Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταγόνες σιδήρου


Olg@

Recommended Posts

Μας πρότεινε η παιδίατρος να δώσουμε στη μικρή σταγόνες σιδήρου Ferrum Hausman. Για να είμαι ειλικρινής προβληματίζομαι για το αν θα το κάνω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο ... υποτίθεται ότι τα γάλατα είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο και σκέφτομαι μήπως την επιβαρύνω άδικα. Υπάρχει κανείς που δίνει εξτρα σταγόνες σιδήρου;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω Ολγα μου εδινα μεχρι που χρονισε το μωρο. Τα μωρα συνηθως τραβανε πολυ σιδηρο προς το τελος της κυησης και τα προωρα δεν εχουν πολλα αποθεματα. Τα γαλατα εχουν δοση σιδηρου που αφορα τα τελειομηνα.

Εγω εδινα και βιταμινες Α και D καθε μερα επισης μεχρι που χρονισε.

Link to comment
Share on other sites

Μας πρότεινε η παιδίατρος να δώσουμε στη μικρή σταγόνες σιδήρου Ferrum Hausman. Για να είμαι ειλικρινής προβληματίζομαι για το αν θα το κάνω, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο ... υποτίθεται ότι τα γάλατα είναι εμπλουτισμένα με σίδηρο και σκέφτομαι μήπως την επιβαρύνω άδικα. Υπάρχει κανείς που δίνει εξτρα σταγόνες σιδήρου;

 

Ερωτήσεις:

Πως τεκμηρίωσε τη συνταγογράφηση του συμπληρώματος σιδήρου;

Έκανε αιματολογικές εξετάσεις το παιδί και φάνηκε έλλειψη σιδήρου;

Τι την προβλημάτισε στο παιδί και χορήγησε σίδηρο;

 

Και γιατί Ferrum Hausman και όχι ένα οποιοδήποτε συμπλήρωμα σιδήρου;

 

Το έπιασες το υπονοούμενο Ολγα μου; ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε εξετάσεις δεν έκανε στο μωρό ... η αιτιολογία ήταν λόγω προωρότητας όπως λέει και η Jean.

 

Και εμένα πάει το μυαλό μου στο bonus απο τις εταιρείες και για αυτό προβληματίζομαι ... βέβαια για να μην είμαι άδικη στην μεγάλη μου την κόρη η ίδια παιδίατρος δεν είχε συστήσει σταγόνες σιδήρου ως νεογέννητη, είχε αναφέρει απο μόνη της ότι δεν είναι απαραίτητο.

 

Με τη μαμά που το συζήτησα μου είπε ότι παλιότερα δίνανε στα περισσότερα μωρά σταγόνες σιδήρου, εμένα και τον αδερφό μου λέει μας έδωσε...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που σε ανέφερε η παιδίατρος σου μου είχε δώσει και η δική μου για ένα μήνα μετά από εξετάσεις, όταν η μικρή ήταν 11 μηνών. Τότε η παιδίατρος μου μου είχε πει ότι οι συγκεκριμένες είναι οι πιο "ελαφριές" της αγοράς, και ότι δεν έχουν καμμία περενέργεια. Την δικιά μου την παιδίατρο την εμπιστευόμουν απόλυτα σε αυτά που μου έλεγε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα τα προωρα που γνωριζω παιρνουν Ferrum Hausmann, ανεξαρτητως κλινικης που γεννηθηκαν και οχι μονο στην Ελλαδα.

Εχει τυχει φυσικα να δωσω και αλλης μαρκας, επειδη δεν τα εβρισκα και η γιατρος μου ειπε οκ, αλλα νομιζω οτι προτιμουνται.

 

Παντως οσες φορες επεφτε το σιδηρο της κορης μου εβλεπα τελειως διαφορετικο μωρακι. Τα τονωνει οσο να ναι!

Link to comment
Share on other sites

εγω εδωσα στη μεγαλη μου κορη 2 φορες και στη μικρη τωρα ξεκινησα για ενα μηνα.Αν και μου τις εδωσαν διαφορετικοι παιδιατροι εδωσαν και οι δυο τις σταγονες hemafer αλλα μετα απο εξετασεις που διαπιστωθηκε λιγο χαμηλος ο αιματοκριτης

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτές μας έχει συστήσει από 4 μηνών γιατί οπως μου είπε αναπτύσσονται γρήγορα οι μυες και τα μικρά έχουν ανάγκη από σίδηρο αν και τα γάλατα περιέχουν. Του έδωσα 2-3 μέρες και μετά το σταμάτησα γιατί του έφερναν δυσκοιλιοτητα. όμως η παιδίατρος επιμένει έστω που και που να παίρνει κάποιες σταγονες. Και αυτό μέχρι να αρχίσει να τρωει κρέας. Αιματολογικές δεν έχουμε κάνει.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

τα μικρά μου θεωρούνται πρόωρα, γεννήθηκαν στην 36+5, 2300kgs. Η ανάπτυξή τους ήταν ικανοποιητική και η διατροφή τους πολύ καλή. Ο παιδίατρος δεν μας σύστησε συμπληρώματα σιδήρου. Σύστησε στα 2, αιματολογικές εξετάσεις όπου έδειξαν ότι ο σίδηρος-φερριτίνη ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα, οπότε δεν τέθηκε θέμα συμπληρώματος σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και μένα αυτές μας έχει συστήσει από 4 μηνών γιατί οπως μου είπε αναπτύσσονται γρήγορα οι μυες και τα μικρά έχουν ανάγκη από σίδηρο αν και τα γάλατα περιέχουν. Αιματολογικές δεν έχουμε κάνει.

 

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας στον παιδίατρο, μου είπε να ξεκινήσω στον μικρό τις Ferum Hausman, 4 σταγόνες/ημέρα, και ένα συμπλήρωμα με βιταμίνες Α και D, 2 σταγόνες/ημέρα. Μου είπε ότι το παιδί δεν έχει τίποτα (γεννήθηκε στις 38w3d, από όρεξη άλλο τίποτα, είναι ήδη 7 κιλά), απλά είναι καλή ενίσχυση για τον οργανισμό του. Όμως εγώ προβληματίζομαι...Γιατί να τον επιβαρύνω (είναι άραγε επιβάρυνση) με συμπληρώματα από τους 4 μήνες του;

Έχω άραγε δίκιο που σκέφτομαι έτσι; :(

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μεις πέρνουμε συμπλήρωμα σιδήρου και βιταμινών Α&D απο την στιγμή που την πήραμε στο σπίτι. Και μας η μικρή μας γεννήθηκε πρόωρη 33 εβδομάδων περίπου και είμαστε ήδη 3 μηνών και 9 ημερών και ακόμα πέρνουμε συμπλήρωμα, αυτό που με απασχολεί και ρωτα το και σύ ειναι οτι η μικρή μου είναι δυσκοίλια και αναρωτιέμαι αν φταίει ο σίδηρος γιαυτο...

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, έτσι για την ιστορία και επειδή άνοιξα το θέμα, δεν έδωσα τελικά της μικρής τις σταγόνες σιδήρου. Λάθος σωστό δεν ξέρω ... απλά έτσι έκρινα και έτσι έπραξα :roll: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jean μου, έκανες πολύ καλά που δεν τις έδωσες.

 

Δεν πρέπει να δίνουμε κανένα είδος συμπληρώματος αν δεν έχει προηγουμένως αποδειχθεί με αιματολογικές εξετάσεις η εκάστοτε έλλειψη.

Αν η κόρη σου δεν έχει έλλειψη κι εσύ δώσεις συμπλήρωμα σιδήρου τότε θα εμποδίσεις σημαντικά την απορρόφηση του ασβεστίου (αυτό κάνει η υπερσιδήρωση).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ στο κλάμπ! Η μικρή μου δεν είναι πρόωρη, ωστόσο είχαμε πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και τους πρώτους 2 μήνες κάναμε κάθε βδομάδα εξέταση αίματος. Ωσπου κάποια στιγμή πιάσαμε το όριο και σταματήσαμε τις εξετάσεις. Ομως η γιατρός ποτέ δεν μας είχε πει κουβέντα για συμπλήρωμα σιδήρου (αν και θα'πρεπε κατά τη γνώμη μου). Τώρα η καινούρια γιατρός, κατόπιν εξετάσεων μας έδωσε και νομίζω ότι είναι αυτο που αναφέρει η Όλγα. Αλλά δεν ξερω αν το έχετε δοκιμάσει, έχει ΄πολύ χάλια γέυση. Σαν αίμα με σκουριά. Στεναχωριέμαι που πρέπει να το δίνω στο παιδί μου. Ειλικρινά τόσα χρόνια παίρνω σίδηρο, πιο χάλια γεύση δεν έχω ξαναβρεί σε σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ! και εμείς αυτές τις σταγόνες παίρνουμε 9 την ημέρα από 6 μηνών γιατί μετά από αιματολογικές εξετάσεις είχαμε φερριτίνη 5 και αιματοκρίτη 30,4 μάλλον έχουμε κληρονομήσει το στίγμα του μπαμπά μας .εδώ και 2 μήνες που του τις δίνω το παιδάκι είναι πολύ ζωηρό . βέβαια είναι ένα κατσαριδάκι 7400 κιλά αλλά η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ είναι μία χαρά γεννήθηκε 37 εβδομάδα 2650 τον θηλάζω και τρώει δύο γεύματα φρούτα και κρεατοχορτόσουπα τα υπόλοιπα θηλάζουμε και μας αρέσει . Τέλος για να επανέλθω σίδηρο καλύτερα να δώσεις μετά από εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια, έτσι για την ιστορία και επειδή άνοιξα το θέμα, δεν έδωσα τελικά της μικρής τις σταγόνες σιδήρου. Λάθος σωστό δεν ξέρω ... απλά έτσι έκρινα και έτσι έπραξα :roll: ...

 

 

Olg@ με συγχωρείς, αλλά οι φόβοι σου δεν ευσταθούν και κακώς κατά την γνώμη μου επέλεξες να μην ακούσεις την γιατρό σου.

Στην θέση σου θα έδινα άμεσα σίδηρο, και απορώ γιατί τώρα μόλις σας το είπε η γιατρός.

Το ferrum hausman είναι το πλεον ειδικό σκέυασμα για παιδιά κάτω του ενός έτους παγκοσμίως. Εχει την μεγαλύτερη δυνατή απορρόφηση, δεν κάθεται βαρύ στο στομάχι, είναι υψηλής περιεκτικότητας (εξ ου και η μικρή δοσολογία), και δεν προκαλεί πρόβλημα στις κενώσεις του βρέφους.

 

Σίδηρο πρέπει να λαμβάνουν όλα τα πρόωρα παιδιά γιατί:

τα αποθέματα σιδήρου στον οργανισμό δημιουργούνται τον τελευταίο μήνα την κύησης, ήτοι από την 35η εβδομάδα και μετά. Το συμπλήρωμα σιδήρου το δίνουμε στα προωρα παιδάκια για να αυξήσουν το απόθεμα, δηλαδή για να φτιάξει ο οργανισμός τις αποθήκες του, όχι για τον ίδιο τον σίδηρο καθεαυτό. Απαιτείται δε πολύς καιρός για την δημιουργία του, εξ ου και η παρατεταμένη χορήγηση.

 

Η παιδίατρος σου έκρινε σωστά έστω και καθυστερημένα.

Οπως την εμπιστεύτηκες στο πρώτο μωρό, έτσι δεον είναι να πράξεις και τώρα.

Τα παραπάνω μπορείς να τα επιβεβαιώσεις μιλώντας με εξειδικευμένο παιδίατρο.

Εξετάσεις αίματος δεν απαιτούνται, κακώς προαναφέρθηκαν ως απαιτούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Το ferrum hausman είναι το πλεον ειδικό σκέυασμα για παιδιά κάτω του ενός έτους παγκοσμίως. Εχει την μεγαλύτερη δυνατή απορρόφηση, δεν κάθεται βαρύ στο στομάχι, είναι υψηλής περιεκτικότητας (εξ ου και η μικρή δοσολογία), και δεν προκαλεί πρόβλημα στις κενώσεις του βρέφους.

 

Σίδηρο πρέπει να λαμβάνουν όλα τα πρόωρα παιδιά γιατί:

τα αποθέματα σιδήρου στον οργανισμό δημιουργούνται τον τελευταίο μήνα την κύησης, ήτοι από την 35η εβδομάδα και μετά.

 

Εξετάσεις αίματος δεν απαιτούνται, κακώς προαναφέρθηκαν ως απαιτούμενες.

 

Και έρχομαι να ρωτήσω: εμένα που ούτε πρόωρο γεννήθηκε, ούτε ελλιποβαρές, μια χαρά όρεξη έχει και μια χαρά ανάπτυξη έως τώρα, γιατί μου το δώσανε;;και χωρίς εξετάσεις;;

Μήπως έχει γίνει λίγο "τυφλοσούρτης" το ζήτημα για τους πιο πολλούς παιδιάτρους;

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτές μας έχει συστήσει από 4 μηνών γιατί οπως μου είπε αναπτύσσονται γρήγορα οι μυες και τα μικρά έχουν ανάγκη από σίδηρο αν και τα γάλατα περιέχουν. Αιματολογικές δεν έχουμε κάνει.

 

Στην πρόσφατη επίσκεψή μας στον παιδίατρο, μου είπε να ξεκινήσω στον μικρό τις Ferum Hausman, 4 σταγόνες/ημέρα, και ένα συμπλήρωμα με βιταμίνες Α και D, 2 σταγόνες/ημέρα. Μου είπε ότι το παιδί δεν έχει τίποτα (γεννήθηκε στις 38w3d, από όρεξη άλλο τίποτα, είναι ήδη 7 κιλά), απλά είναι καλή ενίσχυση για τον οργανισμό του. Όμως εγώ προβληματίζομαι...Γιατί να τον επιβαρύνω (είναι άραγε επιβάρυνση) με συμπληρώματα από τους 4 μήνες του;

Έχω άραγε δίκιο που σκέφτομαι έτσι; :(

 

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες! είμαι νέο μέλος! έχω ένα αγοράκι που θα κλείσει τον 7ο σε λίγες ημέρες!

κι εμείς δίναμε Ferum Hausman στο μικρό μας από τον 3ο μήνα και για 2 μήνες σε δοσολογία 2cc καθαρά προληπτικά. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την παιδίατρο γιατί είναι θεία μας και μάλιστα κοντινή (αδελφή της πεθεράς μου). Καθώς και βιταμίνη Α και D (μέχρι τέλος φεβρουαρίου) επειδή λόγω χειμώνα το παιδί δεν εκτείθεται πολύ στον ήλιο. Δεν επιβαρύνονται, αντίθετα ενισχύονται οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες! είμαι νέο μέλος! έχω ένα αγοράκι που θα κλείσει τον 7ο σε λίγες ημέρες!

κι εμείς δίναμε Ferum Hausman στο μικρό μας από τον 3ο μήνα και για 2 μήνες σε δοσολογία 2cc καθαρά προληπτικά. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την παιδίατρο γιατί είναι θεία μας και μάλιστα κοντινή (αδελφή της πεθεράς μου). Καθώς και βιταμίνη Α και D (μέχρι τέλος φεβρουαρίου) επειδή λόγω χειμώνα το παιδί δεν εκτείθεται πολύ στον ήλιο. Δεν επιβαρύνονται, αντίθετα ενισχύονται οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας

Καλησπέρα και καλως ήρθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει και ο μπέμπης! Να σε ρωτήσω κάτι, αν η γιατρός σου έδινε πενικιλλίνη προληπτικά όπως λες θα την εμπιστευόσουν, και ας ήταν και η αδερφή σου? Μήπως δεν πρέπει να δίνουμε "προληπτικά" βιταμίνες και άλλα φάρμακα στα παιδιά μας? Εμένα η κόρη μου έχει χαμηλό αιματοκρίτη και αναγκαστικά παίρνει σίδηρο. Μήπως κακώς τα φορτώνουμε τα παιδιά μας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες! είμαι νέο μέλος! έχω ένα αγοράκι που θα κλείσει τον 7ο σε λίγες ημέρες!

κι εμείς δίναμε Ferum Hausman στο μικρό μας από τον 3ο μήνα και για 2 μήνες σε δοσολογία 2cc καθαρά προληπτικά. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την παιδίατρο γιατί είναι θεία μας και μάλιστα κοντινή (αδελφή της πεθεράς μου). Καθώς και βιταμίνη Α και D (μέχρι τέλος φεβρουαρίου) επειδή λόγω χειμώνα το παιδί δεν εκτείθεται πολύ στον ήλιο. Δεν επιβαρύνονται, αντίθετα ενισχύονται οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας

Καλησπέρα και καλως ήρθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει και ο μπέμπης! Να σε ρωτήσω κάτι, αν η γιατρός σου έδινε πενικιλλίνη προληπτικά όπως λες θα την εμπιστευόσουν, και ας ήταν και η αδερφή σου? Μήπως δεν πρέπει να δίνουμε "προληπτικά" βιταμίνες και άλλα φάρμακα στα παιδιά μας? Εμένα η κόρη μου έχει χαμηλό αιματοκρίτη και αναγκαστικά παίρνει σίδηρο. Μήπως κακώς τα φορτώνουμε τα παιδιά μας?

 

καλησπέρα ΚετρίναΒ! σ' ευχαριστώ που απάντησες καθώς και για το καλωσόρισμα στη μεγάλη παρέα!

όσον αφορά το ερλωτημά σου, νομίζω ότι εφόσον πρόκειται για άνθρωπο που εμπιστεύομαι και -κυρίως- που είναι ειδικός επί του θέματος, ναι δεν θα ετίθετο θέμα εμπιστοσύνης. εξάλλου νομίζω ότι η πρόσληψη σιδήρου είναι κάτι σχετικά "αθώο" και πολλές φορές γίνεται προληπτικά. στην περίπτωση που επρόκειτο για πενικιλλίνη, όπως αναφέρεις, εξαρτάται από τους λόγους που καθιστούν αναγκαία την πρόσληψή της - γιατί είναι και αλλεργιογόνος ουσία- και πιθανόν να το έψαχνα περαιτέρω.

 

επίσης μικρή διόρθωση... το μικρό μου θα κλείσει τον 8ο αύριο και όχι τον 7ο (ο δαίμων του τυπογραφείου!) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα σε όλες,

Παρακολουθώντας τη συζήτηση έχω να σας ρωτήσω και εγώ το εξής: η μικρή μου είναι 22 μηνών με αιματοκρίτη 38 και φεριτίνη 51. Η γιατρός δεν μου είπε για σίδηρο αλλά είπε ότι είναι στο όριο η φεριτίνη και πρέπει να τρώει κρέας. Είναι ζήτημα να τρώει όμως κόκκινο κρέας 1 φορά στις 10 ημέρες. Δεν της αρέσει, όπως επίσης και τα όσπρια. Κατά τα άλλα φρούτα, λαχανικά, ψάρι, αυγό ΟΚ. Επίσης δεν τρώει γαλακτοκομικά και πίνει ειδικό γάλα λόγω αλλεργίας και φοβάμαι ότι θα της λείπει και το ασβέστιο. ΚΑμμιά γνώμη;;;

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

και μενα πηραν τα μικρα μου το συγκεκριμενο σκευασμα για ενα μηνα περιπου λογω προωροτητας(34και 3).

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

τα μικρά μου θεωρούνται πρόωρα, γεννήθηκαν στην 36+5, 2300kgs. Η ανάπτυξή τους ήταν ικανοποιητική και η διατροφή τους πολύ καλή. Ο παιδίατρος δεν μας σύστησε συμπληρώματα σιδήρου. Σύστησε στα 2, αιματολογικές εξετάσεις όπου έδειξαν ότι ο σίδηρος-φερριτίνη ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα, οπότε δεν τέθηκε θέμα συμπληρώματος σιδήρου.

εφοσον γεννηθηκαν στον 9ο τοτε πως θεωρουνται προωρα?

Link to comment
Share on other sites

Jean μου, έκανες πολύ καλά που δεν τις έδωσες.

 

Δεν πρέπει να δίνουμε κανένα είδος συμπληρώματος αν δεν έχει προηγουμένως αποδειχθεί με αιματολογικές εξετάσεις η εκάστοτε έλλειψη.

Αν η κόρη σου δεν έχει έλλειψη κι εσύ δώσεις συμπλήρωμα σιδήρου τότε θα εμποδίσεις σημαντικά την απορρόφηση του ασβεστίου (αυτό κάνει η υπερσιδήρωση).

Ακριβως αυτο! Η δικια μας παιδιατρος,παρολο εχει μια μικρη αναιμια ο μικρος( πραγματικη,μετα απο αιματολογικες) ειπε να ενισχυσουμε την διατροφη του με κρεατακι και αυγα,να μην πινει γαλα μετα το φαγητο(το ασβεστιο μπλοκαρει την απορροφηση σιδηρου) και θα το ξαναδουμε μετα απο λιγους μηνες. Τα συμπληρωματα ολα εχουν παρενεργειες ασχετα αν σε καποιους ειναι ηπιοτερες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και απο μενα!!!

εγω εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων και το προβλημα μας ειναι οτι εδω

και 2 εβδομαδες δεν τρωει.μολις φαει 30 γραμμαρια αρχιζει και κλαιει

γιατι δε θελει αλλο.μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει να τις

εχει πεσει ο αιματοκριτης και ειναι φυσιολογικο αυτο σε μωρα 3-5 μηνων.

φυσικα μου πρωτινέ αυτες τις σταγονες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...