Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

20ml ανα κιλο..?


korinaki

Recommended Posts

Εντελως τυχαια ειδα στην τηλεοραση σε μια εκπομπη μια γιατρο και ειχαν σαν θεμα την γαστροοισοαγικη παλινδρομηση και αφου ειπαν διαφορα ακουω το εξης που δεν το ηξερα..Οτι ανα κιλο του μωρου ισοδυναμει με 20 ml γαλα..Δηλ σε ενα μωρο 6 κιλων σε καθε γευμα πρεπει να πινει 120 ml.. :roll: Λιγο μου φανηκε βρε κοριτσια..Επισης ελεγε οτι στα μωρα δεν εχει ακομα αναπτυχθει το αισθημα του κορεσμου με αοτελεσμα πολλες φορες να τρωνε παραπανω απο λαιμαργια,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα την γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση..Εμενα ο μικρος μου πολυ συχνα εκανε εμετους(μιλαμε για "ρουκετες")σχεδον σε καθε γευμα και του μειωσα λιγο σε καποια γευματα την ποσοτητα(απο 200 που επινε του δινω 170 περιπου και μονο το βραδυνο ειναι 200)..τα γευματα του στο 24ωρο ειναι 4-5..Δεν τον βλεπω να διαμαρτυρεται,κοιμαται σερι το βραδυ και σταματησαν οι εμετοι..Ομως πριν λιγες μερες που τον ειχα ζυγισει ηταν 5850 και σημερα που τον ζυγισα η ζυγαρια εδειξε 5600..Αντι να βαζει βαρος,χανει.. :?:? Τι να συμβαινει...?Να του δινω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να του δίνεις όσο θέλει εκείνο να φάει και όχι όσο θέλεις εσύ. Μην του παίρνεις το μπιμπερό από το στόμα, γιατί μπορεί αυτά τα 30 ml που του στερείς να είναι σημαντικά για την ανάπτυξή του. Όλοι οι γιατροί λένε ότι για να καταλάβεις οτι το παιδί είναι χορτάτο πρέπει να αφήνει στο μπιμπερό γύρω στα 15-20 ml.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνουσα να του δινεις οσο επιθυμει να φαει.

Καποια μωρακια ομως ειναι λαιμαργα (οπως ο μπεμπης μου που μετα απο καθε λουκουλειο γευμα εκανε εμετο).

Μου ειπε λοιπον η παιδιατρος να το διακοπτω στο μισο μπουκαλι,να τον ρευω και μετα να συνεχιζουμε το υπολοιπο και ενα τελευταιο ρεψιμο στο τελος.

Πηγαμε πολυ καλα,δεν ξανακαναμε εμετο.

Δοκιμασε το.

Φιλακια.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτη την παιδογαστρεντερολογο την ειχαμε επισκεφτει και εμεις,μετα απο υποδειξη του παιδιατρου.μας ειπε ακριβως αυτα που ειπε και στην εκπομπη(πρωινος καφες) και μαλιστα με μαλωσε επειδη το μωρο μου-4 μηνων τοτε-επινε αρκετα παραπανω.τελικα εκανα οτι μου ειπε και ειδα αποτελεσματα.

 

 

φυσικα,τα μωρακια που δεν εχουν γοπ καλο ειναι να πινουν οσο γαλα θελουν.βεβαια,αυτο για το γιο μου δεν ειχε νοημα,επειδη αν του εδινα παραπανω το εβγαζε.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μως πριν λιγες μερες που τον ειχα ζυγισει ηταν 5850 και σημερα που τον ζυγισα η ζυγαρια εδειξε 5600..Αντι να βαζει βαρος,χανει.. Τι να συμβαινει...?Να του δινω παραπανω?

 

Μήπως έχασε βάρος από τους εμετούς και τώρα με αυτή τι ποσότητα τα 170ml του είναι μια χαρά? Το μωράκι σου έχει ΓΟΠ? Αν οχι ίσως το τρώει από λαιμαργία και μετά το βγάζει αφού και εσύ λες οτι και με τα 170ml δεν διαμαρτύρεται.

Θα έλεγα να περιμένεις λίγες μέρες, να συνεχίσεις με τη λιγότερη ποσότητα και να το ξαναζυγίσεις. Για 2 1/2 μηνών είναι μια χαρά το βάρος του!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκιμάσεις να του δίνεις περισσότερα γεύματα με μικρότερη ποσότητα;

Να παίρνει δηλαδή τη ίδια συνολική ημερήσια ποσότητα αλλά μοιρασμένη σε περισσότερα γεύματα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε ΓΟΠ και μάλιστα τις τελευταίες 10 μέρες ο μπέμπης έβγαζε σχεδόν όλο του το γάλα με αποτέλεσμα να μην παίρνει βάρος (είμαστε 6200). Το γεγονός ότι έκανε 5 γεύματα των 180μλ δυσκόλευε την κατάσταση. Ήθελα κι εγώ να δίνω στο μωρό μου όσο γάλα θέλει.. Αλλά τελικά έχει δίκιο η γιατρός. Ο εγκέφαλός τους είναι ανώριμος και δεν έχουν την αίσθηση του κορεσμού.. Άρχισα λοιπόν να του δίνω 120 μλ κάθε 2-2.30 ώρες (μόνο το πρώτο και το τελευταίο γεύμα το κάνω 150) και είδα τεράστια διαφορά. Εκεί που έβγαζε όλο το γάλα, πλέον βγάζει 2-3 μικρές γουλίτσες. Τον λυπάμαι όμως βρε κορίτσια γιατί ζητάει κι άλλο. Με την πιπίλα βέβαια ξεχνιέται αμέσως, αλλά αισθάνομαι ότι αφήνω νηστικό το μωρό μου.. Αλλά πείτε μου τι να κάνω???

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αυτη την παιδογαστρεντερολογο την ειχαμε επισκεφτει και εμεις,μετα απο υποδειξη του παιδιατρου.μας ειπε ακριβως αυτα που ειπε και στην εκπομπη(πρωινος καφες) και μαλιστα με μαλωσε επειδη το μωρο μου-4 μηνων τοτε-επινε αρκετα παραπανω.τελικα εκανα οτι μου ειπε και ειδα αποτελεσματα.

 

 

φυσικα,τα μωρακια που δεν εχουν γοπ καλο ειναι να πινουν οσο γαλα θελουν.βεβαια,αυτο για το γιο μου δεν ειχε νοημα,επειδη αν του εδινα παραπανω το εβγαζε.

Τι συμβουλες σου ειχε δωσει?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε ΓΟΠ και μάλιστα τις τελευταίες 10 μέρες ο μπέμπης έβγαζε σχεδόν όλο του το γάλα με αποτέλεσμα να μην παίρνει βάρος (είμαστε 6200). Το γεγονός ότι έκανε 5 γεύματα των 180μλ δυσκόλευε την κατάσταση. Ήθελα κι εγώ να δίνω στο μωρό μου όσο γάλα θέλει.. Αλλά τελικά έχει δίκιο η γιατρός. Ο εγκέφαλός τους είναι ανώριμος και δεν έχουν την αίσθηση του κορεσμού.. Άρχισα λοιπόν να του δίνω 120 μλ κάθε 2-2.30 ώρες (μόνο το πρώτο και το τελευταίο γεύμα το κάνω 150) και είδα τεράστια διαφορά. Εκεί που έβγαζε όλο το γάλα, πλέον βγάζει 2-3 μικρές γουλίτσες. Τον λυπάμαι όμως βρε κορίτσια γιατί ζητάει κι άλλο. Με την πιπίλα βέβαια ξεχνιέται αμέσως, αλλά αισθάνομαι ότι αφήνω νηστικό το μωρό μου.. Αλλά πείτε μου τι να κάνω???
Πως καταλαβαινουμε οτι μπορει να εχει ΓΟΠ το μωρο μας?Smaroula εισαι σιγουρη οτι ζηταει κι αλλο η μηπως θελει να ρευτει και κλαιει?Γιατι εμεις οταν τελειωνει το γαλα κλαιει για δευτερολεπτα και οταν ρευεται ησυχαζει..
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτη την παιδογαστρεντερολογο την ειχαμε επισκεφτει και εμεις,μετα απο υποδειξη του παιδιατρου.μας ειπε ακριβως αυτα που ειπε και στην εκπομπη(πρωινος καφες) και μαλιστα με μαλωσε επειδη το μωρο μου-4 μηνων τοτε-επινε αρκετα παραπανω.τελικα εκανα οτι μου ειπε και ειδα αποτελεσματα.

 

 

φυσικα,τα μωρακια που δεν εχουν γοπ καλο ειναι να πινουν οσο γαλα θελουν.βεβαια,αυτο για το γιο μου δεν ειχε νοημα,επειδη αν του εδινα παραπανω το εβγαζε.

Τι συμβουλες σου ειχε δωσει?

 

 

 

μου ειπε:οχι συχνες αλλαγες γαλακτος-αναστατωνουν το πεπτικο

20 ml για καθε κιλο βαρους και αν γκρινιαζει μια μεζουρα ακομα

σηκωμενη η κουνια

να κραταω το μωρο στο ρεψιμο,γυρω στη μιση ωρα

σιροπι epadoren

 

 

καναμε υπερηχο στομαχου και εξετασεις αιματος για αλλεργια στο αγελαδινο γαλα.

 

κυριως χρειαζεται πολυ υπομονη...

 

 

αν χρειαστεις τα στοιχεια της παιδογαστρεντερολογου η της παιδοακτινολογου(για τον υπερηχο)στειλε πμ.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

και εξετασεις αιματος για αλλεργια στο αγελαδινο γαλα.

 

4μηνών ήταν το μικρό σου όταν κάνατε τις εξετάσεις για αλλεργία;;; Μπορούν να βγούν ασφαλή συμπεράσματα σε τόσο μικρά μωρά;;;

Αναρωτιέμαι γιατί και εγώ ψάχνω το θέμα της αλλεργίας στο αγελαδινό στη μικρή μου...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολγα μου,4 μηνων ηταν ο μικρος τοτε.

δε θηλαζα και ηταν σφαλης η εξεταση,επειδη τοτε επινε μονο γαλα σκονη και δεν ειχε αρχισει ακομα τις τροφες

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

ολγα μου,4 μηνων ηταν ο μικρος τοτε.

δε θηλαζα και ηταν σφαλης η εξεταση,επειδη τοτε επινε μονο γαλα σκονη και δεν ειχε αρχισει ακομα τις τροφες

 

Τι είδους εξέταση ήταν θυμάσαι (εννοώ την ονομασία της);;;

Φανταζομαι οτι η δικια σας θα βγήκε καθαρή, εννοώ δεν είχατε αλλεργία έτσι δεν είναι;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολγα μου,4 μηνων ηταν ο μικρος τοτε.

δε θηλαζα και ηταν σφαλης η εξεταση,επειδη τοτε επινε μονο γαλα σκονη και δεν ειχε αρχισει ακομα τις τροφες

 

Τι είδους εξέταση ήταν θυμάσαι (εννοώ την ονομασία της);;;

Φανταζομαι οτι η δικια σας θα βγήκε καθαρή, εννοώ δεν είχατε αλλεργία έτσι δεν είναι;;;

 

 

 

υπηρχαν πολλες εξετασεις στην ιδια σελιδα για πολλα τροφιμα και χορτα.στην αρχη της σελιδας εγραφε ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΑ.εμεις καναμε μονο για γαλα-ηταν μικρος για κατι αλλο.την καναμε στην ευρωκλινικη παιδων

 

εκανα και ενα λαθος στη ηλικια η χαζη.ειδα την ημερομηνια και ηταν 3 και οχι 4 μηνων τοτε :oops:

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις τις καναμε στο Παιδων Πεντελης και πληρωσα 25 ευρω μονο...

 

Στο παιδων πεντελης εχει ειδικο και πολυ καλό τμημα. Ειναι σε άλλο κτιριο πιο πάνω απο το νοσοκομειο και ειναι γενικα πολυ καλό. Μονο που τα ραντεβου ισως αργουνε λιγο...

 

Ηταν 4,5 μηνων οταν τις εκανε και μας ειπε οτι οταν οι ενδειξεις ειναι σπυρακια, κοκκινιλες και τετοια, αν εχει αλλεργια θα φανει ακομα και σε τοσο μικρη ηλικια. Αλλα αν οι ενδειξεις ειναι ανησυχια και κολικοι (οπως εμας) υπάρχει περιπωση να μην φανει η αλλεργια σε τοσο μικρη ηλικια. Και θα πρεπει να γινει επανεξεταση μετα το χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...