εξαλλου δεν τα ηθελε καθολου τα αλεσμενα.ηθελε τα δικα μας φαγητα!

Link to comment
Share on other sites

 

για να καταλάβω η δόλια multi εννοούμε αυτό? σωστά? γιατί αν είναι αυτό παω να πάρω ένα με διπλά μαχαίρια!

25462_2314.jpg

 

Ναι αυτο λεω,εγω εχω με το ενα μαχαιρι και η μαμα μου με δυο,την ιδια δουλεια κανουν και τα δυο

Στο μοσχαρι για να μην αφηνει ινες να το κανεις ενα λεπτο παραπανω και με αρκετα λαχανικα

 

Της μαμας μου το πηρα πριν δυο μηνες 24,90 το εχω βρει αλλου το ιδιο και με 32 ευρω ψαξε το

4

Link to comment
Share on other sites

 

για να καταλάβω η δόλια multi εννοούμε αυτό? σωστά? γιατί αν είναι αυτό παω να πάρω ένα με διπλά μαχαίρια!

25462_2314.jpg

 

Ναι αυτο λεω,εγω εχω με το ενα μαχαιρι και η μαμα μου με δυο,την ιδια δουλεια κανουν και τα δυο

Στο μοσχαρι για να μην αφηνει ινες να το κανεις ενα λεπτο παραπανω και με αρκετα λαχανικα

 

Της μαμας μου το πηρα πριν δυο μηνες 24,90 το εχω βρει αλλου το ιδιο και με 32 ευρω ψαξε το

 

ααα πολύ ωραία... Ηλιάννα να ξερες πως με ξελάφρωσες από ενα αγχος που είχα! Ωραία θα πάρω αυτό με τα διπλά μαχαίρια της izzy όχι όμως το ροζ ή το μπλε γιατί είδα ότι αυτό εχει 400w, αλλά θα πάρω το λευκό γιατί έχει 450w! Και έστειλα και ένα μαιλ στην Μπενρουμπί που είναι ο αντιπρόσωπος της izzy και μου είπε τα εξής

" Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το κοπτήριο E450 είναι πολύ ισχυρό και με διπλό μαχαίρι που κόβει τέλεια και ομοιόμορφα τις τροφές. Η χρήση της συσκευής αυτής δεν προορίζεται για πολτοποίηση κρέατος αλλά πάρα πολλοί καταναλωτές επιλέγουν το MULTI για να προετοιμάζουν παιδικές τροφές (φυσικά απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή για τυχόν κομμάτια τροφής που δεν έχει αλεστεί καλά)."

άρα θα πάω να το τσακώσω το βρήκα στο electroworld με 25ευρώ! Χίλια ευχαριστώ σε όλα τα κορίτσια που μου απαντήσατε!!! :D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω αυτο 2438o.th.jpg

και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη δεν αφηνει τιποτα!!!

 

αχ ναι αυτό λεώ και εγώ! Αλήθεια ε? ε τελειώσε θα παώ να το παρω σήμερα κιόλας! Ευχαριστώωωωωω :D:D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άσχημα τα νεα......

έκανα σήμερα σούπα με μοσχαράκι και πήρα τον γιατρό μου έδωσε το οκ και είπα να το πολτοποίησω... Η πλήρης αποτυχία μιλάμε... δεν άφησε κομμάτια αλλά άφησε ίνες πολλές και η μικρή αν και ενθουσιάστηκε με την νέα γεύση συνέχεια έκανε σαν να ήθελε να κάνει εμετο...

και μου φαίνεται ούτε των 450w θα κάνει δουλειά...εγώ έχω ένα της Moulinex των 300w.... μαμώτο τι θα κάνω? Να πάρω ένα από εκείνα που είναι χειρός? Εκείνα έχουν 600w... αχ για πείτε μου τι να κάνω εσείς οι παλιές :(:(:(

 

Link to comment
Share on other sites

εγω kalamaraki εχω δει οτι οταν βαζω πολυ κρεας τοτε μου αφηνει ινες!!!κι εγωmy.php?image=2438o.jpg αυτο εχω και ειλικρινα δεν ειχα κανενα προβλημα και στα δυο παιδακια μου!κι αν εχει αλεσει φαγητα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δοκιμάσει και το μούλτι και τη ραβδο. Τώρα αγόρασα το καινούργιο mini blender της Phillips. Κάνει 35 ευρώ αλλά είναι το καλύτερο από όλα τα άλλα και για το φρούτο και γα το κρέας.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα φρουτοκρεμα και λαχανοσουπα τις κανει η μαμα μου γιατι ειναι ωρα που ειμαι δουλεια.

 

ειχαμε ενα μουλτι με μονη λεπιδα. Της φαινοταν οτι αφηνε κομματακια. Πηραμε ραβδο BRAUN%20HAND%20BLENDER%20MR4000.jpg δεν της αρεσε καθολου...

της πηρα μουλτι με διπλη λεπιδα. Εκανα ομως μια μαμακια και (για καλό και εγω η ερμη...) πηρα με δοχειο 1lt και ειναι μεγαλο και χανονται τα πραγματα...

 

σε 2 μερς θα βαλουμε το κοτοπουλο και θα δω....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και το μούλτι και τη ραβδο. Τώρα αγόρασα το καινούργιο mini blender της Phillips. Κάνει 35 ευρώ αλλά είναι το καλύτερο από όλα τα άλλα και για το φρούτο και γα το κρέας.

 

Καλημέρα evoula k, για πες περισσότερα, ποιο είναι το μοντέλο? Γιατί και εγώ εχω την εντύπωση ότι η ράβδος παλι δεν θα κάνει δουλειά

 

Link to comment
Share on other sites

το μοσχαρι δεν γινεται να μην αφησει εστω και λιγες ινες. Λοιπον βρασε το κρεας μονο του ακομα και σε χυτρα αν μπορεις να το περασεις. Ετσι θα μαλακωσει το κρεας παρα πολυ που θα κοβεται ακομα και με ενα κουταλι καπου εκει ριξε τα λαχανικα να βρασουν. Τα λαχανικα ετσι και αλλιως θελουν λιγοτερο χρονο να βρασουν

Χρησιμοποιησε αρκετο ζουμι για να το αλεσεις.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

το μοσχαρι δεν γινεται να μην αφησει εστω και λιγες ινες. Λοιπον βρασε το κρεας μονο του ακομα και σε χυτρα αν μπορεις να το περασεις. Ετσι θα μαλακωσει το κρεας παρα πολυ που θα κοβεται ακομα και με ενα κουταλι καπου εκει ριξε τα λαχανικα να βρασουν. Τα λαχανικα ετσι και αλλιως θελουν λιγοτερο χρονο να βρασουν

Χρησιμοποιησε αρκετο ζουμι για να το αλεσεις.

 

Αν και δεν σας είπα τι πατάτα έκανα.... το μοσχαράκι που είχα δεν ήταν ποντίκι! Πάντως το κοτόπουλο το έλιωσε το μούλτι. Το κρέας δηλαδή για πόση ώρα να το βράσω? 2-3ωρες?Τι λες Μαρίλια?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν σας είπα τι πατάτα έκανα.... το μοσχαράκι που είχα δεν ήταν ποντίκι! Πάντως το κοτόπουλο το έλιωσε το μούλτι. Το κρέας δηλαδή για πόση ώρα να το βράσω? 2-3ωρες?Τι λες Μαρίλια?

 

Eγω το βραζω στην χυτρα κοντα στην μια ωρα φαντασου ποσο θελει σε απλη κατσαρολα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki, να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.... :)

 

Κι εγώ ένα απλό και ταπεινό multi χρησιμοποιούσα στον γιο μου με ένα μόνο μαχαίρι. Απλά το έβραζα καλά και έβαζα αρκετό ζουμάκι. Θα σου πρότεινα να ξαναδοκιμάσεις και να μην αγοράσεις άλλο μηχάνημα. (πάρε και μοσχάρι ποντίκι που είναι μαλακό κρεατάκι) :wink:

 

Επίσης, οι χρόνοι μαγειρέματος είναι σχετικοί. Για να καταλάβεις, εγώ 1 1/2 κ. μοσχάρι στη χύτρα μου το βράζω 18 λεπτά και λιώνει!!!! :shock:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω κατι που μου ειπε η παιδιατρος μου..

να μην μαγειρευω το κρεας στη χυτρα (εφοσον προκειται για το μωρο) γιατι καταστρεφονται πολλες βιταμινες. Καλυτερα στη κατσαρολα κι ας κανει αρκετη ωρα... :?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ξέρω, blue. Του μωρού το κρέας το έφτιαχνα πάντα στην κατσαρόλα. Στην αρχή, μόνο την μερίδα της ημέρας και αφού πήρα το "κολάι" ετοίμαζα 4 μερίδες-η μια για εκείνη τη στιγμή και οι υπόλοιπες για άλλα γεύματα. Τις διατηρούσα στο ψυγείο σε γυάλινα βαζάκια. Είχε πεί ο παιδίατρος ότι για 3-4 μέρες δεν παθαίνει τίποτα το κρέας (δεν χάνει τα θρεπτικά του συστατικά). Μέσα σε κάθε βαζάκι είχα και αρκετό ζουμάκι. Εβγαζα το ζουμάκι στην κατσαρόλα και εκεί μέσα έβραζα τα λαχανικά. Στο τέλος πρόσθετα και το κρεατάκι να πάρει μια βράση και ήμουν έτοιμη. :wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητες φιλες Blue και mom σας παραθετω το πιο κατω αρθρο οσων αφορα την χυτρα:

 

"Η προετοιμασία επίσης του φαγητού παίζει σημαντικό ρόλο. Για να διατηρήσετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος από την περιεκτικότητα των τροφίμων σε βιταμίνη, να μαγειρεύεται στο ατμό ή στην χύτρα ταχύτητας, με όσο το δυνατόν λιγότερο νερό. Το βράσιμο του προκαλεί την μεγαλύτερη απώλεια βιταμινών λόγω τού ότι το φαγητό παραμένει σε υψηλές θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα, πράγμα το οποίο είτε καταστρέφει τις βιταμίνες, είτε τους δίνει την δυνατότητα να διαφύγουν στο νερό, καθώς οι περισσότερες βιταμίνες είναι υδατοδιαλυτές. Τα λαχανικά θα πρέπει να βράζονται σε λίγο νερό και το υπόλοιπο να χρησιμοποιείται στην παρασκευή σαλτσών. "

 

Και μπορειτε να δειτε ολο το αρθρο εδω :

http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1855&Itemid=82

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...