Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ (λιγακι)!


nenaki

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα και Χρονια Πολλα...με το καλο να σας μπει το νεο Ετος..Λοιπον εμεις θα βαφτισουμε την κορουλα μας την Κυριακη του Θωμα (μαλλον) και θελω τα προσκλητηρια να τα κανω μονη μου (οπως εκανα και του γαμου μου περσι)..αυτο που σκεφτομαι ειναι κατι για να μεινει στο σπιτι των καλεσμενων,λεω να κανω μια πεταλουδα (οπως στην σελιδα rozsiel.gr) σε στικ κολλημενη και να κρεμμονται καρτελακια με τα της βαφτισης και κορδελιτσες ή να ειναι τυλιγμενο σε ρολο το κειμενακι και να κρεμονται παλι κορδελιτσες..Τι λετε γιαυτο?Θα το κρατησουν ή οχι?Τι μπορει να κρατησουν?κι αν επιχειρησω να κανω μια τετοια πεταλουδα ποσο ευκολο ειναι στο κοψιμο?Μη την κανω ολο γωνιες και ψαλιδωματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και αυτο σε βγαζει σε πατρόν για πεταλούδα

μεγενθείνεις και εκτυπώνεις..

 

 

http://a.familyfun.go.com/Resources/global/printables/home/0605_butterfly.pdf

 

ελπίζω να βοήθησα λίγο...

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν ξέρω αν θα το κρατούσαν..σα διακοσμητικό μάλλον εννοείς ε?

Ίσως κάτι πιο..ουδέτερο ή πρακτικό..ας πούμε μαγνητάκι για το ψυγείο?

Κάποιο ρεσό κεράκι? Μπρελόκ? Ανοιχτήρι? Μίνι κορνίζα ή αυτό που κρατάει τα χαρτιά

και έχει πχ σε σχήμα μαργαρλιτα, καρδούλα κλπ?

 

Δεν ξέρω, θα θέλει και πολύ δουλειά η πεταλούδα.. ξανασκέψου το.

Αν και νομίζω υπάρχουν κάτι κόπτες που κόβουν το χαρτί σε σχήμα συγκεκριμένο.

Για ρίξε μια ματιά στο Πλαίσιο μήπως βρεις κάτι εκεί.

 

Πάντως είναι πολύ ωραία η ιδέα να κρέμονται χαρτάκια με λεπτομέρειες της βάπτισης!

Link to comment
Share on other sites

boukie τελειο το πατρον αλλα ποιος και με τι το κοβουμε ειναι το θεμα...μηπως αν επαιρνα ετοιμες πεταλουδες οπως εχει το jumbo και της εκανα και ενα στικ και εκει εβαζα καρτελακια με λεπτομερειες και κορδελιτσες μηπως θα ηταν καλυτερα ωστε να το κρατησουν?

gerakina τα μαγνητακια και τα μπρελοκ δε θα τα επελεγα με τιποτα..βαρεθηκα να βλεπω ολο τετοια..αυτο που κραταει τα χαρτια ειναι ωραια αλλα θα ξεφυγουμε πολυ απο τιμη πιστευω..

Εχετε δει καθολου ποσο κοστιζουν οι πεταλουδες στο jumbo ή καπου αλλου τελος παντων?(οχι οι πολυ μικρες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nenaki ,

Υπαρχουν μεγαλες μεσα σε ζελατινενιο φακελακι με 1.99 και λιγο μικροτερες με 1.50 και οι πολυ μικρες με 1.00

Kκαι ειναι πολυ ωραια τα χρωματα τους . Πορτοκαλι , φωτεινο τυρκουαζ ,

φοθξ , ροζ και στολισμενα με χρυσοσκονη

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως :)

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

nenaki, στο jumbo της πεταλούδες της έχουν πολύ φτηνά η πιο ακριβή κάνει 2.00 ευρώ..

αν πάς μπορείς να βρείς και να πάρεις..

τώρα αν αποφασίσεις να την κάνεις μόνη σου..

πέρνεις χαρτί κανσόν ροζ η φούξια και αφού έχεις το πατρόν απο την πεταλούδα την ξεπατικώνεις πάνω στο χαρτί κανσον και κόβεις με ψαλίδι..

μπορείς ακόμα να την διακοσμήσεις επάνω με γλίτερ, να βάλεις στίκερ και ότι άλλο θες...να κάνεις μία τρύπα στο κέντρο εκεί που είναι το κεφάλι λίγο πιο πάνω και να κρεμάσεις ενα κορδόνι με χάντρες...

 

της πεταλούδες που λές στο site rozsiel της είδα είναι πολύ ωραίες.

μπορείς να της κάνεις και έτσι.

να πάρεις τα ίδια χρώμματα και να την φτειάξεις...

 

καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις....

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η ιδέα σου, περισσ μου αρέσει η Πεταλούδα- στικ με κορδελάκια κτλ αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω νομίζω πως εκτός απο εσένα τους γονείς σας τους νονούς κ καμμιά καλή θεία ως επι το πλείστον δεν τα κρατάει κανείς τα προσκλητήρια- εγω ελπίζω μόνο να τα πηγαίνουν στην ανακύκλωση.. Κάνε οτι αρέσει σε εσάς τους ίδιους κ όχι με γνώμονα τι θα αρέσει στους άλλους για να το κρατήσουν.Η πρόσκληση είναι πρόσκληση δεν μπορούμε να την αναγάγουμε σε χρηστικό προιόν για να "αναγκαστεί" ο καθένας να την κρατήσει..γνώμη μου!Να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου, με το καλό η βάφτιση κ Χρόνια Πολλά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

NENAKI KAI ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ

ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΩΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΙΤΙΡΙΟ ΦΩΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΩ ΑΥΤΟ

ΑΛΟΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

αν η πεταλουδα ειναι ετοιμη και οχι χαρτινη θα την κρατησουν σιγουρα πιστευω..αν ειναι χαρτινη και την κανω εγω τοτε οι περισσοτεροι θα την πεταξουν..αλλα ετοιμη πεταλουδα νομιζω θα ξεφυγω απο την τιμη γιατι θα χρειαστω περιπου 100 πεταλουδες με 1-1.5 η πεταλουδα αρα 100-150 ευρω μονο για τα προσκλητηρια!αξιζει βρε κοριτσια ομως να κανεις κατι τετοιο ωστε να το κρατησουν?Γιατι απο την μια θα κρατησουν της μπομπουνιερες απο την αλλη και το προσκλητηριο μηπως παει πολυ?

Αμαρυλλις εγω φωτο δε θα επελεγα στο προσκλητηριο μας παντως,πιστευω τζαμπα τα λεφτα για να εκτυπωσεις σε φωτογραφειο (εκτος κι αν το εκτυπωσεις εσυ σπιτι) αλλα ουτε αυτα τα κρατανε ρε συ..καλυτερα φωτογραφεια βγαλε μερικα κομματια και δωσε σε δικους σου κοντινους συγγενεις για να το χαρειτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DSC05216-1.jpg

DSC05255.jpg

 

σαν αυτες που ειχε κανει παλιοτερα η μανουλα λεω να κανω...πως σας φαινονται αυτες?αλλα ως σχεδιο η πεταλουδα στις συγκεκριμενες δε μου πολυαρεσε λογω χοντρου μεγεθους κοιλιας της πεταλουδας...

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα σε άλλο τόπικ και τωρα διαβασα οτι δεν θες μπρελοκ και κάτι τέτοιο..Μου αρέσουν πολύ παντως τα προσκλητηρια στην φωτό!Μπορεις να βρεις μια πεταλούδα διαφορετική αν την συγκεκριμενη την βρίσκεις άκομψη και να κρατισεις την γνεική ιδεα..Παντως συμφωνω στο οτι μπορει να ειναι και υπερβολη να κρατισουν τα προσκλητηρια..Σιγουρα άλλωστε οι περισσοτεροι κρατανε τις μπομπονιέρες οποτε μπορεις να "βαλεις τα δυνατα σου" εκει!

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

NENAKI KAI ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ

ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΩΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΣΚΛΙΤΙΡΙΟ ΦΩΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΩ ΑΥΤΟ

ΑΛΟΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΠΡΟΣΚΙΤΙΡΙΑ

 

Βρε Αμαρυλλίς, πιστευω ότι πολλοί θα το πετάξουν, κρίμα δεν είναι η φωτό του μωρού σου στα σκουπίδια????

 

Κορίτσια κάπου είχα δεί ένα προσκλητήριο που ήταν αστέρι και έμοιαζε σαν ραβδί νεράιδας. Δεν είναι δυσκολο, το έφτιαξα στο word, το εκτύπωσα και το κόλλησα πάνω σε μολύβι και του έδεσα μια κορδέλα που πανω της έδεσα το καρτελάκι με το όνομα και τις πληροφορίες για το κέντρο. Θα μου αρεσε να το κολλαγα σε καλαμάκι, αλλά θέλω τα χοντρά εκείνα που έχουν στα γλυφιτσούρια, ξέρει καμιά σας που θα τα βρώ?? Απ'την άλλη σκέφτομαι ότι το μολύβι θα το κρατήσουν για να γράψουν. Αλλά δεν μπορώ να βρώ μονόχρωμο. Βρήκα στα τζάμπο ενα που είναι ροζ και έχει κάτι λουλουδάκια που είναι κάπως όμορφο. Το κόστος είναι πολύ μικρό, σκεφτείτε ότι το μολύβι βγαίνει στα 10 λεπτά και έπειτα ότι κόστος έχεις για τη κορδέλα, το χαρτί και το μελάνι. Ωστόσο σκέφτομαι πως αν παω σε ενα τυπογραφείο θα μου τυπώσει τα αστεράκια και θα κοστίσει ακόμα πιο φτηνά. Θα το βγαλω φωτο και θα σας το στείλω ετσι όπως το έχω φτιάξει στη πειραματική του μορφή.

Επίσης, νενάκι αν σε ενδιαφέρει, είδα στη σελίδα του ροζ σιέλ αυτό με το γλυφιτσούρι. Εχουμε μια βιοτεχνία στη γειτονιά μας που φτιάχνει καραμέλες και γλυφιτσούρια και εγώ σκεφτόμουν να ρωτήσω αλλά δεν ήξερα πως θα το έκανα σε προσκλητήριο. Αν θες μιας που θα ρωτήσω να σου πω τιμή.

Παντως και το τζάμπο εχει πεταλούδες που νομίζω ότι η τιμή τους ξεκινάει από τα 50 λεπτά.

Ελπίζω να βοήθησα λιγακι. Σας τα έγραψα και βιαστικα γιατί ξύπνησε η μικρή μου. Αν παντως καμιά σας ξέρει για το καλαμακι θα την ευχαριστούσα αν μου έδινε αυτή την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι Κατερινα λες ενα αστερι που ειχε κολλημενες πουλιες επανω?αν ναι τοτε ηταν φανταστικο αυτο το αστερι αλλα και η ιδεα σου για μολυβι ειναι ακομη πιο φανταστικη,πολυ μου αρεσε...με τι το κολλησες το αστερι στο μολυβι?αχ βαλε φωτο αν μπορεις να δουμε..

Μαριαλενα σε ευχαριστω και μονο που μου απαντας , να σαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδω γενικά περι πεταλουδας...:arrow:http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10897&postdays=0&postorder=asc&start=15 και θα επανέλθω! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nenaki το ίδιο λέμε. Βέβαια παρέλειψα τις πούλιες γιατι μου φάνηκε υπερβολικό. Παντως ειναι πολύ φτηνό και όμορφο. Πάω να βάλω στον άντρα μου να φάει και θα το βγάλω φωτο να στο δείξω. Αλλα να ξέρεις ότι ειναι πολύ πρόχειρο. Αν θα σε ενδιεφερε θα μπορούσα να σου στείλω με μειλ το αρχείο να το τυπώσεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

nenaki, μην με ευχαριστεις..για να βοηθαμε η μια την αλλα ειμαστε όλες εδω!Και ευτυχως που υπαρχει και αυτο το φορουμ..Η ιδεα παντως της Κατερινας μου αρεσει πολυ και μένα.Ξεφευγει σιγουρα απο τα συνηθιμσμένα!

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι περιμενω φωτο (δε εχει σημασια η προχειροτητα-φαντασια εχουμε!!) περιμενω και μειλ να δω..

εκει που με παρεπεμψες xrysalis μου αρεσαν και οι μελωδοι πεταλουδες αλλα δε νομιζω να στεκονται σαν προσκλητηριο ε?αλλα κι απο την αλλη θα πεσει πολυ φορτωμενο νομιζω..αχ κοριτσια αντι να βρισκω ακρη τα χανω τελικα με τοσες ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι με εχει πιασει το αντιδραστικο μου στοιχειο τωρα....

 

δε νομιζετε οτι ολο αυτο τωρα ειναι λιγο ασκοπο???γιατι κανεις οοοοοοοοοτιιιι και να κανεις δε θα κρατησει τιποτα και πολυς κοπος τελικα για να εντυπωσιασουμε κοσμο χωρις κανενα ουσιαστικο λογο...γιατι μπαινουμε σε μια τετοια διαδικασια για τους αλλους για να κανουμε κατι εντυπωσιακο ???

 

 

φιλοσοφικα παντα μιλαω...στη τελικη ασχετο πιο ακριβα δε βγαινουν απο να τις παραγγειλεις ετοιμες|???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Yasemi αυτό που έχω στο μυαλό μου και θα δεις πρόχειρη (το ξανατονίζω) φωτο, βγαίνει πολύ φτηνά. Γενικά ούτε οι μπομπονιέρες μένουν. Ούτε τα στολίδια στα τραπέζια. Αλλά δεν το κάνεις για τους άλλους, το κάνεις για σένα, είτε θες να εντυπωσιάσεις είτε θες να εκπλήξεις με το γούστο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε θα καταφέρω να βάλω τις φώτο.

Ξαναλέω ότι ακόμα δεν ειναι τα τελικά, ουτε τα χρώματα ούτε οι κορδέλες ούτε το κείμενο. Ξέρω ότι φαινεται γύφτικο αλλά είπαμε ότι είναι πολύ πρόχειρο.

IMG_0206.jpg

 

IMG_0207.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα κατερινα μου αρεσε πολυ...ειδικα που το μολυβι ειναι διχρωμο..εσυ γιατι το θελεις μονοχρωμο?αλλα δε καταλαβα ειναι δυο διαφορετικα σχεδια τα αστερακια και τα μολυβια?

yasemi θα συμφωνησω με την Κατερινα οτι το κανουμε πραγματικα για μας γιατι μας αρεσει να δημιουργουμε και πιστευω οτι δημιουργεις ειναι με περισσοτερη αγαπη και μερακι!

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα με τι τα εκοψες?και με τι τα κολλησες δε μου ειπες..

 

Με απλή κόλλα σε αυτή τη φάση αλλά όταν θα γίνουν τα κανονικά, θα πάρω σιλικόνη. Είχα κόψει ένα με ψαλίδι που κάνει σχεδιάκια αλλά δεν μου άρεσε. Ασε που παίρνει πολύ χρόνο. Απο αρχές του χρόνου θα ρωτήσω ένα φίλο μου τυπογράφο αν μπορεί να μου τα τυπώσει και πόσο θα κοστίσουν. Σε ψιλό χαρτονάκι σκέφτομαι. Α!!! Να σου πω ότι είναι 2 χαρτονάκια, ενα μπρος που γράφει το κείμενο και ένα πίσω όπου μπορεις και εκεί να γράψεις το όνομα της οικογένειας.

 

Το μολύβι είναι όπως είπα και πριν από τα τζάμπο και βγήκε πολύ φτηνό γύρω στα 10 λεπτά. Δεν φαίνεται αλλά έχει κάτι λουλουδάκια επάνω και νομίζω και κάτι πεταλουδίτσες. Δεν είναι άσχημο. Πιστεύω τελικά ότι είναι καλύτερο από το καλαμάκι που σκεφτόμουν. Εχουν όμως τρελλή δουλειά ακόμα, αν τελικά κανω αυτά. Αν χρειαστεις βοήθεια πες μου. Παντως και αυτό με τις πεταλούδες είναι ωραίο, ρίξε μια ματιά και στα τζάμπο!

Αν έχεις κάποια αλλη ιδέα πάνω στο προσκλητήριο αστεράκι, πες το να το διορθώσουμε.

Μπομπονιέρα εχεις βρει??

Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Καλή χρονιά εύχομαι και παντα με υγεία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...