Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ & ΠΡΟΣΩΠΟΥ


iro

Recommended Posts

Ξέρετε τώρα: κρέμες προσώπου, ενυδατικές σώματος, προϊόντα σύσφιξης και δεν συμμαζεύεται... Επιτρέπεται να τα χρησιμοποιούμε όσες θηλάζουμε ή περνάνε στο γάλα μας;

 

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς ήταν ανένδοτη: όσο θηλάζεις, δεν επιτρέπεται τίποτα.

 

Τί λέτε;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ότι η φαρμακοποιός είναι εντελώς άσχετη!!!

 

Όλα επιτρέπονται εκτός από το να δίνεις λογαριασμό στη φαρμακοποιό! :wink:

 

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

 

Αν χρησιμοποιείς κρέμα για την κυτταρίτιδα με καφεΐνη και πίνεις 2-3 καφέδες μπορεί το μωρό να έχει υπερδιέγερση και να μην μπορεί να κοιμηθεί. Ακόμη κι έτσι δεν υπάρχει αντένδειξη. :wink:

 

Μην ξεχνάς ότι η φαρμακοποιός βλέπεις συνήθως μαμάδες που δεν θηλάζουν (αυτές αγοράζουν γάλατα και όχι μόνο...).

Link to comment
Share on other sites

Ότι η φαρμακοποιός είναι εντελώς άσχετη!!!

 

Όλα επιτρέπονται εκτός από το να δίνεις λογαριασμό στη φαρμακοποιό! :wink:

 

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Απλά, τέλειο!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

 

Αυτή ακριβώς Αγλαϊα ήταν και η δική μου απορία για την οποία μου απάντησε τα εξής: "τα συστατικά των προϊόντων περιποίησης για μωρά είναι ειδικά, ενώ τα αντίστοιχα για τα καλλυντικά των μαμάδων δεν είναι κατάλληλα για μωρά"

 

Άλλο ένα ατράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

να μεταφερθει στο ποστ "τι αλλο θα ακουσω" αλλο ενα απο τα καταπληκτικα επιχειριματα για τα οποια δε πρεπει να θηλαζουμε!απαραδεχτες μανες!θηλαζουμε τα παιδια μας!φτου μας :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και λέμε για φαρμακοποιούς... :lol::lol::lol:

Η δική μου , με πολύ σοβαρό, επιστημονικό ύφος, μου είπε πως η αδερφή της που θήλασε 5,5 μήνες , τώρα είναι φαλακρή και δεν ξαναέβγαλε μαλλιά. :shock::shock: Ο γυναικολόγος της της είπε ότι εφταιγε ο μακροχρόνιος θηλασμός.Πάντως κι εγώ όταν το έκουσα ...καράφλιασα :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

χααχΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑαχΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧαχΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΑχαΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧχαΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧχααχΧΑΧΑ Αγλαια...σιγουρα φορας περουκα..κ επειδη θηλαζες 5 χρονια σιγουρα την ξεμαλλιασες κ αυτη κ εχεις αλλαξει 5-6 !!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ότι η φαρμακοποιός είναι και χαζή: επιτρέπονται προϊόντα περιποίησης για μωρά και όχι για τη μαμά;

 

Αυτή ακριβώς Αγλαϊα ήταν και η δική μου απορία για την οποία μου απάντησε τα εξής: "τα συστατικά των προϊόντων περιποίησης για μωρά είναι ειδικά, ενώ τα αντίστοιχα για τα καλλυντικά των μαμάδων δεν είναι κατάλληλα για μωρά"

 

Άλλο ένα ατράνταχτο επιστημονικό επιχείρημα..

 

τα συστατικά αναγράφονται σε κάθε συσκευασία, ας μας πει λοιπόν ποιο από αυτά είναι απαγορευμένο!

 

το paraben που υπάρχει στα περισσότερα παιδικά καλλυντικά είναι από τα ελγμένα;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, και το μωρό μου έχει ένα κενό στο πίσω μέρος του κεφαλιού του(εχουν πέσει τα μαλλιά του). Είναι σαν τους καθολικούς!Από το θηλασμό το έπαθε το άμοιρο :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια και λέμε για φαρμακοποιούς... :lol::lol::lol:

Η δική μου , με πολύ σοβαρό, επιστημονικό ύφος, μου είπε πως η αδερφή της που θήλασε 5,5 μήνες , τώρα είναι φαλακρή και δεν ξαναέβγαλε μαλλιά. :shock::shock: Ο γυναικολόγος της της είπε ότι εφταιγε ο μακροχρόνιος θηλασμός.Πάντως κι εγώ όταν το έκουσα ...καράφλιασα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

:(

Η καημένη έμεινε φαλακρή από αυτά που άκουγε από την αδελφή της

η οποία δεν ήξερε ότι όταν έχουμε πρόβλημα με τα μαλλιά πηγαίνουμε στο δερματολόγο, όχι στο γυναικολόγο... :?

Link to comment
Share on other sites

Μια και λέμε για φαρμακοποιούς... :lol::lol::lol:

Η δική μου , με πολύ σοβαρό, επιστημονικό ύφος, μου είπε πως η αδερφή της που θήλασε 5,5 μήνες , τώρα είναι φαλακρή και δεν ξαναέβγαλε μαλλιά. :shock::shock: Ο γυναικολόγος της της είπε ότι εφταιγε ο μακροχρόνιος θηλασμός.Πάντως κι εγώ όταν το έκουσα ...καράφλιασα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

:(

Η καημένη έμεινε φαλακρή από αυτά που άκουγε από την αδελφή της

η οποία δεν ήξερε ότι όταν έχουμε πρόβλημα με τα μαλλιά πηγαίνουμε στο δερματολόγο, όχι στο γυναικολόγο... :?

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΛΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ όταν θηλάζω την 6,5μηνών κόρη μου είναι που σηκώνει το χεράκι της και μου χαιδευει τα μαλλιά που πέφτουν στους ώμους μου (και όχι στο πάτωμα, χαχα). :)

 

Επίσης σχετικά με τα προιόντα προσώπου, σώματος για κυταρίτιδα και σύσφυξη υπάρχουν και βιολογικά σε καλές τιμές που και κάνουν δουλειά και δεν πειράζουν ούτε την μαμά ούτε το μωρό αφού δεν περιέχουν καθόλου χημικά που ευθύνονται για καρκινογέννεσεις όπως τα parabens και τα peg / ή την ουσία methilisothiazolinone που εμποδίζει την ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων(παρ. Ελευθεροτυπία 10/12/2004).

 

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση και κάποιος ενδιαφέρετε ας στείλει πμ να του πω συγκεκριμένη εταιρία και τιμές για προιόντα και για την μαμά και για το μωρό

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δόση paraben κλπ συστατικών που παίρνει το μωρό από το γάλα της μαμάς είναι αμελητέα σε σχέση με αυτή που συσσωρεύει από την απευθείας έκθεση σε αυτά τα προϊόντα. Το θέμα είναι να μην αποπροσανατολίζεται η μαμά από την ουσία.

 

Η φαρμακοποιός υποστηρίζει ότι το γάλα της μαμάς πρέπει να είναι πάναγνο ενώ καθόλου δεν προβληματίζεται για το γάλα των αγελάδων που βόσκουν σε χωράφια γεμάτα νιτρικά και διοξίνες, που έχουν πάρει του κόσμου της ορμόνες και τα αντιβιοτικά. Αυτό το γάλα πουλάει η ίδια!!!

 

Κανένας περιβαλλοντικός παράγοντας μόλυνσης δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό. Αυτό είναι που οφείλει να γνωρίζει η φαρμακοποιός και να μην κάνει δύσκολη τη ζωή της κάθε μαμάς που προσπαθεί να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγόρασα χθές μια κρέμα της LIERAC την ULTRA BODY light 10 η οποια έχει στα συστατικά της και καφείνη , ξέχασα όμως οτι θηλάζω :oops:

Λέτε να περνάνε τα συστατικά αυτών των κρεμών στο γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν κανει να βαζουμε κρεμες στο στηθος μας την περιοδο που θηλαζουμε. Εχω πολυ λεπτο, ξηρο και ευαισθητο δερμα που χρειαζεται οπωσδηποτε κατι για να διατηρει μια ελαστικοτητα.

 

Η κρεμα που βαζω εχει μονο ελαιολαδο, λεβαντα και βουτυρο καριτέ και καθολου χημικα ( την φτιαχνω εγω) αλλα φοβαμαι μηπως καποια απο τα συστατικα θα περασει στο γαλα και κανει κακο.

 

Επισης, στις θηλες ειδικα, βαζουμε κατι ? Ειχα ακουσει για λανολινη αλλα εφ'οσον ειναι στην ουσια λιπος ζωικης προελευσης μηπως υπαρχει εναλακτικη ?

 

Τα ρωταω αυτα τωρα γιατι τις πρωτες μερες μετα την γεννα ειμαι σιγουρη οτι θα βραχυκυκλωσω με τι μου λενε γυρω μου.

Link to comment
Share on other sites

Τις φτιάχνεις μόνη σου τις κρέμες ? Μπράβο ! :D

Δεν υπάρχει κανενα προβλημα μπορεις να ενυδατωνεις το στηθος σου .

Στη θηλή δεν χρειάζεται να βάλεις κατι αν δεν αντιμετωπίσεις καποιο προβλημα . Εγω δεν εβαλα ποτε τιποτα μόνο μια φορα την μέρα πλένω το στήθος και τέλος (συνήθως στο καθημερινό ντουζ που κάνω ) . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις θηλές βάζω ελαιόλαδο όταν αιθάνομαι οτι το έχουν ανάγκη. Η κρέμα που φτιάχνεις μόνη σου, νομίζω είναι μιά χαρά. Μπράβο σου. :D

 

Καλή λευτεριά, και μ’ένα πόνο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...