Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ,

Ενω όλα ήταν μια χαρα (είναι 37 ημερων τώρα ό μικρός ) απλά είχαμε ένα προβληματάκι με το ρέψιμο, αργούσε .....τώρα βγάζει κατα την δι΄΄αρκεια 1,30'ωρας 6-7 γουλίτσες , μικρές μεν αλλά πολλές δεν είναι και μετά από τόση ώρα ?????και ενώ έχει ρευτεί μετά το φαγητο.

Σας έχει τυχει αυτό ? Είναι κακό τί λέτε? δεν ΄μπορώ να επικοινωνήσω σήμερα και με την παιδίατρο ........σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε κάτι..........είναι το πρώτο και είμαι λίγο ανησυχη και υπερπροστατευτική !!!!!

ευχαριστ'ω πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ειναι ανησυχητικο καλη μου. Προσπαθησε να εχεις το μωρο σε ημιορθια θεση, λιγο ανασηκωμενο δηλαδη. Και η δικια μου εβγαζε αρκετες γουλιτσες ακομη και 2 ωρες μετα το γευμα. Αυτο που θεωρειται ανησυχητικο ειναι οι πολλες και επαναλαμβανομενες ρουκετες. Αυτο ειναι κατι συνηθες σε τοσο μικρα μωρακια. Φυσικα ανεφερε το στο γιατρο αλλα δεν ειναι κατι να ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα μωράκια λίγο ή πολύ συμβαίνει αυτό. Ο γιατρός θα κρίνει ανάλογα με το βάρος που θα παιρνει το μωρό αν χρειάζεται κάποια εξέταση ή θεραπεία γι'αυτό. Συνήθως όμως δεν χρειάζεται τίποτα από τα δύο, εκτός από ειδικό γάλα αν δεν θηλάζεις. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάντως, μην αγχώνεσαι :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εμας ο μπεμπης μας ειναι εξι μηνων και ακομα κανει γουλιτσες.ο γιατρος δεν ανησυχει γιατι δεν κανει ρουκετες.οταν μπουν οι στερεες τροφες σιγα σιγα θα φτιαξει.προσοχη μονο να ειναι γυρισμενο πλαγια και με λιγο υπερυψωμενο το στρωματακι του.:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ,

Ενω όλα ήταν μια χαρα (είναι 37 ημερων τώρα ό μικρός ) απλά είχαμε ένα προβληματάκι με το ρέψιμο, αργούσε .....τώρα βγάζει κατα την δι΄΄αρκεια 1,30'ωρας 6-7 γουλίτσες , μικρές μεν αλλά πολλές δεν είναι και μετά από τόση ώρα ?????και ενώ έχει ρευτεί μετά το φαγητο.

Σας έχει τυχει αυτό ? Είναι κακό τί λέτε? δεν ΄μπορώ να επικοινωνήσω σήμερα και με την παιδίατρο ........σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε κάτι..........είναι το πρώτο και είμαι λίγο ανησυχη και υπερπροστατευτική !!!!!

ευχαριστ'ω πολύ!!!!!

 

καλημερα...περιγραφεις αυτο ακριβως που αντιμετωπισαμε με τη μικρη μας μεχρι περιπου την εισαγωγη των στερεων τροφων. Πολλες γουλιες, εμας ακομα και λιγο πριν το επομενο γευμα, και αφου ρευοταν 2-3 φορες στο καθε γευμα. Δε νομιζω οτι ειναι ανησυχητικο, χωρις βεβαια να ειμαι γιατρος, αυτο που θα σε απασχολησει ειναι αν παιρνει κανονικα βαρος, αν ναι, δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα, αν οχι πρεπει να το ψαξεις περαιτερω. Εμας παντως η γιατρος μας ειχε πει οτι οι εμετοι-ρουκετες ειναι αυτοι που πρεπει να μας αγχωσουν και οχι οι γουλιτσες οι οποιες συχνα οφειλονται στο ανωριμο πεπτικο συστημα των νεογνων. Σου ευχομαι να μην ειναι τιποτε και γρηγορα να απαλλαγειτε απο αυτο...Να χαιρεσαι το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως δεν είναι κατι ανησυχητικό που βγάζει γουλίτσες αλλά μπορείς να του αλλάξεις και το γάλα βέβαια μετά την συμβουλή του παιδιάτρου!

Ο δικός μου είχε παλινδρόμιση και του δώσαμε frisolac comfort και απο τότε δ βγάζει το παραμικρό αλλα με το ρέψιμο έχουμε και εμείς θέμα , μπορει να ρευτεί αμέσως μπορεί και μετά απο 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια κι εμενα ο δικος μου μπεμπακος κοντευει τωρα 2 μηνων και εχουμε αυτο το προβλημα με τις γουλιες... ο παιδιατρος λεει οτι δεν ειναι ανησυχιτικο εφοσων παιρνει κανονικα τα κιλα του αλλα εγω και μονο που τον βλεπω να παιδευεται ετσι στεναχωριεμαι.... στα αγορια λενε ειναι και πιο εντονο.... και με το ρεψιμο εχουμε θεμα, κι εμενα μπορει να μου ρευτει και λιγο πριν ξεκινησουμε το επομενο γευμα και ειναι και λαιμαργος, δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανησυχει.Φυσικα θα το συζητησεις με τον παιδιατρο σας και εαν του δινεις ξενο γαλα ισως χρειαστει να το αλλαξετε.

Και ο δικος μου εκανε πολλες γουλιες και αρκετα μεγαλες, πολυ ωρα μετα το γευμα και οταν του δωσαμε ενα αλλο γαλα της ιδιας εταιρειας που επινε τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα.

Οταν ξεκινησαμε τις στερεες τροφες το θεμα αυτο σταματησε.

Να σου ζησει το μωρακι σου.Και μην ανησυχεις.Ολες ημασταν γεματες αποριες και προβληματισμους στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...