Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ!!!!


stroumf

Recommended Posts

Καλημέρα! Είναι 10 το πρωί και όμως σκέφτομαι πολύ έντονα το θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό. Σκέφτομαι να κάνουμε σπερματέγχυση αλλα δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο... Πώς γίνεται αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια φαρμακευτική αγωγή...Πόσο κοστίζει? Αν είναι κάτι σίγουρο??? Μπορεί κάποια να με βοηθήσει??????

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα stroumf,

εχω κανει σπερματεγχυση και αν θυμαμαι καλα(εγινε πριν απο 4 ετη περιπου)το θεμα εχει ως εξης.ο συντροφος σου θα κανει καλλιεργεια

σπερματος το οποιο το εργαστηριο θα επεξεργαστει και στην συνεχεια ενω εσυ (σε συνεργασια με τονγιατρο σου )θα εισαι σε γονιμες μερες και θα εχεις θηλακια προς γονιμοποιηση (θα παρεις φαρμακευτικη αγωγη)θα προχωρησετε στην σπερματεγχυση(ειναι ανωδυνη).το κοστος διαφερει απο γιατρο σε γιατρο.αυτο που θυμαμαι ομως ειναι οτι ο γιατρος μας ειχε ενημερωσει οτι το ποσοστο επιτυχιας δεν ξεπερναει το 40%.συζητα το με καποιον ειδικο καλυτερα να σας προτεινει την μεθοδο που ταιριαζει σε εσας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες αμέσως!!! Μόλις έστειλα μήνυμα της γιατρού μου ότι θέλουμε να κάνουμε σπερματέγχυση! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι η καλλιεργεια σπέρματος πόσο διάστημα θέλει για να δείξει αποτελέσματα και σε τι οφείλεται αυτή η εξέταση? Τι αποτελέσματα πρέπει να έχουμε? Τι φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να πάρω εγώ? και πως ακριβώς θα γίνει η σπερματέγχυση τι θα μου κάνουν? Αν γνωρίζεις παρακαλώ ενημέρωσε με γιατι έχω άγχος για το συγκεκριμένο...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

α! και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω μου είπες ότι έκανες σπερματέγχυση πριν 4 χρόνια.... Πέτυχε το συγκεκριμένο? Εμεινες έγκυος με την πρώτη? Εμάς το πρόβλημα μας είναι χαμηλή κινητικότητα σπέρματος 6% δηλαδη... Έχουμε άραγε ελπίδες?

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Stroumf αναλογα με το προβλημα που υπαρχει ο γιατρος θα αποφασισει αν η σπερματεγχυση θα γινει σε φυσικο ή τεχνιτο κυκλο.Αν γινει σε φυσικο κυκλο τα πραγματα ειναι απλα αφου στοχευεται στο 1 ωαριο που θα παραγεις (πιθανον να σου κανει 36 ωρες πριν την ωορρηξια μια ενεση για να διασφαλισεται την ακριβεια της ωορρηξιας.Στη συνεχεια γινεται ενυσχιση του σπερματος του συζυγου και ακολουθος η εγχυση.Το κοστος αυτης της διαδικασιας κοστιζει περιπου απο 300 εως 400 ευρω (αναλογα το κοστος της ιατρικης πραξης).

Αν ακολουθησεις τεχνιτο κυκλο (οπως ειχα κανει εγω) κοστιζει πολυ περισσοτερα αφου καθε μερα θα πρεπει να κανεις μια ενεση για παραγωγη περισσοτερων ωοθηλακιων.Το ποσο εντελη θα κοστισει εξαρταται απο την αντιδραση του οργανισμου σου στα φαρμακα.Για παραδειγμα εγω ηθελα 50 ευρω για ενεσεις καθε 2 ημερες για διαστημα 15 ημερων.

Παντως θα πρεπει να ξερεις οτι το ποσοστο επιτυχιας, οτι κι αν σου...ταξουν, δεν ξεπερνα το 26% δηλ. μολις 1% παραπανω απο τη φυσικη επαφη και 30% σε τεχνιτο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτα απο ολα πρεπει να μιλησεις με την γιατρο σου γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Απο ο,τι ξερω το σπερμα το δυναμωνουν αρκετα στην σπερματεγχυση οποτε αυξανουν πολυ τις πιθανοτητες.Εμενα πετυχε με την δευτερη (που ουσιαστικα ηταν η πρωτη γιατι στην πρωτη δεν πηρα τα καταλληλα φαρμακα).ο,τι θες στειλε π.μ. Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσαρλι σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!! Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απογνωση! ο άντρας μου εχει χαμηλή κινητικότητα 6% και εγώ κάνω κάθε μήνα ωορρηξία κανονικά!!! Αυτόν τον μήνα σκεφτόμαστε να προβούμε σε σπερματέγχυση... αλλα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να "πιασει" Με την σπερματέγχυση ειχες τελικά αποτέλεσμα? και όταν λες τεχνιτό περιβάλλον εννοεις εξωσωματική? ή κατι αλλο?

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Βάσω μου σε ευχαριστώ! Ήθελα να ρωτήσω πως δυναμώνουν το σπέρμα? και πως έγινε η σπερματέγχυση έμεινες στο νοσοκομείο πως ακριβως γίνεται και με τι ποσοστό κινητικότητας του άντρα έμεινες εσυ έγκυος? Τι φάρμακα πήρες???? σε ευχαριστώ πολύ!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

To 26% η το 30% πιθανοτητες που λενε ειναι παραπανω απο οτι θα ειχες αν το εκανες στο κρεββατι σου.Δηλαδη αν ειχες 25% πιθανοτητες να μεινεις κανονικα εγκυος θα εχεις 50-55% με σπερματεγχυση.Πιστεψε με ειναι πολυ καλο ποσοστο!!!Αξιζει να την δοκιμασεις πριν προβεις σε κατι αλλο (π.χ. εξωσωματικη).

Link to comment
Share on other sites

Βάσω μου σε ευχαριστώ! Ήθελα να ρωτήσω πως δυναμώνουν το σπέρμα? και πως έγινε η σπερματέγχυση έμεινες στο νοσοκομείο πως ακριβως γίνεται και με τι ποσοστό κινητικότητας του άντρα έμεινες εσυ έγκυος? Τι φάρμακα πήρες???? σε ευχαριστώ πολύ!

 

1)Την ημερα της σπερματεγχυσης δινει ο αντρας σου σπερμα το πρωι, το επεξεργαζονται και το δυναμωνουν

2)Μετα απο δυο ωρες πας εσυ και με μια απλη διαδικασια (π.χ. τεστ παπ) σου το βαζουν στον κολπο.Δεν ποναει.

3)Το ποσοστο δεν το θυμαμαι αλλα δεν εχει σημασια γιατι το δυναμωνουν με χιλιους τροπους (φαρμακα κτλ.)

4)Εγω την πρωτη φορα πηρα χαπια serpafar και εκανα ενα ωαριο και την δευτερη ενεσεις puregon, daronda, pregnyl

Απο οτι ξερω οι πιθανοτητες υπογονιμοτητας λογω σπερματος εχουν μεγαλυτερη επιτυχια στις σπερματεγχυσεις.Αποψη μου ειναι να το δοκιμασεις.Αν δε υπηρχαν επιτυχιες τοτε ποιος ο λογος να γινονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αλήθεια είναι ότι με εχεις ενθαρρύνει πολύ! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εσύ έμεινες έγκυος με σπερματέγχυση δηλαδή? Μπορώ να ελπίζω???? Αχ Παναγία μου Μακάρι!!!! Προσπαθούμε ξέρεις 2,5 χρόνια και είμαι απογοητευμένη!!! Νομίζω αν γίνει τώρα έτσι θα σου είμαι ευγνωμων!!! Γιατί το φοβόμουν πολύ!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι με εχεις ενθαρρύνει πολύ! σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Εσύ έμεινες έγκυος με σπερματέγχυση δηλαδή? Μπορώ να ελπίζω???? Αχ Παναγία μου Μακάρι!!!! Προσπαθούμε ξέρεις 2,5 χρόνια και είμαι απογοητευμένη!!! Νομίζω αν γίνει τώρα έτσι θα σου είμαι ευγνωμων!!! Γιατί το φοβόμουν πολύ!

 

Φυσικα με σπερματεγχυση εμεινα γι αυτο και στο λεω, εμενα ηταν ακομα δυσκολοτερη κατασταση γιατι δεν ειχα καθολου ωορηξια και προσπαθουσαμε 5 χρονια μεχρι να αποφασισει ο καλος μου να κανει καλλιεργεια σπερματος (ντρεποταν) η οποια και ο ιδιος καταλαβε οτι δεν ηταν τιποτα, του ειχαν βρει ενα μικροβιο για το οποιο πηρε αντιβιωση και ενα μετριο σπερμα το οποιο το εκαναν σουπερ!!!Καλη επιτυχια και με ενα μπεμπε στην αγκαλια!!!Ο,τι θελεις στειλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης? Υπάρχει περίπτωση και για δίδυμα με τη διαδικασία αυτή?

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης? Υπάρχει περίπτωση και για δίδυμα με τη διαδικασία αυτή?

 

τον μπεμπη μου τον εχασα το καλοκαιρι μολις εκλεισα τον τεταρτο απο αποκολληση πλακουντα.Δεν εχει σχεση με την σπερματεγχυση, ακομα κανω εξετασεις, αλλα μαλλον εχω θρομβοφιλια.Με την διαδικασια αυτη οι πιθανοτητες για διδυμα ειναι μεγαλες, ισως και μεγαλυτερες απο την εξωσωματικη αν κανεις πολλαπλη ωορηξια με φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου ήταν απόλυτα υγειές? δεν είχες κανενα πρόβλημα που ήταν με διαδικασία σπερματέγχυσης;

 

Δεν εχει καμια επιδραση στην υγεια του παιδιου, μην φοβασαι.Ελπιζω να εχεις καλο γιατρο, παντως στο Ελενα εχουν καλο τμημα υπογονιμοτητας αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!

ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΗ ΕΛΠΙΔΑ ΟΣΟ ΕΣΥ!!!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.

Περα απο την διαδικασια που σε ενημερωσαν εγω θελω να σου πω οτιι στις 24.12 εμαθα οτι ειμαι εγκυος υστερα απο τη δευτερη προσπαθεια σπερματεγχυσης. Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω. Οποτε εχε πιστη και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑLLI ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ. !!!

ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ . ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ... ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ???

 

 

258729.png

 

 

as1cj3M-O7-0010MDAyNzQ2ZHw4MDh6fEJhc2lsaWtpIGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο (με ένα ωάριο). Δεν πέτυχε και σκέπτομαι νακάνω κι άλλη! Είναι πραγματικά πολύ απλή διαδικασία και το σπέρμα ενισχύεται αρκετά. Εμένα του άντρα μου απο 42% κινητικότητα (πρόσθια και μέτρια) την έκαναν 70%! Και συγκεκριμένα, την πρόσθια κίνηση (που είναι και η πιο βασική) απο 0% την έκαναν 30%!

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξη! Χθές όμως πηρα τηλεφωνο τη γιατρό μου και μου είπε ότι το 6% είναι δύσκολο να ανέβει και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση και πολλά!!! Τι να πω ψιλοαπογοητεύτηκα πάλι! Καταλήξαμε στο ότι να περιμένουμε αυτόν τον μήνα να πάρει την φαρμακευτική αγωγή που του εχουν δώσει και να προσπαθήσουμε τον επόμενο με πρόκλιση και σε εμενα με serpafar...Δεν ξέρω τι θα γίνει πραγματικά!!!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξη! Χθές όμως πηρα τηλεφωνο τη γιατρό μου και μου είπε ότι το 6% είναι δύσκολο να ανέβει και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση και πολλά!!! Τι να πω ψιλοαπογοητεύτηκα πάλι! Καταλήξαμε στο ότι να περιμένουμε αυτόν τον μήνα να πάρει την φαρμακευτική αγωγή που του εχουν δώσει και να προσπαθήσουμε τον επόμενο με πρόκλιση και σε εμενα με serpafar...Δεν ξέρω τι θα γίνει πραγματικά!!!

 

Τελικα ο γιατρος σας σας απαντησε αυτο ακριβως που μας ειχε απαντησει και εμας. Το εξι τοις εκατο ειναι οντως παρα πολυ χαμηλο ποσοστο κινητικοτητας αλλα οποσδηποτε η σπερματεγχυση θα βοηθησει πολυ περισσοτερο απο την απλη επαφη. Η σπερματεγχυση ειναι μια μεθοδος ανωδυνη αρκετα οικονομικη και σε πολλες περιπτωσεις πολυ αποτελεσματικη. Η εξαδελφη μου εκανε περυσι σμερματεγχυση σε ηλικια 38 ετων κι εμεινε εγκυος με την πρωτη σε φυσικο κυκλο, χωρις δηλαδη διεγερση ωοθηκων. Βεβαια ειχε κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις πιο μπροστα, παρακολουθηση κυκλου, ορμονολογικες, συν υστεροσαλπιγγογραφια. Ηταν ολες πολυ καλες και κατεφυγαν στην σπερματεγχυση μονο και μονο επειδη ειχε στενωση τραχηλου.

Βεβαια η κινητικοτητα του αντρα της ηταν 70%

Πεσμου ομως κατι. Ο αντρας σου τι ηλικιας ειναι κι εχει τοσο χαμηλη κινητικοτητα;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Stroumf sorry που αργισα να απαντησω αλλα τωρα μπηκα.Οταν λεω τεχνιτο κυκλο εννοω παραγωγη περισσοτερων του ενος ωαρριων με φαρμακα και οχι εξωσωματικη.Εγω απετυχα τη πρωτη φορα και δεν προκειτε να ξανακανω γιατι το θεωρω οτι ειναι κατι οπως λεμε....αν εχεις τυχη διαβαινε.Στη θεση σου θα εκανα μια φορα ετσι για να μου φυγει η ιδεα κι επειτα θα προσπαθουσα φυσιολογικα.Μπορει και να κατσει, ποτε δεν ξερεις.Παντως θα σου προτεινα καταρχην να επαναλαβει ενα σπερμοδιαγραμμα μετα απο κανα δυο μηνες ο συζυγος και το σημαντικοτερο να εχεις μια ουσιαστικη συζητηση με το γυναικολογο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Λοιπον ο άντρας μου είναι μόλις 29 ετών... δεν καπνίζει πινει ελάχιστα .. απλά κουράζεται πολύ στη δουλειά του την προηγούμενη, τώρα είναι καλύτερα στον εργασιακό του χώρο... Συμφωνώ ότι το 6% είναι πολύ χαμηλό αλλα είμαι της άποψης να προσπαθήσουμε... από την πλευρά μου κάνω κάθε μήνα ωορρηξία γιατί νοιώθω και την στιγμή της ένα ποναλάκι απο την πλευρά που πέφτει το ωάριο.. Η γιατρός μου μου είπε τελικά να κάνω μια εξέταση προγεστερόνης την 21η μέρα και τον επόμενο μήνα με τη βοήθεια και του serpafar να επιχειρήσουμε για σπερματέγχυση... Συγχρόνως ο άντρας μου πέρνει τα minoa που νομίζω ότι είναι αρκετα δραστικά!! είναι ο τρίτος μήνας που τα πέρνει και η γιατρός μου μου είπε ότι αν έχει ανέβει ίσως να δούμε αποτέλεσμα... δεν ξέρω βοηθήστε με σας παρακαλώ...

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...