Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ


athina_m

Recommended Posts

Καλημερα μανουλες θα ηθελα τα φωτα σας. Μολις το μωρο μπηκε στον 9ο σταματησα την αποστειρωση στα μπιμπερο και τα πλενω μονο,εχω τα μπιμπερο της chicco αυτα που ειναι στραβα και εχουνε το καλο οτι γινονται πολλα κομματια και ετσι μπορω να τα πλενω ολα πολυ καλα. Εχω ξεχωριστο σφουγγαρι για τα πραγματα του μωρου το οποιο αλλαζω καθε 2 εβδομαδες αλλα τα μπιμπερο μυριζουνε περιεργα εως ασχημα θα ελεγα. τι κανω λαθος ; Οι πιπιλες και τα κουταλακια του που τα πλενω με τον ιδιο τροπο δεν μυριζουνε.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mηπως κλεινεις τα μπιμπερο με το καπακι μεχρι νατα χρησιμοποιησεις??

Εαν ναι τοτε ειναι αυτο...δεν πρεπει να τα κλεινεις τελειως..αλλα να αεριζονται :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mηπως κλεινεις τα μπιμπερο με το καπακι μεχρι νατα χρησιμοποιησεις??

Εαν ναι τοτε ειναι αυτο...δεν πρεπει να τα κλεινεις τελειως..αλλα να αεριζονται :wink:

συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τα κοριτσία ίσως ένας τετοιος τρόπος σε βοηθούσε και από θέμα χώρου, ευκολης χρήσης, καλού στεγώματος των μπουκαλιών και θηλών και φυσικά αερισμού τους :)

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090304&itmid=11168

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιώ και εγώ τα "στραβά" της Chicco . Έχω 8 τεμάχια και τα πλένω μια φορά , κάθε βράδυ. Τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση η μυρωδιά "έμενε" μόνο εάν τα άφηνα με τα υπολλείματα γάλατος πολλές ώρες.

 

Πλέον , με το που χρησιμοποιεί κάποιο μπουκάλι το μπεμπάκι το ξεπλένω πρόχειρα και του ρίχνω μέσα ένα αραιό διάλυμμα σαπουνόνερου που έχω ετοιμάσει για αυτή την περίπτωση. Στο τέλος της ημέρας τους κάνω ένα καλό πλύσιμο και δεν έχω καμία οσμή.... Εάν μου περισσέψουν καθαρά μπουκάλια , δεν τα ξαναπλένω βέβαια αλλά τα χρησιμοποιώ κατα προτεραιόητα την επόμενη.

 

Παρενθετικά , τώρα που τα γεύματα γάλατος είναι πλέον μόνο δύο , σκέφτομαι να μειώσω τον αριθμό διαθέσιμων μπουκαλιών , γιατί ακόμα και με τα ενδιάμεσα νερά , χαμομήλια , ατυχήματα κλπ και πάλι μου περισσεύουν 2-3 "καθαρά" την ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιμπερο τα πλενω αμεσως μετα την χρηση. Η αληθεια ειναι πως τα κλεινω μολις στεγνωσουν για να μην ειναι εκτεθημενα στα μικροβια. Την θηλη την αλλαζω καθε μηνα τα μπιμπερο ομως δεν τα αλλαζω.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αθηνα μου μη τα κλεινεις! τι μικροβια αλλωστε θα μαζευτουν? να εισαι σιγουρη οτι στην ηλικια που ειναι "μαζευει" πολλα πολλα μικροβια και να εισαι επισης σιγουρη οτι του κανουν καλο!! μη προσπαθησεις να απομακρυνεις καθε μικροβιο και ζει σε αποστειρωμενο περιβαλλον. σιγα σιγα χτιζει το ανοσοποιητικο του και ο μονος τροπος να το κανει ειναι να το αφησεις λιγο πιο χαλαρο να απολαυσει το μπουσουλημα, το να βαζει πραγματα στο στομα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τωρα δυο μπουκαλια αρκουν για τις αναγκες του μωρού σου, οπότε και να τα κλεινεις δεν θα μενουν πολλές ώρες σφραγισμένα ωστε να μυρισουν. Πάντως να ξερεις οτι οι θηλες θελουν καλο αερισμο ώστε να μην αναπτυσονται μυκητες. Οσο για το σφουγγαρακι μήπως θα ηταν καλύτερα να χρησιμοποιείς βουρτσακι για μπιμπερο ? τα σφουγγαρακια μαζευουν μικροβια και πρεπει να στεγωνουν και να αεριζονται καλα.

qzD0p3.png7bqbp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τα δύο μπουκάλια που χρησιμοποιούμε (ένα το πρωί κι ένα το βράδυ) είναι μονίμως ανοιχτά στον στεγνωτήρα των πιάτων στην κουζίνα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιμπερο αρχιζουν και μυριζουν αν αφησεις γαλα πολλες ωρες μεσα ειδικα το καλοκαιρι...μετα οσο καλα και να το πλυνεις μυριζει.... :?

Γι'αυτο αμεσως μετα το γευμα του μωρου ξεπλενουμε καλα το μπιμπερο εως οτου το πλυνουμε :wink:

Βοηθαει που και που στο ξεβγαλμα να βαζεις λιγο ξυδι ή χυμο απο φρεσκο λεμονι...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Συμφωνώ απόλυτα με την Σοφία_Νεφέλη για τα μικρόβια. Θα σου πρότεινα επίσης να μην αλλάζεις κάθε 2 εβδομάδες το σφουγγάρι γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πλουτίσεις λίγο παραπάνω την εταιρεία την οποία αγοράζεις.ΧΙ!ΧΙ! Εγώ τα μόνα που πλένω με σφουγγάρι του μικρού Γιωργάκη ο οποίος είναι 16 μηνών τώρα, από τότε που σταμάτησε η αποστέιρωση και ξεκίνησε να τρώει είναι τα κουταλάκια, τα πιρουνάκια και τα πιατάκια του. Το σφουγγάρι του το αλλάζω κάθε μήνα και μπορεί να περάσει και καμιά βδομάδα επιπλέον. Μην φοβάσια τόσο πολύ τα μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...