Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκό με μερέντα (γρήγορο-τα παιδιά θα το λατρέψουν!!)


Diana Dee

Recommended Posts

Υλικα

1 1/2 πακέτο miranda στο multi

250γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου και άλλο 1/3 της κούπας περίπου λιωμένο

1 μερέντα μεγάλη (600γρ)

1 κουτάκι (σαν κονσέρβα είναι) morfat (σαντιγύ ή ερμόλ)

100γρ ζάχαρη άχνη

50γρ κουβερτούρα ή σοκολάτα γάλακτος ή τρούφα ή ότι τραβάει η όρεξή μας!

 

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε τα αλεσμένα μπισκότα με 1/3 της κούπας λιωμένο βούτυρο μέχρι να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα που θα γίνει η βάση του γλυκού μας. Αν θέλουμε μπορούμε να προσθέσουμε και 1 κουταλάκι του γλυκού κανέλλα για άρωμα. Το βάζουμε στον πάτο από ένα ταψάκι 25χ25 περίπου ή σε στρογγυλή φόρμα με το αφαιρούμενο ¨στεφάνι¨ και το ¨πατάμε¨ με ένα κουταλάκι για να γίνει επίπεδο. Το βάζουμε στο ψυγείο. Στη συνέχεια ¨χτυπάμε¨ στο μίξερ το βούτυρο (μια πλάκα) το οποίο βρίσκεται σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να ασπρίσει (3-4 λεπτά). Ρίχνουμε μέσα και την μερέντα και συνεχίζουμε το ανακάτεμα για 2 λεπτάκια ακόμα. Σε ένα άλλο μπωλ, ¨χτυπάμε¨ την morfat (αφού πλύνουμε και σκουπίσουμε ΠΟΛΥ καλά τους αναδευτήρες του μίξερ) για 5-6 λεπτά μέχρι να αφρατέψει και σιγά-σιγά ρίχνουμε την άχνη. Βγάζουμε το ταψάκι από το ψυγείο, στρώνουμε πρώτα την σοκολάτα, μετά την σαντιγύ και στο τέλος ¨στολίζουμε¨ με κουβερτούρα τριμμένη ή τρούφα ή σταγόνες σοκολάτας ή ο,τι άλλο μας αρέσει!! Βάζουμε το γλυκό στο ψυγείο και το αφήνουμε για τουλάχιστον 3-4 ώρες.

 

Χρόνος προετοιμασίας 15 λεπτά

 

Καλή Επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωωωωωχ τι μου κάνεις πρωινιάτικα....

Πολύ ωραίο θα βγεί μου φαίνεται κ θα το τσακίσουμε σε μια μέρα με τον άντρα μου, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, είναι ότι Δευτέρα είπαμε να αρχίσουμε μια πιο υγειηνή διατροφή, χωρίς γλυκά, αλλά νομίζω ότι θα γίνει αυτό από Τρίτη τελικά. :wink::wink::wink:

Μάλλον θα το φτιάξω Δευτέρα κ θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις οι δυο μας το τσακίζουμε!! Μην στενοχωριέσαι :lol: Το έκανα στις γιορτές που λόγω και ονομαστικής εορτής είχαμε καλεσμένους και άρεσε σε μικρούς και μεγάλους. Πάντως το "από Δευτέρα δίαιτα" πρέπει να είναι η πιο συχνά ειπωμένη φράση ανά τον πλανήτη :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όποιος δεν το εκανε ακομα!!εχει μεινει πισω!!

Το σαββατο ειχα κοσμο και το εκανα!!!Το εβγαλα και δεν προλαβα ουτε να το δοκιμασω!!!Αρεσε σε όοοοολους!!!!Καντε το!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Λέει και παραλέει από θερμίδες!! Αλλά εντάξει δεν θα το φας και όλο :lol:

Για ένα κομματάκι δεν έγινε και τίποτα.... :D

Εμείς κόψαμε τα γλυκά κάνουμε διατροφή,αλλά σήμερα έφτιαξα ένα cheese cake που θα πάμε στον αδερφό μου. Τι να κάνω?? Φαϊ μπορώ να μην φάω αλλά άμα υπάρχει γλυκό μπροστά μου, μετά βίας κρατιέμαι.....

Ούτε πίνω ούτε καπνίζω, ένα "πάθος" έχω κι εγώ!! :lol:

Fistikaki πες μας εντυπώσεις άμα το κάνεις! Κι αμα θες βοήθεια στείλε pm! Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέει και παραλέει από θερμίδες!! Αλλά εντάξει δεν θα το φας και όλο :lol:

!

 

 

νομιζεις!!!!!!! :lol:

 

Αυτο ακριβως ηθελα να σου γραψω κι εγω αλλα με προλαβε το φυστικι!

Εδω και 6 μερες εχω ανοιξει μια Merenda του κιλου και εχει μεινει μονο στον πατο λιγη

Υποψιν ειναι σε ντουλαπι που δεν φτανουν τα παιδια :roll::?:shock::lol:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάζουμε το γλυκό στο ψυγείο και το αφήνουμε για τουλάχιστον 3-4 ώρες.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, γελάω γιατί αν το έφτιαχνα εγώ δεν θα προλάβαινε να μπεί ψυγείο, θα το είχα φάει πρωτού καν μπεί πάνω από το μπισκότο!!!!!!!!

Καλά μιλάμε θόλωσα μόλις το διάβασα και υπόψη έφαγα και λίγο από το γλυκό που έτρωγε ο άντρας μου! Αμαν βρε κοπελιά τι μου έκανες, πρέπει να χάσω και 20 κιλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας πω μια κουβεντα...

 

περιμενω να ξυπνησει ο αντρας μου, να του παρκαρω τη μικρη και να τρεξω να παω να παρω τα υλικα απο ενα μινι μαρκετ, που μενει ανοιχτο κυριακες, εδω κοντα...

 

ποια δευτερα,ποιο σουπερ μαρκετ.........

 

μεχρι τη δευτερα θα χω πεθανει απο τη λιγωμαρα.............

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκι, αντέ ξύπνα τον, και σε ΄κανένα μισάωρο που θα έχεις τελειώσει θα έρθω και εγώ να το φάμε μαζί! Α, αν δεν βρεις ερμόλ, έχω ένα στο ψυγείο μου, αντί για ερμόλ μπορείς να πάρεις μόρφατ σε κονσέρβα, το ίδιο είναι. Περιμένω έτσι, μη με ξεχάσεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυστίκι, αντέ ξύπνα τον, και σε ΄κανένα μισάωρο που θα έχεις τελειώσει θα έρθω και εγώ να το φάμε μαζί! Α, αν δεν βρεις ερμόλ, έχω ένα στο ψυγείο μου, αντί για ερμόλ μπορείς να πάρεις μόρφατ σε κονσέρβα, το ίδιο είναι. Περιμένω έτσι, μη με ξεχάσεις!!!!!!!

 

ρε κοπελια, μεχρι να ρθεις απο τη μια ακρη της αττικης, στην αλλη, θα χω τσακισει ηδη το ενα πυρεξ...

 

κατσε να παρω υλικα και για δευτερο :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

δε ξαναμπαινω σ αυτο το θεμα, μεχρι να φτιαξω το γλυκο :evil::evil::evil:

 

ελεος δηλαδη, εχει γεμισει σαλια το πληκτρολογιο, λες κι ειμαι κανα σκυλι που του κουνανε το λουκανικο μπροστα στη μουρη :?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

ρε κοπελια, μεχρι να ρθεις απο τη μια ακρη της αττικης, στην αλλη, θα χω τσακισει ηδη το ενα πυρεξ...

 

κατσε να παρω υλικα και για δευτερο :roll::roll:

 

Καλά σου φυστικάκι, τότε δεν σου φέρνω το ερμολ, και άμα δεν έχει το μίνι μάρκετ σας, τότε θα παρακαλάς να έρθω!!!!! Χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol: Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λέει και παραλέει από θερμίδες!! Αλλά εντάξει δεν θα το φας και όλο :lol:

!

 

 

νομιζεις!!!!!!! :lol:

 

Αυτο ακριβως ηθελα να σου γραψω κι εγω αλλα με προλαβε το φυστικι!

Εδω και 6 μερες εχω ανοιξει μια Merenda του κιλου και εχει μεινει μονο στον πατο λιγη

Υποψιν ειναι σε ντουλαπι που δεν φτανουν τα παιδια :roll::?:shock::lol:

 

Ρε συ Ηλιαννα κι εμενα αυτη η μερεντα...τι να πω....Παει ο αντρας μου super παιρνει μερεντα και μπορει να κανει κανα μηνα να την φαει, εγω ετσι και ειναι στο ντουλαπι,πρεπει μεσα σε 4-5 μερες να την εχω φαει. Ειναι εθιστικη η ατιμη...

Jena το βουτυρο απλο βιταμ. Απλα στην βαση να προσεξετε μηπως χρειαστει λιιιιγο περισσοτερο. Αν εχετε φτιαξει cheese cake η βαση ειναι η ιδια. Το βουτυρο πρεπει να ειναι αρκετο για να μην τριβεται το μπισκοτο οταν το κοβουμε,αλλα δεν πρεπει να πεσει και πολυ για να μην λασπωσει. Ανακατευετε με ενα πιρουνι το μπισκοτο με το βουτυρο για την βαση και μετα το "πατατε" με ενα κουταλι.

ΚατεριναΒ tip : επειδη ουτε εμενα μου αρεσει να περιμενω...βαλτο στην καταψυξη για κανα τεταρτο-εικοσαλεπτο και μετα στο ψυγειο για καμια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

 

Δεν αντεξα κ εφτιαξα το γλυκακι!! Ηταν τελειο!!!! Σ' ευχαριστουμε πολυ Diana!!

 

Αυτο που εμενα δεν μου βγηκε καλο κ μαλλον ειναι λογω της τεμπελιας μου :oops::oops::oops::oops: ειναι οτι μου τριβοταν το μπισκοτο κ δεν εμεινε σταθερο σαν βαση. Υποψιαζομαι οτι ειναι επειδη δεν ελιωσα το βουτυρο, αλλα εβαλα το βιταμ cullinaise που ηταν κρυο, γι' αυτο και εγινε ετσι!

 

Κατα τ' αλλα ηταν πολυ νοστιμο κ πολυ πολυ ευκολο κ γρηγορο!!!

 

Ευχαριστουμε κ παλι!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω, παρακαλω δεν κανει τποτα :lol:

Επειδη κι εγω βαριεμαι, το βουτυρο για την βαση το λιωνω στο φουρνο μικροκυματων (καλυτερα βεβαια στο μπρυκι). Το βουτυρο που βαζεις μεσα πρεπει μην το λιωσεις,αλλα να το χτυπησεις (αλυπητα :lol: ).

Την επομενη φορα βαλε περιπου μισο φλυτζανι, ειναι αναλογα τα μπισκοτα που θα βαλεις στη βαση. Τα digestive ας πουμε θελουν περισσοτερο, τα miranda λιγοτερο. Αλλα θα μαθεις να το βλεπεις με το ματι.

Καλοφαγωτο !! :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μολις την εφτιαξα!τώρα κρυωνει παντως η κρεμ ειναι μιαμα μιαμ σλουρπ!!!για θερμιδες κανουμε τον κινεζο,μετα το γευμα θα της δωσουμε να καταλαβει..

ευχαριστουμε για τη συνταγη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...