Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πιπίλα


Rena A

Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 4 1/2 μηνών και πριν από 1 μήνα της έκοψα το βραδυνό γάλα που ήταν περίπου από τις 2 έως και τις 3 και πίνει μόνο τα χαράματα. Το έκοψα γιατί μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι πλέον συνήθεια και όχι ανάγκη, επίσης και μια φίλη μου που του το είχε κόψει όταν ήταν 3 μηνών ο δικός της. Η φίλη μου μου είπε να της βάλω πιπίλα την ώρα που ξυπνάει και θέλει γάλα ενώ ο γιατρός να μην της δώσω τίποτα και να της αφήσω να κλαίνει. Εγώ της έβαλα πιπίλα γιατί ένα βράδυ έκλεγα για 45 λεπτά, και σταμάτησε αμέσως. Για 2 εβδομάδες ήταν όλα μια χαρά, μου ξύπναγε μόνο στις 6 το πρωί και της έδεινα κατευθύαν γάλα (δεν ξύπναγε καθόλου ενδιάμεσα ούτε για πιπίλα). Μετά άρχησαν τα δύσκολα. Ενώ δεν ήθελε ούτε την ημέρα πιπίλα για να κοιμηθεί (μόνο σπάνια) , τώρα την θέλει όπως και δήποτε και το βράδυ θα μου ξυπνήσει από τις 2 και κάθε μια ώρα για την πιπίλα που της πέφτει. Η κατάσταση είναι δραματική γιατί ναι μεν της βάζω τη πιπίλα και ξανακοιμάμαι αλλά όταν ξυπνάς κάθε μια ώρα την άλλη μέρα είσαι ερήπιο. Μου είπαν να περιμένω μέχρι να πάει 5,6,7 μηνών που θα καταλαβαίνει και θα τη βάζει μόνη της. Μέχρι τότε τι κάνω όμως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπομονη να κανεις...

ετσι και εμεις ξυπναγαμε συχνα πυκνα γιατι ψιλογκρινιαζε στον υπνο(οχι απο πεινα) και του βαζαμε την πιπιλα.σε καταλαβαινω απολυτα ειναι πολυ κουραστικο εμενα με βοηθησε αρκετα ο καλος μου σε αυτο σηκωνομασταν εναλλαξ.πλεον ναι τη βαζει μονος του αλλα πολλες φορες και παλι σηκωνομαστε επειδη δεν την βλεπει παντα μπροστα του, μπορει να την εχει πεταξει, να την εχει πλακωσει κτλ...

παντως υπαρχει αισθητη βελτιωση ...ας πουμε εχθες το βραδυ δε σηκωθηκαμε ουτε μια φορα το πηγε σερι 20:30 -6:00 και μετα ξανα νανι εως τις 8:00... οποτε μην ανησυχεις θα στρωσει

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα ειμαι τοσο ευγενικη μαζι σου και σου ζητώ συγνωμη προκαταβολικά ! Μαλλον με τον γιατρο τα χω παρει ...

Τι επιτέλους θελουμε απο τα μωρά μας ? Να τα γενάμε με εναν μηχανισμο , να τα κουρτιζουμε και να δουλευουν ??

Πιπίλα της έμαθες πιπίλα ζητάει !! Τωρα θελεις να την ξεμάθει ? :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβα γιατι να κοψει το γαλα απ'το μωρο!!!!!!!Τι συνηθεια;Συγνωμη κιολας αλλα μηπως ειναι κατι που δεν ξερω :(:( Οσο για τη πιπιλα ,εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να παρει το μωρο πιπιλα γιατι ηρεμουν.μεχρι 1 χρονων,Εμενα την εκοψε απο μονος του.Αχ τι να σου πω;ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τη πιπιλα ,εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να παρει το μωρο πιπιλα γιατι ηρεμουν.μεχρι 1 χρονων,

 

Ε οχι και πρέπει ! Μερικά μωρά την θέλουν και μερικά οχι , βρισκουν αλλους τρόπους να ηρεμήσουν . Ειδικά τα μωρά που θηλάζουν δεν παιρνουν ευκολα την πιπίλα . Εγω ξέρω μωρο που πινει μπουκάλι και μολις του βαλεις πιπιλα αηδιάζει .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε κοριτσια και εγω καθολου δεν ηθελα να τη δωσω την πιπιλα και μαλιστα καυγαδισα και με τη μητερα μου για αυτο μιας και τοτε θηλαζα και αποκλειστικα αλλα τελικα ενεδωσα και τη χρησιμοποιησα με συνεση και ειδα οτι καθολου δεν επηρεασε το θηλασμο.οπως και να εχει ειναι μια καποια παρηγορια για τα μη θηλαζοντα μωρακια οπως ειναι και για τα θηλαζοντα το στηθος καποιες στιγμες. θεωρω λοιπον οτι υπαρχει χρησιμοτητα φτανει να ειμαστε σε θεση καποια στιγμη να βοηθησουμε το μωρο να την κοψει.καθολου δε μου αρεσει να βλεπω 5χρονα με πιπιλα παρολα αυτα αυτη τη στιγμη δε βρισκω κατι το κακο και δε πιστευω οτι ενα μωρο οταν πραγματικα πειναει ξεγελιεται με πιπιλα ..ο δικος μου ας πουμε μεχρι να ετοιμασω φαγητο αν του βαλω πιπιλα θα τη φτυνει μεχρι να μπει το κουταλακι στο στομα ή το μπιμπερο....

για εμας η πιπιλα ειναι αποκλειστικα ενα ας το πουμε μεταξυ χαδιων κτλ βοηθημα μεχρι να τον παρει ο υπνος τη μερα ουτε να τη δει δε θελει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα μου καθε μωράκι ειναι διαφορετικό . Αν το μωρό δεχεται την πιπίλα ας την παρει . Εγω διαφωνώ στα πρέπει και στο με το ζόρι να παρει το μωρό πιπίλα .

Εμένα παρολο που θηλάζει δεν χρησιμοποιεί ποτε το στηθος για νανουρισμα ή για να πιπιλίσει . Μα καθολου ομως και το θεωρω και μειον αυτο :? Την πιπίλα την παιρνει ποτε ποτε και μολις αποκοιμηθεί την φτύνει .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το 'δράμα' της βραδυνής πιπίλας το έχουμε ζήσει και μεις. Μέχρι περίπου τους 10-11 μήνες είχαμε την κλασσική μεταμεσονύχτια ρουτίνα 'σήκω να δώσεις την πιπίλα που του έπεσε από την κούνια/δεν τη βρίσκει/κλπ'. Από τότε και μετά άρχισα να του βάζω 3-4 πιπίλες διάσπαρτες στην κούνια ώστε όπου και να απλώσει το χέρι του το βράδυ να πιάσει μια και να βολευτεί. Η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά - σπάνια πλέον να σηκωθούμε το βράδυ γι'αυτό το θέμα, αλλά τώρα έχουμε το θέμα ΤΙ να κάνουμε για να την κόψουμε το βράδυ. Κατά τη διάρκεια της ημέρας τη βγάζει μόνος του και μου τη δίνει να του τη φυλάξω, αλλά ύπνος χωρίς αυτήν... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου ο μικρός είναι μόλις 30 ημερών και δυσκολευόμαστε πάρα πολύ να τον βάλουμε για ύπνο, γκρινιάζει απίστευτα – η παιδίατρος λέει να δοκιμάσουμε πιπίλα αλλά η μαία μου είχε πει ότι «απαγορεύεται» η πιπίλα στον αποκλειστικό θηλασμό.

Ξέρετε γιατί;

Link to comment
Share on other sites

βεβαια καλυτερα να σου απαντησουν οι μανουλες στην ενοτητα του θηλασμου αλλα απο τη δικη μου μικρη εμπειρια ξερω οτι αποφευγουμε τη πιπιλα μεχρι την εδραιωση της γαλουχιας γιατι δημιουργειται στα μωρακια συγχιση θηλης.εγω παντως του την εδωσα μετα τις 40 μερες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

βεβαια καλυτερα να σου απαντησουν οι μανουλες στην ενοτητα του θηλασμου αλλα απο τη δικη μου μικρη εμπειρια ξερω οτι αποφευγουμε τη πιπιλα μεχρι την εδραιωση της γαλουχιας γιατι δημιουργειται στα μωρακια συγχιση θηλης.εγω παντως του την εδωσα μετα τις 40 μερες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο μικρός είναι μόλις 30 ημερών και δυσκολευόμαστε πάρα πολύ να τον βάλουμε για ύπνο, γκρινιάζει απίστευτα – η παιδίατρος λέει να δοκιμάσουμε πιπίλα αλλά η μαία μου είχε πει ότι «απαγορεύεται» η πιπίλα στον αποκλειστικό θηλασμό.

Ξέρετε γιατί;

 

αυτό πρώτη φορά το ακούω....εγώ έδινα πιπίλα κανονικότατα!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη πιπιλα ,εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να παρει το μωρο πιπιλα γιατι ηρεμουν.μεχρι 1 χρονων,

 

Ε οχι και πρέπει ! Μερικά μωρά την θέλουν και μερικά οχι , βρισκουν αλλους τρόπους να ηρεμήσουν . Ειδικά τα μωρά που θηλάζουν δεν παιρνουν ευκολα την πιπίλα . Εγω ξέρω μωρο που πινει μπουκάλι και μολις του βαλεις πιπιλα αηδιάζει .

 

και ο δικος μου με την πιπιλα αηδιζει του φερνει αναγουλα οπως της συμπεθερουλας :lol::lol::lol: απο την πρωτη φορα που του την εδωσα.

εμενα ξερετε πως νανουριζεται? πιπιλαει την παλαμη του :roll::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς πάντως από νινάκι του μάθαμε την πιπίλα και βλακεία μας...διότι κοιμότανε μπρούμυτα και την έχανε ακόμη πιό εύκολα μόλις γυρνούσε το κεφάλι του σκάλωνε...την έχανε και ξυπνούσε...δεν φτάνει που δεν κοιμόταν λόγω των κολικών καθόλου είχαμε κι αυτό το δράμα μετά...εγώ δεν κοιμόμουν πάνω από 2 ώρες την νύχτα...κι έτσι την κόψαμε...κανά δυο βραδυές ήταν το ζόρι αλλά μετά το μωράκι μου έστρωσε.

Τώρα την παίρνει πολύ σπάνια...συνήθως την πετάει :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, πάλι, το αντίθετο...για τους πρώτους 5 μηνές δεν πολυ-έπαιρνε πιπίλα, την ημέρα καθόλου και το βράδυ κάποιες φορές ίσα - ίσα για να κοιμηθεί και μετά την έφτυνε. Ε, εδώ και περίπου 2 εβδομάδες δεν την αφήνει - τα παραλέω μάλλον, αλλά σε κάθε περίπτωση πιπιλάει με όρεξη, κι όλα αυτά χωρίς να την πιέσουμε καθόλου. Το αποδίδω στα εξής: (α) πονάνε τα ούλα και η πιπίλα την ανακουφίζει (β) γύρισα στη δουλειά και τώρα 2 γεύματα τα τρώει με μπιμπερό, οπότε ίσως συνήθισε την "πλαστική" αίσθηση και (γ)επειδή ακριβώς λειπω, σκέφτομαι μήπως της λείπει η παρηγοριά του στήθους...λέμε τώρα.

Τεσπα, δεν με πειράζει καθόλου, αφού έτσι το θέλει αυτή :D Ποιος ξέρει, μπορεί ύστερα από λίγο να την ξανακόψει.

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια κι εμένα μέχρι τώρα δεν έπαιρνε την πιπίλα αλλά έχει καμιά βδομάδα που μαρτυράω! πρώτον δεν κοιμάται χωρίς αυτήν και αν τύχει και κοιμηθεί ξαφνικά αρχίζει να την ψάχνει! προσπάθησα να την ξεγελάσω αλλά κλαίει! μετά τις 2 αρχίζουν τα όργανα τη φτύνει μετά από ΄΄ενα τέταρτο την ψάχνει! και σηκώνομαι όλο το βράδυ επίσης βάζει το χεράκι τηες και την βγάζει μόνη της!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια χωρις πιπιλα ειναι αδυνατον να κοιμηθει αλλα μολις τον παιρνει ο υπνος την φτηνει απο μονος του και οταν πειναει μεχρι να ετοιμασω το γαλα τον ξεγελαω

jenny κουκλα η κορη σου να σου ζησει!!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...