Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΩΝ


beboni

Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και έχω ενθουσιαστεί με τις ιδέες σας. Εχω μια κόρη που θα τη βαφτίσω Σοφία Ελπίδα (μαμα-πεθερα). Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η Αγαπη (αν δεν με απατα η μνημη μου) σου λειπει και θα ειχες τις τρεις Χαριτες!!! Σοφια, Αγαπη, Ελπιδα!! :D:D

 

Οσο για το συνδιασμο, δυσκολο ρε γμτ. Θα το παλεψουμε ομως. Κατι θα σκεφτουμε! (Παντως οχι Ελπασο που μολις τωρα μου φωναξε απο μεσα ο αντρας μου...Τι θελω και τον ρωταω;; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eφόσον δεν συνδυάζονται και για να μην στεναχωρεθεί καμία τους γιατί δεν την φωνάζεις Αγάπη που είναι το τρίτο όνομα που γιορτάζει την ίδια μέρα (17/9?) Έτσι καμία δεν θα μείνει παραπονεμένη και θα γιορτάζει έτσι και αλλιώς και τα τρία την ίδια μέρα. Μία ιδέα έριξα...

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα beboni. Κι εγώ καινούργια είμαι και σου εύχομαι καταρχήν να σου ζήσει το κοριτσάκι!Θα σου έλεγα όμως το εξής..γνώμη μου πάντα..με όλο το θάρρος..νομίζω πως δεν έχει και τόσο νόημα να βγάλεις στο παιδί σου δυο ονόματα και να μην τα φωνάζεις αλλά να το φωνάζεις με άλλο όνομα άσχετο..γιατί αν σου αρέσουν τα ονόματα είναι πολύ ωραίο να τα φωνάζεις και τα δύο(είναι και όμορφα άλλωστε) αν πάλι όχι και το κάνεις για να μη στεναχωρεθούν οι γιαγιάδες σου λέω πως θα στεναχωρεθούν σίγουρα όταν το παιδί θα έχει τα ονόματα αλλά δε θα τα ακούνε.Πιστεύω πως κάθε γιαγιά αισθάνεται περηφάνια και χαρά όταν ακούει ατόφιο το όνομά της και οχι κάτι που έχει τη υποψία του ονόματός της...πάντως εσύ είσαι η μητέρα και εσύ θα αποφασίσεις πως σου αρέσει να λένε το παιδί σου. Ο συνδυασμός που σκέφτηκα είναι Σοφέλια. Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τα όσα σου είπα.

Φιλικά

Ελένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και έχω ενθουσιαστεί με τις ιδέες σας. Εχω μια κόρη που θα τη βαφτίσω Σοφία Ελπίδα (μαμα-πεθερα). Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

 

Σήλια (ξερω κοριτσάκι μ'αυτό το συνδυασμό που το φωνάζουν έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ιδέες. Το Έλσα το είχα σκεφτεί και εγω και μου αρέσει οπως και το Έλση. Πολύ καλό είναι και το Σήλια. Θα κάνω δημοψήφισμα μάλλον αν και κλείνω προς το Ελσα. Οσο για το Ελπάσο :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μάρση!!!! Πολυ καλο!!!

Θα μου πειτε τη γνωμη σας και εμενα? Εμεις βαφτιζουμε τον μικρουλη μας τον Σεπτεμβρη και θα βγαλω δυο ονοματα.Το ενα του μπαμπα μου "Βησσαρίων" και το αλλο απο την γιορτη της ημερας που γεννηθηκε "Ιάκωβο" ....ηταν και πολυ προωρο ...νομιζω το χρωσταω..

Εμενα μου αρεσει πολυ το Αρίωνας απο του μπαμπα μου.Καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πειτε τη γνωμη σας και εμενα? Εμεις βαφτιζουμε τον μικρουλη μας τον Σεπτεμβρη και θα βγαλω δυο ονοματα.Το ενα του μπαμπα μου "Βησσαρίων" και το αλλο απο την γιορτη της ημερας που γεννηθηκε "Ιάκωβο" ....ηταν και πολυ προωρο ...νομιζω το χρωσταω..

Εμενα μου αρεσει πολυ το Αρίωνας απο του μπαμπα μου.Καμια αλλη ιδεα?

απο συνδιασμό μόνο το Βίκτωρας μου ήρθε που είναι πολύ όμορφο όνομα αλλα τελείως διαφορετικό οποτε άκυρο..γιατι δεν βγάζεις και τα 2 και να τον φωνάζεις Αρίων όπως είπες?αν και το Βησσαρίων μια χαρά είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σε ολες τις μανούλες και τους μπαμπούλιδες του forum, μόλις μπήκα στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ γι αυτο.

Έχω κι εγω ενα θέμα με το όνομα της δεύτερης κόρης μου, τα ονόματα που θα την βαφτίσουμε είναι Κατερίνα - Νεκταρία.

Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και έχω ενθουσιαστεί με τις ιδέες σας. Εχω μια κόρη που θα τη βαφτίσω Σοφία Ελπίδα (μαμα-πεθερα). Μπορείτε να σκεφτείτε καποιο συνδιασμό των δύο ονοματων?

 

Μου αρέσει το Έλσα!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΟΝΟΜΑΤΩΝ <ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ > ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μόνο το Ανδριάνα, που από μόνο του είναι ένα υπέροχο όνομα. Ο συνδιασμός των δύο ονομάτων είναι δύσκολος και ίσως όχι επιτυχής.

 

Ριάνα, Τζορτζίνα μου έρχονται στο μυαλό.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...