Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΟΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ.

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

ΗΛΙΚΙΑ:30 ΧΡΟΝΩΝ

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ : 2,4

ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΟΡΑΤΟ

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21(ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN) : 1:5056

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18+13 : 1:295 (ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ).[/b]

ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ.

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ.

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ Ή ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥΣ 2 ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΝΑΝ ΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.

Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18+13 ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΜΟΡΦΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 ( ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN) ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ(ΔΗΛ.ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ).

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.........ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΑΛΛΑ ΑΝΗΧΥΧΩ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΔΙΟΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σκέφτηκες να επαναλάβεις το Papp-A τουλάχιστον? Έχω ακούσει ότι σε κάποιες κοπέλες το συστήνουν. Πόσο εβδομάδων ήσουν ακριβώς όταν έκανες την αυχενική?Ποια δηλαδή ήταν η υπερηχογραφική ηλικία της κύησης εννοώ.

Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί χθες έκανα εγώ αυχενική και Papp-A και ενώ στην αυχενική μου είπε ολα καλά το αποτέλεσμα 2,1 με άγχωσε. Τελικά έψαξα και βρήκα ότι όσο πιο μεγάλη είναι η κύηση τόσο πιο μεγάλο και το αποτέλεσμα της αυχενικής. Και η ηλικία της κύησης μου ήταν χθες 13w2d βάση αυχενικής. Οπότε το 2,4 μην σε αγχώνει.

Τώρα για το αποτέλεσμα της τρισωμίας 18+13 νομίζω καλά κάνεις και ανησυχείς. Εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά το θέμα της λήψης τροφοβλάστη ή την αμνιοπαρακέντηση. Δεν θα ήθελα να διακινδυνεύσω να γεννήσω ένα άρρωστο παιδί και να τυραννιόμαστε παρέα για μια ζωή..

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΗΜΟΥΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΛΕΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ζουμπουρ στη δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου σύστησε να κάνω το β' επιπέδου και αν χρειαζόταν και την αμνιο. τελικά όλα στον υπέρηχο έδειχναν καλά, αλλά λόγω των πιθανοτήτων για τρισωμία από την papp-A έκανα και την αμνιο για να ηρεμήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

Σιγουρα είναι δικό σου θέμα τι θα επιλέξεις να κανεις εγω απλα θα σου πω την δικη μου περιπτωση. Η αυχενικη μου βγήκε καλη αλλα το α-τεστ εβγαλε πιθανοτητα για συνδρομο down 1:25. Το έκανα ξανα και μου εδωσε το ωραιότατο 1:20.Φαντάζεσε τι τραβηξα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης (αυτο αποφάσισα να κάνω). Τελικά ολα πηγαν ευτυχώς καλά. Αυτο που θα σε συμβούλευα ειναι αυτο που είπαν αλλες κοπελες και σε εμενα τότε. Δεν αξίζει να φορτώνεις με τόσο άγχος το μικρό , προσπάθησε να είσαι ψυχραιμη και ήρεμη και όλα θα πανε καλά. Βεβαια στην πράξη αυτα είναι δύσκολα αλλα τώρα ξέρω πόσο δικιο είχαν. Με στενοχώρια δεν θα κάνεις καλό σε ουτε σε σενα ουτε στο μπεμπη/μπεμπα.

Σου εύχομαι ολόψυχα να πανε ολα καλα !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Και εγώ είμαι της άποψης να περιμένω να κάνω τους υπερήχους.Σκέφτομαι να πάω στον Μαλιγιάννη γιατί έχω ακούσει ότι είναι κορυφαίος.Εχετε ακούσει εσείς κάτι για τον Μαλιγιάννη?

Δηλ να πάω την 18 εβδομάδα να κάνω τον υπέρηχο και μετά αν χρειαστεί να κάνω την αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

ζουμπουρ στη δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου σύστησε να κάνω το β' επιπέδου και αν χρειαζόταν και την αμνιο. τελικά όλα στον υπέρηχο έδειχναν καλά, αλλά λόγω των πιθανοτήτων για τρισωμία από την papp-A έκανα και την αμνιο για να ηρεμήσω.

 

Eπειδη η Β'επιπεδου ειναι πολυ μετα θα ελεγα μην περιμενεις. Εμενα μου ειχε βγει καποια υποψοια στο Β επιπεδου και ειναι φρικτο. Το εχεις νοιωσει για τα καλα και ειναι πολυ δυσκολο. Ευτυχως ολα πηγαν καλα αλλα πρεπει να πω οτι εχασα 10 χρονια απο την ζωη μου μεχρι να βγει η αμνιο.

Μπορει να μην ειναι κατι. Εχει συμβει ουκ ολιγες φορες :D

 

Ο Μαλιγιαννης ειναι κορυφη. Παρολο που πριν μου εδιναν 1 στις 100 να αποβαλω φευγοντας με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνομαι. Εκανε ετσι την αμνιο που ηταν 100% ασφαλης. Ξερει τι κανει . Και να τονισω οτι ενω ολοι με ειχαν πανικοβαλει εκεινος με το που εκανε την Β' επιπεδου ξανα με καθησυχασε αλλα οπως ολοι ειπε οτι μονο με την αμνιο θα ειμασταν 100% σιγουροι. Εκεινος ομως επεμενε οτι ολα ειναι καλα οπως και ηταν τελικα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω.Θα κλείσω ραντεβού τώρα την 18 εβομάδα να κάνω τον υπέρηχο και μετά θα κάνω και την αμνιο.Εσύ elenik στον Μαλιγιάννη την έκανες την άμνιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δικα μου αποτελέσματα στην τρισωμία 13-18 ήταν 1:32 !!!!

Ο γιατρος μου απο την αρχή μου ειπε να μην στεναχωριεμαι συμβαινει πολλες φορες . Εγω βεβαια ...

 

Εκανα αμνιο , πηγαν ολα πολυ καλά και τώρα εχουμε την μωρουλινιτσα μας :D

 

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να πανε ολα καλα και μην αγχωνεσαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη η Β'επιπεδου ειναι πολυ μετα θα ελεγα μην περιμενεις. Εμενα μου ειχε βγει καποια υποψοια στο Β επιπεδου και ειναι φρικτο. Το εχεις νοιωσει για τα καλα και ειναι πολυ δυσκολο. Ευτυχως ολα πηγαν καλα αλλα πρεπει να πω οτι εχασα 10 χρονια απο την ζωη μου μεχρι να βγει η αμνιο.

οι με ειχαν πανικοβαλει εκεινος με το που εκανε την Β' επιπεδου ξανα με καθησυχασε αλλα οπως ολοι ειπε οτι μονο με την αμνιο θα ειμασταν 100% σιγουροι. Εκεινος ομως επεμενε οτι ολα ειναι καλα οπως και ηταν τελικα

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, σε καμμία περίπτωση δε θα σύστηνα να περιμένει τόσο κάποια κοπέλα για να δει τι συμβαίνει. Απλως έτσι έγινε στη δική μου περίπτωση.

Ευχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο πρωτο παιδι η αυχενικη ηταν 2,6 και ηταν ολα ενταξει με το μωρο εκα να αμνιοπαρακεντηση παρολοπου ημουν 25. Τωρα στο τριτο βγηκε 3 την 11 εβδομαδα οποτε εγινε επιτοπου ληψη τροφοβλαστη που πγηκαν ολα ενταξει!σου προτεινω να κανεις μια απο τις 2 εξετασεις για να ξενιασεις. αν γινουν απο εμπειρο γιατρο δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

kEnBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον Μαλιγιαννη δεν ξερω. Αλλα αν πας στο Ιασω κανε με τον Κιτμιρηδη ειναι φοβερος. Εγω εκανα και αμνιο και τροφοβλαστη μαζι του και ο γιατρος για ολους τους υπερηχους με εστελνε σε αυτον.

kEnBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν μπορείς να περιμένεις μέχρι το β΄ επιπέδου, και να μην σε τρώει η αγωνία καθε μερα, κάνε αν χρειαστεί την αμνιοπαρακέντηση τότε αφού θεωρητικά αυτή εχει μικρότερο ποσοστό αποβολή από την τροφοβλάστη.εγώ έκανα τροφοβλάστη αφού και μόνο που είχα το μικρόβιο μέσα μου δεν μπορούσα να περιμένω 2 μήνες ακόμη σχεδόν..δεν ξέρω είναι πολύ λεπτά ζητήματα αυτά...όπως σας κάνει να νιώθετε καλά εσένα και τον σύζυγό σου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

σ εμενα η πιθανοτητα για τρισωμια ηταν 1:150 και σε μια φιλη μου μικροτερη σε ηλικια απο μενα 1:10 !!!Παρ ολα αυτα προχωρησαμε και οι δυο σε αμνιο και δοξα τω θεο ολα πηγαν καλα!!Η φιλη μου γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι και εγω περιμενω επισης αγορακι σε ενα μηνα!

Η μαια,γιατι εδω στη Σουηδια μαια σε παρακολουθει και οχι γιατρος οπως στην Ελλαδα,μου ειχε πει να μην στεναχωριεμαι για το αποτελεσμα καθως ειναι περισσοτερο στατιστικα στοιχεια!!!Οσο για την αμνιο ηταν μια πολυ απλη επεμβαση χωρις καμμια επιπλοκη και χωρις καθολου πονο.Αν ο γιατρος ειναι εμπειρος οι πιθανοτητες αποβολης ειναι ελαχιστες.Σκεφτειτε ολες θετικα και ολα θα πανε καλα!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΛΙΓΙΑΝΝΗ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ?

 

Ζουμπουρ καλημέρα,

 

κι εμένα ο γιατρός μου με έστειλε στον Μαλιγιάννη για τη β' επιπέδου και τον θεωρεί εξαιρετικό (έχουν πάει και φίλες μου και έμειναν ικανοποιημένες). Έχω ραντεβού την άλλη Τετάρτη για β' επιπέδου (στις 26.02) οπότε -εάν δεν έχεις ήδη πάει- ευχαρίστως να σου πω εντυπώσεις (θα είμαι δύσκολος κριτής :lol: γιατί την αυχενική την έκανα στον Καμινόπετρο που είναι Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο-Σ)

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jeanne και εγώ έκλεισα στις 11/3/2009 στο Μητέρα και στις 16/3/2009 στον Μαλιγιάννη γιατί καλύτερα να εχω δύο γνώμες.Είμαι τόσο προβληματισμένη που δεν ξέρω τι να κάνω και φοβάμαι απο το άγχος μου μην κάνω κάτι στραβό.

Λέω να ξεκινήσω με τους υπερήχους και μετά να κάνω την αμνιο.

Πες μου εντυπώσεις αν είναι να κλείσω και το Β' Επιπέδου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Jeanne και εγώ έκλεισα στις 11/3/2009 στο Μητέρα και στις 16/3/2009 στον Μαλιγιάννη γιατί καλύτερα να εχω δύο γνώμες.Είμαι τόσο προβληματισμένη που δεν ξέρω τι να κάνω και φοβάμαι απο το άγχος μου μην κάνω κάτι στραβό.

Λέω να ξεκινήσω με τους υπερήχους και μετά να κάνω την αμνιο.

Πες μου εντυπώσεις αν είναι να κλείσω και το Β' Επιπέδου εκεί.

 

Από το Μητέρα δεν ξέρω αν θα μείνεις ικανοποιημένη... η κολλητή μου που πήγε για β' επιπέδου την ξεπέταξαν σε 10 λεπτάκια :? !!! Εννοείται ότι θα σου πω εντυπώσεις από τον Μαλλιγιάννη!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές και αν αυτές είναι ασφαλείς, δηλαδή αν βγουν φυσιολογικά ξενοιάζεις; Συνδυάζουν αυτές τις τιμές και με την ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα της αυχενικης διαφανειας ειναι στατιστικα και ουδεποτε διαγνωστικα!!

ακομα και πιθανοτητες 1/50000 να σου βγαλει, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να εγγυηθει 100% οτι το μωρο δεν θα γεννηθει με χρωμοσωμικες ανωμαλιες...

η μονο εξεταση που ειναι διαγνωστικη ειναι ή η αμνιοπαρακεντηση ή η ληψη τροφοβλαστης :)

 

ο κινδυνος αποβολης και στις δυο περιπτωσεις ειναι ελαχιστος ως ανυπαρκτος πλεον...

 

πριν δυο μηνες εκανα ληψη τροφοβλαστης μετα απο αυξημενες τιμες αυχενικης διαφανειας!

ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν καλα!!! :)

 

μην τη φοβασε και πανω απ΄ολα μην πανικοβαλεσε και τρεχεις απο γιατρο σε γιατρο... ειναι περισσοτερο ψυχοφθορο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, παίρνοντας τα αποτελέσματα της αυχενικής και του pappA προέκυψε πιθανότητα για τρισωμια 13 1/145. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση του θέματος τελικά. Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και στην προηγούμενη είχα παρόμοιο πρόβλημα με πιθανότητα για τρισωμια 21, και τελικά το μωρό ήταν υγιέστατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ, γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 37, έγκυος 15 εβδομάδων στο τρίτο παιδάκι μου. Μετά από κακά αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας με πιθανότητες τρισωμίας 21 1/145, τρισωμία 13 1/53 έκανα λήψη τροφοβλάστης. Μετά από 3 μέρες λάβαμε τα πρώτα αποτελέσματα όπου ήταν αρνητικά. Δυστυχώς όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ. Μόλις χθες λάβαμε τα οριστικά αποτελέσματα, συμπέρασμα ύπαρξη τρισωμίας 13 σε μωσαϊκισμό σε ποσοστό ~10-15%, ενώ την είχαμε αποκλείσει. Μας είπαν ότι θα πρέπει να κάνουμε κ αμνιοπαρακέντηση, για να διαπιστώσουμε 100% την ύπαρξη ή όχι της τρισωμίας, καθώς κατά 30-40% υπάρχει πιθανότητα να αφορά τον πλακούντα κ 60-70% το έμβρυο. Πάλι η ίδια αγωνία κ παρατεταμένη πρέπει να περιμένω ένα μήνα για άμνιο κ αποτελέσματα.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έχει τύχει σε κάποια κάτι ανάλογο κ αν πήγαν εντέλει όλα καλά;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

δείτε επίσης και τα θέματα που έχουμε προσθέσει στο   τρισωμία  ή κ μωσαικισμός

https://parents.org.gr/forum/tags/τρισωμία/

https://parents.org.gr/forum/tags/μωσαικισμός/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...