Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμομήλι σε ασαράντιστο;


Recommended Posts

αγοράκι 15 ημερών κλαίει ανάμμεσα στα ''γεύματα''

μεταξύ 22:00-02:00 μία στισ τρείς μέρες, δείχνει να σφίγγετε και

διπλώνει τα ποδαράκια του προς την κοιλιά του,

να του δώσουμε χαμομήλι, όπως μας συμβούλευσε η γιαγιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ξέρω οτι δίνουμε στα μωρά από νεογέννητα.

΄Στα δικά μου έδινα το Κιντερτε που είναι μείγμα βοτάνων

ειδικά για μωράκια.

Ο παιδίατρος θα σε διαφωτίσει καλύτερα όμως.

 

Άσχετο ,τώρα είσαι καινούριος, όταν παλιώσεις εδώ,πάλι καινούριος θα ΄σαι? Για το νικ λέω! :lol:

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει πιει όλο τον αγρό από χαμομήλι, από 10 ημερών μέχρι 4 μηνών έφτιαχνα το γάλα του με χαμομηλόνερο, γιατί σκέτο το χαμομήλι δεν το έπινε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι παιδίατροι πλέον δεν συστήνουν το χαμομήλι, καθώς είναι αλλεργιογόνο.

Για τους κολικούς, μια ζεστή πετσετούλα στην κοιλίτσα, βολτίτσες στην αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά, βοηθούν αρκετά την κατάσταση.

Και υπομονή! Θα περάσουν!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας είχε συστησει το χαμομήλι και ο γιατρός του μαιευτηρίου όταν φεύγαμε και ο δικος μας παιδιατρος.Αλλά μας ειχε πει καλυτερα οχι κιντερτε γιατι έχει ζαχαρη. Εγώ έπαιρνα και της έβραζα χαμομήλι-τιλιο-γλυκάνισο... κοκτέιλ!!!!( και το κιντερτε διάφορα έχει μέσα...)

Link to comment
Share on other sites

Όσο τον θήλαζα του έδινα λίγο κίντερτε βοτάνων και εγώ έπινα μάραθο ρόφημα. Μου το είχε πει ένας παπάς που το έδινε στα δικά του παιδιά. Μετά που σταμάτησα τον θηλασμό του έδινα μάραθο+λίγο γλυκάνισο. Είχα δοκιμάσει πολλά, αυτό με τον μάραθο κ' τον γλυκάνισο ήταν το καλύτερο. Τα έπαιρνα απο το φαρμακείο, βιολογικά.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι παιδίατροι πλέον δεν συστήνουν το χαμομήλι, καθώς είναι αλλεργιογόνο.

Για τους κολικούς, μια ζεστή πετσετούλα στην κοιλίτσα, βολτίτσες στην αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά, βοηθούν αρκετά την κατάσταση.

Και υπομονή! Θα περάσουν!

 

Δεν ήπιαμε ποτέ χαμομήλι.

Τους κολικούς του Νικόλα τους ξεπεράσαμε με πολύ καλό ρέψιμο και ατελείωτες βόλτες στην αγκαλιά μας, τρίψιμο στη πλατούλα του, ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζει δεν πρέπει να πιει χαμομήλι, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (χοντρικά: να φουσκώνει με το χαμομήλι, με αποτέλεσμα να θηλάζει λιγότερο και να μειωθεί η παραγωγή γάλακτος.)

Το κίντερτε έχει πολύ ζάχαρη... γιατί να πιει ζάχαρη από τόσο νωρίς....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο παιδίατρος μας είχε απαγορεύσει και τα δύο. το κιντερτε γιατί έχει πολύ ζάχαρη και το χαμομήλι γιατί προκαλεί αλλεργίες. δεν τα έχει ανάγκη το μωρό. σ' αυτή την ηλικία νομιζω η αγκαλίτσα, το καλό ρέψιμο και αν θηλάζεις το στήθος και πάλι στήθος είναι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά οι παιδίατροι πλέον δεν συστήνουν το χαμομήλι, καθώς είναι αλλεργιογόνο.

Για τους κολικούς, μια ζεστή πετσετούλα στην κοιλίτσα, βολτίτσες στην αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά, βοηθούν αρκετά την κατάσταση.

Και υπομονή! Θα περάσουν!

 

έτσι ακριβώς.και εμένα όταν ο Θεόφιλος ήταν μωράκι μου είχε πει ο παιδίατρος να το αποφύγω και ότι δεν είναι απαραίτητο στα βρεφάκια.Συμπέρασμα δικό μου: αν δεν είναι απαραίτητο γιατί να το δώσω? :D Εμένα πάντως ο Θεόφιλος ποτέ δεν ήπιε ροφήματα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τη μεγάλη διάθεση βοηθειάς σας.

 

Απο το πλήθος των διαφορετικών απαντήσεων καταλαβαίνουμε

οτι δεν υπάρχουν standards για την επίλυση των ''προβλημάτων''

που γεννά η γέννηση ενώς καινούριου αγγέλου!

Απλά πρέπει να διαλέξεις/δοκιμάσεις τη μέθοδο που σου και του ταιριάζει

Μιας και ειμαστε νέοι και το θειλάζουμε, θα διαλέξουμε την τακτική της

βόλτας και της υπομονής, θ' αντέξουμε... ελπίζω!

 

 

Ευχαριστούμεεεεεε

Απόλλων+Ολυμπία+Μικρός :D

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς από την αρχή δίναμε στη μικρή χαμομήλι, κίντερτε και κάποιες φορές γάλα με χαμομηλόνερο - βεβαιως δεν κάναμε του κεφαλιού μας, το κάναμε γιατί έτσι μας είχε συστήσει ο παιδίατρος στο μαιευτήριο αλλά και ο παιδίατρος που την παρακολουθεί τώρα. Βέβαια το παιδί ποτέ δε συμπάθησε ιδιαίτερα κανένα από τα δύο ροφήματα (χαμομήλι ή κίντερτε), το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα κι έτσι τελικά παραιτήθηκα από τις προσπάθειες να την κάνω να πιει έστω και λίγο... Για το κίντερτε χαίρομαι που δεν της άρεσε κιόλας γιατί ήταν πολύ γλυκό - όσο για το χαμομήλι τώρα διαβάζω εδώ πως είναι αλλεργιογόνο. Δυστυχώς τότε δεν το ήξερα αλλά ευτυχώς μικρή δεν έπαθε τίποτα. Τελικά οι κολικοί χρειάζονται υπομονή, αγάπη κι αγκαλίτσες...

*

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζει δεν πρέπει να πιει χαμομήλι, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (χοντρικά: να φουσκώνει με το χαμομήλι, με αποτέλεσμα να θηλάζει λιγότερο και να μειωθεί η παραγωγή γάλακτος.)

Το κίντερτε έχει πολύ ζάχαρη... γιατί να πιει ζάχαρη από τόσο νωρίς....

 

 

Κι εγω ξερω οτι οταν θηλαζουμε αποκλειστικα,τοτε δεν δινουμε τιποτα αλλο

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζει ας πιει χαμομήλι η..... μαμά!!

Προσωπικά είχα δει βελτίωση, το λόγο πραγματικά δεν τον γνωρίζω. Αλλά τις μέρες που δεν έπινα χαμομήλι το παιδί ήταν χάλια.... Ενώ όσες φορές το θυμόμουν τα πράγματα ήταν πιο ήρεμα.

 

Φαντάζομαι ο μηχανισμός που λειτουργεί το όλο θέμα είναι διαφορετικός από την άμεση κατανάλωση του χαμομηλιού από το μωρό σε σχέση με την έμμεση κατανάλωση. Το αποτέλεσμα όμως με είχε αποζημιώσει.

 

Το συζήτησα και με φίλες μου και μου είπαν ακριβώς το ίδιο. Δε χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε. Αλλάααα με μέτρο!!! :wink:

 

Επίσης, αν θυμάμαι καλά από αυτά που διάβαζα περί θηλασμού, οι ουσίες που λαμβάνει η μητέρα με την τροφή "περνάνε" στο γάλα περίπου 7-8 ώρες αργότερα. Επομένως αν εμφανίζεται το πρόβλημα κατά τις 10 το βράδυ.... αναζήτησε τι φταίει στη διατροφή του μεσημεριανού/απογευματινού. Π.χ. όσπρια, γαλακτοκομικά, μπαχαρικά, κρεμμύδια, σκόρδα, σοκολάτες κτλ...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε για τη μεγάλη διάθεση βοηθειάς σας.

 

Απο το πλήθος των διαφορετικών απαντήσεων καταλαβαίνουμε

οτι δεν υπάρχουν standards για την επίλυση των ''προβλημάτων''

που γεννά η γέννηση ενώς καινούριου αγγέλου!

Απλά πρέπει να διαλέξεις/δοκιμάσεις τη μέθοδο που σου και του ταιριάζει

Μιας και ειμαστε νέοι και το θειλάζουμε, θα διαλέξουμε την τακτική της

βόλτας και της υπομονής, θ' αντέξουμε... ελπίζω!

 

 

Ευχαριστούμεεεεεε

Απόλλων+Ολυμπία+Μικρός :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...