Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρέσκο αγελαδινό γάλα και γιαούρτι


Recommended Posts

καλησπερα, ρωτάω εσενα αλλα κάθε απαντηση είναι ευπρόσδεκτη.

Ακόμα είμαι στον 5 μήνα αλλα μου έχει δημιουργηθει μία απορία και θα ήθελα να την λύσω.

Εχω σκοπο να θηλάσω (μαλιστα ο μπαμπας είναι καθετος σε αυτό,"το μωρο μου θα πιει το γαλατακι της μαμας του"),ομως θέλω να ξέρω πότε το μωρο θα μπορεί να δοκιμάσει το γάλα του μπαμπα του;

:shock: Μην γελατε!!!!! ο μπαμπας έχει μεγάλη φάρμα με αγελάδες ,πιστοποιημένη απο την ΕΕ( απο τα ζώα ερχεται κτηνιατρος κάθε μήνα και παίρνει αίμα , τα ζώα είναι ελευθερα κλπ κλπ )

Επίσης πρέπει να πω οτι εγω καθε μέρα έχω το μπουκαλι μου με το γάλα , το οποιο αφου το βράσω το κάνω γιαουρτι , και τρώει και η μαμα και το μωρο.

Εχω ακούσει οτι το αγελαδινο γάλα δεν κάνει για μωρα, αλλά αυτό είναι ένα κόλπο από τους γιατρους για συμπληρωματα ή αληθευει ; Πάντως πρέπει να συμπληρώσω οτι το γάλα που πωλείται στα σουπερ μαρκετ δεν εχει καμια σχέση με το γάλα που δίνουν οι κτηνοτροφοι στις γαλακτοβιομηχανιες.

περιμένω νέα σας

 

αν εβαλα την ερωτηση σε λάθος κατηγορία και το σωστο θα ηταν να μπει στην κατηγορια νεογνα και διατροφη , ζητω συγγνωμη και θα παρακαλουσα τον admin για κάνει την μεταφορα .

as1cCDk0g410010NDdqfDk4MTE1N2R2fG1hcmlhIGlzIGFscmVhZHk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Βάλια και να σου ζήσει! :)

 

Τα παιδιά μπορούν να δοκιμάσουν φρέσκο αγελαδινό γάλα μετά το 12ο μήνα σύμφωνα με τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής.

 

Γιαούρτι μπορεί να δοκιμάσει νωρίτερα (οι περισσότεροι παιδίατροι το συστήνουν μετά τον 8ο), οπότε μπορεί να απολαμβάνει και το γάλα του μπαμπά! :)

 

Το αγελαδινό γάλα δεν είναι κατάλληλο για μωρά γιατί περιέχει πολύ ασβέστειο που επιβαρύνει τα νεφρά των παιδιών και λίγο σίδηρο που ο άνθρωπος το χρειάζεται. Επίσης το ασβέστειο είναι ισχυρά ανταγωνιστικό του σιδήρου και δημιουργεί προβλήματα ακόμη και στα παιδιά που παίρνουν σίδηρο από άλλες τροφές. Ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα είναι τα ζωικά λιπαρά που δεν υπάρχουν στο γάλα σε σκόνη. Το γάλα σε σκόνη έχουν αφαιρέσει τα ζωικά και προσθέτουν φυτικά έλαια που θεωρούνται καταλληλότερα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου και την υγεία των αρτηριών (βέβαια μπορεί να περιέχουν και ορυκτέλαια αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...).

Link to comment
Share on other sites

Απορία...

Γιατί αγελαδινό γιαούρτι μπορεί να δοκιμάσει νωρίτερα απο αγελαδινό γάλα?

 

Έχει υποστεί ζύμωση και είναι πολύ πιο εύπεπτο. Η ποσότητα του γιαουρτιού περιορίζεται σε ένα γεύμα στερεών τροφών και όχι κάθε μέρα, δεν αντικαθιστά το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Διαβάζοντας διάφορα για το τι μπορεί να τρώει η μικρή μου τώρα που είναι 8μ. έχω την εξής απορία. Ενώ μπορεί να ξεκινήσει φαγητά όπως γιαούρτι, τραχανά, και άλλα που φτιάχνονται με αγελαδινό γάλα δεν είναι καλό να πιει το φρέσκο γάλα έως τον 1ο χρόνο? Ποια η διαφορά? Προσωπικά έχω δώσει κατσικίσιο γιαούρτι και σκέφτομαι να ξεκινήσουμε τραχανά με ανθότυρο - δεν ξέρω αν κάνει το ανθότυρο προς το παρόν - και έτσι είναι σαν να τρέφεται με αγελαδινό. Τότε γιατί το φρέσκο συστήνεται για αργότερα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

γιαουρτι με αβοκάντο...πολυ ενδιαφερον μιας και δεν το τρώει σκέτο το αβοκάντο...οταν ξεκινήσω το γιαουρτι λοιπόν θα το δοκιμάσω. Πολυ χρήσιμος ο σύνδεσμος amaretto αν και μερικές φορές δεν ξέρω τις ονομασιες των τροφών στα Ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας διάφορα για το τι μπορεί να τρώει η μικρή μου τώρα που είναι 8μ. έχω την εξής απορία. Ενώ μπορεί να ξεκινήσει φαγητά όπως γιαούρτι, τραχανά, και άλλα που φτιάχνονται με αγελαδινό γάλα δεν είναι καλό να πιει το φρέσκο γάλα έως τον 1ο χρόνο? Ποια η διαφορά? Προσωπικά έχω δώσει κατσικίσιο γιαούρτι και σκέφτομαι να ξεκινήσουμε τραχανά με ανθότυρο - δεν ξέρω αν κάνει το ανθότυρο προς το παρόν - και έτσι είναι σαν να τρέφεται με αγελαδινό. Τότε γιατί το φρέσκο συστήνεται για αργότερα?

 

από το χρόνο και μετά μπρείς να δίνεις ότι τρώτε κι έσεις στη μικρη. μέχρι τότε... ότι λεει ο παιδίατρος.

το αγελαδινό γάλα συνήθως το δίνουν όσο αργότερα γίνεται οι παιδίατροι. μετα τους 18 μήνες και άν... πρέπει να οριμάσουν τα νεφρά και το πεπτικό σύστημα των μωρών.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε λίγο καιρό θα κλείσουμε τον χρόνο και θηλάζουμε ακόμη καθώς και στο μέλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν και από πότε ξεκινήσατε να χρησιμοποιείτε φρέσκο αγελαδινό γάλα για παρασκευή π.χ. μιας κρέμας αραβοσίτου ή μαζί με κρόκο για αυγοφέτα ή μαζί με μούσλι κτλ.?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω βοηθεια ο μικρος 11 μηνων θελει να τρωει τα πανταπου βλεπει μπροστα του θηλαζω αποκλειστικα και καπου καπου τρωει φαγητο δικο μας μια και δεν τρωει καθολου αναλατα δικα του και οτι κυκλοφορει σε λιωμενο μονο αυγο τρωει κροκο αλλα ζητα και κλαιει οτι βλεπει να μασουλα ο αδερφος του ακομα και τα φρουτα τα τρωει μονος του οχι λιωμενα και μολις εχουμε βγαλει το πρωτο μας δοντι τελευταια ο μπαμπας του αρχισε να του κανει τα χατιρια και να του δινει οτι ζητα ακομα και σοκολατα γιατι οπως λεει ειναι αγορι και ετσι τον εκανες τον αλλον και τωρα δεν τρωει τπτ και τα σχετικα συνεχεια μαλωνουμε το γαλα μου αισθανομε οτι πλεον δεν του φτανει και πιστευω ειναι φυσικο αλλα ο παιδιατρος μου ειπε μετα τον χρονο αγελαδινο .. εδω ομως και μια βδομαδα ο μικρος οταν βλεπει τον μεγαλο με το μπουκαλι να πινει γαλα κλαιει και παει να το τραβηξει ετσι ο αντρας μου του δινει κ πινει εγω φωναζω αλλα δεν με ακουει δοκιμασα να του δωδω ξενο αλλα δεν το πινει το αγελαδινο ομως του αρεσει τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα τρώει αυτά που βλέπει ακόμα περισσότερο αυτό που τρώει ο μεγάλος αδερφός (τα παιδιά μας μιμούνται και θέλουν να συμμετέχουν σε αυτά που κάνουμε) αν θέλεις να ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο διατροφικό πρόγραμμα θα πρέπει να το ακολουθείτε και εσείς όσο το δυνατόν περισσότερο. Τώρα για το φρέσκο γάλα δεν ξέρω να σου πω αν κάνει ή όχι από αυτά που ξέρω το δίνουν στα μωράκια άνω του έτους γιατί η περιεκτικότητά του σε βιταμίνη C και E, σίδηρο και λιπαρά είναι υποδεέστερο σε σχέση με το μητρικό ενώ είναι αυξημένη η περιεκτικότητα του νατρίου καλίου και πρωτεΐνες που ίσως να ενοχλούν το ανώριμο γαστρεντερικό σύστημα του μωρού. Νομίζω ότι θα πρέπει να συζητήσεις με τον σύζυγο με ήρεμο τρόπο τα της διατροφής του παιδιού και να έχετε μια κοινή γραμμή σε σχέση με αυτό. Δηλ. Τι πάει να πει ζητάει, αν πίνουμε κρασί θα δώσουμε στο μωρό να πιει και αυτό επειδή το ζητάει (μην παρεξηγηθείς δεν λέω ότι το κάνατε απλά υπερβάλω λίγο.:-)...) Αφού και εσύ θέλεις να πίνει δικό σου γάλα θα πρέπει να επιμείνεις σε αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω χριστινα απλα στο σπιτι τρωμε υγεινα και οταν λεω τα παντα δεν εννοω παραραλογα εκτος απο μια σοκολατα που τρωει ο μεγαλος καπου καπου αλλα οταν ειναι μπροστα ο μικρος ορμα... τωρα για το αγελαδινο φοβαμε ο αντρας οπως και οι περισσοτεροι αντρες δεν καταλαβαινουν μερικα πραγματα απλα με το δικο κου γαλα αισθανομε οτι δεν εχω την ποσοτητα ο μικρος μερικες μερες τρωει φαγητο κρεμες οχι και μερικες μερες θηλαζει περισσοτερο και αλλες οχι και τοσο οποτε το γαλα μου αρχισε να λιγοστευει και μερικες φορες αυτον τον μηνα γρινιαζει αφηνει το στηθος και κλαει γιατι πιναει ετσι πρεπει πιστευω εγω να του συμπληρωσω με λιγο γαλα αφου δεν εχουμε καποιο προγραμμα με τον θηλασμο ακομαδεν εχουμε οταν πινει γαλα ομεγαλος τρεχει λεει μαμ μαμ και αρπαζει το μπουκαλι ο αντρας μου του το δινει και πινει λιγο 2 γουλιες μετα του το περνει και κλαει του εκανα σκονη και του εδωσα μπουκαλι δεν το επερνε αντιθετα τραβουσε το αγελαδινο,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα εγώ θα πω μια ιδέα, αλλά δε θέλω να την πάρεις στραβά. Σκεφτόμουν λοιπόν, αφού του μικρού του αρέσει το μουκάλι και θέλει να πίνει από εκεί, αν έβγαζες το γάλα σου με θήλαστρο και του το έδινες σε μπουκάλι πλέον; Μαυτόν τον τρόπο και το μωρό θα έπινε ακόμη το γάλα σου και η δική του "ανάγκη" να κρατήσει μπιμπερό όπως ο μεγάλος του αδερφός θα ικανοποιούταν.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Κλείσαμε χρόνο εδώ και 2 εβδομάδες και η παιδίατρος σύστησε φρέσκο αγελαδινό γιαούρτι να προτιμάω μικρές οικογενειακές φάρμες. Αλλά ψάχνω στο Ίντερνετ και δεν βρίσκω τίποτα αντίστοιχο. Πατάω ας πούμε μικρές οικογενειακές φάρμες φρέσκο γάλα κλπ και μου βγάζει την Δέλτα. Εσείς τι γιαούρτι δίνεται στα μωρά σας ; Δοκίμασα από εταιρία Σταμου αλλά μετά ειδα ότι δεν είναι οικογενειακή φάρμα είναι μεγάλη. Απλά ήθελα να δώσω κάτι όσο το δυνατόν πιο καλό στο μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κλείσαμε χρόνο εδώ και 2 εβδομάδες και η παιδίατρος σύστησε φρέσκο αγελαδινό γιαούρτι να προτιμάω μικρές οικογενειακές φάρμες. Αλλά ψάχνω στο Ίντερνετ και δεν βρίσκω τίποτα αντίστοιχο. Πατάω ας πούμε μικρές οικογενειακές φάρμες φρέσκο γάλα κλπ και μου βγάζει την Δέλτα. Εσείς τι γιαούρτι δίνεται στα μωρά σας ; Δοκίμασα από εταιρία Σταμου αλλά μετά ειδα ότι δεν είναι οικογενειακή φάρμα είναι μεγάλη. Απλά ήθελα να δώσω κάτι όσο το δυνατόν πιο καλό στο μωρό. 

 

Μην αγχώνεσαι, Στάμου,  Κουκάκη, Ροδόπη, Παγώνης, ΕΒΟΛ όλα είναι μια χαρά. Ιδανικά, ψάχνεις για κάποια φάρμα που δεν ταράζει τα ζώα στις ορμόνες, βόσκουν ελεύθερα, τρώνε χορτάρι κλπ. Αλλά αν δεν είσαι στο χωριό να έχεις κανέναν τέτοιο γείτονα, δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές :)

Δεν θυμάμαι αν βγάζει γιαούρτι η Αμερικανική Γεωργική Σχολή (για εμένα το γάλα τους είναι top). Ο Στάμου ναι μεν έχει μεγάλη μονάδα αλλά σε σχέση με Μεβγαλ, Ολυμπος, ΔΕΛΤΑ κλπ θεωρείται μικρή.

Επίσης μπορείς να εναλλάσσεις το αγελαδινό με πρόβειο που δεν είναι τόσο επιβαρυμένο με ορμόνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους δίνω φρέσκο κατσικίσιο γάλα και από γιαούρτι πρόβειο συνήθως της μεβγαλ λόγο γεύσης....

 

Γνώμη μου να αποφύγεις τα αγελαδινα. ..κατσικίσιο και προβειο γιαούρτι είναι πολύ καλύτερα ακόμη κι αν δεν βρεις από πιο μικρή φάρμα. ..Ίσως όμως κάποια άλλη κοπέλα ξέρει. ..Δεν ξέρω ο Δημητρίου αν θεωρείται οικογενειακό. ..

Link to comment
Share on other sites

Δ εχει άδικο σε αυτό που λέει η αργκ, αλλα κ εγω για μας προτιμω σταμου, όταν ειμασταν αθηνα, αμερικανική γεωργική σχολή, όταν ήμουν θεσ/νικη, κουκακη κ ολυμπος/ροδοπη τωρα

Κ εγω θα ελεγα να δοκιμάσετε κ κατσικισιο γαλα κ γιαουρτι, γιαουρτι κ προβειο

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν το ρισκο τους. Απο μικρη οικογενειακη εταιρεια, αλλα συσκευασμενα και υποτιθεται παστεριωμενα προιοντα, που συνηθιζαμε να αγοραζουμε παλιοτερα, ο αντρας μου επαθε μελιταιο. Εγω εκεινη την περιοδο δεν επινα γαλα, γενικα δε μου αρεσει ιδιαιτερα η γευση, γιαουρτι ετρωγα αλλης εταιρειας απο τις μεγαλες γιατι μου αρεσε η γευση ενος συγκεκριμενου και ο αντρας μου με κοροιδευε οτι δεν ξερω να εκτιμω τα καλα γαλακτοκομικα, μεχρι που αρρωστησε, δε γινοταν καλα με τιποτα, και τελικα μας προεκυψε ο μελιταιος. Απο την αλλη μου εχει τυχει σε μεγαλη εταιρεια να ξεχαστει ανοιγμενο μπουκαλι υποτιθεται βιολογικου γαλακτος στο ψυγειο 1 μηνα. Οταν το ανοιξαμε για να το πεταξουμε, δεν ειχε κοψει και δεν μυριζε τιποτα, οποτε και εκει κατι δεν πηγαινε καθολου καλα ...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει μη αγελαδινό γιαούρτι και δίνουμε διάφορα πρόβεια και κατσικίσια (εβολ, Ροδόπη, η κατσικουλα μας...) Γιατί θες ένα συγκεκριμένο; Καλύτερα δεν είναι να τρώει διαφορα; Αν μάθει μόνο ένα αν μια φορά δεν το βρείτε μπορεί να μη θέλει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενική η άποψη της παιδιάτρου.....θεωρώ οτι μπορεί να τρώει όποιο αγελαδινό γιαούρτι θέλει...εμείς δίνουμε από 7 μηνών και αγελαδινό γάλα από το 12ο, τις απλές βιολογικές μάρκες του σούπερ μάρκετ. Η δική μου (υποκειμενική) άποψη είναι οτι μια μεγάλη μάρκα γιαουρτιού, π.χ. από τις 3-4 γνωστές, είναι πολύ πιο ασφαλής από άποψη διασφάλισης ποιότητας σε σχέση με μία random γαλακτοβιομηχανία που άνοιξε πέρσι. Ειδικά αν σκεφτούμε τον όγκο του προιόντος που διακινείται....

 

Νομίζω ειναι ακριβώς το ίδιο με το ελαιόλαδο....ο συνεταιρισμός στο χωριό μας έχει φυσικά όλη την καλή διάθεση να βγάλει το καλύτερο λάδι, αλλά δυστυχώς δεν έχει πάντοτε τα μέσα να διασφαλίσει οτι αυτό που πουλάει είναι όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...