Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΛΑΚΙΑ


Recommended Posts

Εχω ένα αγοράκι 2 ετών και θέλω να αγοράσω κατι για να ζεσταθεί το δωματιο του. Σκεφτόμουν για μοκέτα αλλα μου είπαν ότι ειναι επικήνδυνη για αλλεργίες και καλύτερα να πάρω χαλί. Το χαλί όμως δεν μπορεί να καλύψες όλο το δωμάτιο του, με αποτέλεσμα να κάθεται συχνά πάνω στο κρύο πλακάκι. Μπορείτε να μου πείτε εαν όντως είναι πρόβλημα μια μοκέτα? Ξέρω παρα πολούς που έχουν και ποτε δεν άκουσα κατί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μοκέτα εάν πάρετε θα ήταν καλό να μήν είναι απο τοίχο σε τοίχο. ετσι θα την βγάζετε κάθε 6 μήνες τουλάχιστον για καθάρισμα.

 

Το κακό με την μοκέτα είναι ότι οι περισσότεροι δεν προλαβαίνουμε να την πάμε για καθάρισμα τόσο συχνά. Δεν αρκεί μία φορά το χρόνο.

 

Η ηλεκτρική σκούπα δεν μπορεί να μαζέψει τα μικρόβια και τις ακάριες που θα βρούν σπιτάκι στην βάση της μοκέτας....

 

Άλλη ενναλακτική ένα δυό χαλάκια που ξέρετε ότι χωράνε στο πλυντήριο και δεν χρειάζεται βαν για να τα μεταφέρει στο καθαριστήριο για καθάρισμα..!

 

Η κάποια δάπεδα ειδικά για παιδιά, (αυτά που είναι σαν πάζλ) μαλακά και θερμομονωτικά που όμως δεν θα είναι τοοοόσο ζεστά όσο μιά μοκέτα, καθαρίζονται όμως στο πι και φί.

Θα δω που υπάρχουν τέτοια..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Oxi ακριβως επι του θεματος........ αλλα.....

 

Αλλο η καθαριωτητα..... αλλο η απολυμανση :D:D:D:D:D:D:D:D

 

Τα μικρόβια γενικως ειναι χρησιμα. Ο παρθενως οργανιζμος τα χρειαζεται να αναπτυξει τα αντισωματα του...

Παν μετρον αριστον βεβαια.... δεν λεω να ειναι βρωμικο το δωματιο προς θεου......

Ξερω παιδακι που η συμβουλη του γιατρου ηταν.......... πηγαιντε το στα χωραφια και αφηστετο ( επιτελους) να λερωθει να βαλει στο στομα τα βρωμικα χερια του και παει λεγοντας.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και αυτό ισχύει κατά ένα βαθμό,...

 

πάν μέτρον άριστον.

 

όμως καλύτερα στα χωράφια να είναι τα ζωύφια παρά στο σπίτι μέσα εκεί που κοιμάται :D .

Και ας βγαίνει πιό συχνά έξω το παιδί! :D για να τα συναντάει :)

 

συγγνώμη kgkourid, το ρίξαμε λίγο στην πλάκα,...

δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις ελπίζω να σε βοηθήσαμε λίγο.. ακόμα δεν βρήκα αυτό που ανέφερα πρίν, αργότερα σήμερα όμως θα έχω κάτι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, mporeite na me fonazete Kosta.

 

Loipon exete dikio se ola auta pou lete. Ontos afta vrika kai ego. Telika apofasisa na paro moketa gia dyo logous.

 

1) Tin moketa tha tin exo sto spiti peripou 5 mines sto domatio kai meta tha tin vgazo. Eutyxos i gynaika mou kai ego, protimisame sto domation tou mikrou mas na exei mono ta aparaitita apo epipla gia na exei ena xoro na paizei. To krevati kai i alaksiera, ola ta ypoloipa se rafakia psila gia na min ta ftanei (asfali panta) opote einai polu eukolo na vgei kai na katharistei. Den xreiazetai na tin steilo me van. xoraei kai sto diko mou amaksi.

2) ean eperna xali opos kai eixa perisi akrivos to idio ekana, nomizo oti tora den allazei kati.

3) auta ta plastika xalakia san pazl den zestenoun kai exo episis akousei oti den einai kala gia to paidi. Mporeis na ta vreis sxedon pantou, sto Jumbo einai isos kai to poio ftino.

 

Thas euxaristo olous gia tis apantiseis. Nomizo oti mesa apo auto to site mporeis na voithiseis kai na pareis apantiseis apo allous goneis. Min ksexname oti oi oi idies apantisei pollon einai kai oi poio sostes

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο λεω και εγω Μαρια :D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Νορμαλ πραγματα....

Το κλασικο " και εμεις πως μεγαλωσαμε"... ουτε το detol υπηρχε τοτε :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

H alitheia auti einai. ase to paidi na paizei sta xorafia kai me ta xomata den tha pathei kai tipota. kai ego etsi megalosa sto xorio, to kalokairi kathe merea mpanio me ekane i mana mou etsi opos ginomoun kai pote den mou eipe tipota, alla einai ola idia me tote.

Tote xreisimopoiousan kopria gia ta louloudia apo ta zoa, tora exoun ximika lipasmata. Ta xomata einai potismena ola me ximika, akoma kai vroxi pou pefeti den einai idia.

Dystixos oi kairoi exoun allaksei kai prepei na exoume ligo megaliteri prostasia me ta paidia.

 

PX. otan eimouna mikros pigaina kai taiza tis kotes tou thiou mou, tora nomizetai oti afino ton mikro, meta tin gripi ton ptinon, na plisiasei tis kotes, kai eidika ean oi kotes einai ekso

Link to comment
Share on other sites

ναι, .... όντως... έχουν αλλάξει οι εποχές..

 

ένας καλός κανόνας πάντως είναι το πλύσιμο των χεριών μετά απο κάθε δραστηριότητα ! ότι και να κάνουν, εάν συνηθίζουν να πλένουν τα χέρια τους, αμέσως μετά, θα είναι ασφαλή..

πάρτε ωραία σαπουνακια για τα παιδιά, ένα σκαμπουδάκι για να ανεβαίνουν στον νεροχυτη,... και ας χαρούν το νερό λίγο παραπάνω,.. χαλάλι :D:lol: όταν μπορούν να το κάνουν μόνα τους θα πηγαίνουν και απο μόνα τους απλώς με μία υπενθύμιση..!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θεωρώ καλύτερη λύση το ξύλινο πάτωμα. Ξ έρετε αυτό το λεπτό βιομηχανοποιημένο ξύλο ( σε φαρδυές λωρίδες) που τοποθετείται εύκολα και δεν κοστίζει του κόσμου τα λεφτά.

Μία φορά το βάζεις και τέλος.

 

Προσωπικά ξεκίνησα με μοκέτες , πήγα σε μάλλινα χαλιά , και αφού τα έβγαλα όλα, έβαλα ξύλινο πάτωμα στο δωματιό τους .....και τέλος 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν ξερω αν θα παρω απαντηση διοτι το τοπικ ειναι αρκετα παλιο.

 

Κι εμεις στα δωματια εχουμε ξυλινα δαπεδα. Χρειαζεται να τα στρωσουμε το χειμωνα για ζεστη ή ειναι μια χαρα ετσι?

Το μονο που ξερω ειναι οτι τα ξυλινα πατωματα ειναι τα πιο ασφαλη για πτωσεις και χτυπηματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ξύλινο πάτωμα έχω στα υπνοδωμάτια. Το χειμώνα του έχω ένα μοκετοχαλο.. όχι απο ακρη σε άκρη για να μπορώ και να το σηκώνω κτά διαστήματα για να σφουγγαρίζω απο κάτω.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε ξύλινο αλλά και να είχαμε το ίδιο θα έκανα με αυτό που κάνω τώρα (που έχουμε πλακάκια). Έχω (όπως και η ΣΟΦΙΑ) χαλί μοκέτα.

Και ζεσταίνει, και η μικρή μπορεί να κάτσει άνετα κάτω και να παίξει...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εβαλα μοκετα από τοιχο σε τοιχο και κανονισμους για μπει καποιος στο δωματιο... Μονο με γυμνα πόδια.. Δεν παταμε ουτε καν με τις παντοφλες που φοραμε στο σπιτι.. Αλλα αυτο με το ξυλινο πατωμα το σκεφτομαι πολύ σοβαρα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μοκετα απο τοιχο σε τοιχο ηταν αυτο που σκεφτομουν κι εγω να βαλω...Αυτο που λετε Σοφιες ( :lol: ) χαλι μοκετα τι ειναι?

 

Επισης υπαρχουν μοκετες πως να τις πω....υποαλλεργικες ή ειδικες για παιδικα δωματια?Να μη βγαζουν πχ χνουδια πολλα και τετοια?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη εχω αλλεργια στο ακαρι μια στις τοσες ψεκαζουμε με ειδικο σπρευ το χαλι η την μοκετα και ολα τα λουτρινα ζωακια.

οποτε απο τα ακαρεα τελειωσαμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κι εμένα το δωμάτιο έχει κάτω μάρμαρο και σκεφτόμουν το "κουμπωτό" σανίδι.είναι ψεύτικο σανίδι που κουμπώνει το ένα ξύλο με το άλλο και δεν σου χαλάει το πάτωμα από κάτω.έχει διάφορες τιμές και χρώματα ξύλου.θα το ψάξω πιο πολύ όταν θα πλησιάσει η ώρα να το χρειαστώ.όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ασ βοηθήσει1

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαλαμε τετοιο πατωμα οταν ειχα το αναπνευστικο και πραγματικα ανεπνευσε το δωματιο στο πατρικο μου.Ειχαμε χρονια ταπετσαρια και τη μοκετα που δεν ξεκολλαει.Το αποτελεσμα το πατωμα απο κατω ειχε γινει χαλια χιλιες φορες να παρεις μοκετα ρελιασμενη στο πλαι να τη δινεις για καθαρισμα γιατι και το πατωμα επηρεαζεται.Απο ταπετσαριες επισης μακρια παιδια καλυτερα τοιχος και πατωμα που μπορει να καθαριστει,γιατι πχ μπορει σπιτι να χουμε ζωακι οι τριχες δεν φευγουν απο ηλεκτρικη σκουπα ειναι επικινδυνο να παθει το παιδακι και ο μεγαλος αλλεργια.Το πατωμα που λες ευδοκια θα ρωτησω τη μαμα μου αν ειναι ιδιο με αυτο που θες αλλα εσυ μενεις Θεσσαλονικη ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια ψάχνω στο forum αλλά δε βρίσκω σχετικό topic.Εσείς στο παιδικό δωμάτιο έχετε στρώσει χαλάκι τώρα που χειμώνιασε ή όχι;;Υπάρχουν ειδικά παιδικά χαλάκια;Είμαι ψιλοάσχετη με το θέμα.

Επίσης με προβληματίζει αν θα πρέπει να στρώσω γενικά χαλιά στο σπίτι.Η μικρή κοντεύει 6 μηνών, σε κανα 2-3 μήνες δεν θα θέλει να παίζει κάτω και να μπουσουλάει;Στο πάρκο χλωμό το κόβω να κάθεται καθ ότι δεν της πολυαρέσουν οι περιορισμένοι χώροι.Κι αν στρώσω χαλιά με τι θα πρέπει να τα καθαρίζω...φαντάζομαι θα πρέπει να τα καθαρίζω συνέχεια :!:

Τα φώτα σας παρακαλώ :!::)

Link to comment
Share on other sites

Λητώ εγώ έχω στρώσει μοκέτα στο δωμάτιο της, στο υπόλοιπο σπίτι έχω χαλιά και τα κάνω με την ηλεκτρική σκούπα, μέχρι να κοιμηθεί εκεί κυλιέται και δεν έχει πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι αυτές οι μοκέτες που πουλάνε για παιδικά δωμάτια είναι υποαλεργικές ! Θα πω μια συμβουλή που μου έδωσε η φίλη μας η Ειρήνη ! Μια , δυο φορές το μήνα ( και πιο συχνά αν θες ) μπορείς να την περνάς με ένα σφουγγάρι βουτηγμένο σε ξυδόνερο είναι καλό αντιβακτηριδιακό και ζωντανεύει και τα χρώματα ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...