Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια και ουρολοιμώξεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

 

Σας γράφω για το εξής πρόβλημα. Στην προσπάθεια μας να μείνω έγκυος, μετά την επαφή δεν πλένομαι άμεσα αλλά περιμένω κανένα μισάωρο. Αυτό νομίζω έχει σαν αποτέλεσμα να μολύνομαι εύκολα από τα υγρά και να έχω έντονους πόνους ουρολοίμωξης κάτι που πάθαινα παλιότερα συχνά και με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά με αντιβιώσεις κλπ. Φυσικά δεν τίθεται θέμα να πάρω φαρμακευτική αγωγή για την ουρολοίμωξη, και επειδή είναι επικίνδυνο σε μια πιθανή εγκυμοσύνη και γιατί κάνω πλέον ομοιοπαθητική. Αυτό που κάνω είναι να πίνω άπειρο νερό και να είμαι κάθε 10 λεπτά στην τουαλέτα αλλά και πάλι όλο αυτό δεν με ανακουφίζει τόσο άμεσα.

 

Εσείς τι κάνατε? Είχατε παρόμοιο πρόβλημα? Έχετε καμιά συμβουλή ή κανένα τρόπο να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα? :roll:

 

Κάπου άκουσα ότι πρέπει να πλένεσαι την επόμενη μέρα! Αυτό αν το κάνω σίγουρα θα πεθάνω στον πόνο! Πως μπορώ να συνδυάσω το μη πλύσιμο αλλά και το να μην παθαίνω ουρολοιμώξεις??

 

Ευχαριστώ όλους σας!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ Κ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

TZORTZINA ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη αντιμετωπίσει την ουρολοίμωξη με αντιβιώσεις παλιότερα. Από τότε που ξεκίνησα ομοιοπαθητική δεν είχα πάθει καθόλου ξανά, απλά τελευταία έτυχε να χαλάσει για λίγο η θεραπεία (λόγω ενός πολύ μακρινού ταξιδιού) και αμέσως με την πρώτη φορά που δεν πλύθηκα (λόγω της προσπάθειας που κάνουμε) πάλι έπαθα ουρολοίμωξη...Δεν τίθεται θέμα να πάρω χημικά φάρμακα, το προσπαθώ να το καταπολεμήσω ήδη με ομοιοπαθητικά...απλά είναι πολύ σπαστικός ο πόνος!

Τι να πω άλλες δεν το παθαίνουν αυτό βρε κορίτσια ή μόνο εγώ είμαι τόσο ευαίσθητη στην λοίμωξη τελικά? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα πιστευω το καλυτερο θα ηταν να σθμβουλευτεις κ εναν γυναικολογο κ εναν ουρολογο!!

ευχομαι το καλυτερο φιλια :lol:

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω άλλες δεν το παθαίνουν αυτό βρε κορίτσια ή μόνο εγώ είμαι τόσο ευαίσθητη στην λοίμωξη τελικά? :roll:

 

Παρόμοιο πρόβλημα με υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις είχα και εγώ στο παρελθόν.

Στο Αττικό Νοσοκομείο η καθηγήτρια ειδική παθολόγος Ελένη Γιαμαρέλου είναι η πλέον ειδική να σε βοηθήσει.

Με παρακολουθούσε στο παρελθόν και ήταν η μοναδική που με βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Μπορώ να σου πω μερικές απλές συμβουλές που μου έδωσε ο ουρολόγος μου όταν προσπαθούσα κι εγώ για παιδί και είχα το ίδιο πρόβλημα.

1. Πίνεις πολύ χαμομήλι (όταν ξεκινούσε η ουρολοίμωξη έπινα μια κατσαρόλα μέσα σε μια μέρα και μετά για μήνες έπινα 3-4 φλιτζάνια καθημερινά). ΠΡΟΣΟΧΗ χωρίς καθόλου ζάχαρη

2. Μπορείς να βρεις στα καταστήματα βιολογικών χυμό cranberry και να πίνεις 1 ποτήρι την ημέρα

3. Καθόλου γλυκά και οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη η οποία βοηθάει πάρα πολύ την ανάπτυξη των βακτηριδίων μέσα στην κύστη

Όλα τα παραπάνω με βοήθησαν και ξεπέρασα τις ουρολοιμώξεις και είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Η ουρολοίμωξη είναι πολύ επικίνδυνη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης διότι προκαλεί συσπάσεις στην μήτρα. Ωστόσο εγώ με τα χαμομήλια δεν έπαθα καμμία.

Τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισα και με ομοιοπαθητική και πήγα πάρα πολύ καλά.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον δεν είναι ουρολοίμωξη μιας και η ανάλυση/καλλιέργεια ούρων δεν έδειξε κάτι τέτοιο αλλά έκανα και δεύτερη για σιγουριά...ίσως είναι κολπίτιδα οπότε έκανα εξέταση κολπικού τραχηλικού υγρού και περιμένω αποτελέσματα αύριο...

 

Έχω τρελή αγωνία γιατί σε κάποια ιατρικά sites στο ιντερνετ διάβασα ότι αν είναι κολπίτιδα και την αφήσεις ίσως εξελιχθεί σε σαλπιγγίτιδα και μετά έχεις πρόβλημα γονιμότητας!! και εγώ την έχω αφήσει ήδη περίπου 2 βδομάδες! :cry: Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό μου αυτές τις μέρες...μετανιώνω που δεν το χα κάνει νωρίτερα.... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen, καλησπέρα και από μένα. Επειδή έχω και εγώ κάτι πονάκια χαμηλά (κυρίως δεξιά) τελευταία και δεν είμαι σε φάση ωορρηξίας (περιμένω περίοδο εδώ και κάτι μέρες αντιθέτως), ήθελα να σε ρωτήσω που πονούσες γιατί και εγώ απέκλεισα την ουρολοίμωξη αλλά ανησυχώ με αυτά που λες μήπως πρέπει να κάνω μια καλλιέργεια... Και εγώ δεν πλένομαι αμέσως μετά την επαφή, αφήνω κανένα μισάωρο, λες να παίζει ρόλο αυτό??? :oops:

duck in love

Link to comment
Share on other sites

Jen, καλησπέρα και από μένα. Επειδή έχω και εγώ κάτι πονάκια χαμηλά (κυρίως δεξιά) τελευταία και δεν είμαι σε φάση ωορρηξίας (περιμένω περίοδο εδώ και κάτι μέρες αντιθέτως), ήθελα να σε ρωτήσω που πονούσες γιατί και εγώ απέκλεισα την ουρολοίμωξη αλλά ανησυχώ με αυτά που λες μήπως πρέπει να κάνω μια καλλιέργεια... Και εγώ δεν πλένομαι αμέσως μετά την επαφή, αφήνω κανένα μισάωρο, λες να παίζει ρόλο αυτό??? :oops:

 

Εγώ έχω εδώ και πολλές μέρες τσούξιμο σαν αυτό την ουρολοίμωξης αλλά όχι μόνο στην ούρηση αλλά συνέχεια σχεδόν...επίσης στην ούρηση δεν είναι συνέχεια αλλά μόνο στο τέλος...πονάκια στην μέση είχα μόνο μια μέρα και μετά διάβασα ότι είναι πόνος στα νεφρά και αυτό είναι δείγμα ουρολοίμωξης αλλά η καλλιέργεια ούρων δεν έδειξε κάτι...αύριο θα πάω να πάρω τα νέα αποτελέσματα και θα πάω στον γυναικολόγο για διάγνωση. Θεραπευτική αγωγή λέω να ακολουθήσω της ομοιοπαθητικού μου αφού γίνει διάγνωση.

 

Εσύ αφού περιμένεις περίοδο και δεν ήρθε ακόμη και έχεις τέτοια πονάκια γιατί τα συνδέεις με ουρολοίμωξη?μπορεί να είναι κάτι άλλο πιο ευχάριστο!! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αντιβιώσεις, καλλιέργειες κτλ πρέπει να προσέξεις το εξής:όταν έρχεσαι σε επαφή πρέπει να έχεις αρκετά υγρά,διαφορετικά αν είσαι ξηρή τότε η ουρήθρα μετακινείται βίαια και γίνονται ουρολοιμώξεις.Αν δεν υπάρχει αρκετή λίπανση να χρησιμοποιήσεις κάποιο αγνό λιπαντικό που σου επιτρέπει ο γυναικολόγος.Μπορείς να μην πλένεσαι μετά,αλλά πρέπει να ουρείς μετά από 10 λεπτά και να πίνεις πολύ νερό.Είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτές τις συμβουλές του γιατρού το ξεπέρασα!Εύχομαι όλα καλά από εδώ και πέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρα από αντιβιώσεις, καλλιέργειες κτλ πρέπει να προσέξεις το εξής:όταν έρχεσαι σε επαφή πρέπει να έχεις αρκετά υγρά,διαφορετικά αν είσαι ξηρή τότε η ουρήθρα μετακινείται βίαια και γίνονται ουρολοιμώξεις.Αν δεν υπάρχει αρκετή λίπανση να χρησιμοποιήσεις κάποιο αγνό λιπαντικό που σου επιτρέπει ο γυναικολόγος.Μπορείς να μην πλένεσαι μετά,αλλά πρέπει να ουρείς μετά από 10 λεπτά και να πίνεις πολύ νερό.Είχα το ίδιο πρόβλημα και με αυτές τις συμβουλές του γιατρού το ξεπέρασα!Εύχομαι όλα καλά από εδώ και πέρα!

 

Σε ευχαριστώ evi26! Θα εφαρμόσω ότι πεις...αλλά πως να ουρώ μετά από 10 λεπτά αφού για μισή ώρα μετά την σύλληψη πρέπει να είμαι ξαπλωμένη για να διευκολύνω την σύλληψη? :roll:

 

Μόλις γύρισα από γιατρό και διαγνωστικό κέντρο. Τελικά είναι όντως ουρολοίμωξη (δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ που δεν είναι κολπίτιδα ή όχι). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όμως την εμφάνισε στο επαναληπτικό έλεγχο και όχι με την πρώτη. Κολπίτιδα δεν έχω βγήκαν καθαρά.

 

Από τον γιατρό μου είπαν φυσικά να πάρω αντιβίωση γιατί δεν πρέπει να έχω λοίμωξη αν μείνω έγκυος και ίσως εξελιχθεί και σε νεφρίτιδα κυστίτιδα κλπ...ψιλοτρόμαξα :? ...θα μιλήσω και με την ομοιοπαθητικό μου αύριο.

 

mariap όταν λες ότι τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισες επιτυχώς με ομοιοπαθητική τι ακριβώς φάρμακα έπαιρνες? θυμάσαι?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εγώ πριν 2 χρόνια είχα παιδευτεί απίστευτα με μία ουρολοίμωξη που υποτροπίασε με υψηλό πυρετό και φοβερούς πόνους.Τελικά έγινα καλά με το φάρμακο norocin, βαρύ αλλά θαυματουργό.Παρατήρησα όμως πράγματι ότι η επαφή παίζει μεγάλο ρόλο,γιατί η ουρήθρα τραυματίζεται πολύ εύκολα.Αν θες τη γνώμη μου, αν είναι να γίνει η σύλληψη, θα γίνει.Δε χρειάζεται να κάθεσαι με φόβο ξαπλωμένη στο κρεβάτι.Αλλά και μισή ώρα μετά να πας στην τουαλέτα,δε νομίζω να προλάβει να γίνει ουρολοίμωξη.Πάντως είναι καλύτερο να ουρείς όσο πιο γρήγορα γίνεται.Κάποτε ένας γιατρός μου είχε πει,όσα σπερματοζωάρια προλαβαίνουν να ανέβουν,ανεβαίνουν μέσω των υγρών που παράγει η γυναίκα,τα υπόλοιπα τα αποβάλει ο οργανισμός.Γι'αυτό μην αγχώνεσαι τόσο για το ξάπλωμα, όσο να ουρείς για να μη μολύνεται η ουρήθρα και μετά τα νεφρά.Αφού γίνεις καλά, παίρνοντας την αντιβίωση και πίνοντας τουλάχιστον 2,5 λίτρα νερό την ημέρα,από εκεί και πέρα πρόσεξε τη λίπανση του κόλπου και θα με θυμηθείς, δε θα ξαναπάθεις τίποτα!Μη βιάζεσαι να έρθεις σε συνουσία,να είσαι πρώτα εσύ έτοιμη,για να μην τραυματίζει το ουροποιητικό...Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

mariap όταν λες ότι τα τελευταία χρόνια το αντιμετώπισες επιτυχώς με ομοιοπαθητική τι ακριβώς φάρμακα έπαιρνες? θυμάσαι?

 

 

Chantharis έπαιρνα, αλλά ξέρεις πως είναι με την ομοιοπαθητική....

μπορεί σε σένα να δώσει άλλο

Πάντως και την μέθοδο που σου έγραψα μην την υποτιμάς

Με όποιο τρόπο και αν θεραπεύσεις την ουρολοίμωξη προσπάθησε να πίνεις καθημερινά ένα με δύο χαμομήλια χωρίς ζάχαρη και να είσαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ουρολοίμωξης

Link to comment
Share on other sites

mariap σε ευχαριστώ πολύ! τώρα ξαναδιάβασα τι είχες γράψει για το πόσο επικίνδυνη είναι η ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη και επειδή τις τελευταίες μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος νιώθω ακόμη πιο χάλια!! Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπε με χαμομήλι...η δική μου μου είχε δώσει σαρπαριλα αλλά αύριο θα πάω να την ξαναδώ...αν δεν είχα αυτό το πρόβλημα να με κατατρώει με άγχος μήπως κάτι πάθει το έμβρυο σίγουρα θα ήμουν πολύ πιο χαλαρή να χαιρόμουν την τωρινή μου εγκυμοσύνη... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και δε θα πάθει τίποτα το μωράκι σου.Οι ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη είναι συχνό φαινόμενο.Να κάνεις καλλιέργεια ούρων οπωσδήποτε!Σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και να μην ανησυχείς, θα πάνε όλα τέλεια αρκεί να προσέχεις τον εαυτό σου

Να πίνεις συχνά νερό και χαμομήλι και να πηγαίνεις συχνά στην τουαλέτα και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και να μην ανησυχείς, θα πάνε όλα τέλεια αρκεί να προσέχεις τον εαυτό σου

Να πίνεις συχνά νερό και χαμομήλι και να πηγαίνεις συχνά στην τουαλέτα και όλα θα πάνε καλά

 

Σε ευχαριστω! Προσπαθώ να πίνω χαμομήλι όσο πιο συχνά το θυμηθώ...γενικά έχω χαλαρώσει με την ουρολοίμωξη γιατί από ότι μου εξήγησε η ομοιοπαθητικός μου δεν έχει καμία σχέση με την μήτρα και το μωρό, είναι εντελώς άλλο σύστημα και με λίγη υπομονή ελπίζω να φύγει...και ο γυναικολόγος δεν με πίεσε καθόλου να πάρω αντιβιώσεις για να φύγει (αν ήταν πολύ επικίνδυνο σίγουρα θα είχε άλλη συμπεριφορά έτσι δεν είναι?)...

 

γενική ούρων και καλλιέργεια κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα...ελπίζω να την ξεφορτωθώ σύντομα! :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Αχ κοριτσια...η ουρολοιμωξη μου ελειπε τωρα!Κανουμε προσπαθεια για μωρακι και ρωτησα τον γιατρο μου αν επηρεαζει η αντιβιωση και μου ειπε οχι.Ευτυχως.Σας συμβαινει συχνα?:(

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τετοιο θέμα και παθαινεις συχνά πρέπει να μιλήσεις με ουρολόγο. Αν έπαθες μόνο μια φορά και την αντιβιωση την πάρεις αμέσως μετα την περιοδο δεν επιρεαζει καθολου αν επαθες μετα την ωορρηξια ειναι καποιες αντιβιώσεις που τις παιρνεις ακομα και αν εισαι εγκυος και καποιες πολυ δυνατον που δεν επιτρεπεται. Ο γιατρος που στην εγραψε θα πρεπει να γνωριζει οτι κανεις προσπαθεια για εγκυμοσηνη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Ειναι η δευτερη φορα που το παθαινω...η προηγουμενη φορα ηταν τον χειμωνα.Εχω διαβασει οτι οταν προσπαθεις για μωρακι εχεις πιο συχνα ουρολοιμωξεις.Ισχυει?

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καταρχήν συγγνωμη που αργησα να σου απαντησω. Λοιπον το οτι κανεις προσπαθεια για παιδι δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα παθεις ουρολοιμοξη εκτος και αν ο αντρας σου κουβαλαει καποιο μικροβιο στο σ[αρμα του οπως το e-coli αυτο που φταιει συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι το οτι ο κολπος ειναι αρκετα κοντα με τον πρωκτο και αν δεν εισαι αρκετα υγρή με τις κινήσεις της σεξουαλικης πραξης μεταφερονται μικροβια τα οποια ειναι φυσιολογικα να υπαρχουν στο εντερο αλλα αν πανε στην ουριθρα παθαινεις ουρολοιμοξη. Αυτο που εχω εγω να σου συστησω (ως παθουσα) πολυ καλο πλυσιμο πριν την πραξη και αν το ξαναπαθεις πρεπει να μιλησεις με ουρολογο και οχι με γυναικολογο. Καταρχην πρεπει να κανεις αντιβιογραμμα για να δεις ποιο ειναι το μικροβιο. Αυτος θα καταλαβει αν ειναι απο τα φυσιολογικα μικροβια του εντερου ή αν ειναι κατι που μπορει να το εχει ο αντρας σου και να μην τον ενοχλει γιατι αν ειναι στο σπερμα λογικα δεν τον ενοχλει αλλα θα πρεπει να το καταπολεμησει γιατι δεν ειναι καλο το σπερμα να εχει καποιο μικροβιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καμια απαντηση....δεν εχει τυχει σε καμια να κανει προσπαθεια για μωρακι και να παθαινε ουρολοιμωξεις?

Μολις τωρα διαβασα το μ νμ σου. εδω και πανω απο 10 χρονια παθαινω συνεχεια ουρολοιμωξεις. προσπαθουμε για παιδακι 7 χρονια.

το αποτελεσμα ειναι οτι πριντο καλοκαιρι οταν επαθα ξανα αποφασισα να το ψαξω λιγο γιατι ειχα βαρεθει.

με υπερηχο βρηκα οτι ειχα πολυποδα στην ουροδοχο (ασχετο με την ουρολοιμωξη). αυτο ομως με εστειλε στον ουρολογο και μου διαλευκανε καποιες αποριες.

καποιες γυναικες εχουν μεγαλυτερη ευαισθησια απο καποιες αλλες. φυσικα σημαντικο πολο παιζει η υγιινη στην περιοχη , αλλα οχι μονο αυτο.

ο ουρολογος μου ειπε: θα πλενομαστε στην περιοχη μονο με νερο. ποτε σαπουνια και υποκαταστατα γιατι χαλανε το ph της περιοχης.

το σκουπισμα παιζει σημαντικο ρολο. Απο μπρος πισω και οχι το αντιστροφο.

οι αντρες δεν παθαινουν ουρολοιμωξεις, μονο στα πρωτα χρονια της ζωης τους. απο κει και μετα απλα μπορει να εχουν το μικροβιο, εσυ εχεις την ευαισθησια και με την επαφη (το πεος σπρωχνει το μικροβιο πιο βαθια) και εσυ παθαινεις ουρολοιμωξη.

στα ειπα οσο πιο απλα και συνοπτικα μπορουσα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...