Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το όριο δεν είναι πόση ώρα αλλά πόσο αντέχεις.

Για παράδειγμα κάποια που γυμναζόταν συστηματικά πριν μείνει έγκυος και έχει μια καλή εγκυμοσύνη μπορεί να περπατάει 2 ώρες τη μέρα και να είναι οκ.

Κάποια άλλη που δεν είναι γυμνασμένη μπορεί να λαχανιάζει και να κουράζεται στο πρώτο τέταρτο.

Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν αν υπάρχουν δυσκολίες στην εγκυμοσύνη οπότε εκεί ακολουθείς οδηγίες του γιατρού.

Επίσης οι αντοχές σου αλλάζουν στα διάφορα στάδια της περιόδου αυτής:στον τέταρτο μήνα κινείσαι άνετα,στον 6ο πιο δύσκολα,στον 8ο σέρνεσαι..

 

Με όλα αυτά δεν μπορώ να πω συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,αλλά θα έλεγα οτι μια ωρίτσα είναι απόλυτα ασφαλής χρόνος.

Εκτός βέβαια αν κάνεις shopping therapy οπότε γυρνάς 3 ώρες χαζεύοντας βιτρίνες και χαμπάρι δεν παίρνεις!! :lol:

 

Όπως και να΄χει θέλει άνετα ρούχα,χαμηλό παπούτσι και νορμάλ δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός βέβαια αν κάνεις shopping therapy οπότε γυρνάς 3 ώρες χαζεύοντας βιτρίνες και χαμπάρι δεν παίρνεις!! :lol:

 

Κι εγώ η καψερή με το που συνήρθα από την μέση πήγα ο μάγκας να κάνω shopping therapy και γύριζα 4 ώρες στην αγορά χωρίς καμία στάση και την Κυριακή μετά τρέχαμε με συσπάσεις στην κλινική.

Κι εσύ βρε Χριστιανή μου που πας 4 ώρες και περπατάς ασταμάτητα;;; :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ εγω οταν ημουν εγκυος ετσι μου ελεγαν ολοι να περπαταω μεχρι που στον 6ο μηνα, απο το πολυ περπατημα ειδα αιμα,ο γιατρος μου ηταν ξεκαθαρος το περπατημα μετα τον 8ο μηνα,πριν δημιουργει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΠΕΙΤΕ Κ ΑΛΛΑ......!!ΠΕΙΤΕ Κ ΑΛΛΑ...!

ΕΓΩ ΜΕ ΝΤΡΟΠΗ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΟΛΥ...ΕΙΜΑΙ ΤΕΜΠΕΛΑ!!ΑΛΛΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω έχω ξεκινήσει το σπορ εδώ και 1,5 μήνα περίπου. Περπατάω γύρω στη 1ώρα κάθε μέρα, όταν ο καιρός είναι καλός. Έχει πλάκα γιατί όσο περνάει ο καιρός και βαραίνω, τόσο σέρνομαι περισσότερο και αυξάνει ο χρόνος που απαιτείται για να κάνουμε την ίδια βόλτα :lol::lol:

Και μη φανταστείτε καμιά τεράστια βόλτα μιας και η σχέση μου με τη γυμναστική ήταν ανύπαρκτη μεχρι τώρα...γύρω στα 3 χλμ

Πάντως η αλήθεια είναι ότι την τελευταία βδομάδα άρχισε να με πονάει η μέση κατά τη διάρκεια της βόλτας..μάλλον χρειάζεται να τις αραιώσω λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περπατάμε τόσο ώστε να μη λαχανιάζουμε. Κορίτσια το περπάτημα είναι η super γυμναστική! Απλά όσο περνάει ο καιρός και πιάνουν οι ζέστες θα έχουμε προβληματάκι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος από τον τρίτο μήνα και μετά ρίχνω πολύ περάτημα, βέβαια όσο πάω και πιο αργά γιατί λαχανιάζω αλλά όποιον έρχεται μαζί μου τον βγάζω off!!! ειδικά όταν ψάχνω για μωρουδιακά!!!!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ρωτηστε τον γιατρο σας, για τον αν κανει να περπατατε,εγω δημιουργησα προβλημα με το περπατημα, γιατι δεν τον ειχα ρωτησει κ περπαταγα χιλιομετρα, κ φυσικα απο την κουραση ειδα αιμα κ με βριζε ο γιατρος κ μου ειχε πει οτι δεν κανει το περπατημα πριν τον 8 μηνα, κ αυτο δεν το ελεγε μονο για μενα αλλα για ολες τις εγκυμονουσες.Το ξερω οτι οι γνωμες διιστανται απο γιατρο σε γιατρο, αλλα καλο θα ειναι παντα να ρωταμε

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι ανάλογα και τον οργανισμό και την εγκυμοσύνη της κάθε μιας απο έμας...

εγώ κόβω χιλιόμετρα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, λόγο δουλειάς αλλά και των αποστάσεων εδώ που λίγο πολύ όλες γίνονται με τα πόδια ευχάριστα...

και δεν αντιμετόπισα κανένα προλημα, εκτός από τη ζέστη.....

και εκτός απο χθές που το παρακανα και πέτρωσε η κοιλίτσα μου για κανένα τέταρτο... οπότε πήγα στο σπιτάκι μου και απο τις 15,00 μέχρι το βράδυ την έβγαλα στον καναπέ.......

 

αλλά να σας πώ την αμαρτία μου, με πονεσε λίγο και φοβήθηκα, νόμιζα ότι το νινί θέλει να βγεί....

και το ίδιο αισθάνομαι και σήμερα, αλλά μ΄΄ολις πάω τουαλέτα για πιπι περνάει.....

τι να πώ??? να ανησυχήσω.....?????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γλυκιά μου φίλη Aphrodite_k σου λέω ξανά να κόψεις πια τις ταρζανιές...μην κάνεις τις βλακείες που έκανα κι εγώ και τώρα το πληρώνω με ξεκούραση και χάπια. :cry:

Άντε συγκεντρώσου λίγο :lol: αλλιώς smilie_wut_071.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

γλυκιά μου φίλη Aphrodite_k σου λέω ξανά να κόψεις πια τις ταρζανιές...μην κάνεις τις βλακείες που έκανα κι εγώ και τώρα το πληρώνω με ξεκούραση και χάπια. :cry:

Άντε συγκεντρώσου λίγο :lol: αλλιώς smilie_wut_071.gif

 

μου αρέεεεεσειειειειειειει!!!!!!!!!!!!!!!!!

το μαστίγιο εννοώ...

χαχαχαχαχα

 

γεία σου ρε σαρδελακι με τα καλύτερα emoticons που έχω δεί...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το φανταστώ ότι θα σου αρέσει το μαστίγιο χα χα χα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

smilie_frech_018.gifsmilie_frech_036.gifsmilie_frech_037.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην πρώτη περπατούσα από τον 8ο μία με μιάμιση ώρα την ημέρα τουλάχιστον, αμέσως δηλαδή με το που άρχισε η άδεια τοκετού....Όλοι μου λέγαν "θα γεννήσεις πανεύκολα". Τελειόμηνο και με καισαρική το μπεμπέ μου, δεν έβγαινε με καμία περίπτωση.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη περπατούσα από τον 8ο μία με μιάμιση ώρα την ημέρα τουλάχιστον, αμέσως δηλαδή με το που άρχισε η άδεια τοκετού....Όλοι μου λέγαν "θα γεννήσεις πανεύκολα". Τελειόμηνο και με καισαρική το μπεμπέ μου, δεν έβγαινε με καμία περίπτωση.... :roll:

 

Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη περπατούσα από τον 8ο μία με μιάμιση ώρα την ημέρα τουλάχιστον, αμέσως δηλαδή με το που άρχισε η άδεια τοκετού....Όλοι μου λέγαν "θα γεννήσεις πανεύκολα". Τελειόμηνο και με καισαρική το μπεμπέ μου, δεν έβγαινε με καμία περίπτωση.... :roll:

 

Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

 

Συμφωνώ απόλυτα...δηλαδή ότι είναι θέμα οργανισμού!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τρίμηνο καλό ειναι να αποφεύγετε το πολύ περπάτημα . Εγώ δεν το ήξερα αλλα το μαθα ...με τον άσχημο τρόπο , αναγκαστική ξάπλα .

Στο τελευταίο τρίμηνο καλό ειναι το περπάτημα με ήπιο ρυθμό και οχι ανηφόρες -κατηφόρες . Περπατάω και γω καμια ωρίτσα την μέρα , κάνω ολες τις δουλειές μου (εκτός βάρη) και γενικά ειμαι αρκετά δραστήρια παρόλο το βάρος και τα πρησμένα πόδια .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια να σας ρωτησω κατι σχετικα με το περπατημα,χθες ετρεξα μια αποσταση 30μετρων περιπου,μην φανταστειτε κανονικο τρεξιμο,ετρεχα-σταματουσα.Μετα που το καλοσκεφτηκα αγχωθηκα μηπως εκανα κακο στο μωρο,διαβαζω ολα αυτα που γραφετε για το περπατημα και αγχωθηκα διπλα, :( δεν αισθανομαι τιποτα διαφορετικο απο χθες στην κοιλια μου,εκεινη την ωρα ομως μου ηρθε μια αναγουλα να τα βγαλω γιατι ειχα φαει ενα σαντουιτσ και ειχα πιει ενα χυμο και μου ανεβηκαν μεχρι πανω απο το ταρακουνημα.Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο η' μηπως ειμαι υπερβολικα ηλιθια που δεν το σκεφτηκα πριν αρχισω να τρεχω?:evil:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια τα έκανα κι εγώ...αλλά δεν έπαθε τίποτε το νινί μου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια τα έκανα κι εγώ...αλλά δεν έπαθε τίποτε το νινί μου :wink:
Να'σαι καλα sardelaki γιατι κοντευα να σκασω,δεν το ξανακανω ομως και σεισμος να γινει με το πασο μου θα πηγαινω. :evil:
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου μην στεναχωριεσαι . Εγω απο τον φοβο μου (ειχα αιμα) τους πρωτους μηνες πηγαινα σαν την κότα , αυτο που λεμε "σιγα μην σπασεις τα αυγα" ! Οταν πήγα ομως να κανω τον Β΄υπέρηχο το μωρουλινακι μας για πρώτη φορά εριχνε ύπνους τρελους και μας ειχε γυρισμένη την πλατουλα :)

Με πατουσε ο γιατρος στην κοιλια , με γυρισε στο πλαι , με εβαλε να χοροπηδάω ( !!!) μεσα στο ιατρειο .... το μωρουλινάκι τιιιιιποτα δεν κουνιοταν ουτε αλλαζε πλευρο με τίποτα αντιθετα το νανουριζα και συνεχιζε τους ύπνους ! :) :)

Οποτε μου λεει ο γιατρος πηγαινε κανε τον γυρο του τετραγώνου και αν μπορεις τρεξε κιολλας !!! Τι να κανα και γω αφου ο γιατρος μου το λεγε ..αρχισα να τρέχω και να τραγουδάω " Ξυπναααα μικροοοοοο μουυυυυ " :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: Για να σου ζητησει να χοροπηδησεις και να τρεξεις το τετραγωνο σημαινει οτι τα μωρουλινια ειναι προστατευμενα εκει μεσα,κατι θα ξερουν κι οι γιατροι, :D Και 'γω ειχα αιμα 2 φορες, 3 του Μαρτη(εκεινη την ημερα περιμενα περιοδο) και 3 του Απριλη (εκεινη την ημερα κοντεψα να τα κανω πανω μου απο τον φοβο μου ,τελικα δεν ηταν τιποτα μου ειπε ο γιατρος).Προχθες εκανα την Αυχενικη και χαζεψα με το μωρακι μου που στριφογυρνουσε δεξια- αριστερα- πανω- κατω, :D ανυπομονω να ερθει ο Νοεμβρης να το σφιξω στην αγκαλια μου και να το φιλησω,αχ πως περναει ο καιρος??? Σ'ευχαριστω με καθυσηχασες Λαμπρινη,με το καλο να αντικρυσεις το μωρακι σου..και μ'ενα πονο. :D
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια παλι εχω ψιλοτρομοκρατηθει. Μεχρι πριν το πασχα περπατουσα αρκετα χωρις να εχω κανενα προβλημα. Το πασχα αρχισα να εχω καποια πονακια σαν περιοδου και να νιωθω μια πιεση χαμηλα στην λεκανη.Δεν εδωσα σημασια.Οταν γυρισα Αθηνα ξεκινησαμε μετακομηση οπου εγω δεν εκανα τιποτα, ολα τα καναν αλλοι, αλλα το σπιτι ειναι 3οροφο και εχει πολλες σκαλες πανω κατω :(:(

Τρεχαμε και με τον αντρα μου γιατι ψαχναμε για αυτοκινητο για εμενα...μπες βγες στα αυτοκινητα δεν ηθελε και πολυ...αρχισα να ποναω αρκετα..περνω τηλ τον γιατρουλη και μου βαζει τις φωνες, ξεκουραση και pre-par λεει με πιανει και μια ταχυκαρδια απο τα χαπια..εδω ειμαστε λεω... τωρα ειμαι πολυ καλυτερα αλλα τα χαπι8α θα τα περνω μεχρι τον 9ο.Παρ'ολα αυτα δεν μου εχει φυγει το ανχος ακομα.. αν η μπουμπου μου βγει τωρα τι γινετε? Ειναι παρα πολυ νωρις, ε?Τι πιθανοτητες εχει?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...