Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσπλασία άκρων (χειρουργική επέμβαση)


Recommended Posts

Γειά σε όλους.Ανεβάζω νέο θέμα ζητώντας τη βοήθειά σας για να βρω κάποιον γιατρό στη Θεσσαλονίκη.Έχω ανεβάσει και άλλο θέμα ζητώντας άλλους γονείς που τα παιδιά τους να έχουν κάποια δυσπλασία στα χέρια.Η κόρη μου γεννήθηκε με δυσπλασία (symbractydaktyly) και ψάχνω ορθοπεδικό-μικροχειρούργο με ειδικότητα στα παιδιά.Έχω βρει στην Αθήνα τον Αναγνώστου στο Ιατρικό Αθηνών τον οποίο και επισκέφθηκα και κατάλαβα ότι είχα απέναντί μου έναν σωστό γιατρό γνώστη της πάθησης και γενικώς τον συμπάθησα σε αντίθεση με κάποιους άλλους που επισκέφθηκα.Λόγω απόστασης όμως (μένουμε Γιάννενα) σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως κάποιος μπορεί να μου συστήσει κάποιον γιατρό στη Θεσσαλονίκη ανάλογων προσόντων που μας βολεύει λόγω μικρότερης απόστασης.Έχω επισκεφθεί ήδη άλλον γιατρό στο εξωτερικό σκοπεύοντας να κάνω μεταφορά δακτύλων αλλά το αστεράκι μου θα χρειαστεί να κάνουμε και επιμυκήνσεις στα δάχτυλα οι οποίες μπορούν να γίνουν με ασφάλεια εδώ στην Ελλάδα.Μας έχουν προτείνει και κάποιους άλλους γιατρούς αλλά από αυτούς που είδαμε μόνο ο Αναγνώστου μου φάνηκε επαρκής.Αν γνωρίζειτε κάτι θα σας ήμουν ευγνώμων.Όσα περισσότερα γνωρίζουμε τόσο καλύτερα θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε το κοριτσάκι μας.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Της ξαδέρφης μου η κόρη έχει κάτι παρόμοιο στα δάχτυλα.

Έχει τρια δάχτυλα και το χέρι είναι λίγο πιο κοντό.

Δεν έχουν κάνει τίποτα γιατί πριν 21 χρόνια που γεννήθηκε δεν γίνοταν πολλά πράγματα.Τώρα που είναι μεγάλη δεν θέλει να προσθέσει δάχτυλα ούτε τίποτα άλλο.Είναι δική της επιλογή.

Μάλιστα πριν 6 μήνες παντρεύτηκε κιόλας.

Αυτοί είχαν δει έναν καλό γιατρό πριν 1-2 χρόνια αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο.

Θα την ρωτήσω και θα σου πω.

Εσένα τα έχει όλα τα δάχτυλα?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

κουκλα θα ανεβω παιδων τον Οκτωβρη για επεμβασουλα στα δαχτυλακια της μικρης μου!! Στειλε μου ενα πμ να το θυμαμαι και θα σου πω για τους γιατρους εκει!!

ΚΑλη δυναμη μας ευχομαι !! ΜΑκια

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Η Βάλια μου έχει τον αντίχειρα και το μικρό δάχτυλο μονοφάλλαγγα όμως και σχετικά ατροφικά.Έχει επίσης μία φάλλαγγα στο τέταρτο δάχτυλό της και της λείπουν το δεύτερο και τρίτο δάχτυλο.Το χεράκι της είναι σαφώς μικρότερο από το αριστερό αλλά όχι πιο κοντό.Η κορούλα της vicky χειρουργήθηκε για μεταφορά δακτύλων ή κάτι άλλο;Πως θα τη βρω να τη ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι ολόψυχα σε όλους και όλες περαστικά να είναι και να γίνουν γρήγορα καλά και με ανώδυνο τρόπο τα αγγελούδια σας. Ο Θεός να τα έχει όλα καλά. Μια ευχή από μένα από καρδιάς για όλα τα μωράκια και τους γονείς που ταλαιπωρούνται.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η Βάλια μου έχει τον αντίχειρα και το μικρό δάχτυλο μονοφάλλαγγα όμως και σχετικά ατροφικά.Έχει επίσης μία φάλλαγγα στο τέταρτο δάχτυλό της και της λείπουν το δεύτερο και τρίτο δάχτυλο.Το χεράκι της είναι σαφώς μικρότερο από το αριστερό αλλά όχι πιο κοντό.Η κορούλα της vicky χειρουργήθηκε για μεταφορά δακτύλων ή κάτι άλλο;Πως θα τη βρω να τη ρωτήσω;

συγνωμη αλλα τωρα το ειδα αυτο!

Η Βαλια μου γεννηθηκε με πολυδακτυλια.Ειχε 6 δαχτυλα και στα δυο χερια και στο ενα ποδι...συνολο 23.Απο το αριστεροι χερι αφαιρεθηκε με 2 ραμματα οταν ηταν ακομη στην κλινικη γιατι αυτο το δαχτυλο ηταν σα μπαλακι που κρεμοταν και ηταν πολυ επικυνδυνο να πιαστει καπου και αν τραβηχτει.

Τα αλλα δυο και ενας καθαρισμος στο σημειο που ειχε αφαιρεθει το πρωτο εγιναν σταν ακρα χειρα μικροχειρουργικη απο το διευθυντη κοΓΕροσταθοπουλο ,και την ομαδα του.Η δυσκολη επεμβαση ηταν του ποδιου διοτι το κανονικο τελευταιο δαχτυλο(που τοτε ηταν προτελευταιο) εγβαινε απο κατω καθετα στα αλλα δαχτυλακια και επρεπε να κοπει το τελευταιο και να τραβηχτει το κατω και να ερθει σε σωστη θεση.

Κανανε τοσο καλη δουλεια που δε φενεται τιποτα.Εγινε πλαστικη επιτοπου και μεσα σε 3 βδομαδες ειχαμε ξεμπλεξει και απο ραμματα και ολα.

Μονο καλα εχω να πω για εκεινη τη βδομαδα στην Αθηνα....σε αντιθεση με το Παιδων που πηγαμε για τον καρδιολογικο ελεγχο πριν την εγχειρηση που μας εβγαλαν την ψυχη (επειδη δεν καναμε εκει την επεμβαση) και στο τελος μας εδωσαν και γνωματευση που ελεγε " ο ασθενης δεν συνεργαστηκε κατα την εξεταση".Ο ασθενης ηταν 8 μηνων και η ομαδα του χειρουργειου του ΚΑΤ το τοιχοκολλησε αν το βλεπουνε και αν γελανε!

 

Διευκρινηση.Στο ΠΑΙΔΩΝ δεν καναμε την επεμβαση διοτι μας δουλεψανε αγρια!

Ειχα μιλησει με τον χειρουργο που μου ειχαν συστησει και εκεινος μου ελεγε "να με παρετε οταν το μωρο θα ειναι 3 μηνων" τον πηρα και μου ξαναλεει να "να με παρετε σε ενα μηνα να κλεισουμε ραντεβου".Περνω στο μηνα να κλεισω και μου λεει "εχουμε ραντεβου για Δεκεμβρη αλλα σε ιδιωτικο κεντρο"...κοκκαλο εγω.οΚος ταδε ειχε κανονισει τη μετακινηση του και εβαζε τα ραντεβου στο ιδωτικο κεντρο.Ζητησα να μου πουν κοστος και μου ειπαν οτι περα απο τα 3000ε αμοιβη του γιατρου θα χρεωνομασταν και τη διαμονη!!!!Κατα τα αλλα εγω ειχα κανονισει για ΠΑΙΔΩΝ....

 

Να ναι καλα οι ανθρωποι στο ΚΑΤ.Μεχρι σε 3κλινο μους μας μας εβαλαν για αν κοιμομαστε και εμεις οι γονεις που ειμασταν και απο Κρητη και ειμασταν συνεχεια εκει!Μου στελνανε φαγητο (επειδη θηλαζα ) και μας φερθηκαν αψογα!!!Να μην πω οτι πληρωσαμε ενα ελαχιστο ποσο στην αναισθησιολογο!Ουτε φακελακια ουτε τιποτα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Τελικά δεν κατάφερα να βρω γιατρό κάπου πιο κοντά και έκλεισα ραντεβού με τον Αναγνώστου για να βγάλουμε ένα πλάνο κατα κάποιον τρόπο για το τι μέλλει γενέσθαι.Μόνο που τώρα μου προέκυψε άλλο θέμα.Ο γιατρός τον οποίο επισκεφθήκαμε στη Γαλλία για τη μεταφορά των δακτύλων δεν απαντά στις ερωτήσεις μου και με κάνει να πιστεύω ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.Έτσι προσανατολίζομαι προς Αμερική και συγκεκριμένα στο Children's Hospital Boston Hand Clinic από όπου είχαν κάνει και την πρώτη διάγνωση της Βάλιας γράφοντας τους απλά ένα μέιλ χωρίς φωτογραφίες χωρίς τίποτα (εδώ μου είχαν πει ότι το μωρό μου έχει σύνδρομο αμνιακής μπάντας και εγώ ήμουν σε κατάσταση αλλοφροσύνης για να ψάξω τι είναι ακριβώς ).Ότι γνωρίζετε θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή Διανώρα.Δεν είχα Ιντερνετ για 1 μήνα και δεν μπόρεσα να δω το Forum.Είχα απαντήσει και σε μια άλλη φίλη για ένα καταπληκτικό παιδοορθοπαιδικό στην Θεσσαλονίκη που παρακολουθεί τον μεγάλο μου γιό απο 10 ημερών. Το όνομα του είναι Νικόλαος Λαλιώτης και η διεύθυνση του είναι Λούη 5 ,παρ. Π.Π.Γερμανού , Πλατεία Ναυαρίνου Θεσσαλονίκη τηλ 2310 280652.Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Διανώρα.Δεν είχα Ιντερνετ για 1 μήνα και δεν μπόρεσα να δω το Forum.Είχα απαντήσει και σε μια άλλη φίλη για ένα καταπληκτικό παιδοορθοπαιδικό στην Θεσσαλονίκη που παρακολουθεί τον μεγάλο μου γιό απο 10 ημερών. Το όνομα του είναι Νικόλαος Λαλιώτης και η διεύθυνση του είναι Λούη 5 ,παρ. Π.Π.Γερμανού , Πλατεία Ναυαρίνου Θεσσαλονίκη τηλ 2310 280652.Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου.Τον επισκέφτηκα και εγώ για την μπέμπα μου και είναι όντως πολύ καλός. Και επειδή έχω επισκεφτεί και άλλους γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων όταν έλεγα ότι για τα ισχία της μικρής πήγα στον Λαλιώτη, όλοι οι γιατροί μου λέγανε ότι είναι εξαίρετος γιατρός.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!Συγχαρητηρια για το θεμα που αναπτυξατε,δυστυχως υπαρχει και σε μας.Ο μπεμπης μας γεννηθηκε με την εξης κατασταση:αριστερο χερακι με ατροφικα 2ο και 3ο δακτυλο με περισφυξεις και συνδακτυλια,4ο δακτυλο κανονικο με δυο περισφυξεις και μια ενδιαμεση διογκωση, δεξι χερακι ελλειψη 1ου και 2ου δακτυλου στα οποια υπαρχουν οι μετακαρποφαλαγγιαιες αρθρωσεις(ευτυχως).Μετα απο πολυ διαδυκτιακο ψαξιμο καταλαβαμε οτι λεγεται ΑΒS (amniotic band syndrome) συνδρομο,καθως και αλλες ονομασιες οπως και αυτη που αναφερετε.Αφου πηγαμε μεχρι το Malmo στη Σουηδια καθοτι υπηρχαν θετικες συστασεις απο συναδελφους ορθοπεδικους και παιδοχειρουργους για το hand clinical unit ειδαμε με τα ιδια μας τα ματια οτι ηταν μονο φημη και οτι στην Ελλαδιτσα μας εχουμε καλυτερους επιστημονες και κυριως "Ανθρωπους" που σεβονται τον συνανθρωπο.Δεν ψαξαμε πολυ μετεπειτα,πηγαμε λοιπον στον Καθηγητη Παναγιωτη Σουκακο(πρωην διευθυντη της ορθοπεδικης στο ΚΑΤ) τον οποιο μας προτεινε ο διευθυντης της νεογνολογικης του ΠΓΝ Αλεξανδρουπολης.Ο Κ.Σουκακος εξαιρετος απλος ανθρωπος και μεγαλος επιστημονας ταλαντουχος στον τομεα του.Διαβασα οτι εκανε την πρωτη συγκολληση ανθρωπινου μελους στην Ελλαδα πριν 20 χρονια.Το πρωτο ραντεβου μας ηταν τον ιουλιο του 2008.Το δευτερο ειναι το φεβρουαριο του 2009 για να καθοριστουν λεπτομεριες του σχεδιου θεραπειας.Η πρωτη επεμβαση μολις γινει ενος ετους (τον Μαιο).Σε γενικες γραμμες η θεραπεια θα ειναι διατατικη επιμηκυνση των "κοντων"δακτυλων(μεθοδος Ilizarov) και μεταφορα δακτυλων των ποδιων στα 2 ακρωτηριασμενα δακτυλα του δεξιου χεριου.Για τον Αναγνωστου στο Ιατρικο κεντρο δεν μαθαμε τιποτα δεν μας εχει μιλησει κανεις,μονο για τον Λαλιωτη στην Θεσσαλονικη.Υπαρχει κατι νεοτερο σε σας?Ο,τι νεο υπαρχει με τα παιδακια σας και με τους γιατρους που επιλεγεται ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο θα ειναι καλο να το καταθετετε για να βοηθηθουμε ολοι μας και να επιλεξουμε τη σωστοτερη αντιμετωπιση.Το email μας ειναι [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Διανώρα,

τον κ.Αναγνώστου τον ξέρω απλά φατσικά, καθ'οτι είναι συνεργάτης του παιδοορθοπεδικού μας, κ.Ιεροδιακόνου Μιχάλη, συστεγάζονται στο ίδιο ιατρείο στο ΙΑΤΡΙΚΟ μαζί με άλλους ορθοπεδικούς. Ο Ιεροδιακόνου έχει χειρουργήσει το γίο μου όταν ήταν 3,5 μηνών στα πόδια. Είναι φανταστικός ιατρός και πάνω απ' όλα άνθρωπος! Γενικότερα πάντως για το team αυτών των γιατρών στο ΙΑΤΡΙΚΟ (Αναγνώστου, Ιεροδιακόνου κλπ) έχω ακούσει ότι κάνουν "τρελές" μικροχειρουργικές επεμβάσεις άκρων με μεγάλη επιτυχία.

Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

 

Υ.Γ. Αν μάθω κάτι άλλο θα σου γράψω. Και αν χρειαστείς οτιδήποτε μην δυστάσεις να το ζητήσεις, θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θεέ μου δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά μου που βρήκα επιτέλους κάποιους που έχουν προχωρήσει σε τέτοιες επεμβάσεις!Να σας πω τα νέα για τη Βάλια μου.Επισκεφθήκαμε τον κ. Αναγνώστου στο Ιατρικό Αθηνών καθώς επίσης και τον Alain Gilbert στη Γαλλία για το πρόβλημα της κορούλας μου.Μάλλον το πάω λάθος.Ο πρώτος γιατρός που είδαμε εδώ στα Γιάννενα ήταν ο Αλέξανδρος Μπερής που την είδε στις 40 ημέρες.Διέγνωσε Amniotic Band Syndrome και μας είπε τις επιλογές μας δηλαδή 1. την αφήνουμε ως έχει δεδομένου ότι με τα δάχτυλα που έχει (αντίχειρα και μικρό) μπορεί να πιάνει και να σηκώνει 2.κάνουμε μεταφορά φάλαγγας από δάχτυλα του ποδιού για να προσθέσουμε μήκος σε αυτά που λείπουν 3. κάνουμε μεταφορά δακτύλων του ποδιού συνήθως τα δεύτερα για να αντικαταστήσουμε αυτά που λείπουν.Φεύγοντας από εκεί και έχοντας συνέλθει ψυχολογικά πηγαίνουμε σε παιδοκαρδιολόγο για να ελέγξει ένα μικρό φύσημα που έχει η Βάλια πιάνουμε την κουβέντα και μου προτείνει να επικοινωνήσω με το Children's Hospital στη Μασσαχουσέτη ΗΠΑ για να μου δώσουν και αυτοί κάποιες πληροφορίες.Στέλνω ένα μέιλ χωρίς φωτογραφίες καν και μου κάνουν τη σωστή διάγνωση (symbrachydactyly).Αρχίζω να ψάχνώ για άλλους γιατρούς.Επισκεπτόμαστε τον κ. Κύρκο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος μας μιλάει και για την οστεογένεση που μπορεί να γίνει αργότερα για επιμύκυνση.Βρίσκουμε επίσης τον κ. Αναγνώστου και τον Gilbert μέσω ενός ζευγαριού του οποιου η κόρη έχασε τα δάχτυλα σε ατύχημα.Πηγαίνουμε τη Βάλια στη Γαλλία πέντε μηνών.Μας δίνει τις ίδιες επιλογές με τον κ. Μπερή και μας προσδιορίζει το χρόνο που πρέπει να γίνουν οι όποιες επεμβάσεις αποφασίσουμε ήτοι 16 μηνών για μεταφορά φάλαγγας και 3 χρονών και πάνω για μεταφορά δακτύλων.Επισκεπτόμαστε και τον κ. Αναγνώστου ο οποίος μας λέει ότι αφού κάνουμε ότι αποφασίσουμε για την μεταφορά θα ξεκινήσει το δικό του έργο και μας λέει επίσης ότι με τη μεταφορά φάλαγγας δεν θα έχει κίνηση στα δάχτυλα.Αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε σε μεταφορά φάλαγγας η οποία κατ' εμάς δεν θα οδηγήσει πουθενά καθώς ούτε κίνηση θα έχει ούτε μια κάποια αισθητική εμφάνιση δεδομένου ότι δεν θα μεγαλώσει αρκετά και δεν θα έχει νύχια καθώς και το γεγονός ότι θα έχει και κάποια αισθητική απώλεια και στα δάχτυλα των ποδιών.Και έτσι μας έχει μείνει δύο επιλογές.Την αφήνουμε ως έχει καθώς μέχρι τώρα (είναι σχεδόν 20 μηνών) τα πάει πολύ καλά με σαφή προτίμηση όμως στο αριστερό χέρι ή περιμένουμε μέχρι να κλείσει τα 3 για να προχωρήσουμε σε μεταφορά δακτύλων από τα πόδια.

Link to comment
Share on other sites

Για την anna-takis.Γνωρίζω τον κ. Σουκάκο ο οποίος ήταν πολλά χρόνια στα Γιάννενα στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο.Όντως ήταν ο πρώτος που έκανε συγκόλληση ανθρώπινου μέλους στην Ελλάδα και ήταν επίσης ο γιατρός που συγκόλλησε τα δάχτυλα ενός πρώτου μου εξαδέλφου που τα έχασε σε ατύχημα.Κατάφερε να του σώσει το δείκτη και τα δύο τελευταία εκτός από τον μέσο που δεν το δέχτηκε ξανά ο οργανισμός του.Έμαθα όμως ότι θα αποσυρόταν σύντομα γι' αυτό και δεν επιδιώξαμε να τον δούμε.Μάλιστα πολύ καλή μας φίλη που εργάζεται με τον κ. Μπερή μας είπε ότι είχε αποσυρθεί ήδη και μάλιστα δόθηκε συμπόσιο για να τον τιμήσουν για την προσφορά του.Προφανώς έκανε λάθος ή μάλλον είχε λάθος πληροφορίες.Απο τον κ. Αναγνώστου μάθαμε ότι η μεταφορά δακτύλων στην Ελλάδα έχει μεγάλο ποσοστό αποτυχίας της τάξεως του 20%.Ο Alain Gilbert που επισκεφθήκαμε στο Παρίσι μας έδωσε ποσοστό επιτυχίας 98% για μεταφορά δακτύλων και είδαμε επίσης το αποτέλεσμα της μεταφοράς στη μικρή μας φίλη που έχασε τα 3 δάχτυλα μετά τον μέσο σε ατύχημα.Το Δεκέμβριο προχώρησε και σε τρίτη επέμβαση γιατί το κοριτσάκι είχε χάσει και τους τένοντες στο ατύχημα και μετέφερε τένοντα από το δείκτη τον χώρισε κατά μήκος και τον τοποθέτησε στα δύο δάκτυλα που μεταφέρθηκαν.Θα επικοινωνήσω σύντομα με το ζευγάρι για να μάθω πως πάει η μικρή με τη φυσικοθεραπεία και αν έχει ανταποκριθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η απόφαση να προχωρήσουμε σε μεταφορά δακτύλων είναι πολύ δύσκολη.Φοβάμαι τόσα πολλά πράγματα.Το χειρουργείο το πως θα ανταποκριθεί η μικρούλα μου.Μιλώντας επίσης με γυναίκες από άλλες χώρες οι οποίες σχεδόν στο σύνολό τους είναι κατά των επεμβάσεων αυτών λέγοντας ότι ο Θεός έτσι τα έφτιαξε και ότι μπορεί να δημιουργήσουμε ψυχολογικό πρόβλημα στα μικρά μας με τα χειρουργεία δείχνοντάς τους ότι δεν τα δεχόμαστε όπως είναι και ότι τα θεωρούμε κατά κάποιον τρόπο ελλατωματικά και ότι χρειάζονται "διόρθωση".Πριν λίγες εβδομάδες όμως η Βάλια μου μου έδειξε το χέρι της και μου είπε "ομένα" κομμένα δηλαδή.Δεν έχει σημασία από που ή ποιόν το άκουσε αλλά δεν μπορώ να αντέξω το γεγονός ότι υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί και δεν θα το κάνω.Προσπαθώ να φέρω τον εαυτό μου στη θέση της και πραγματικά αν ήταν έτσι θα προτιμούσα χίλιες φορές να έχω άσχημα δάχτυλα παρά καθόλου αν και υπάρχουν και τρόποι κάλυψης (ειδικά γάντια σιλικόνης που φαίνονται απόλυτα σαν χέρια).Μου φαίνεται απίστευτο ότι ο Σουκάκος προχωρά σε τέτοια επέμβαση σε τόσο μικρή ηλικία.Έχοντας μιλήσει πολλές φορές με τον Gilbert τον οποίο όσους έχω ρωτήσει θεωρούν τον καλύτερο σε όλη την Ευρώπη μου έχει πει ότι είναι καλύτερα να προχωρά σε τέτοια επέμβαση μετά τα 3 έτη για να έχει αναπτυχθεί λίγο καλύτερα το χέρι, τα νεύρα και όλα αυτά.Νομίζω ότι θα πρέπει να τον επισκεφθούμε και εμείς.Είχα πολύ καιρό να μπω οπότε θα περιμένω με αγωνία να μάθω τα δικά σας νέα.

Link to comment
Share on other sites

Διανώρα δεν ξέρω καθόλου από τέτοια περιστατικά εκτός από της ξαδέλφης μου την μικρή που είχε 6 δάκτυλα στο χεράκι της και τελικά αφαίρεσαν το ένα.

Επειδή προβληματίζεσαι όμως για τον αν θα πρέπει να αφήσεις έτσι την μικρή μήπως και θεωρήσει πως την βλέπεις ελλατωματική θα σου πω μόνο πως εσύ που είσαι η μανούλα της και την νοιώθεις θα κάνεις από μόνη σου αυτό που θεωρείς καλύτερο για το κοριτσάκι σου.

Σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου περαστικά στο κοριτσάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Συνεχίζοντας το ψάξιμο στο ίντερνετ είδα και κάποια άρθρα για τα βλαστοκύτταρα και το πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία νέων άκρων.Το έψαξα καλύτερα και είδα ότι είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα.Μόλις χτες το βράδυ είδα ένα μικρό άρθρο για κάποιον γιατρό στην Αγγλία ( dr. Paul Smith Great Ormond Street Hospital for children London) ο οποίος δημιούργησε δάκτυλα σε ασθενείς του.Δεν μπόρεσα να βρω άλλες πληροφορίες γιατί το άρθρο είναι σε σελίδα που πρέπει να δώσεις στοιχεία πιστωτικής για συνδρομή και άρχισα να το ψάχνω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι γι' αυτό.Είναι τόσα πολλά αυτά που γράφουν και λένε που έχω μπερδευτεί αρκετά.Θα μπορούσατε να μου πείτε πότε σας είπε ο Σουκάκος ότι μπορεί να προχωρήσει σε επιμύκηνση και αν γίνεται και στα μεταφερθέντα δάχτυλα;Συγγνώμη για τα τεράστια μηνύματα αλλά ήθελα να σας ενημερώσω όσο καλύτερα μπορώ.Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα σας ενημερώνω για ότι βρίσκω.Ευχαριστώ και πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ πραγματικά για το καλύτερο για το κοριτσάκι μου.Αλλά κουβαλάω ήδη τόσες ενοχές μήπως έφταιγα εγώ για αυτό που της συνέβη που πραγματικά δεν ξέρω αν θα αντέξω να κουβαλήσω τις ενοχές μιας ενδεχόμενης αποτυχίας έστω και σε τόσο μικρό ποσοστό.Είναι τόσο χαρούμενο παιδάκι τόσο έξυπνο και χαρισματικό και τόσο άδικο για αυτή να υποφέρει εξαιτίας του τι θεωρώ εγώ καλύτερο για αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Διανώρα.Φυσικά και δεν πρέπει να έχεις ενοχές και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.Σου το εύχομαι απο τα βάθη της καρδιάς μου.Και εγώ όταν γέννησα τον μεγάλο μου και είχε πρόβλημα ανισοσκελίας με το αριστερό του πόδι έκλαιγα μερόνυχτα ολόκληρα πιστεύοντας ότι εγώ έκανα κάτι και συνέβει αυτό και μάλιστα έλεγα ότι δεν θα κάνω άλλο παιδί με το φόβο μήπως έχει και εκείνο κάποιο ανάλογο πρόβλημα.Το ξεπέρασα με την βοήθεια του άντρα μου των φίλων και φυσικά του γιατρού μας ο οποίος μου είπε ότι ήταν να γίνει έτσι και σε λίγο καιρό θα κάνει την επέμβαση για να καλυφθεί η διαφορά.Ο δεύτερος μουγιός έχει 1 χρόνο διαφορά με τον πρώτο.Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα,μερικές φορές ακόμα και τώρα συνεχίζω να έχω κάποιες σκέψεις μήπως αυτό μήπως εκείνο αλλά τελικά πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα θετικά και να μην αφηνόμαστε και να παρασυρόμαστε απο ενοχές.Σου εύχομαι ξανά όλα να πάνε καλά και να μην ανυσηχείς , είμαι σίγουρη ότι ότι αποφασίσεις θα είναι το καλύτερο για την πριγκιπισσά σου.

http://.png .png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διανωρα συγχαρητηρια για την ερευνα,εχεις ψαξει παρα πολυ.Ο Κ.Σουκακος εκανε την πρωτη επεμβαση στο μικρουλι μας στις 18/02/09,αποσυνδακτυλοποιηση δεικτη μεσου και παραμεσου,ανοιξαν τα δακτυλακια του και πιανει τα παντα δεν υστερει σε τιποτα μπρος τον αδερφο του(διδυμα).Στο δεξι χερακι που του λειπουν οι 2 φαλαγγες του αντιχειρα και του δεικτη εκανε εμβαθυνση της αυλακας για να μπορει να πιανει.Λοιπον δεν υστερει πουθενα πιανει τα παντα και με το δεξι,εχει βρει τον τροπο του.Εδω θελω να τονισω πως οταν ενας ανθρωπος γεννιεται με καποια ιδιαιτεροτητα π.χ ελλειψη ενος νεφρου το δευτερο υπερλειτουργει για να καλυψει τις αναγκες και επερχεται ισορροπια ,κατι αναλογο γινεται και στην συγκεκριμενη περιπτωση,βρισκει τον τροπο του να χρησιμοποιει τα χερια του,εγω γραφω πιανοντας το στυλο με αντιχειρα δεικτη μεσο ,αυτος με καποιο αλλο τροπο,παιζω κιθαρα με 4 δακτυλα αυτος με 3 με 2 ή και με ενα,το θεμα ειναι να εχει την διαθεση και την αγαπη να το κανει ακολουθως σημαινει εχει αυτοπεποιθηση και η λεξη παραιτηση ειναι αγνωστη γι'αυτον,θελει να ρουφιξει την ζωη οπως την ρουφαω και γω.Λοιπον εμεις οι γονεις εχουμε αυτο το καθηκον να "φτιαξουμε" δυνατα αυτενεργα παιδια με αυτοπεποιθηση και θεληση,ανεξαρτητως πως θα γεννηθουν,στην συγκεκριμενη περιπτωση του θεματος μας ενας λογος περισσοτερο,δεν πρεπει να γινουμε οι ασπιδα τους πρεπει να τα μαθουμε πως να κραταν τα ιδια την ασπιδα.Μια Κινεζικη παροιμια λεει αν θελεις να βοηθησεις καποιον να μην πειναει για λιγες μερες δωστου λιγα ψαρια,αν θελεις να τον βοηθησεις ναμην πεινασει στην ζωη του μαθε τον να ψαρευει.Λοιπον επανερχομαι ,σε 2 μερες θα κανουμε την δευτερη επεμβαση στον παραμεσο του αριστερου ακρου,αποκατασταση της μεγαλης περισφυξης που εχει υποστει το δακτυλο αυτο απο της αμνιακες ζωνες.Οσο απλο φαινεται το χειρουργειο αυτο τοσο απαιτητικο ειναι, ειπε ο Κ.Σουκακος γιατι ενδεχομενως περιπλεκονται αγγεια και νευρα και θα δωσει την λυση η μικροχειρουργικη.Ο Καθηγητης δεν μιλησε χρονικα για τις σοβαροτερες επεμβασεις,γενικα δεν μιλαει χρονικα,τελιωνει η μια και συζηταμε για την επομενη τι ,πως και ποτε.Περαν του αρχικου σχηματος θεραπειας που μας κατεθεσε ακολουθει αυτην την τακτικη.Αυτος ο Ανθρωπος μου εμπνεει εμπιστοσυνη,αντιμετωπιζει με σοβαροτητα και σιγουρια το περιστατικο δεν λεει τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο απο αυτο που ειναι να κανει.ο Θεος να τον εχει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει στο ΚΑΤ; Ο Γεροστάθοπουλος είναι κορυφή σε ότι έχει σχέση με επέμβαση στα χέρια. Εγώ έχω δύο περιπτώσεις πολύ γνωστών μου. Το ένα ήταν ένας 16 χρόνος που ήταν Αγγλία και τον έφεραν εδώ να τον χειρουργήσει και δύσκολη επέμβαση και πήγε περίφημα και ένα άλλο που ήταν όμως μεγάλος άνθρωπος... δεν ξέρω όπως για τόσο μικρό παιδί... δες το όμως... ποτέ δεν ξέρεις...

αυτά είναι τα στοιχεία του

 

Γεροσταθόπουλος Νικόλαος

ΚΑΤ, τηλέφωνο γραμματείας: 213-2086374

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Γεροσταθοπουλος ειναι πολυ καλος Γιατρος.Ενας απο τους μυημενους στον κλαδο της μικροχειρουργικης απο τον Καθηγητη Σουκακο.Ηταν στην " dream team" που δημιουργησε ο Καθηγητης οταν ηρθε απο την Αμερικη πριν 30 χρονια και εκαναν θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,μολις επεστρεψα απο Αθηνα.Χθες 15/5 εγινε η δευτερη επεμβαση στο μικρουλι.Διορθωση των δακτυλιοειδων περισφυξεων στα δαχτυλακια του μονο απο την ραχιαια πλευρα καθ'οτι διατρεχεται κινδυνος νεκρωσης δαχτυλου εαν ολοκληρωθουν σε μια επεμβαση ,απο ο,τι ειπε ο Κ.Σουκακος.Σε δευτερο χρονο θα γινει και παλαμιαια.Καλη σας νυχτα!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα τωρα το ειδα αυτο!

Η Βαλια μου γεννηθηκε με πολυδακτυλια.Ειχε 6 δαχτυλα και στα δυο χερια και στο ενα ποδι...συνολο 23.Απο το αριστεροι χερι αφαιρεθηκε με 2 ραμματα οταν ηταν ακομη στην κλινικη γιατι αυτο το δαχτυλο ηταν σα μπαλακι που κρεμοταν και ηταν πολυ επικυνδυνο να πιαστει καπου και αν τραβηχτει.

Τα αλλα δυο και ενας καθαρισμος στο σημειο που ειχε αφαιρεθει το πρωτο εγιναν σταν ακρα χειρα μικροχειρουργικη απο το διευθυντη κοΓΕροσταθοπουλο ,και την ομαδα του.Η δυσκολη επεμβαση ηταν του ποδιου διοτι το κανονικο τελευταιο δαχτυλο(που τοτε ηταν προτελευταιο) εγβαινε απο κατω καθετα στα αλλα δαχτυλακια και επρεπε να κοπει το τελευταιο και να τραβηχτει το κατω και να ερθει σε σωστη θεση.

Κανανε τοσο καλη δουλεια που δε φενεται τιποτα.Εγινε πλαστικη επιτοπου και μεσα σε 3 βδομαδες ειχαμε ξεμπλεξει και απο ραμματα και ολα.

Μονο καλα εχω να πω για εκεινη τη βδομαδα στην Αθηνα....σε αντιθεση με το Παιδων που πηγαμε για τον καρδιολογικο ελεγχο πριν την εγχειρηση που μας εβγαλαν την ψυχη (επειδη δεν καναμε εκει την επεμβαση) και στο τελος μας εδωσαν και γνωματευση που ελεγε " ο ασθενης δεν συνεργαστηκε κατα την εξεταση".Ο ασθενης ηταν 8 μηνων και η ομαδα του χειρουργειου του ΚΑΤ το τοιχοκολλησε αν το βλεπουνε και αν γελανε!

 

Διευκρινηση.Στο ΠΑΙΔΩΝ δεν καναμε την επεμβαση διοτι μας δουλεψανε αγρια!

Ειχα μιλησει με τον χειρουργο που μου ειχαν συστησει και εκεινος μου ελεγε "να με παρετε οταν το μωρο θα ειναι 3 μηνων" τον πηρα και μου ξαναλεει να "να με παρετε σε ενα μηνα να κλεισουμε ραντεβου".Περνω στο μηνα να κλεισω και μου λεει "εχουμε ραντεβου για Δεκεμβρη αλλα σε ιδιωτικο κεντρο"...κοκκαλο εγω.οΚος ταδε ειχε κανονισει τη μετακινηση του και εβαζε τα ραντεβου στο ιδωτικο κεντρο.Ζητησα να μου πουν κοστος και μου ειπαν οτι περα απο τα 3000ε αμοιβη του γιατρου θα χρεωνομασταν και τη διαμονη!!!!Κατα τα αλλα εγω ειχα κανονισει για ΠΑΙΔΩΝ....

 

Να ναι καλα οι ανθρωποι στο ΚΑΤ.Μεχρι σε 3κλινο μους μας μας εβαλαν για αν κοιμομαστε και εμεις οι γονεις που ειμασταν και απο Κρητη και ειμασταν συνεχεια εκει!Μου στελνανε φαγητο (επειδη θηλαζα ) και μας φερθηκαν αψογα!!!Να μην πω οτι πληρωσαμε ενα ελαχιστο ποσο στην αναισθησιολογο!Ουτε φακελακια ουτε τιποτα!

 

αυτη ειναι η ομαδα της Ακρα χειρας Μικροχειρουργικης του ΚΑΤ

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=1&catid=5&artid=994854&pg=1

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...