Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγκαμα στο λαιμο


Recommended Posts

Πως μπορω να αποφυγω να μου ξανα συγκαει στο λαιμουδακι ; Εχει κανει διπλες κ χτες ειδα οτι η "γραμμη" εχει κοκκινισει κ ξεφλουδισει.Ο γιατρος μου ειπε να την πλενω με χαμομηλι και να βαζω κρεμα η λαδι (εχω μα βαλσαμολαδο).. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ γλυκιά μου... κι εσύ με ζουμερό μωρουλίνι ε;;;; :lol::lol::lol: να σου ζήσει!!!

 

είχαμε τα ίδια! στο λαιμουδάκι στους καρπούς και στο εσωτερικό του αγκώνα! εγώ του έβαζα στις δίπλες λίγη από την αλοιφή bepanthol για συγκάματα!

και το λαδάκι παντως κακό δεν ακούγεται! είναι και ποιό φυσικό! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

α! ναι! κι εγώ του έβαζα την υγρή πούδρα της fissan μερικές φορές... αλλά επειδή ήταν καλοκαίρι, ξερενόταν κι έκανε γρουμπαλάκια... (όμως με έσωσε στις δροτσίλες στα μαγουλάκια και στα μπρατσάκια) :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σορυ που θα πω κατι ασχετο αλλα μου ηρθε και θα σκασω αμα δεν το πω.οταν ο μεγαλος εβγαζε δροτσιλακια στο κορμακι του ο παιδιατρος μου ειχε πει οταν τον κανω μπανιο στο τελος να βαζω σε μια λεκανιτσα νερο μα νεσιστε και να τον ξεβγαζω μ αυτο.θαυματουργο(σορυ και παλι)

Link to comment
Share on other sites

και εμεις την bepanthol για μωρα και πολυ καλο σκουπισμα μετα απο το μπανακι και μετα απο το ταισμα

Ακριβώς έτσι. Το μυστικό είναι το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ σκούπισμα. Να μη μένει καθόλου υγρασία. :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και μελάνι. Αν αρχίσει να μυρίζει να το πας στο γιατρό. εμεις είχαμε μεγάλο προβλημά με τις δίπλες, μετά τους 7 μήνες αδυνατίσαμε και είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ειναι και η aquathenol ... ειναι πιο ελαφρια απο την bepanthol.

Και το καλο στέγνωμα της περιοχής βοηθάει πολύ, ταμπονάρουμε με την πετσετούλα και δεν τρίβουμε :wink: ...

Τα φουσκάκια μωράκια ειναι λαχταριστά αλλα θέλουν και το beaute τους τα άτιμα χαχαχα ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμείς χρησιμοποιούσαμε

βρεφικό λαδάκι ή βρεφική κρέμα καλέντουλας για μετά το μπάνιο για μασαζάκι που θρέφει το δέρμα και το κάνει για φίλημα και επίσης το σωζει από συγκαματα στο λαιμουδάκι ή στις μασχαλίτσες που μπορεί από τις βρεφικές "δίπλες" να κρατήσουν υγρασία.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικα υποχωρησε με το βαλσαμολαδο..Μαλλον πρεπει να τις βαζω ποιο συχνα.Τις εβαλα κ πετσετακι στο λαιμο γιατι πολλες φορες τρεχει το γαλα προς τον λαιμο..Θελει προσοχη το "τσουρεκακι"

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εμένα το φουσκάκι μου το είχε πάθει, το καλοκαίρι της έβαζα υγρή πούδρα της fissan, που μου το είχε πει και η παιδίατρος. ειδικά μετα το μπάνιο, και στα χέρια, πόδια και λαιμό, στις δίπλες της... στο λαιμό έκανε σαν τρίματα μόλις στέγνωνε, αλλά τραβούσε όλη την υγρασία.

 

τώρα λίγη κρεμούλα frezyderm, και καλό σκούπισμα...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το 4 μ. μωράκι μου έχει συνέχεια το λαιμό της κόκκινο, ερεθισμένο κάτι σαν δερματίτιδα, πιθανώς από το γάλα και τα σαλάκια. Η παιδίατρος μου έδωσε μια αλοιφή, την advantan, η οποία όμως έχει κορτιζόνη και δεν θέλω να την χρησιμοποιώ. Έχετε κανένα καλύτερο τρόπο για να απαλλαγεί από τον ερεθισμό?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς βάζαμε (κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου) την κρέμα που χρησιμοποιούσαμε για το σύγκαμα. Για να έχει δώσει κορτιζονούχα κρέμα μήπως υποπτεύεται κάποια μόλυνση; Μόνο σε τέτοια περίπτωση μας δίνει κορτιζονούχα.....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βάζαμε (κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου) την κρέμα που χρησιμοποιούσαμε για το σύγκαμα. Για να έχει δώσει κορτιζονούχα κρέμα μήπως υποπτεύεται κάποια μόλυνση; Μόνο σε τέτοια περίπτωση μας δίνει κορτιζονούχα.....

 

Και εμένα μου είπε εναλλακτικά να βάζω την κρέμα αυτή αλλά εδώ και τρεις ημέρες που το δοκίμασα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα (βάζω της aveeno). Ισως θέλει περισσότερο χρόνο τι να πω.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε την Penaten. Έχει δύο είδη... ένα σε σωληνάριο και ένα σε μεταλλικό δοχείο. Αυτή στο σωληνάριο είναι πιο υδαρής και δεν έχει τόσο γρήγορα αποτελέσματα. Η άλλη στο μεταλλικό κουτί είναι πιο στεγνή και μετά από 1-2 μέρες τα αποτελέσματα είναι πολύ ικανοποιητικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις για λίγες μέρες ,ελαφρές επαλείψεις με η με αγνό ελαιόλαδο.

 

Θα με θυμηθείς...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα σουντοκριμ...

 

το παθαινε συχνα η δικια μου, μεχρι να στερεωσει το κεφαλακι της... εχει και μπολικα προγουλακια....

 

καλο πλυσιμο, ισως και περασμα με χαμομηλακι, και μετα το μπανιο σουντοκριμ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ. Της έβαλα λίγο ελαιόλαδο και μειώθηκε η ερυθρότητα, θα δοκιμάσω και το χαμομήλι και θα δούμε. Και εγώ και ο σύζυγος - ειδικά εκείνος - είμαστε κατά των φαρμάκων.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα την κορουλα μου στο νοσοκομειο 1,1/2 μηνα ειχε συγκαει το λαιμουδακι της επειδη ηταν μονιμα ξαπλωμενη και μου προτεινε ο παιδοχειρουργος το ταλκ της κλοραν.ειχε τελεια αποτελεσματα και αμεσα.μου ειπε οτι ολη την σειρα χρησιμοποιουσε και στα παιδια του.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα την κορουλα μου στο νοσοκομειο 1,1/2 μηνα και ειχε συγκαει το λαιμουδακι της μου προτεινε ο παιδοχειρουργος το ταλκ της κλοραν.ειχε τελεια αποτελεσματα και αμεσα.μου ειπε οτι ολη την σειρα χρησιμοποιουσε και στα παιδια του.

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα για τα συγκάματα της klorane για το λαιμουδάκι της που είναι συχνά κόκκινο σαν σύγκαμα και την άλλη μέρα είναι τέλεια! άμσο αποτέλεσμα.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...