Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ ή δυσανεξία στο γάλα?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Χαίρομαι που υπάρχει ένας τόσο ενημερωτικός και φιλόξενος δικτυακός τόπος. Είμαι μια καινούρια μαμά δυο κοριτσίων μόλις 2 και 1/2 μηνών. Τα διδυμάκια μας από την ώρα που γεννήθηκαν μας κρατούν άυπνους πρωί και βράδυ...Πονάκια, κλάμματα, τσιρίδες, ουρλιαχτά, αναγωγές απ΄όλα έχουμε. Αγκαλιά και βόλτα στον ώμο..Στην αρχή λέει η παιδίατρος κολικοί, αλλάζουμε 3 γάλατα,πίνουμε και ροφήματα ειδικά(μάραθο,γλυκανισο) τίποτα. Ανώριμο πεπτικο σύστημα λέει η παιδίατρος, άντε να κάνουμε υπομονή να ωριμάσει... Τα ουρλιαχτά να αύξανονται, κυρίως την ώρα του φαγητού. Δεν θυμαμαι να τις ταισάμε ποτε χωρίς να μας ακούσουν οι γείτονες κάτω... Μην αγχώνεστε θα φτιάξουν τα πραγματα η παιδιατρος. Για 3-4 μερες να μην έχουν κενώσεις τα μωρά μας.Μέχρι που διάβασα τις δικες σας ιστορίες και κατέληξα να αλλάξω γάλα και και να δώσω μόνη μου αντιαναγωγικό... :idea: Λέω δεν γίνεται τα παιδία έχουν παλινδρόμηση (σιωπηλη).Τα ουρλιαχτά εξαφανίστηκαν, με Frisolac comfort, τα πονάκια μειώθηκαν αισθητά αλλά δυστυχώς το γάλα μας έφερε διάροια και μείωση βάρους από την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Πάμε στην παιδίατρο για εμβόλιο της λέω τι συμβάινει και με συβουλεύει να αλλάξω πάλι γάλα να πάρω aptapil ar.Χάλια μαύρα πάλι. Το γάλα αυτό τους προκαλέι δυσκοιλιότητα και απίστευτα αέρια και πόνο μαζί. Πάλι αλλάγή σε s26 gf. Αυτό μόνο αντιαναγωγικό δεν ήταν. Τα παιδια άρχισαν γουλιές ξανά.

Η απόγνωση μας έχει φτάσει στα οριά της... :( Τα έχουμε παίξει και οι δύο...

Ξαναγυρίσαμε στο frisolac comfort σε συνδυασμό με το aptamil ar αλλά πάλι οι πόνοι εξακολουθούν να υπάρχουν όχι την ώρα του φαγητού αλλά μετά.

Κάποια στιγμή αναρωτηθήκαμε μήπως όλα αυτά είναι συμπτώματα πιθανής δυσανεξίας στο γάλα? :wink: Θα ήθελα πολύ να ακούσω την συμβουλή σας...Μην αναρωτηθείτε γιατί δεν ρωτάω την παιδίατρο, γιατί ψάχνω να βρω άλλη πλέον... :evil:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου twins!!!!να σου ζησουν!!!!

αν θες γραψε περισσοτερες λεπτομερειες δηλ.

αν πατανε τις τσιριδες αφου εχουν φαει ή κατα τη διαρκεια?

κανουν εμετο σε καθε γευμα ή απλα βγαζουν γουλιτσες?

ως προς τα γαλατα δεν ξερω να σου απαντησω.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα! Σ'ετχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου. Τα κλάματα τα έβαζαν μόλις έπιναν 50ml από τα 120ml και μετά δεν ήθελαν καθόλου γάλα ή σε άλλες φάσεις δεν ήθελαν καθόλου το μπιμπερό στο στόμα τους ή μόλις έπιναν μονορούφι τα 120ml ουρλιάζανε μέχρι να ρευτούνε...

Γουλιές είχαμε αρκετές, οι περισσότερες στον ύπνο, 1-2 ώρες αφού είχαν ήδη φάει. Εμετούς δεν είχαμε αρκετούς, 1-2 την εβδομάδα. Ξέχασα να γράψω ότι και οι δύο ζουζουνες έχουν στα μαγουλάκια λίγες κοκκινίλες, οι οποίες όταν τρώνε, λίγο φουντώνουν αλλά πιθανόν είναι από το σφίξιμο για να ενεργηθούν... Στην μία ήδη άρχισαν να φεύγουν σιγά σιγά.

Ελπίζω να σε κατατόπησα λίγο για την κατάσταση που επικρατούσε εως που δοκιμάσαμε αντιαναγωγικό. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν μας ταιριάζει γάντι κανένα γάλα γι'αυτό λέμε μήπως κάνουμε λάθος εκτίμηση τς κατάστασης.

Φιλιά πολλά :)

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα! Τα κλάματα τα έβαζαν μόλις έπιναν 50ml από τα 120ml και μετά δεν ήθελαν καθόλου γάλα ή σε άλλες φάσεις δεν ήθελαν καθόλου το μπιμπερό στο στόμα τους ή μόλις έπιναν μονορούφι τα 120ml ουρλιάζανε μέχρι να ρευτούνε...

καλημερα twins!

τα ιδια κανει κι ο δικος μου μετα απο τοσους μηνες :wink:

επειδη κι εμενα αρνιοταν να φαει μου περνουσε απο το μυαλο για ΓΟΠ ομως ο γιατρος μου ειπε πως ενδεχομενως τον πιεσα καποια στιγμη να φαει και εχει πεισμωσει και μου ειπε πως εφοσον παιρνει βαρος κανονικα τοτε δεν ειναι ΓΟΠ.εσας παιρνουν βαρος?

 

Γουλιές είχαμε αρκετές, Εμετούς δεν είχαμε αρκετούς, 1-2 την εβδομάδα.

κι εμεις το ιδιο

Ελπίζω να σε κατατόπησα λίγο για την κατάσταση που επικρατούσε εως που δοκιμάσαμε αντιαναγωγικό. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν μας ταιριάζει γάντι κανένα γάλα γι'αυτό λέμε μήπως κάνουμε λάθος εκτίμηση τς κατάστασης.

 

τωρα με το αντιαναγωγικο,ποια ειναι η διαφορα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βάρος μας είναι πολύ ικανοποιητικό για πρωοράκια. Η μία γεννήθηκε 2.1kg και τώρα είναι 5kg και η άλλη 1.8 και τώρα 4,5kg. Απο κιλά δεν έχουμε παράπονο αλλά τα κλάματα και οι γκρίνιες άλλο πράγμα...

Με το αντιαναγωγικό έχουν σταματήσει να κλαίνε την ώρα του φαγητού, αλλά κλάινε το βράδυ 9-12, δίνουν ρεσιτάλ! Μάλλον έχουμε κολικούς τώρα... Μία ευτυχία Κατερίνα μου...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα ειναι το βαρος τους!!!!

συνηθως την ωρα που λες για τη γκρινια εμεις ειχαμε κολικους :wink:

δες σε αυτη την ενοτητα μπορεις να τους κανεις μασαζ στην κοιλιτσα τους βοηθαει πολυ!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα twins@....

ειμαι κι εγω μαμα διδυμων.......

λοιπον......ολα αυτα εγω τα περναγα για 5 μηνες!!!μαρτυριο!!!!

λοιπον...οι πρωτοι 3 ηταν ανεκδιηγητοι!!!!

παρα πολυ δυσκολοι!!εμεις το μονο που δεν ειχαμε ηταν εμετοι!!ευτυχως!

αλλα περασαν ολα.......αλλαξαμε το γαλα σε αντιαναγωγικο ...συγκεκριμενα περναμε το guigoz-ir.....και στρωσαμε!!

 

αν θελεις παντως να σου συστησω και την παιδιατρο μας....που ειναι πολυ καλη......εγω ειμαι ευχαριστημενη....

αν σε ενδιαφερει θα σου στειλω πμ...

δεν ξερω βεβαια αν σε βολευει απο θεμα περιοχης....

 

ελπιζω να φτιαξουν συντομα τα πραγματα και για εσας.... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

twins, να σου σου ζησουνε τα αγγελουδια σου. :D:D εγω δεν μπορω να σε συμβουλεψω στο θεμα γαλα γιατι δεν αντιμετωπισα κατι με την μικρη μου. αν θες γραψε σε ποια περιοχη ψαχνεις παιδιατρο μηπως μπορουμε να βοηθησουμε να τα πας να μην παιδευονται τα μικρουλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια μαμα διδυμων εδω.

Κοριτσακια 9μιση μηνών.

Φυσικα και οι δικες μας ειχανε τους απειρους πονους και ειχαμε κάνει ΤΑ χιλιομετρα στο σπιτι κρατωντας τες αναποδα πιεζοντας τη κοιλια.

Μονο τοτε ανακουφιζονταν.

Απο γάλατα.... ολο το φαρμακειο ειχαμε δοκιμασει μεχρι που καταληξαμε στο frisolac comfort. Ευτυχως το πινανε και ευτυχως τις ανακουφιζε.

Τωρα συνεχιζουν με το frisomel.

Μην ανησυχεις για τη ποσοτητα που πίνουν. Εφοσον παιρνουν βάρος και αναπτυσσονται φυσιολογικα ολα ειναι καλα.

Εχουν και αυτα τα βασανακια τους.

Twins Υπομονη και καλη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας μωράκι πίνει frisolac σε συνδυασμό με το frisolac comfort.

Η παιδίατρος μας είχε προειδοποίησει ότι σκέτο το frisolac comfort προκαλεί πολλές φορές διάρροια. Έτσι "παίξαμε" με τις δόσεις και καταλήξαμε στις 4 μεζούρες απλό και τέσσερις μεζούρες comfort (για 480 ml).

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να βρεις άμεσα παιδίατρο γιατί εμείς ό,τι και να λέμε είναι σχετικό. Κάθε μωράκι είναι ξεχωριστή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα twins@....

ειμαι κι εγω μαμα διδυμων.......

λοιπον......ολα αυτα εγω τα περναγα για 5 μηνες!!!μαρτυριο!!!!

λοιπον...οι πρωτοι 3 ηταν ανεκδιηγητοι!!!!

παρα πολυ δυσκολοι!!εμεις το μονο που δεν ειχαμε ηταν εμετοι!!ευτυχως!

αλλα περασαν ολα.......αλλαξαμε το γαλα σε αντιαναγωγικο ...συγκεκριμενα περναμε το guigoz-ir.....και στρωσαμε!!

 

αν θελεις παντως να σου συστησω και την παιδιατρο μας....που ειναι πολυ καλη......εγω ειμαι ευχαριστημενη....

αν σε ενδιαφερει θα σου στειλω πμ...

δεν ξερω βεβαια αν σε βολευει απο θεμα περιοχης....

 

ελπιζω να φτιαξουν συντομα τα πραγματα και για εσας.... :roll::roll:

 

 

Καλημέρα elena 73. Μόλις τώρα κατάφερα να δω τις απαντήσεις...

Μετά από μια ακόμη αλλαγή σε γάλα, πήραμε novalav ar, σαν να ψιλοείδαμε μια μικρή διαφορά, ηρέμησαν λιγάκι από ουρλιαχτά και τσιρίδες. Και το βράδυ ήταν λίγο πιο ήσυχο... Για να δούμε, δεν λέω μεγάλες κουβέντες...Πάντως τα αέρια κόπηκαν μαχαίρι! Το aptamil ar τους τα δημιουργούσε. Γέμιζε όλο το μπιμπερό αφρό και φυσαλίδες όταν το ανακάτευες κι αν δεν το άνακάτευες καλά, το γάλα γινόταν γρομπαλάκια...

Οπότε τα παιδιά εκτός από γάλα κατάπιναν και αέρα...

Αν μπορείς στείλε μου πμ για την παιδίατρο, μένουμε Αν. Αττική.

Φιλιά πολλά σε σένα και στα διδυμάκια σου και σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

.png
Link to comment
Share on other sites

twins, να σου σου ζησουνε τα αγγελουδια σου. :D:D εγω δεν μπορω να σε συμβουλεψω στο θεμα γαλα γιατι δεν αντιμετωπισα κατι με την μικρη μου. αν θες γραψε σε ποια περιοχη ψαχνεις παιδιατρο μηπως μπορουμε να βοηθησουμε να τα πας να μην παιδευονται τα μικρουλια σου.

 

Καλημέρα bοusbοuko, σ'ευχαριστώ πολύ, να σου ζήσει και σένα η μικρούλα σου.Ψάχνουμε για περιοχή Γέρακα, Βριλήσσια, Παλλήνη,Αγ. Παρασκέυή και εκεί γύρω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια μαμα διδυμων εδω.

Κοριτσακια 9μιση μηνών.

Φυσικα και οι δικες μας ειχανε τους απειρους πονους και ειχαμε κάνει ΤΑ χιλιομετρα στο σπιτι κρατωντας τες αναποδα πιεζοντας τη κοιλια.

Μονο τοτε ανακουφιζονταν.

Απο γάλατα.... ολο το φαρμακειο ειχαμε δοκιμασει μεχρι που καταληξαμε στο frisolac comfort. Ευτυχως το πινανε και ευτυχως τις ανακουφιζε.

Τωρα συνεχιζουν με το frisomel.

Μην ανησυχεις για τη ποσοτητα που πίνουν. Εφοσον παιρνουν βάρος και αναπτυσσονται φυσιολογικα ολα ειναι καλα.

Εχουν και αυτα τα βασανακια τους.

Twins Υπομονη και καλη δυναμη.

 

 

Fourtounina να χαίρεσαι τα μωράκια σου! Και την υπομονή σου!

Από υπομονή άλλο τίποτα... Χρειαζόμαστε τόνους απόθεμα...

Αλλά όταν σου σκάνε το γελάκι τα ξεχνάς όλα...

Εμείς είμαστε στο 8ο γάλα :lol: και βλέπουμε...

Το frisolac comfort όταν το πρωτοήπιαν πιστέψαμε κι εμείς ότι ήταν το καλύτερο που είχαμε δοκιμάσει αλλά δυστυχώς δεν προλαβάιναμε να αλλάζουμε πάνες... Διάρροια και χάσιμο βάρους...

Αλλά οι καημενούλες όλα τα γάλατα τα έπιναν με όρεξη δεν δυσανασχέτισαν ποτέ... Κι από ποσότητα 140ml η μία καθε τρείωρο και 170ml η άλλη κάθε τετράωρο. :P

.png
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας μωράκι πίνει frisolac σε συνδυασμό με το frisolac comfort.

Η παιδίατρος μας είχε προειδοποίησει ότι σκέτο το frisolac comfort προκαλεί πολλές φορές διάρροια. Έτσι "παίξαμε" με τις δόσεις και καταλήξαμε στις 4 μεζούρες απλό και τέσσερις μεζούρες comfort (για 480 ml).

 

Πάντως η γνώμη μου είναι να βρεις άμεσα παιδίατρο γιατί εμείς ό,τι και να λέμε είναι σχετικό. Κάθε μωράκι είναι ξεχωριστή περίπτωση.

 

Τον συνδυσμό αυτό τον σκέφτηκα κι εγώ μόνη μου κάποια στιγμή αλλά φοβήθηκα μήπως τους προκαλέσει περισσότερη διάρροια. Υποψιαζόμουν ότι το φοινικέλαιο που έχει γενικώς το frisolac στα συστατικά τους (έτσι μας είπε η παιδίατρος) ευθύνεται για την διάρροια. Αλλά τελικά το πρόβλημα το δημιουργεί το χαρουπάλευρο.... Μάλλον δηλαδή... Πάντως αυτή θα είναι η επόμενη επιλογή αν δεν κάνει τιποτα και το novalac ar.

Εσείς γιατί πίνατε frisolac comfort, λόγω παλινδρόμησης?

.png
Link to comment
Share on other sites

Εσείς γιατί πίνατε frisolac comfort, λόγω παλινδρόμησης?

 

Πάντα το μωράκι μας έβγαζε "γουλίτσες" όχι όμως σε ανησυχητικό βαθμό.

Το comfort το ξεκινήσαμε από τον τρίτο μήνα λόγω δυσκοιλιότητας που προκάλεσε το απλό frisolac αλλά παρεμπιπτόντως παρατηρήσαμε ότι με το συνδυασμό κανονικού- comfort σταμάτησε και αυτή η ήπιας μορφής παλινδρόμηση.

Πάντως κι εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι διάρροια προκαλεί το χαρουπάλευρο.

Γι' αυτό και η παιδίατρος μας συνέστησε( παρ' όλο που το μωράκι μας αντιμετώπιζε πρόβλημα δυσκοιλιότητας ) να μην του δώσουμε σκέτο comfort γιατί ακόμα και σε αυτή την περίπτωση υπήρχε κίνδυνος για διάρροιες.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα twins@......... :)

δυστυχως δεν θα σε βολευει μαλλον η παιδιατρος μου.

εχει ιατρειο στην πλατεια της νεας σμυρνης...... :roll::roll::roll:

μαλλον μακρυα απο σενα....

αν θελεις βεβαια σου στελνω πμ. :roll::roll:

 

καλο κουραγιο και πολυ υπομονη!!

 

εμενα μετα τους 6 μηνες εστρωσαν πολυ τα πραγματα!!!

''πεταω''!!!!με το προγραμμα που εχουμε τωρα τους παω μεχρι 18 χρονων(οχι ευκολο προγραμμα,μην φανταστεις.... αλλα σε σχεση με αυτο που ειχαμε τους πρωτους μηνες??? :shock::shock: )

ΠΕΤΑΩ!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

twins, να σου σου ζησουνε τα αγγελουδια σου. :D:D εγω δεν μπορω να σε συμβουλεψω στο θεμα γαλα γιατι δεν αντιμετωπισα κατι με την μικρη μου. αν θες γραψε σε ποια περιοχη ψαχνεις παιδιατρο μηπως μπορουμε να βοηθησουμε να τα πας να μην παιδευονται τα μικρουλια σου.

 

Καλημέρα bοusbοuko, σ'ευχαριστώ πολύ, να σου ζήσει και σένα η μικρούλα σου.Ψάχνουμε για περιοχή Γέρακα, Βριλήσσια, Παλλήνη,Αγ. Παρασκέυή και εκεί γύρω.

 

αχ βρε κοριτσι, δεν ξερω τιποτα απο κει :( Μηπως ξερει καποια αλλη μανουλα σε αυτες τις περιοχες?

φιλακια στα μπουμπουκακια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

αν θυμαμαι καλα στο Μητερα ειναι μια παιδίατρος που εχει ιατρείο προς Γερακα ή Γλυκά Νερά.....

Παρακολουθούσε τα πρόωρα όταν γέννησα εγω...

Μου ειχε φανει πολύ καλή και πολύ λεπτολόγος αλλά λόγω αποστασης εμεις δεν μπορεσαμε να την εχουμε...

Δεν ξερω αν μπορεις να μαθεις το όνομα της αν τηλεφωνήσεις στο Μαιευτήριο....

Link to comment
Share on other sites

εμενα μετα τους 6 μηνες εστρωσαν πολυ τα πραγματα!!!

''πεταω''!!!!με το προγραμμα που εχουμε τωρα τους παω μεχρι 18 χρονων(οχι ευκολο προγραμμα,μην φανταστεις.... αλλα σε σχεση με αυτο που ειχαμε τους πρωτους μηνες??? :shock::shock: )

ΠΕΤΑΩ!!!:D:D:D:D:D

 

όντως Ελενα οι πρωτοι 6 μήνες ίσως και 8 που εχουν αρχισει να τρωνε σχεδον τα παντα (αλεσμενα βεβαια) ειναι δυσκολοι.

Τωραααα ποιος μας πιανει.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...