Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλαμάκι


Recommended Posts

Προσπαθώ εδώ και 4-5 μήνες να μάθω στη μικρή μου να ρουφάει με το καλαμάκι,αλλά μάταιος κόπος!Το παίρνει για παιχνίδι,ξεκαρδίζεται και με κοροιδευει και απο πάνω!Εσείς το έχετε καταφέρει και αν ναι,σε ποιά ηλικία?Η δικιά μου σήμερα έγινε 17 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έπινα χυμό εγώ με το καλαμάκι..και για πλάκα επειδή ζήλεψε και ήθελε και εκείνη να πιει..της το έδωσα και..δεν δυσκολέυτηκε καθόλου..έπινε κανονικα...πάθαμε πλάκα!! :D

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλεια!Εγώ επειδή έβλεπα ότι δεν έκανε κίνηση να ρουφήξει,ζούπηξα λίγο το κουτάκι από τον χυμό και έτσι ανέβηκε στο καλαμακι χυμος και δοκίμασε.Της άρεσε,αλλά δεν ρουφηξε καθόλου.Ας ελπίζουμε να το κάνει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου πίνει νερό με καλαμάκι ή με το εκπαιδευτικό ποτήρι ή κατευθείαν από το ποτηράκι, ενίοτε όλα μαζί :lol: και ενιότε κάνει απεργία δίψας και ο μόνος τρόπος είναι να την θηλάσω! :lol:

 

Εμείς την βάλαμε να κάτσει απέναντι μας και είχαμε κάτσει και οι δύο και της το δείχναμε!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πίνει νερό με καλαμάκι ή με το εκπαιδευτικό ποτήρι ή κατευθείαν από το ποτηράκι, ενίοτε όλα μαζί :lol: και ενιότε κάνει απεργία δίψας και ο μόνος τρόπος είναι να την θηλάσω! :lol:

 

Εμείς την βάλαμε να κάτσει απέναντι μας και είχαμε κάτσει και οι δύο και της το δείχναμε!

Κ ο δικος μου ετσι!!

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

και εμενα πινει με καλαμακι απο 15 μηνων περιπου..μονη της το πηρε μια μερα

και ρουφαγε κανονικοτατα χωρις να πνιγεται χωρις τπτ!

Δεν της δινω ομως ποτηρια με καλαμακια γιατι λουζεται το περιεχομενο :P

Γενικα οτι υγρο πεσει στα χερια της το κανει μπανιο :P οποτε κυριως μπιμπερο

χρησιμοποιουμε ακομα!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εμείς την βάλαμε να κάτσει απέναντι μας και είχαμε κάτσει και οι δύο και της το δείχναμε!

 

Aυτό είναι το κόλπο νομίζω ... εμείς το κάναμε αυτό μερικές φορές και τελικά το έπιασε το υπονοούμενο :lol: ... την πρώτη φορά που τα κατάφερε είχε πολύ πλάκα, από τη μια ξαφνιάστηκε και από την άλλη κολακεύτηκε με τη δική μας αντίδραση που χοροπηδούσαμε και χειροκροτούσαμε!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

έπινα χυμό εγώ με το καλαμάκι..και για πλάκα επειδή ζήλεψε και ήθελε και εκείνη να πιει..της το έδωσα και..δεν δυσκολέυτηκε καθόλου..έπινε κανονικα...πάθαμε πλάκα!! :D

 

Kαλα...το ιδιο παιδι εχουμε;;;;;!!!!!!!! :o:D:D:D

Και εμεις ετσι ακριβως ξεκινησαμε να πινουμε απο καλαμακι πριν περιπου 3 μηνες,αλλα μονο το νερο της δινω με καλαμακι το γαλα με μπιμπερο ακομα...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα πινει απο 15 μηνων με καλαμακι ολα τα υγρα εκτος το γαλα. Της το εδειξα μια μερα (επινα εγω) και μετα της εκοψα ενα καλαμακι στη μεση (για να μην δυσκολευτει να ρουφαει λογω μηκους) και της το εβαλα στο ποτηρι με το χυμο της. Ετσι απλα. Της ζουπηξα και λιγο τα μαγουλακια για να εφαρμοσουν τα χειλη στο καλαμακι και τα καταφερε με την πρωτη. Εξακολουθω παντως να της κοβω το καλαμακι για να φτανει πιο ευκολα το υγρο στο στομα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ?εμένα η μικρή είναι 10 μηνών και της έδωσα προχθές για πλάκα να δοκιμάσει με το καλαμάκι νερό χωρίς να της δείξω κάτι και το ήπιε κανονικά :shock: δεν το περίμενα νόμιζα θα πάιζει.από την άλλη πάλι λέω μήπως ήταν τυχαίο και δεν καταλάβαινε και ακριβώς τι κάνει?να το συνεχίσω η είναι μικρή για κάτι τέτοιο?η αλήθεια είναι ότι έκανε και μια γερή ρουφηξιά και ψιλοπνίγικε και φοβήθηκα ...αλλά λέω αφού τα πήγε καλά μήπως να της δίνω να μην δυσκολευτώ αργότερα η δεν κάνει ακόμη???

.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ?εμένα η μικρή είναι 10 μηνών και της έδωσα προχθές για πλάκα να δοκιμάσει με το καλαμάκι νερό χωρίς να της δείξω κάτι και το ήπιε κανονικά

 

Κι εμένα ο δικός μου είναι τώρα σχεδόν δύο εβδομάδες που πίνει με το καλαμάκι.

Βασικά δεν του έδωσα ποτέ εκπαιδευτικό ποτηράκι.

Έμαθε να πίνει νερό απο το ποτήρι.

Οπότε τώρα τα έχουμε όλα κατανεμημένα

πίνουμε γαλατάκι από τη μαμά

νεράκι με το ποτηράκι μας ή από το μπουκαλάκι των 250ml

πορτοκαλαδίτσα όταν βγαίνουμε για καφέ με το καλαμάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ?εμένα η μικρή είναι 10 μηνών και της έδωσα προχθές για πλάκα να δοκιμάσει με το καλαμάκι νερό χωρίς να της δείξω κάτι και το ήπιε κανονικά :shock: δεν το περίμενα νόμιζα θα πάιζει.από την άλλη πάλι λέω μήπως ήταν τυχαίο και δεν καταλάβαινε και ακριβώς τι κάνει?να το συνεχίσω η είναι μικρή για κάτι τέτοιο?η αλήθεια είναι ότι έκανε και μια γερή ρουφηξιά και ψιλοπνίγικε και φοβήθηκα ...αλλά λέω αφού τα πήγε καλά μήπως να της δίνω να μην δυσκολευτώ αργότερα η δεν κάνει ακόμη???

 

Και η Μάγια σε αυτή την ηλικία έπινε με καλαμάκι. Πιο πριν έμαθε να πινει κανονικά απο κανονικό ποτήρι! Δεν χρειάστηκε ποτέ εκπαιδευτικό ποτηράκι και της πήραμε μονο γιατί την διασκεδάζει που και που και όχι από ανάγκη.

Το καλαμάκι της το δείξαμε εμείς και το έμαθε, δηλ. πίναμε εμείς και κάποια στιγμή κατάλαβε και το έκανε και αυτή.

 

Στην αρχη υπήρξαν αρκετές φορές που πνίγηκε, αλλά μετά του πήρε τον αέρα! :D

Link to comment
Share on other sites

αχ... εμενα ο γιος μου δεν λεει να αποχωριστει το μπιμπερο, οχι να πινει και μαλιστα με καλαμακι.....πινει λιγο απο τα ποτηρακια και επειδη μαλλον δεν τον βολευουν τα αναποδογυριζει και γεμιζει ολο το πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα...ειδικά για εμάς αυτή την περίοδο που κάνει την αλλαγή απο το μπιμπερό...

Πολύ καλές συμβουλές!! :D

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μανούλες για πείτε την γνώμη σας....

ο ζουζούνος μου είναι περίπου 16 μηνών και πίνει με μπιμπερό :( .

Με καλαμάκι το προσπαθούμε τον τελευταίο καιρό και τα ψιλοκαταφέρνουμε. Αλλά θέλω να του δώσω να πίνει και μόνος του

με εκπαιδευτικό ποτηράκι....εσείς πιο χρησιμοποιήσατε;

για πειτε μπας και καταφέρουμε και πίνει μόνος του λίγο λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 10 μηνων δειξαμε το καλαμακι στη μικρη, στην αρχη καναμε μπουρμπουληθρες και μας αρεσε , και μετα αφου καταλαθως το δοκιμασε ηπιε κιολας και μας αρεσε ακομα ποιο πολυ,

πινουμε και με εκπαιδευτικο ποτηρακι και με μπιμπερο και με καλαμακι,

αλλα εδινα παρα πολυ καιρο μονο με καλαμακι νερο για να το μαθει και επιπλεον για να μπορω οταν βγαινουμε εξω να της δινω νερο χωρις να κουβαλαω μαζι μου μπιμπερο η εκπαιδευτικο ποτηρακι, επισης με το καλαμακι μπορει να πιει και το χυμο πορτοκαλι που με τα αλλα εινια σχεδον αδυνατο λογω της υφης .

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας το θεμα ενιωσα αληθεια πολυ ομορφα!! :D

ο αλεξανδρος πινει με καλαμακι απο 6 μηνων!

πως ξεκινησε?

ειχαμε παει στο μικροβιολογο να δωσουμε τσισακια,κι εγω η κακουργα η μανα ειχα ξεχασει να του παρω νερακι μαζι.

''πως θα ουρησει το παιδι κυρια μου?'':μου λεει ο γιατρος :oops::oops: .πεταγομαι στο περιπτερο,παιρνω ενα μπουκαλι νερο,ζηταω κ ενα καλαμακι απο τη βοηθο του γιατρου και ιδου το αποτελεσμα!!!ο γιατρος,η νοσοκομα κι εγω....κοιτουσαμε με ανοιχτο το στομα τον αλεξανδρο που επινε νερακι γιατι ειχε λυσσαξει απο την διψα το κακομοιρο! :lol:

βεβαια μονος του με το μπιμπερο ακομα να πιει :twisted:

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα 10 μηνων επινε με καλαμακι. Τις ειχε δωσει η μαμα μου κρυο τσαι και προς μεγαλη μας εκπληξη αρχισρ να ρουφαει :D Εκπαιδευτικο πoτιρακι δεν αγορασα απο τοτε, μονο τις nuby με το καλαμακι και φυσικα τωρα τις πηρα και ενα sigg που ειναι ακομα καλυτερο για την ηλικια της

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε 6 μηνων και 17 ημερων

 

 

Σημερα λοιπον τ απογευμα φτιαχνουμε 2 ωραιες φραπεδουμπες και καθομαστε να της πιουμε ο καθενας στο pc του, ο αντρας μου εχει αγκαλια την ελενιτσα και της λεει για πλακα θες? της βαζει λοιπον το καλαμακι στο στομα της κι ισα ισα που προλαβε να της το βγαλει φωναζοντας ΦΑΝΗ ΠΙΝΕΙ!!!εγω λεω πλακα μου κανεις!!! της βαζω λοιπον νερακι και παω επινε μια χαρα!! που και που σταματαγε κι εκανε και μπουρμπουλιθρες!! :shock::shock: δεν μπορω να σας πω ποσο γελασαμε!!! ευτυχως προλαβε γιατι θα ειχαμε ολονυχτιες αν επινε φραπεδακι!!! :lol:

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αχ τέλεια!Εγώ επειδή έβλεπα ότι δεν έκανε κίνηση να ρουφήξει,ζούπηξα λίγο το κουτάκι από τον χυμό και έτσι ανέβηκε στο καλαμακι χυμος και δοκίμασε.Της άρεσε,αλλά δεν ρουφηξε καθόλου.Ας ελπίζουμε να το κάνει σύντομα.

 

Κορίτσια μέσα σε δέκα λεπτά του το έμαθα με τον τρόπο που περιγράφει η κοπέλα εδώ.του το έδινα αλλά το δαγκώνε κ μετά σκέφτηκα να πατήσω το κουτί να ανεβεί ο χυμός.την πρώτη φορά πνίγηκε.λογικό.αλλά μετά ήπιε σιγά σιγά το μισό κ το άλλο μισό το δοκίμασα μετά από καμία ώρα κ το κατέβασε με την μια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το "πρόβλημά" μου θα σας φανεί γελοίο ίσως αλλά νιώθω απελπισμένη :lol: Η μικρή πίνει νερό και οτιδήποτε μόνο με το μπιμπερό. Προσπαθεί και θέλει να πιει κανονικά όπως πίνουμε εμείς από το ποτήρι αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία... το περισσότερο υγρό καταλήγει στα ρούχα της. Μια συνομήλικη φίλη της πίνει με το καλαμάκι από 1 έτους... εμείς όσες φορές και αν της το δώσαμε απλά το μασουλάει...

 

Έχουμε τα nuk τα μπιμπερό τα φαρδιά τα πλαστικά και έχω πάρει και τις θηλές που τα κάνουν ποτηράκια... δεν πίνει... ή τέλος πάντων δεν πίνει όσο πίνει με την κανονική θηλή. Πήραμε κι ένα εκπαιδευτικό ποτηράκι πάλι της nuk που έχει στόμιο σαν καλαμάκι... το αναποδογυρίζει για να στάζει πάνω της...

 

Πως μαθαίνουν να πίνουν με το καλαμάκι; Τις έχω κάνει μπουρμπουλήθρες, της έχω φυσήξει με το καλαμάκι τη μούρη, ρουφάω για να δει πως ρουφάμε... τίποτα...

 

any ideas? :roll:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...