PDA

Επιστροφή στο Forum : Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.

Σελίδες : 1 [2]

arleta
08-05-10, 00:03
Είχα ακριβώς το ίδιο. Εβαλα νερό με υγρό πιάτων και οινόπνευμα και τις εξόντωσα!!

νομιζω πως το οινοπνευμα μπορει να αντικατασταθει και με ξυδι...

σοφια ντουση
11-05-10, 14:17
γεια σας ειμαι καινουργια στο φορουμ .απο παλια ειχα καποια λουλουδια στη μικρη μου βεραντα ..,αργα αλλα σταθερα απλωθηκα στη μπροστινη βεραντα και το κλιμακοστασιο ...ιδανικο για του εσωτερικου χωρου φυτα.πριν δυο καλοκαιρια προχωρησα στο χωρο τησ ταρατσας.θελει χρονο το θεμα και μερακι βεβαια. λοιπον η φετινη απωλεια ηταν η μιμοζα ,σε μεγαλη γλαστρα με σταθερο ποτισμα [αυτοματο].πανω που εφτανε ο φεβρουαριος που θα ανθιζε ...ειχα την ελπιδα :p....ξεραθηκε:oops: :oops:. δεν εχω καταλαβει πωσ εγινε....ξερει καποιος γιατι? σκεφτομαι να ξαναποκτησω αλλη .ευχαριστω:lol::lol::lol:

soevan07
11-05-10, 14:30
γεια σας ειμαι καινουργια στο φορουμ .απο παλια ειχα καποια λουλουδια στη μικρη μου βεραντα ..,αργα αλλα σταθερα απλωθηκα στη μπροστινη βεραντα και το κλιμακοστασιο ...ιδανικο για του εσωτερικου χωρου φυτα.πριν δυο καλοκαιρια προχωρησα στο χωρο τησ ταρατσας.θελει χρονο το θεμα και μερακι βεβαια. λοιπον η φετινη απωλεια ηταν η μιμοζα ,σε μεγαλη γλαστρα με σταθερο ποτισμα [αυτοματο].πανω που εφτανε ο φεβρουαριος που θα ανθιζε ...ειχα την ελπιδα :p....ξεραθηκε:oops: :oops:. δεν εχω καταλαβει πωσ εγινε....ξερει καποιος γιατι? σκεφτομαι να ξαναποκτησω αλλη .ευχαριστω:lol::lol::lol:

Εγώ έχω παρατηρήσει οτι πολλά φυτά που ήταν μια χαρά όλο το χειμώνα
ξαφνικά τώρα με την αλλαγή της θερμοκρασίας
δεν προλαβαίνω να τα ποτίζω!....

Μήπως φταίει αυτό Σοφάκι...
μήπως ξεχάστηκες απο τη συνήθεια του χειμώνα
και το άφησες.

Γνώμη μου είναι να μην το εγκαταλείψεις.
Να συνεχείσεις να το ποτίζεις γιατί μπορεί να επανέρθει!:???:
(εκτός εαν έχει κολλήσει καμιά αρρώστεια που δεν την έχεις πάρει είδηση)
Βαλτο όμως σε ένα πιο δροσερό σημείο!

Απο την εμπειρία μου έχω καταλάβει οτι
τα ξεραμένα φυτά (σε αρχικό στάδιο) μπορεί να επανέρθουν
ενώ τα σαπισμένα (απο το πολύ νερό)
δεν επανέρχονται με τίποτα!! :sad:

upsidedown
11-05-10, 16:44
Αγορασα σπορους απο την εκθεση λουλουδιων στη Βαρκιζα για να φτιαξω ενα μικρο λαχανοκηπο στη βεραντα μου. Εχω παρει σπορους για ντοματες, κολοκυθακια, πιπεριες, πεπονια και καρπουζια.
Εχω τις εξεις ερωτησεις,αν μπορειτε να βοηθησετε:

1. Μπορω να βαλλω αναμικτα καποια απο τα παραπάνω σε 1 ζαρντινιερα(του ενοσ μετρου) πχ και μεχρι ποσα μπορω, ωστε να χουν αρκετο χωρο για να αναπτυχθουν;
2. Εκτος απο ζαρντινιερα,μπορω να φυτεψω καποια απ'αυτα και σε απλη(εστω μεγαλουτσικη) γλαστρα?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων:))

σοφια ντουση
12-05-10, 10:10
ευχαριστω soevan07 .ισωσ εχεις δικιο ,το αυτοματο ποτισμα ηταν στο ρυθμο του χειμωνα ,ισως ηταν λιγο θα το παρακολουθω.μου αρεσει η ιδεα της upsidedown για λαχανοκηπο .το σκεφτομαι σοβαρα ...........

soevan07
12-05-10, 10:30
μου αρεσει η ιδεα της upsidedown για λαχανοκηπο .το σκεφτομαι σοβαρα ...........

Kαι εμένα μου αρέσει....

upsidedown
τώρα είναι η εποχή για τέτοιο φύτεμα?
(είμαι άσχετη σε αυτά...)

upsidedown
12-05-10, 22:53
Ιδεα δεν εχω κι εγω παιδια, απ οσα εχω διαβασει αυτες τις μερες σε διαφορες ιστοσελιδες, εχω καταλαβει πως η ανοιξη ειναι ο καταλληλος καιρος, Μαρτιος-Απριλης περιπου, αλλα εγω θα δοκιμασω και τωρα και ο,τι βγει ασς βγει. Απλα λογω απειριας,ειπα να ρωτησω και τους εξπερ εδω:)
Υ.Γ.Αν και ακομα απαντηση δεν εχω παρει:Ρ

mommymini
13-05-10, 10:07
Επειδή είμαι ανίδεη εντελώς με το θέμα των λουλουδιών κάθε φορά που αγόραζα καινούριο φυτό δεν ζούσε πάνω από ένα μήνα ή το έπνιγα από το πολύ πότισμα ή το άφηνα και ξεραινόταν. Πρόσφατα αγόρασα κάτι πανέμορφες ντάλιες. Ενώ τις ποτίζω κάθε μέρα τις τελευταίες μέρες άρχισαν να βγάζουν κάτι άσπρους λεκέδες επάνω στα φύλλα του σαν να τα έχω ραντίσει. Βέβαια τα μπουμπούκια σου ανθίζουν καθημερινά και γρήγορα ανανεώνονται. Αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό ας μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ.

gavrias
13-05-10, 10:18
Για να σπείρεις τώρα για λαχανόκηπο είναι λίγο αργά (μπορείς πεπόνια,καρπούζια,κολοκυθάκια).Αν θέλεις μπορείς να αγοράσεις έτοιμα φυτά και να τα φυτέψεις.Θα τα βρείς σε φυτώρια ή και στη λαική.:):)

gavrias
13-05-10, 10:20
Επειδή είμαι ανίδεη εντελώς με το θέμα των λουλουδιών κάθε φορά που αγόραζα καινούριο φυτό δεν ζούσε πάνω από ένα μήνα ή το έπνιγα από το πολύ πότισμα ή το άφηνα και ξεραινόταν. Πρόσφατα αγόρασα κάτι πανέμορφες ντάλιες. Ενώ τις ποτίζω κάθε μέρα τις τελευταίες μέρες άρχισαν να βγάζουν κάτι άσπρους λεκέδες επάνω στα φύλλα του σαν να τα έχω ραντίσει. Βέβαια τα μπουμπούκια σου ανθίζουν καθημερινά και γρήγορα ανανεώνονται. Αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό ας μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ.
Όταν το χώμα τους είναι υγρό δε χρειάζονται πότισμα.Να ξέρεις ότι το υπερβολικό πότισμα καταστρέφει τα φυτά :)

mommymini
13-05-10, 10:26
Ναι αλλά πριν τα ποτίσω πιάνω πρώτα το χώμα να δω αν έχει νερό στην επιφανεία. Αν έχει στεγνώσει τότε τα ποτίζω.

soevan07
13-05-10, 16:51
Για να σπείρεις τώρα για λαχανόκηπο είναι λίγο αργά (μπορείς πεπόνια,καρπούζια,κολοκυθάκια).Αν θέλεις μπορείς να αγοράσεις έτοιμα φυτά και να τα φυτέψεις.Θα τα βρείς σε φυτώρια ή και στη λαική.:):)

Επειδή μoυ την έχει "βιδώσει" αυτό το διάστημα και το έχω ρίξει
στο βιολογικό-οικολογικό

θα ήθελα κι εγώ να κάνω έναν δικό μου λαχανόκηπο
με ντομάτες, αγγούρια κλπ

ξέρεις εαν πρέπει να είναι στον ήλιο όλη μέρα??

Δηλάδή τις ζαρντινιέρες καλύτερα να τις βάλω στην ταράτσα
ή θα είναι εντάξει και στο μπαλκόνι μου ?
(δεν το βλέπει και πολύ ο ήλιος -είναι βορεινό)

gavrias
13-05-10, 22:47
Επειδή μoυ την έχει "βιδώσει" αυτό το διάστημα και το έχω ρίξει
στο βιολογικό-οικολογικό

θα ήθελα κι εγώ να κάνω έναν δικό μου λαχανόκηπο
με ντομάτες, αγγούρια κλπ

ξέρεις εαν πρέπει να είναι στον ήλιο όλη μέρα??

Δηλάδή τις ζαρντινιέρες καλύτερα να τις βάλω στην ταράτσα
ή θα είναι εντάξει και στο μπαλκόνι μου ?
(δεν το βλέπει και πολύ ο ήλιος -είναι βορεινό)

soevan07:D
φέρε στο μυαλό σου την εικόνα ενός κανονικού κήπου.Δεν έχει τίποτα φυστεμένο σε σκιά.
Αν έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις λαχανόκηπο στην ταράτσα σου να το κάνεις.Εγώ έφτιαξα φέτος στο κτήμα των κουμπάρων μου.Φύτεψα και καρπούζια :lol::lol:
mommymini , επάνω μπορεί να φαίνεται στεγνό το χώμα αλλά λίγο πιό μέσα να έχει υγρασία.

upsidedown
15-05-10, 08:56
Σημερα θα φυτεψω σε μια ζαρντινιερα(1 μετρου μηκους), σπορους απο πεπονι και καρπουζι. Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω αναμεσα τους ενα λουλουδακι Κατιφε που αγορασα προσφατα? Σκεφτηκα να εβαζα στα δυο ακρα τους σπορους και αναμεσα τον Κατιφε, αλλα φοβαμαι μηπως τα εμποδισει να αναπτυχθουν, τι λετε?

Skybeam
15-05-10, 09:21
O κατηφές είναι πολύ καλό φυσικό εντομοαπωθητικό που συνηθίζεται να φυτεύεται ανάμεσα σε λαχανικά γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να βάλεις!

taspaa
15-05-10, 09:48
καλημερα.δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει..

εχω μια γαρδενια η οποια εχει παρα παρα πολλα μπουμπουκια τα οποια ομως ειναι κλειστα και δεν ανοιγουν.την ποτιζω καθε 2-3 μερες γιατι το χωμα ξερενεται ευκολα και εχω βλει και φυσικο σιδηρο και τελος την εχω στο μπαλκονι αλλα δεν την χτυπαει ο ηλιος.τι αλλο μπορω να κανω;;φουντωνει-φουντωνει αλλα απο μπουμπουκια τπτ.μηπως δεν ειναι η εποχη;

Gold
15-05-10, 12:18
καλημερα.δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει..

εχω μια γαρδενια η οποια εχει παρα παρα πολλα μπουμπουκια τα οποια ομως ειναι κλειστα και δεν ανοιγουν.την ποτιζω καθε 2-3 μερες γιατι το χωμα ξερενεται ευκολα και εχω βλει και φυσικο σιδηρο και τελος την εχω στο μπαλκονι αλλα δεν την χτυπαει ο ηλιος.τι αλλο μπορω να κανω;;φουντωνει-φουντωνει αλλα απο μπουμπουκια τπτ.μηπως δεν ειναι η εποχη;

Ακριβως στην ιδια φαση ειναι κι η δικη μου η γαρδενια σε μεγαλη γλαστρα,ανεπτυγμενη πολυ ,στη σκια και τικγκα στο μπουμπουκι!
Απλως πρεπει να κανουμε υπομονη γιατι αργουν τα μπουμπουκακια να ανοιξουν;)
ειναι η εποχη τους τωρα:)
Εγω δεν εχω βαλει σιδηρο,μηπως θα πρεπε να βαλω?:???::?:

taspaa
15-05-10, 12:35
εγω ξερω οτι η γαρδενια, θελει πολυ σιδηρο.λενε οτι αμα κανεις φακες, το ζουμι, δεν το πετας.το ριχνεις στη χλαστρα.εγω εχω παρει φυσικο σιδηρο αλλα μπορεις να βρεις και σε μορφη υγρου σε μπουκαλακι, στα ανθοπωλεια.
οταν την ειχα παρει, ειχε 1-2 λουλουδακια.την εχω κανενα 2μηνο.απο τοτε τπτ.καθε φορα που παιρνω γαρδενια γινεται αυτο.οχι μον με την συγκεκριμενη.δεν ανοιγουν και μετα πεφτουν.

soevan07
15-05-10, 16:23
Κορίτσια SOS! Tα φώτα σας!!!
Μου γέμισε μια γλάστρα με σκουλήκια!!... (μπλιάάάάξ !!)
Αναζητώντας κάποιο "φυσικό" τρόπο για να τα εξουδετερώσω βρήκα αυτό:

εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν έχει η γλάστρα σκουλήκα βάζεις σκόνη μουστάρδα και ρίχνεις νερό και τα σκοτώνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι σκόνη μουστάρδα
και τα μαγαζιά είναι κλειστά...
υπάρχει κανένα άλλο "φυσικό" κόλπο για να τα εξουδετερώσω ????

please!! Σώστε με!!....

soevan07
17-05-10, 10:06
Ψέκασα την αγγελικούλα μου
(η οποία είχε πιάσει μελίγκρα)
με πράσσινο σαπούνι
(έβρασα σε ένα κατσαρολάκι αρκάδι)

Και την επόμενη μέρα που είχε στεγνώσει
έπιασα τα φύλλα της και
δεν είχε τίποτα!!!

soevan07
19-05-10, 11:49
Για διαβάστε το παρακάτω

Λίπασμα και σίδηρος για τα φυτά (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_16.html)

Σαφώς και υπάρχουν πολλές επιλογές στα φυτώρια και τα σούπερ μάρκετ, αλλά δεν υπάρχει πιο εύκολη λύση και για τα δύο από το να χρησιμοποιήσεις πράγματα που έχεις ήδη στο σπίτι και δεν χρειάζεσαι.

Λίπασμα (οργανική τροφή) είναι τα φλούδια από οποιοδήποτε λαχανικό, αλλά το καλύτερο απ'όλα είναι οι μπανανόφλουδες. Εκτός από άριστο γυαλιστικό δερμάτινων, η φλούδα της μπανάνας αποσυντίθεται στο χώμα θρέφοντας το φυτό. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να σκαλίσετε λίγο αν δε βαριέστε και να την παραχώσετε δίπλα στη ρίζα. Διαφορετικά, και πάνω στο χώμα να την αφήσετε, πιάνει το κόλπο.

Τώρα: Η εμπεριρία μου λέει ότι αν αφήνουμε φλούδια πάνω στο χώμα λογικό είναι να μαζευτούν έντομα, οπότε καλύτερα να το αποφεύγουμε.
Μία εναλλακτική είναι να βάζουμε τα φλούδια στο multi με νερό, και ρίχνουμε το μείγμα στα φυτά. Πότισμα και λίπασμα, δύο σε ένα.

Όσο για το σίδηρο: Όταν ενώ ποτίζουμε κανονικά τα φυτά, τα φύλλα τους αρχίζουν να κιτρινίζουν στις άκρες, είναι δείγμα έλλειψης σιδήρου. Υπάρχει βέβαια σίδηρος που αραιώνεται με νερό και ποτίζουμε, αλλά μια πιο απλή λύση είναι αντικείμενα που σκουριάζουν. Δίνουν στο φυτό σίδηρο σταδιακά, και η βελτίωση είναι γρήγορη και εμφανής. Για παράδειγμα, παλιές βίδες, πρόκες, ξυραφάκια, σύρμα για τις κατσαρόλες κλπ..
Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τα χώσουμε στο χώμα, κι αυτά κάνουν τη δουλειά που τους ανέθεσε η φύση, γιατί και η σκουριά είναι χρησιμότατη.

mommymini
20-05-10, 13:40
Είσαι απίστευτη !!! Που τα βρήκες αυτά τα κολπάκια;:D

soevan07
20-05-10, 13:45
Είσαι απίστευτη !!! Που τα βρήκες αυτά τα κολπάκια;:D

Tα τελευταία το βρήκα απο εδώ
http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_16.html

Tα προηγούμενα ρωτώντας....:D

mommymini
27-05-10, 09:11
Ξέρει κανείς κανένα γιατροσόφι για μήκυτες στα φυτά π.χ. Ντάλιες ή άλλα ανθοφόρα;

LILUCKY
27-05-10, 09:42
mommymini λιγόστεψε το πότισμα!

mommymini
27-05-10, 09:45
Το έχω καταργήσει όχι μόνο το λιγόστεψα. Τα ποτίζω πολύ λίγο κάθε 3 -4 μέρες. Τα φύλλα όμως είναι κάτασπρα λες και έχω ρίξει άχνη ζάχαρη. Πως θα φύγει τώρα αυτή; Τα έχω πλύνει με την πίεση αλλά τίποτα.
Και για να καταλάβω διότι πρώτη φορά ασχολούμαι με το άθλημα τα φυτά αποκτούν μήκυτες από το πολύ πότισμα;

LILUCKY
27-05-10, 09:49
Κορίτσια, έχει καμιά κάποιο από τα φυτά αυτά;

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1582167&posted=1#post1582167

LAMAR
27-05-10, 15:29
mommymini ,
Οι νταλιες σου εχουν ωιδιο.
Παρε βρεξιμο θειαφι και ραντισε τις.Δεν ειναι απο το πολυ ποτισμα.
Εχω περιπου 40 νταλιες και τις ποτιζω μερα παρα μερα

mommymini
27-05-10, 15:47
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Μπορώ να το αναζητήσω και σε φυτώριο;

LAMAR
27-05-10, 15:55
Ισως και να εχουν.Στα γεωπονικα θα το βρεις σιγουρα

LAMAR
27-05-10, 16:00
Εδω θα δεις αρκετες απο τις Νταλιες μας .

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62634

maria23
27-05-10, 19:03
Εχετε καμια λύση για τα μυρμηγκια στις γλαστρες. Περυσι είχα ξεκινήσει να έχω στην βεράντα αλλα φέτος είναι μιλούνια και όλα βγαίνουν απο το χωμα σε διαφορες γλάστρες. Φοβάμαι μήπως έχουν κάνει φωλιες μέσα στις γλαστρες.

kiknaki
27-05-10, 23:24
mommymini ,
Οι νταλιες σου εχουν ωιδιο.
Παρε βρεξιμο θειαφι και ραντισε τις.Δεν ειναι απο το πολυ ποτισμα.
Εχω περιπου 40 νταλιες και τις ποτιζω μερα παρα μερα

Ωιδιο μπορεί να έχουν και οι τριανταφυλλιές?
Σε κάποιες τριανταφυλλιές μου τα φύλλα τους είναι κάτασπρα και αρρωστημένα. Είμαι σίγουρη οτι είναι κάποια ασθένεια και όχι από το πότισμα από την γενική εικόνα της τριανταφυλλιάς.
Πήγα σε γεωπόνο και μου έδωσε ένα φάρμακο και τις ράντισα αλλά δεν μου είπε πως λέγεται η ασθένεια ή το φάρμακο. Το μόνο που μου είπε είναι οτι αυτή η ασπρίλα δεν θα φύγει, το φάρμακο απλώς προλαμβάνει την εξάπλωση της ασθένειας στα νέα φύλλα.

kiknaki
27-05-10, 23:26
Εχετε καμια λύση για τα μυρμηγκια στις γλαστρες. Περυσι είχα ξεκινήσει να έχω στην βεράντα αλλα φέτος είναι μιλούνια και όλα βγαίνουν απο το χωμα σε διαφορες γλάστρες. Φοβάμαι μήπως έχουν κάνει φωλιες μέσα στις γλαστρες.

Και στην δική μου βεράντα παρέλαση κάνουν...πολλά μα πάρα πολλα μυρμήγκια.:-?

mommymini
28-05-10, 08:43
Εδω θα δεις αρκετες απο τις Νταλιες μας .

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62634
Άσε φιλενάδα τις είδα πριν μέρες και τις θαύμασα όχι μόνο αυτές άλλα όλο το κήπο-παραδεισό σου. Συγχαρητήρια !!!
Εγώ μάλλον είμαι καντέμω ότι φυτό βάζω το ξεκάνω ή το πνίγω στο πότισμα ή το αφήνω και ξεραίνεται. Παν μέτρο άριστον μάλλον δεν υπάρχει σε μένα.

Κλειώ
28-05-10, 09:00
Κορίτσια εσεις που είστε έμπειρες , ισως εχετε κάποια ιδέα τι έχει η ελιά μου . Εδω και μια βδομάδα γεμίζει σε διάφορα σημεία με κάτι που μοιάζει με ιστο αράχνης , αλλα οχι ακριβώς . Είναι ενα κολλώδες άσπρο αραχνοειδές , αλλα πιο συμπυκνομένο πράγμα , το οποιο το καθαρίζω με ενα σφουγγαράκι , φεύγει , αλλα ξαναεμφανίζεται . :confused::confused::confused::confused:
Τι είναι ξέρετε ? Και τι να κάνω ? Είναι κολλητικό για τα άλλα φυτά ?

soevan07
28-05-10, 10:48

Και στην δική μου βεράντα παρέλαση κάνουν...πολλά μα πάρα πολλα μυρμήγκια.:-?

Koρίτσια δείτε αυτό το μήνυμα
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1565845&postcount=12

Κορίτσια εσεις που είστε έμπειρες , ισως εχετε κάποια ιδέα τι έχει η ελιά μου . Εδω και μια βδομάδα γεμίζει σε διάφορα σημεία με κάτι που μοιάζει με ιστο αράχνης , αλλα οχι ακριβώς . Είναι ενα κολλώδες άσπρο αραχνοειδές , αλλα πιο συμπυκνομένο πράγμα , το οποιο το καθαρίζω με ενα σφουγγαράκι , φεύγει , αλλα ξαναεμφανίζεται . :confused::confused::confused::confused:
Τι είναι ξέρετε ? Και τι να κάνω ? Είναι κολλητικό για τα άλλα φυτά ?

Κάνε το ίδιο με πριν
(ψέκασε δηλαδή με πράσσινο βρασμένο σαπούνι)

Gold
28-05-10, 15:13
Τελικα απο τα μπουμπουκακια της γαρδενιας μου,σημερα σημερα "εσκασε μυτη"το πρωτο!
taspaa με την δικια σου την γαρδενια τι γινεται?ανθισε?

ultraviolet
29-05-10, 16:05
sos................. ολα τα λουλουδακια στο μπαλκονι μου τα φαγαν κατι ασπρα ψειρακια.. και κυκλοφορουν και στο μπαλκονι μου..... τι κανω??????????? μπορουν να μπουν και μεσα στο σπιτι??????

it06188
29-05-10, 23:04
κοριτσια πως καθαριζεται πιο ευκολα η σκονη απο τα φυλλα των λουλουδιων; γιατι φυλλο-φυλλο ειναι χρονοβορο...

Gold
30-05-10, 00:59
κοριτσια πως καθαριζεται πιο ευκολα η σκονη απο τα φυλλα των λουλουδιων; γιατι φυλλο-φυλλο ειναι χρονοβορο...
Με μια αντλια ψεκασμου,σαν αυτη που εχουν οι κομμωτριες;)

EUGENI
30-05-10, 10:51

Αν εννοεις εξωτερικου χωρου εγω τα πλενω με το λαστιχο!

kassy
30-05-10, 11:17
καλημερα και απο μενα, μηπως ξερει κανεις αναριχομενο φυτο ταχειας αναπτυξης με ανθη που κρατουν πολύ, αν είναι και χρωματιστά (εννοω όχι λευκα άνθη) θα ήταν τέλεια!
Και κατι ακόμη, έχω ένα νυχτολουλουδο του οποίου τα φύλλα ζάρωσαν και είναι σαν να έφαγε τις άκρες τους κάποιο έντομο, ήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

EUGENI
30-05-10, 12:40
καλημερα και απο μενα, μηπως ξερει κανεις αναριχομενο φυτο ταχειας αναπτυξης με ανθη που κρατουν πολύ, αν είναι και χρωματιστά (εννοω όχι λευκα άνθη) θα ήταν τέλεια!
Και κατι ακόμη, έχω ένα νυχτολουλουδο του οποίου τα φύλλα ζάρωσαν και είναι σαν να έφαγε τις άκρες τους κάποιο έντομο, ήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Ενα ωραιο φυτο που εχει μια γειτονισα μου αναριχομενο και σε ροζ χρωμα που με εχει ξετρελανει ειναι ο ιβισκος!
Εχει λουλουδακια ροζ (δεν ξερω αν υπαρχει και σε αλλα χρωματα)και μεγαλωνει σχετικα γρηγορα....Με την πρωτη ευκαιρια θα το παρω κι εγω!
Τωρα για το νυχτολουλουδο δεν ξερω να σου πω....μηπως με κανενα ειδικο φαρμακο αν το ψεκασεις...

LAMAR
30-05-10, 23:40
EUGENI,
σιγουρα δεν ειναι ιβισκος αυτο που ειδες στην γειτονισα.

Kassy,
αν περασεις μια φωτο απο το νυχτολουλουδο σου,ισως μπορω να σε βοηθησω/

moutsouna
02-06-10, 12:27
εγω εχω ενα κακτακι και εχει γεμισει μικρα μυγακια! Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να τα εξολοθρευσω; (ειμαι φιλοζωη αλλα...μακρια απο τα λουλουδια μου)

kassy
03-06-10, 10:15
LAMAR προλαβα και πήγα στο φύτωριοκαι πήρα ένα φάρμακο που μου έδωσαν το έβαλα και βλέπουμε... ευχαριστώ πάντως!
Όσο για αναριχόμενο, πήρα ένα μπλε γιασεμι και έιμαι ενθουσιασμένη! Ευχομαι να πιασει καλα και να μεγαλωσει γρήγορα!

melissa
04-06-10, 17:03
Kορίτσια, ωραίο το θέμα που ανοίξατε. Εγώ έχω εδώ και τρία χρόνια μια μπουκαμβίλια,αλλά φέτος κάποια από τα λουλούδια της είναι λίγο άσπρα στις άκρες.Ξέρει καμιά σας γιατί; Επίσης, έχω ένα γιασεμί,που, ενώ έχει μεγαλώσει εντυπωσιακά και φαίνεται υγιέστατο, εδώ και τρία χρόνια που το έχω δεν βγάζει καθόλου λουλούδια.Πέρσι έβγαλε δυο ή τρία και χαρήκαμε,αλλά μετά τίποτα.

soevan07
04-06-10, 17:23
Επίσης, έχω ένα γιασεμί,που, ενώ έχει μεγαλώσει εντυπωσιακά και φαίνεται υγιέστατο, εδώ και τρία χρόνια που το έχω δεν βγάζει καθόλου λουλούδια.Πέρσι έβγαλε δυο ή τρία και χαρήκαμε,αλλά μετά τίποτα.

Μήπως το ποτίζεις πολύ?

Aυτό το είχαμε πάθει εμείς με την μπουκαμβίλια...
ενώ μεγάλωνε η πρασσινάδα του, δεν εβγαζε καθόλου λουλούδια
και μας είπε ο γεωπόνος οτι αυτό συμβαίνει όταν έχει πολύ νερό.

melissa
06-06-10, 16:25
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε φταίει το πότισμα. Ο άντρας μου ήθελε να το βγάλουμε και να βάλουμε ένα γιασεμί που να βγάλει κανένα άνθος,επιτέλους, αλλά εμένα δε μου πάει να πετάξω λουλούδι που κατά τα άλλα έχει μια χαρά πρασινάδα μόνο γι' αυτό.

pitsirikokonaki
09-06-10, 09:34
Να κάνω μια χαζή ερώτηση?Θα την κάνω. Μπορώ να ρίξω σίδηρο στα φυτά μου από αυτόν που έπαιρνα εγώ?Μου περίσεψε από την εγκυμοσύνη και είναι κρίμα να τον πετάξω!!

novpal
09-06-10, 23:36
Καλή ερώτηση. Μου έχει μείνει και εμένα σίδηρος (παίζει να έχει λήξει κιόλας, πάω να δω).
Επίσης, μήπως ξέρετε κάθε πότε πρέπει να ποτίζουμε τις καμέλιες? Έχω μια, φαίνεται οκ, αλλά τα μπουμπούκια που βγάζει δεν ανθίζουν ποτέ! Μεγαλώνουν αλλά μένουν κλειστά & μετά πέφτουν. Μήπως την παραποτίζω? Βασικά έχω ενιαία πολιτική στο πότισμα, τώρα το καλοκαίρι τα ποτίζω όλα μέρα παρα μέρα.

kassy
14-06-10, 09:30
βρε παιδια διαπιστωσα κατι περιεργο!!
σε ολη τη γειτονια μας οσα γιασεμια υπήρχαν ήταν γεματα ευωδιααστά λουλούδια και τώρα τα έχουν ρίξει ΟΛΑ ...
ξερετε τι μπορεί να φταίει? μήπως ο καιρος που μέχρι πριν λίγο τον έλεγες και άστατο...
Και κάτι όταν ένα φυτό ψειριάσει το ψεκάζουμε με νερό και υγρό πιάτων?

Mina G
15-06-10, 10:21
Καλημερα και από μενα. Θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματακια αν μπορει καποια καπελα να με βοηθησει γιατι και εγω ασχετη ειμαι στο θερμα λουλουδιων. Πριν από 2 χρονια μου εκαναν δωρο μια Στεφανωτη. Την εχω εξω στο μπαλκονι δεν την χτυπαει ο δυνατος ηλιος και είναι σε μερος που δεν την επηρεαζει η παγωνια. Την εχω σε μεγαλη γλαστρα και εχει μεγαλωσει παρα πολύ και περσι βαλαμε και περγκολα. Εχω ακουσει ότι κανει φοβερα ανθη και μυριζουν υπεροχα. Ε οσο καιρο την εχω δεν εχω δει ουτε ένα ανθος. Μεγαλωνει κανονικοτατα. Και επισης καποια φυλλα της κιτρινιζουν (όχι να μαραινονται) είναι κιτρινα αλλα δεν είναι ξερα. Τι χρειαζεται να της κανω για να δουμε και μεις κανα ανθος.? Επισης εχω ένα μικρο κυπαρρισι. Τις τελευταιες μερες βλεπω κατω στα πλακακια ψωφια μυγακια. Τι είναι αυτό??? Ξερει καμμια κοπελα?? Μηπως πρεπει να το ψεκασω με κατι?? Τα κατω κατω κλαδακια εχουν αρχισει να μαραινονται. Τα ποτιζω συχνα (δηλ. οποτε βλεπω ότι χρειαζεται). Μηπως καμμια κοπελα μπορει να μου δωσει καμμια λυση?? Ευχαριστω.

Μηλίτσα
21-06-10, 16:15
καλησπερα. Θελω να βαλω φυτα στην ταρατσα. Σε ενα σημειο,οπου εχει ισκιο λιγες ωρες την ημερα κι απαγκιαζει λιγακι. Δηλ. ακριβως εκει που ενωνεται με του γειτονα,ο οποιος εχει εναν οροφο παραπανω απο μενα. Εχω παρει πηλινες γλαστρες για τα δειλινα μου. Θαθελα να βαλω γιασεμι,ομως απ το φυτωριο μουπαν να βαλω αραπικο κι οχι χιωτικο,επειδη αντεχει. Επισης λατρευω τη μπουκαμβιλια. Σκεφτομαι να βαλω σε μεγαλο κιουπι στην αλλη πλευρα ομως,που εχει ηλιο κ δεν απαγκιαζει καθολου. Η μπουκαμβιλια θα στεριωσει? Μπορω να την βαλω ωστε να κρεμαει προς τα κατω? Τι φυτα μου συστηνετε να βαλω?

Μηλίτσα
21-06-10, 16:26
Καλημερα και από μενα. Θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματακια αν μπορει καποια καπελα να με βοηθησει γιατι και εγω ασχετη ειμαι στο θερμα λουλουδιων. Πριν από 2 χρονια μου εκαναν δωρο μια Στεφανωτη. Την εχω εξω στο μπαλκονι δεν την χτυπαει ο δυνατος ηλιος και είναι σε μερος που δεν την επηρεαζει η παγωνια. Την εχω σε μεγαλη γλαστρα και εχει μεγαλωσει παρα πολύ και περσι βαλαμε και περγκολα. Εχω ακουσει ότι κανει φοβερα ανθη και μυριζουν υπεροχα. Ε οσο καιρο την εχω δεν εχω δει ουτε ένα ανθος. Μεγαλωνει κανονικοτατα. Και επισης καποια φυλλα της κιτρινιζουν (όχι να μαραινονται) είναι κιτρινα αλλα δεν είναι ξερα. Τι χρειαζεται να της κανω για να δουμε και μεις κανα ανθος.? Επισης εχω ένα μικρο κυπαρρισι. Τις τελευταιες μερες βλεπω κατω στα πλακακια ψωφια μυγακια. Τι είναι αυτό??? Ξερει καμμια κοπελα?? Μηπως πρεπει να το ψεκασω με κατι?? Τα κατω κατω κλαδακια εχουν αρχισει να μαραινονται. Τα ποτιζω συχνα (δηλ. οποτε βλεπω ότι χρειαζεται). Μηπως καμμια κοπελα μπορει να μου δωσει καμμια λυση?? Ευχαριστω. η στεφανωτη δεν ξερω τι ειναι. Ομως υποψιαζομαι πως την ποτιζεις περισσοτερο απ οσο χρειαζεται. Τα μπουμπουκια για να ανοιξουν χρειαζονται ηλιακο φως αρκετο. Επισης απαγορευεται να τα ψεκαζουμε με νερο. Αμα βαζεις λιπασμα αρκετο,ενισχυεται το φυλλωμα εις βαρος των λουλουδιων.
Για τα μυγακια,υποψιαζομαι πως φταιει το χωμα. Στη θεση σου θα αλλαζα χωμα κ θα βεβαιωνομουν πως γινεται καλη αποστραγγιση.
Κατω κατω χαλικι η σπασμενα κεραμιδια.

LIA78
23-06-10, 15:47
Μηπως ξερει κανεις η αγριαδα πως φευγει? Την ξεριζωνουμε και βγαινει παλι. Δεν θελω κατι χημικο...

MIDE
28-06-10, 10:34
Μηπως ξερει κανεις η αγριαδα πως φευγει? Την ξεριζωνουμε και βγαινει παλι. Δεν θελω κατι χημικο...

ειναι λιγο δυσκολο..ειναι πολυ ανθεκτικη...
και γι'αυτο ακριβως το λογο εμεις την φυτεψαμε σε ολο τον κηπο της μητερας μου για γκαζον...χαλι εχει γινει κ δεν παθαινει τιποτα....σε αντιθεση με τα γκαζον...
αν ειναι σε κηπο σου προτεινω να την αφησεις κ να την χρησιμοποιησεις για γκαζον..

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
12-07-10, 13:24
φύκο, φτέρη, δράκαινα
Γειά σας! Koρίτσια τα φώτα σας!
Αγόρασα πριν από 2 περ. μήνες φύκο, φτέρη, δράκαινα γιατί διάβασα ότι απορροφούν μέσα από το σπίτι τα ηλεκρομαγνητικά κύματα από τις ηλεκτρικές συσκευές και τη φορμαλδείνη από τα έπιπλα. Πριν από αυτή την αγορά δεν είχα καμία σχέση με τα φυτά εκτός από 2 σπαθύφιλλα δώρο που τα έχω 10χρ. τώρα χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση (πότισμα μια φορά στις 10ημέρες) και είναι μιά χαρά. Τα καινούρια μου φυτά τώρα, και τα 3 ταυτόχρονα, λίγες ημέρες αργότερα από την ημέρα που τα πήρα άρχιζαν να κιτρινίζουν τα φύλλα και να πέφτουν. Τα έχω βάλει σε μεγαλύτερη γλάστρα, τους έχω προσθέσει και χώμα, τα ραντίζω και με νεράκι και τα ποτίζω κάθε 3 ημέρες όπως μου είπαν από το φυτόριο επειδή είναι καλοκαίρι. Είναι σε εσωτερικό χώρο και έχουν φως (δε πέφτει ήλιος πάνω τους αλλά φως έχουν αρκετό πιστευω).
Ηθελα να σας ρωτήσω τί κάνω λάθος και μου μαραίνονται; Τις γλάστρες τις άλλαξα με ιδαίτερη προσοχη. Εχω διαβάσει κάπου ότι παθαίνουν σοκ με την αλλαγή αλλά τόσο; Δε νομίζω!
Επίσης αγόρασα και μία αλόη. Αυτή αντέχει ακόμη με εξαίρεση ένα φύλλο της που κιτρίνησε, να ανυσηχώ; Αυτή κάθε πότε να τη ποτίζω;
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρον!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
13-07-10, 21:32
Kορίτσια καμιά σας δε ξέρει να μου δώσει τα φώτα της;

Skybeam
14-07-10, 07:44
Αν κιτρινίζουν χωρίς να ξεραίνονται, είναι σημάδι ότι θέλουν πιο αραιό πότισμα. Αν βρίσκονται μέσα στο σπίτι και δεν εκτείθενται στις υπερβολικές θερμοκρασίες του καλοκαιριού, δοκίμασε μία φορά την εβδομάδα.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
14-07-10, 08:14
Αν κιτρινίζουν χωρίς να ξεραίνονται, είναι σημάδι ότι θέλουν πιο αραιό πότισμα. Αν βρίσκονται μέσα στο σπίτι και δεν εκτείθενται στις υπερβολικές θερμοκρασίες του καλοκαιριού, δοκίμασε μία φορά την εβδομάδα.

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω και αυτό, τα λυπάμαι βέβαια με τόση ζέστη να τα ποτίζω τόσο αραιά αλλά αν είναι για το καλό τους...θα αντέξουν πιστευω!

Σοφία Δ
22-07-10, 12:27
Καλημέρα σας,

Μήπως ξέρετε καμιά καλή εταιρεία μελέτης-διαμόρφωσης εξωτερικών χώρων-κήπων στη Θεσσαλονίκη??

Ευχαριστω,
Σοφία Δ

Gold
16-08-10, 19:43
κοριτσια μηπως γνωριζετε, για ποιον λογο, τα καινουρια φυλλαρακια στα φυτα βγαινουν πρασινο πολυ ανοιχτο λαχανι?οχι βεβαια στα ανοιχτοχρωμα τα φυτα που απο την φυση τους τα πιο νεαρα φυλλα θα ειναι κι αυτα ανοιχτοχρωμα,αλλα στα σκουροχρωμα φυλλωματα.
και τι εννοω:πχ στις μολοχες μου τα καινουρια φυλλα ειναι σχεδον ξεθωρα!
το φυσιολογικο τους χρωμα ειναι αυτο στους τονους του γρασιδιου-κυππαρισιου.
μηπως δεν γινεται καλη φωτοσυνθεση?
μηπως ειναι καμια αρρωστια?
μηπως φταιει η εξωτερικη μοναδα του κλιματιστικου?
δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω,λυπαμαι πολυ να τα βλεπω ετσι τα καυμενα.

Skybeam
16-08-10, 20:15
κοριτσια μηπως γνωριζετε, για ποιον λογο, τα καινουρια φυλλαρακια στα φυτα βγαινουν πρασινο πολυ ανοιχτο λαχανι?
Είναι φυσιολογικό, και τα δικά μου έτσι βγαίνουν. Όσο σκούρα και να είναι τα παλιά φύλλα, τα καινούργια βγαίνουν πιο ανοιχτόχρωμα!

Gold
16-08-10, 21:11
Είναι φυσιολογικό, και τα δικά μου έτσι βγαίνουν. Όσο σκούρα και να είναι τα παλιά φύλλα, τα καινούργια βγαίνουν πιο ανοιχτόχρωμα!
Skybeam σ ευχαριστω για την απαντηση σου:)
θα θελα να σε ρωτησω,αν τα φυλλαρακια που βγαινουν απ τα δικα σου φυτουλια,παραμενουν ανοιχτοχρωμα κι οταν μεγαλωνει-πλαταινει το φυλλο η ειναι ετσι μονο στην αρχη?
Γιατι τα δικα μου γινονται σαν την περιγραφη μου πιο πανω.

Skybeam
16-08-10, 21:17
Εννοείς ότι τα φυλλαράκια αρχικά είναι λαχανί λαμπερό και σιγά σιγά ξεθωριάζουν ακόμα περισσότερο? Αυτό συμβαίνει μόνο στα καινούργια φυλλαράκια? Αν ναι, δε γνωρίζω γιατί. Αν συμβαίνει και στα καινούργια και στα παλιά, χωρίς όμως να ξεραίνονται, εγώ τό'χω αν μου συμβεί κάτι τέτοιο, ότι τα παραπότισα. Τώρα αν συμβαίνει μόνο στα καινούργια δεν έχω ιδέα.

Για κάνε την ερώτηση και στο τόπικ της Lamar (νομίζω ότι λέγεται "να σας συστήσω τον κήπο μας" ή κάπως έτσι). Γιατί έχουν έναν τεράστιο κήπο και μεγάλη εμπειρία στα λουλούδια και στα φυτά.

Gold
16-08-10, 21:54
Εννοείς ότι τα φυλλαράκια αρχικά είναι λαχανί λαμπερό και σιγά σιγά ξεθωριάζουν ακόμα περισσότερο? Αυτό συμβαίνει μόνο στα καινούργια φυλλαράκια? Αν ναι, δε γνωρίζω γιατί. Αν συμβαίνει και στα καινούργια και στα παλιά, χωρίς όμως να ξεραίνονται, εγώ τό'χω αν μου συμβεί κάτι τέτοιο, ότι τα παραπότισα. Τώρα αν συμβαίνει μόνο στα καινούργια δεν έχω ιδέα.

Για κάνε την ερώτηση και στο τόπικ της Lamar (νομίζω ότι λέγεται "να σας συστήσω τον κήπο μας" ή κάπως έτσι). Γιατί έχουν έναν τεράστιο κήπο και μεγάλη εμπειρία στα λουλούδια και στα φυτά.

ναι συμβαινει μονο στα καινουρια τα φυλλα βγαινουν λαχανι και συνεχιζουν να μεγαλωνουν λαχανι(που φυσιολογικα θα σκουρυναν)
να εισαι καλα :D θα επισκευθω το τοπικ που μου παραθετεις.

it06188
16-08-10, 23:32
κοριτισια πηρα κατι πολυ ωραιες γλαστρες εσωτερικου χωρου απο το Practiker. Ειναι κασπω σε μοντερνο σχεδιο.
Απλα αυτες δεν εχουν πιατακι..Λετε τα φυτα να εχουν προβλημα;

tsim
11-09-10, 15:20
παρακαλω εχω ενα ηλιοτροπι, τα λουλουδια φυσιολογικα εχουν μαραθει, θελουν κοψιμο?

tsim
11-09-10, 15:20
ηλιοτροπιο

Gold
20-09-10, 00:18
κοριτσια μηπως γνωριζετε, για ποιον λογο, τα καινουρια φυλλαρακια στα φυτα βγαινουν πρασινο πολυ ανοιχτο λαχανι?οχι βεβαια στα ανοιχτοχρωμα τα φυτα που απο την φυση τους τα πιο νεαρα φυλλα θα ειναι κι αυτα ανοιχτοχρωμα,αλλα στα σκουροχρωμα φυλλωματα.
και τι εννοω:πχ στις μολοχες μου τα καινουρια φυλλα ειναι σχεδον ξεθωρα!
το φυσιολογικο τους χρωμα ειναι αυτο στους τονους του γρασιδιου-κυππαρισιου.
μηπως δεν γινεται καλη φωτοσυνθεση?
μηπως ειναι καμια αρρωστια?
μηπως φταιει η εξωτερικη μοναδα του κλιματιστικου?
δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω,λυπαμαι πολυ να τα βλεπω ετσι τα καυμενα.
Τελικα ηταν η ελλειψη σιδηρου που εκανε τα φυτουλια μου να μοιαζουν ξεθωρα.
λογω και του σκληρου νερου της περιοχης μου γινοταν τρις χειροτερο το προβλημα.
Οποια κοπελα αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με μενα,ενας σιδηρος θα τα επαναφερει!

emaki
20-09-10, 09:31
βρε κοριτσια καλημερα εγω εχω ενα καλιστημονα που δε λεει να παρει τα πανω του κι επιπλεον τα περισσοτερα φυλλαρακια του ειναι καφε.επιση κι ενα σπαθιφυλλο που εχω ξεραινονται γιρω γυρω τα φυλλα και δε λεει να φουντωσει.τι μπορει να φταιει?

kagly81
25-09-10, 23:47
βρε κοριτσια καλημερα εγω εχω ενα καλιστημονα που δε λεει να παρει τα πανω του κι επιπλεον τα περισσοτερα φυλλαρακια του ειναι καφε.επιση κι ενα σπαθιφυλλο που εχω ξεραινονται γιρω γυρω τα φυλλα και δε λεει να φουντωσει.τι μπορει να φταιει?

καλησπερα,πριν παντρευτω στο πατρικο μου (εχουμε κηπο μεγαλο) και οσο εμενα εκει ασχοληθηκα πολυ με τα λουλουδια.Εβαλα ενα καλιστημονα κατω στη γη εχει φουντωσει, εχει μεγαλωσει πολυ και ανθιζει καθε μαιο και αυγουστο.Πηρα μετα και εβαλα ενα στη γλαστρα μαραθηκε.πηρα και τριτο τον εβαλα σε μερος οπως τον πρωτο και δειχνει να αναπτυσσετε πολυ καλα.Απο οτι εχω καταλαβει εγω δεν θελει γλαστρα δεν ξερω που τον εχεις.Νομιζω οτι θελει πολυ ήλιο και κανονικο ποτισμα.Εμενα τουλαχιστον ετσι φουντωσε.Δεν επαθε το χειμωνα τπτ εν ξερω βεβαια αν κανει πολυ βαρυ τι θα γινει.Οσο για το σπαθιφυλλο δεν εχω αλλα νομιζω οτι δεν θελει πολυ υγρασια αυτο.ελπιζω να σε βοηθησω

ballou
27-09-10, 10:07
Πάλι εδώ αφού χρειάζομαι για άλλη μια φορά τα φώτα σας. Έχω δύο ζαρτινιέρες και έχω φυτέψει ένα παχύφυτο (δεν θυμάμαι το όνομα του), το θέμα είναι πως στην επιφάνεια του χώματος υπάρχουν κάτι πολύ μικρά ζουζούνια. Κάπου εδώ μέσα διάβασα για τη σόδα και το υγρό πιάτων, με το οποίο και τα ψέκασα αλλά αυτά επιβιώνουν ακάθευτα σε σχέση με το φυτάκι μου που έχει πάρει την κατιούσα. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

kiriaki76
27-09-10, 10:19
Πάλι εδώ αφού χρειάζομαι για άλλη μια φορά τα φώτα σας. Έχω δύο ζαρτινιέρες και έχω φυτέψει ένα παχύφυτο (δεν θυμάμαι το όνομα του), το θέμα είναι πως στην επιφάνεια του χώματος υπάρχουν κάτι πολύ μικρά ζουζούνια. Κάπου εδώ μέσα διάβασα για τη σόδα και το υγρό πιάτων, με το οποίο και τα ψέκασα αλλά αυτά επιβιώνουν ακάθευτα σε σχέση με το φυτάκι μου που έχει πάρει την κατιούσα. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω;
καλημερα!!!εγω βαζω νερο σαπουνι και λιγο οινοπνευμα και τα ψεκαζω κανα 2 3 μερες!!και μετα ψοφανε..

LAMAR
27-09-10, 12:40
Το ραντισμα με υγρο σαπουνι πιατων,καταπολεμα μοναχα τον τετρανυχο

ballou
27-09-10, 12:42
καλημερα!!!εγω βαζω νερο σαπουνι και λιγο οινοπνευμα και τα ψεκαζω κανα 2 3 μερες!!και μετα ψοφανε..
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και αυτό. Για να δούμε τι θα γίνει. Είναι πολύ πολύ μικρά αλλά ιδιαίτερα ανατριχιαστικά, όταν ποτίζω πετάνε μιλιούνια.

*tingerbell*
09-10-10, 16:17
Καλή ερώτηση. Μου έχει μείνει και εμένα σίδηρος (παίζει να έχει λήξει κιόλας, πάω να δω).
Επίσης, μήπως ξέρετε κάθε πότε πρέπει να ποτίζουμε τις καμέλιες? Έχω μια, φαίνεται οκ, αλλά τα μπουμπούκια που βγάζει δεν ανθίζουν ποτέ! Μεγαλώνουν αλλά μένουν κλειστά & μετά πέφτουν. Μήπως την παραποτίζω? Βασικά έχω ενιαία πολιτική στο πότισμα, τώρα το καλοκαίρι τα ποτίζω όλα μέρα παρα μέρα.
τωρα ειδα το θεμα παρολο που παει αρκετος καιρος.ειχα το ιδιο προβλημα με τις καμελιες το οποιο λυθηκε επιτυχως.με το που βγαινουν τα μπουμπουκια θα πρεπει να αραιωνονται γιατι το ενα στριμωχνει το αλλο κι ετσι αντι να ανθισουν πεφτουν.εγω σε καθε μπουκετακι που βγαζει αφηνω απο ενα το πολυυυ 2 μπουμπουκια.οταν ερθει η εποχη για να ανοιξουν τα μπουμπουκια θα πρεπει να μειωνεται δραστικα το ποτισμα για να ''σκασουν''οπως μου ειπε ο γεωπονος.εγω το εκανα φετος πρωτη φορα κ απο εκει που δεν ειχα κανενα λουλουδι τωρα ειχα 2.απο ολοτελα...

*tingerbell*
09-10-10, 16:22
παρακαλω εχω ενα ηλιοτροπι, τα λουλουδια φυσιολογικα εχουν μαραθει, θελουν κοψιμο?

το ηλιοτροπιο αν δεν κανω λαθος ειναι μονοετες φυτο...ειχα κι εγω αλλα εζησε μεχρι να κανει το λουλουδι και τα σπορακια κ μετα τελος.βεβαια δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα τι ρωτας.εννοεις να κοψεις το λουλουδι για να συνεχιστει η αναπτυξη του φυτου η για να μαζεψεις τον σπορο?

vanessaki
16-10-10, 01:07
καλημερα εχω μεγαλο προβλημα με εναν κισσο που εχει γινει τεραστιος. μπλεκετε παντου και μαζευει οτι ειδους ζωυφιο τρωκτικο και εντομο μπορειτε να φανταστειτε. παρακαλω οποιοσ ξερει πως να τον ξεφορτωθω μια και καλη ας μου απαντησει εδω η στο εμαιλ μου
{ romantiki22@hotmail.com } με θεμα ΚΙΣΣΟΣ. ευχαριστω.

Gold
16-10-10, 22:33
Γιατι δεν τον ξεριζωνεις,αφου κλαδεψεις πρωτα τις μεγαλες παραφυαδες?
η αν θελεις μπορεις να κανεις εναν καλο καθαρισμο χωρις να τον ξεριζωσεις,για να ξεφορτωθεις και ολα τα ¨ζωντανα¨:lol:που μπλεκονται στα δυχτια του.
Εχω εναν κισσο εδω και 6,5 χρονια σε γλαστρα,τον φυτεψα την πρωτη εβδομαδα που παντρευτηκα,και κανω αμαν για να μεγαλωσει κι αλλο:)
θεωρειται απ τα φυτα που φερνουν τυχη,ευημερια και αλλα καλουδια σε ενα σπιτικο.

kiknaki
16-11-10, 00:47
Τη βοήθεια σας παρακαλώ!!

Έχω μία ντιβαλντένια και ένα μπέντζαμιν (δεν ξέρω αν τα γράφω σωστά) στα οποία συμβαίνει το εξής: Κιτρινίζουν τα φύλλα και πέφτουν με αποτέλεσμα να αραιώνουν πολύ τα κλαδιά. Επίσης τα φύλλα έχουν μικρά μαύρα στίγματα. Ξέρετε τι συμβαίνει? Σίδηρο έχω βάλει και στα δυο φυτά άρα το κιτρίνισμα δεν ειναι από έλλιψη σιδήρου.

Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας μου πει παρακαλώ, γιατί τα φυτά μου μάλλον πεθαίνουν.:(

ballou
16-11-10, 08:20

Έχω μία ντιβαλντένια και ένα μπέντζαμιν (δεν ξέρω αν τα γράφω σωστά) στα οποία συμβαίνει το εξής: Κιτρινίζουν τα φύλλα και πέφτουν με αποτέλεσμα να αραιώνουν πολύ τα κλαδιά. Επίσης τα φύλλα έχουν μικρά μαύρα στίγματα. Ξέρετε τι συμβαίνει? Σίδηρο έχω βάλει και στα δυο φυτά άρα το κιτρίνισμα δεν ειναι από έλλιψη σιδήρου.

Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ας μου πει παρακαλώ, γιατί τα φυτά μου μάλλον πεθαίνουν.:(
Αχ ! το ίδιο έχω πάθει και εγώ με το μπένζαμιν. Έχει αραιώσει πάρα πολύ κάτω στον κορμό και επάνω κρέμονται κίτρινα φύλλα... σαν φλουριά ένα πράγμα. Σίδηρο δεν έχω βάλει ακόμα (γιατί απλά δεν πρόλαβα να αγοράσω) αλλά την περασμένη βδομάδα του έριξα λίπασμα και είναι χειρότερο τώρα. Αλλά δεν έχω παρατηρήσει μαύρα στίγματα.

kagly81
17-11-10, 16:41

για το φικο, επαθα ακριβως το ιδιο το καλοκαιρι, τον ειχα μεσα και επειδη ειχα σχεδον ολη τη μερα κλειστα μπατζουρια λογω ζεστης. Εξω δεν μπορουσα να το βγαλω ειχε πολυ ηλιο η βεραντα. Τωρα που εχει φως ολη μερα εχει συνερθει.Ουτε κιτρινα φυλλα, ουτε στιγματα σε αυτα.Νομιζω οτι θελει πολυ φως αλλα οχι κατευθειαν πανω οι ακτινες.Ελπιζω να σε βοηθησα.

melina_g
26-11-10, 09:21
Κορίτσια γειά σας!
Αποφάσισα να αρχίσω να φτιάχνω κομμάτι κομμάτι τον κήπο μου, αν και είμαι τελείως άσχετη. Βλέπω όμως πως έχετε γνώσεις και ιδέες εσείς και μαζί με κάποια βιβλία που αγόρασα ελπίζω να κάνω καλή δουλεια, μιας και το κτήμα είναι μεγάλο....οπότε και οι απορίες μου πολλές, έτσι σκέφτομαι να σας κουράσω λιγάκι.
Για αρχή... Ο πατέρας μου είχε φυτέψει στη μέση του οικοπέδου, ανάμεσα στις αμυγδαλιές (που έχει όλο το κτήμα) ένα μεγάλο στρογγυλό χώρο μόνο με...γιούκα (πολλά γιούκα), τα οποία έχουν γίνει θεώρατα. Το γιούκα είναι ένα φυτό που δεν μου αρέσει καθόλου, πόσο μάλλον όταν είναι τεράστιο και σε μεγάλη ποσότητα και στη μέση του κήπου... Το να τα ξεριζώσω θα ήταν μεγάλη μου χαρά, αλλά η μαμά μου λόγω του οτι χάσαμε τον μπαμπά μου πρόσφατα, δεν ακούει κουβέντα. Έτσι συμβιβάστηκε στο να ξεριζώσω μερικά (όχι όλα) και να κάνω μία σύνθεση με άλλα φυτά (σκέφτομαι λιγότερο μυτερά) για να γίνει πιο καλαίσθητο.
Έχετε ιδέα τι θα μπορούσα να βάλω για να ομορφύνει λίγο; Κάτι θαμνώδες ίσως; Σίγουρα πάντως χρειάζεται κάτι ανθεκτικό ώστε να είναι πράσινο όλο το χρόνο.
Ζητάω πολλά ε;

kagly81
27-11-10, 16:42
Κορίτσια γειά σας!
Αποφάσισα να αρχίσω να φτιάχνω κομμάτι κομμάτι τον κήπο μου, αν και είμαι τελείως άσχετη. Βλέπω όμως πως έχετε γνώσεις και ιδέες εσείς και μαζί με κάποια βιβλία που αγόρασα ελπίζω να κάνω καλή δουλεια, μιας και το κτήμα είναι μεγάλο....οπότε και οι απορίες μου πολλές, έτσι σκέφτομαι να σας κουράσω λιγάκι.
Για αρχή... Ο πατέρας μου είχε φυτέψει στη μέση του οικοπέδου, ανάμεσα στις αμυγδαλιές (που έχει όλο το κτήμα) ένα μεγάλο στρογγυλό χώρο μόνο με...γιούκα (πολλά γιούκα), τα οποία έχουν γίνει θεώρατα. Το γιούκα είναι ένα φυτό που δεν μου αρέσει καθόλου, πόσο μάλλον όταν είναι τεράστιο και σε μεγάλη ποσότητα και στη μέση του κήπου... Το να τα ξεριζώσω θα ήταν μεγάλη μου χαρά, αλλά η μαμά μου λόγω του οτι χάσαμε τον μπαμπά μου πρόσφατα, δεν ακούει κουβέντα. Έτσι συμβιβάστηκε στο να ξεριζώσω μερικά (όχι όλα) και να κάνω μία σύνθεση με άλλα φυτά (σκέφτομαι λιγότερο μυτερά) για να γίνει πιο καλαίσθητο.
Έχετε ιδέα τι θα μπορούσα να βάλω για να ομορφύνει λίγο; Κάτι θαμνώδες ίσως; Σίγουρα πάντως χρειάζεται κάτι ανθεκτικό ώστε να είναι πράσινο όλο το χρόνο.
Ζητάω πολλά ε;

θα βοηθουσε αν μπορουσες να βαλεις και μια φωτο.
Ο κηπος ειναι η αυλη του σπιτιου σας ή απλα ειναι ενα οικοπεδο.Αν τα γιουκα ειναι τεραστια προσεξε τι θα βαλεις σε θαμνο για να μην γινει δασος.Η αγγελικη ειναι ωραιο θαμνωδες αλλα γινεται δεντρο.Μπορεις ομως να το κουρεβεις και να το σταματας εκει που θες.Επισης μπορεις να αφησεις μονο τα γιουκα και να βαλεις τριανταυλλιες νανακια.

katcha
07-01-11, 19:14
Καλησπέρα ειμαί καινούργια στο foroum αλλά και στην κηπουρική....
Μου χάρισαν ένα γκουσμάνια και από το επώμενο πρωί αρχησαν τα φύλλα του να ξερένωνται! Μου είπαν να το ποτίζω μια φορα στις 15 μέρες. Αλλά είναι ετοιμο να πεθάνει νομιζω και δε ξέρω τι να κάνω... Το κοκκινο λουλούδι που είχε στο κ'εντρο σάπισε...:oops: Γινεται να κανω κάτι να ΄το σώσω??:confused:
ευχαριστώ!

ELIZA T
15-01-11, 15:42
Για ολα αυτα τα φυτεματα μπορειτε να χρησιμοποιεισετε παλιες δεξαμενες θερμοσιφωνου.
Επισης στο κοιποχωμα παντα να προσθετετε και λιγο τυρφη, βοηθαει στην αναπτυξη των κηπευτικων.

katpan
24-01-11, 20:23
Καλησπέρα ειμαί καινούργια στο foroum αλλά και στην κηπουρική....
Μου χάρισαν ένα γκουσμάνια και από το επώμενο πρωί αρχησαν τα φύλλα του να ξερένωνται! Μου είπαν να το ποτίζω μια φορα στις 15 μέρες. Αλλά είναι ετοιμο να πεθάνει νομιζω και δε ξέρω τι να κάνω... Το κοκκινο λουλούδι που είχε στο κ'εντρο σάπισε...:oops: Γινεται να κανω κάτι να ΄το σώσω??:confused:
ευχαριστώ!

Αφού ξεράθηκε το λουλούδι, δε νομίζω ότι σώζεται. Δες περισσότερες πληροφορίες για την γκουσμάνια (http://www.phyto.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CF%89%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC/%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82/189-2009-09-26-10-54-50.html).

vickoulina
11-02-11, 14:38
Κορίτσια τα φώτα σας!

Αποφάσισα και άρχισα με δειλά βηματάκια να φτιάχνω το μπαλκόνι μου, θέλω να βάλω πολλά φυτά. Είναι κι αρκετά μεγάλο!
Σχεδόν δεν έχει τίποτα, εκτός απο κάτι πρασινάδες που μου φύτεψε η μαμά μου.

Εβαλα και σε κάτι γλάστρες βολβούς, νεραγκούλες και τουλίπες.

Εγώ λίγο σκαμπάζω απο μπονσάι μόνο, είχα όταν ήμουν μικρότερη αλλα τελικά ψόφησε κι αυτό, είχα διαβάσει καποια πράγματα και το φρόντιζα καλά όμως τελικά ξεράθηκε.

Τι να βάλω? Θέλω μερικές γλάστρες μακρόστενες, καποιες στρογγυλές, κάποια κασπώ (για μικρότερα φυτά λογικά ε?) και 3 δεντράκια σε μεγάλες στρογγυλές γλάστρες.

Τι να βάλω στις ζαρτινιέρες?

Βασικά θέλω να μου προτείνετε ανθεκτικά φυτά, καλλωπιστικά και αρωματικά!

Θα κάνω κι ένα παγκακι με μπονσάι, πολύ μου αρέσουν! Επίσης θα βάλω κι έναν κισσό. Σε γλάστρα θα μεγαλώσει για να τυλιχτει στο κάγκελο?

ΥΓ1. Που βρήκατε τις μαστιχιές βρε κορίτσια??? Εγώ ρωτησα σε ενα φυτώριο, βασικά για γλάστρες πήγα, και μου είπε οτι δεν υπάρχει και οτι είναι προστατευόμενης ονομασίας προέλευσης φυτό και έχει μόνο στη Χίο.:confused::shock:

ΥΓ2. Κι εγώ έχω ξεράνει κάκτο!:oops:

Οποιαδήποτε συμβουλή για αρχάριες δεκτή!8)8-)
Για να ξέρω λίγο τι μου γίνεται όταν θα πάω να πάρω φυτά.

Lisa8
25-03-11, 12:03
Κορίτσια τα φώτα σας!

Αποφάσισα και άρχισα με δειλά βηματάκια να φτιάχνω το μπαλκόνι μου, θέλω να βάλω πολλά φυτά. Είναι κι αρκετά μεγάλο!
Σχεδόν δεν έχει τίποτα, εκτός απο κάτι πρασινάδες που μου φύτεψε η μαμά μου.

Εβαλα και σε κάτι γλάστρες βολβούς, νεραγκούλες και τουλίπες.

Εγώ λίγο σκαμπάζω απο μπονσάι μόνο, είχα όταν ήμουν μικρότερη αλλα τελικά ψόφησε κι αυτό, είχα διαβάσει καποια πράγματα και το φρόντιζα καλά όμως τελικά ξεράθηκε.

Τι να βάλω? Θέλω μερικές γλάστρες μακρόστενες, καποιες στρογγυλές, κάποια κασπώ (για μικρότερα φυτά λογικά ε?) και 3 δεντράκια σε μεγάλες στρογγυλές γλάστρες.

Τι να βάλω στις ζαρτινιέρες?

Βασικά θέλω να μου προτείνετε ανθεκτικά φυτά, καλλωπιστικά και αρωματικά!

Θα κάνω κι ένα παγκακι με μπονσάι, πολύ μου αρέσουν! Επίσης θα βάλω κι έναν κισσό. Σε γλάστρα θα μεγαλώσει για να τυλιχτει στο κάγκελο?

ΥΓ1. Που βρήκατε τις μαστιχιές βρε κορίτσια??? Εγώ ρωτησα σε ενα φυτώριο, βασικά για γλάστρες πήγα, και μου είπε οτι δεν υπάρχει και οτι είναι προστατευόμενης ονομασίας προέλευσης φυτό και έχει μόνο στη Χίο.:confused::shock:

ΥΓ2. Κι εγώ έχω ξεράνει κάκτο!:oops:

Οποιαδήποτε συμβουλή για αρχάριες δεκτή!8)8-)
Για να ξέρω λίγο τι μου γίνεται όταν θα πάω να πάρω φυτά.

Μου αρέσουν και μένα τα λουλούδια, όμως δεν μου αρέσει να γεμίζω γλάστρες και γλαστράκια και να μου κλέβουν χώρο από την βεράντα που θέλω να την έχω να παίζουν τα παιδιά! Οπώτε κατέληξα σε λίγες γλάστρες και καλές, που είναι όμως εύκολα φυτά, δηλ δεν χρειαζονται πολλά πολλά όπως τριανταφυλλιές, μπανανιές (ωραία μεγάλα φύλλα), και 3-4 ακόμα.
Το βασικό όμως είναι πως συνειδητοποίησα οτι μπορώ να έχω πολύ πράσινο και λουλούδια χωρίς πολλές γλάστρες! Πως? Με τα αναρριχώμενα φυτά! Με μία γλάστρα γεμίζεις ολόκληρο τοίχο με πρασινάδα και λουλούδια!
Ετσι γέμισα τον ένα τοίχο με γιασεμί, και τον άλλο έχω σκοπό να τον γεμίσω με αναρριχώμενη τριανταφυλιά!
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο ...

monogramma
29-03-11, 17:00
Καλησπέρα και από μένα παιδιά!
Βρήκα τυχαία αυτό το φόρουμ και είμαι πολύ χαρούμενη που υπάρχει :)

Το σπίτι μου βρίσκεται κοντά στο βουνό και ενώ έχω ένα μεγάλο και όμορφο μπαλκόνι, φυσάει συχνά αρκετός αέρας. Το καλοκαίρι δε, πολλές φορές ο αέρας είναι εξαιρετικά δυνατός. Την προηγούμενη εβδομαδα μου έφεραν από έναν κήπο αρκετά φυτά (πρασινάδες και δεντράκια κυρίως) τα οποία απ'οτι μου είπαν είναι εύκολα και ανθεκτικά φυτά. Θα ήθελα όμως να φυτέψω μερικά λουλούδια όπως τριανταφυλλιές αναρριχώμενες..ή ριχόσπερμα ας πούμε που είναι και αυτό αναρριχώμενο.
Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις γιατί είμαι και εγώ κάπως νέα κηπουρός..
α)Αν βάλω ανρριχώμενη τριανταφυλλιά θα αντέξει τους αέρηδες που βάζει το καλοκαίρι κυρίως? Και πόσο θα μεγαλώσει, αφού θα την έχω μέσα σε γλάστρα?
β)Σκέφτομαι να βάλω και ριχόσπερμα. Θα μεγαλώσει και αυτό στη γλάστρα και θα ανρριχηθεί? Ή θα μείνει μικρούλι?
Επίσης με προβληματίζει ένα πράγμα: οι τοίχοι είναι κάπως γρέτζοι. Υπάρχει περίπτωση τα ανρριχώμενα φυτά και κυρίως το ριχόσπερμα να ξεφελυγει από την πέργκολα και να προσπαθεί να κολλήσει στον τοίχο? Δε θέλω να κατασραφούν οι τοίχοι, γι'αυτο ρωτάω.. Μήπως θα μπορούσα να βάλω το ριχόσπερμα να ανρριχηθεί στα κάγκελα?

Ευχαριστώ πολύυυυυ :)

kiriaki76
29-03-11, 18:09
Μου αρέσουν και μένα τα λουλούδια, όμως δεν μου αρέσει να γεμίζω γλάστρες και γλαστράκια και να μου κλέβουν χώρο από την βεράντα που θέλω να την έχω να παίζουν τα παιδιά! Οπώτε κατέληξα σε λίγες γλάστρες και καλές, που είναι όμως εύκολα φυτά, δηλ δεν χρειαζονται πολλά πολλά όπως τριανταφυλλιές, μπανανιές (ωραία μεγάλα φύλλα), και 3-4 ακόμα.
Το βασικό όμως είναι πως συνειδητοποίησα οτι μπορώ να έχω πολύ πράσινο και λουλούδια χωρίς πολλές γλάστρες! Πως? Με τα αναρριχώμενα φυτά! Με μία γλάστρα γεμίζεις ολόκληρο τοίχο με πρασινάδα και λουλούδια!
Ετσι γέμισα τον ένα τοίχο με γιασεμί, και τον άλλο έχω σκοπό να τον γεμίσω με αναρριχώμενη τριανταφυλιά!
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο ...

να σε ρωτισω.λεω και γω να βαλω ενα φυτο στην γλαστρα για το μπαλκονι.
και να απλωνεται στα καγκελα....
το γιασεμι κανει για τετοια δουλια????
:-P

Lisa8
29-03-11, 18:20
να σε ρωτισω.λεω και γω να βαλω ενα φυτο στην γλαστρα για το μπαλκονι.
και να απλωνεται στα καγκελα....
το γιασεμι κανει για τετοια δουλια????
:-P

Ναι, γιατί να μην κάνει?
Θα το δένεις καθώς μεγαλώνει επάνω στα καγκελα, και θα το απλώνεις όπως θέλεις εσύ. Το γιασεμί έχει μία ιδιεταιρότητα: Τα κλαδάκια του είναι στην αρχή φρέσκα (πράσινα) και τα πας όπως θέλεις εσύ. Σιγά σιγά όμως ξυλοποιήται και μετά δεν μπορείς να τα αλλάξεις. Γιάυτό να προσέξεις από την αρχή τι σχήμα θα δώσεις

Lisa8
30-03-11, 16:17
Καλησπέρα και από μένα παιδιά!
Βρήκα τυχαία αυτό το φόρουμ και είμαι πολύ χαρούμενη που υπάρχει :)

Το σπίτι μου βρίσκεται κοντά στο βουνό και ενώ έχω ένα μεγάλο και όμορφο μπαλκόνι, φυσάει συχνά αρκετός αέρας. Το καλοκαίρι δε, πολλές φορές ο αέρας είναι εξαιρετικά δυνατός. Την προηγούμενη εβδομαδα μου έφεραν από έναν κήπο αρκετά φυτά (πρασινάδες και δεντράκια κυρίως) τα οποία απ'οτι μου είπαν είναι εύκολα και ανθεκτικά φυτά. Θα ήθελα όμως να φυτέψω μερικά λουλούδια όπως τριανταφυλλιές αναρριχώμενες..ή ριχόσπερμα ας πούμε που είναι και αυτό αναρριχώμενο.
Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις γιατί είμαι και εγώ κάπως νέα κηπουρός..
α)Αν βάλω ανρριχώμενη τριανταφυλλιά θα αντέξει τους αέρηδες που βάζει το καλοκαίρι κυρίως? Και πόσο θα μεγαλώσει, αφού θα την έχω μέσα σε γλάστρα?
β)Σκέφτομαι να βάλω και ριχόσπερμα. Θα μεγαλώσει και αυτό στη γλάστρα και θα ανρριχηθεί? Ή θα μείνει μικρούλι?
Επίσης με προβληματίζει ένα πράγμα: οι τοίχοι είναι κάπως γρέτζοι. Υπάρχει περίπτωση τα ανρριχώμενα φυτά και κυρίως το ριχόσπερμα να ξεφελυγει από την πέργκολα και να προσπαθεί να κολλήσει στον τοίχο? Δε θέλω να κατασραφούν οι τοίχοι, γι'αυτο ρωτάω.. Μήπως θα μπορούσα να βάλω το ριχόσπερμα να ανρριχηθεί στα κάγκελα?

Ευχαριστώ πολύυυυυ :)

Θα σου απαντήσω μόνο ως προς την τριανταφυλλιά που γνωρίζω. Για το ριχόσπερμα δεν ξέρω.
Η τριανταφυλλιά είναι ανθεκτικό και εύκολο φυτό. Μην το φοβάσαι. Απλως το ποτίζεις και παει μόνο του! Πιστεύω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα αναπτυχθεί και ας είναι σε γλάστρα. Βάλε όμως μεγάλη γλάστρα. Οι περισσότερες αναρριχώμενες πάνε 3 μέτρα.
Επίσις, όσων αφορά τους τοίχους, η τριανταφυλλιά είναι μεν αναρριχώμενη, δεν βγαζει όμως "ποδαράκια" όπως άλλα φυτά που κολλάνε/περπατάνε πάνω στον τοίχο και αφήνουν σημάδια.

monogramma
30-03-11, 17:19
Θα σου απαντήσω μόνο ως προς την τριανταφυλλιά που γνωρίζω. Για το ριχόσπερμα δεν ξέρω.
Η τριανταφυλλιά είναι ανθεκτικό και εύκολο φυτό. Μην το φοβάσαι. Απλως το ποτίζεις και παει μόνο του! Πιστεύω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα αναπτυχθεί και ας είναι σε γλάστρα. Βάλε όμως μεγάλη γλάστρα. Οι περισσότερες αναρριχώμενες πάνε 3 μέτρα.
Επίσις, όσων αφορά τους τοίχους, η τριανταφυλλιά είναι μεν αναρριχώμενη, δεν βγαζει όμως "ποδαράκια" όπως άλλα φυτά που κολλάνε/περπατάνε πάνω στον τοίχο και αφήνουν σημάδια.

Να την βάλω κατευθείαν σε μεγάλη γλάστρα?
Δεν πρέπει να την αλλάζω σταδιακά και σιγά σιγά?:rolleyes:

Lisa8
30-03-11, 20:04
Να την βάλω κατευθείαν σε μεγάλη γλάστρα?
Δεν πρέπει να την αλλάζω σταδιακά και σιγά σιγά?:rolleyes:

Και αυτό γίνεται. Δεν κερδίζεις τίποτα όμως...
Δεν θα πάθει τίποτα εάν την βάλεις από την αρχή σε μεγαλη γλαστρα αφου έχεις σκοπό να δώσεις ανάπτυξη σε αυτό το φυτό.

MARELE
06-04-11, 19:51
Εγω παλι ζηλεψα τουσ κηπουρουσ του MEGA και εφτιαξα 2 κουτια και φυτεψα κολοκυθια στο ενα και στο αλλο ραδικι και μαρουλια και σε ζαρντινιερα εβαλα κρεμμυδακια τωρα περιμενω την σοδεια.ραδικια εβαλα σπορουσ σε ενα μηνα αυτα .

MARELE
06-04-11, 19:52
Α!!!ξεχασα θα βαλω και ντοματεσ.

manoulina
06-04-11, 22:58
Εγώ έχω ξετρελαθεί με τα μαρουλάκια και τα φρέσκα κρεμμυδάκια που τρώω απο τον κήπο μου. Εχω βάλει και κάτι γλαστρούλες με ρίγανη, δεντρολίβανο, δυόσμο,σέλινο, άνιθο και μαϊντανό. Ολα είναι μυρωδάτα και υπέροχα και τα φαγάκια μου γίνονται πραγματικά πιο νόστιμα.

Μόλις τελειώσουν τα μαρούλια θα βάλω ντοματούλες, αγγουράκια, πιπεριές και μελιτζάνες.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι τα σαλιγκάρια που έχουν πλακώσει......

MARELE
07-04-11, 18:42
με φυσικο τροπο θα τα αποφυγεις με δεντρολιβανο η αψιθια επειδη ειναι αρωματικα δεν ερχονται
δοκιμασετο και θα δεισ.

MARELE
07-04-11, 18:45
http://www.vita.gr/html/ent/256/ent.9256.asp διαβασε εδω

cristina112
08-04-11, 00:36
Κορίτσια,δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί εδώ,αλλά για να μην διαβάζω όλες τις σελίδες,μήπως ξέρει καμιά πότε ανθίζει η λεβάντα??Την έχω σε γλάστρα,βασικά ήταν μπομπονιέρα και την έχω από τον Σεπτέμβριο.
Εννοείται ότι δεν την άφησα στο μικρό γλαστράκι που την είχαν.

glitter
08-04-11, 01:10
Διάβασα κάπου ότι ανθίζει Μάιο έως Ιούλιο.

cristina112
09-04-11, 13:13
Διάβασα κάπου ότι ανθίζει Μάιο έως Ιούλιο.

Δεν περίμενα να σε βρω κι εδώ!!!;):lol:
Εγώ πάλι διάβασα ότι ανθίζει από Ιούνιο έως Οκτώβριο...
Μήπως πρέπει να την έχεις πολλά χρόνια για να βγάλει λουλούδια??Γιατί ακόμα είναι σχετικά μικρούλα.

polina2
11-04-11, 16:49
Έχω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αγόρασα σπόρους για λουλούδια. Αυτούς πρέπει να τους μεταφυτεύσω ή μπορώ να τα φυτέψω απευθείας στη γλάστρα όπου θα τους αφήσω να βλαστήσουν και να μεγαλώσουν και να γίνουν κανονικό λουλούδι;

Gold
11-04-11, 21:11
Έχω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αγόρασα σπόρους για λουλούδια. Αυτούς πρέπει να τους μεταφυτεύσω ή μπορώ να τα φυτέψω απευθείας στη γλάστρα όπου θα τους αφήσω να βλαστήσουν και να μεγαλώσουν και να γίνουν κανονικό λουλούδι;

Πιθανον να χρειαζονται μεταφυτευση τα φυντανακια.
Εγω αγορασα σπορους για ντοματιες και γραφει στις οδηγιες πως πρεπει να γινει μεταφυτευση οταν βγουν τα νεαρα φυτα,γυρω στις 20 μερες μετα(το αναφερω γιατι γινεται λογος για σπορους)

Τωρα στους βολβους που φυτεψα και ανθισαν πολυ ωραιες φρεζιες,κρινοι,και ζουμπουλια δεν εκανα μεταφυτευση,τα ειχα μηνες φυτεμενα βγαλαν φυλλα,εξ αρχης,και εχει τωρα καμια 10αρια μερες που ανθισαν.

cristina112
12-04-11, 17:29

Εγώ αγόρασα σπόρους από τα λουλουδάδικα,αυτούς που είναι σε φακελάκι και το μόνο που βγήκε ήταν άγρια ραδίκια...:sad::sad::sad::lol::lol:

tzortzina30
26-05-11, 16:35
καλησπερα στην παρεα.ειμαι πρωταρα στο forum και θελω την βοηθεια σας..ειμαι αρχαρια και εχω ξεκινησει να διαμορφωνω το μπαλκονι μου.μου εχουν φερει πριν 15 μερες στα γενεθλια μου μια θαμνωδη τριανταφυλλια με κατακοκκινα τριανταφυλλα.ηθελα να ρωτησω αν μπορω τωρα που εχει ηδη λουλουδια αν μπορω να της κανω μεταφυτευση γιατι αυτη που ειχε ηδη ειναι μικρη,επισης εχω απο περσι ενα ρυγχοσπερμα το οποιο τωρα τελευταια μου εμφανιζει στο χωμα κατι σαν ψειρουλες ασπροπρασινες πρεπει να ειναι.τι μπορω να κανω για να τα εξαφανισω?ααα και τα δυο πρεπει να τα λιπανω αλλα με διαλυμενο ή αδιαλυτο λιπασμα? σας τρελανα με τις τοσες ερωτησεις εεε??? και που να παω την αλλη βδομαδα να παρω λιλιουμ τι ερωτησεις εχω να κανω!! χαχαχα ελπιζω να με βοηθησετε οι γνωστες!!!!

irenef
31-05-11, 18:33
Γεια σας κι εμεις φτιαξαμε τον κηπο μας και βαλαμε χαλικι κατω για να παιζουν τα παιδακια μας αλλα δυστυχως ερχονται οι γατες και το λερωνουν:-(
Ξερετε κατι που να τις απομακρυνει απο το χαλικι?

lop
06-06-11, 23:25
κορίτσια sos Μεταφύτευσα μία καινούργια βουκαμβίλια το Σάββατο σε μεγαλύτερη γλάστρα μαζί με μια άλλη. Από τότε τα φύλλα μαράθηκαν. Της άλλης είναι οκ. Τί λάθος έκανα? Υπάρχει περίπτωση αν έσπασε η μπάλα χώματος να σωθεί το λουλούδι?Πώς ? Στεναχωρέθηκα πολύ γμτ. Περιμένω απαντήσεις όποια ξέρει. Ευχαριστώ.

chariklitsa
07-06-11, 10:16
Γεια σας κι εμεις φτιαξαμε τον κηπο μας και βαλαμε χαλικι κατω για να παιζουν τα παιδακια μας αλλα δυστυχως ερχονται οι γατες και το λερωνουν:-(
Ξερετε κατι που να τις απομακρυνει απο το χαλικι?

υπάρχει ένα προϊόν της agrοgen που λέγεται : "ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΣΚΥΛΟΥ-ΓΑΤΑΣ - ΤΡΩΚΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΓΚΑΖΟΝ - ΚΗΠΟ" είναι σε στερεά μορφή, διαρκεί 6 βδομάδες και είναι ακίνδυνο για τον άνθρωπο, τα ζώα και το περιβάλλον.

Κλειώ
08-06-11, 23:44
Κορίτσια σοσ . Οι γαρυφαλλιες μου είναι γεμάτες με κατι μαυρα σαν στίγματα , σαν χωμα . Μηπως είναι μελίγκρα και τι να κάνω ? Η μια αρχισε να ξεραίνεται απο κάτω .

rkt
13-06-11, 07:24
Αν είναι μαύρη η μελίγκρα, σημαίνει ότι είναι ...dead, νεκρή. Όταν είναι ζωντανή είναι πράσσινη.

kassy
16-06-11, 16:49
γεια και απο μενα,
εδω και λίγα χρόνια εβαλα μολοχες στη βεράντα μας και σώθηκα
Ανθεκτικές και σχεδον πάντα ανθισμένες.
Έχει λιγες μέρες που σταμάτησαν να βγάζουν κανουργια λουλουδια και έμειναν πράσινες μπάλλες.
Και από προχθές άρχισαν να κιτρινιζουν τα φυλλα τους με απειλιτικους ρυθμους!
Έχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να τους φταίει και τι μπορώ να τους κάνω?

vasiliki40
01-07-11, 13:19
Η καμέλιά μου ,έχει καφέ σημάδια πάνω στα φύλα της ,ξέρει καμία κοπέλα τι μπορεί να συμβαίνει?Την πήρα μικρούλα και προσπαθώ να την μεγαλώσω ,θα στεναχωρηθώ πολύ εάν μου χαλάσει...

*tingerbell*
04-07-11, 16:31
Η καμέλιά μου ,έχει καφέ σημάδια πάνω στα φύλα της ,ξέρει καμία κοπέλα τι μπορεί να συμβαίνει?Την πήρα μικρούλα και προσπαθώ να την μεγαλώσω ,θα στεναχωρηθώ πολύ εάν μου χαλάσει...

μηπως την εχεις εκτεθειμμενη σε αμεσο ηλιακο φως και μαλιστα μεσημεριανο? η καμελια γενικα προτιμαει τον πρωινο ηλιο και τα ημισκιερα σημεια. ο ζεστος μεσημεριανος ηλιος συνηθως της καιει τα φυλλα κι ετσι κανει καφε σταμπες.

vasiliki40
08-07-11, 12:00
μηπως την εχεις εκτεθειμμενη σε αμεσο ηλιακο φως και μαλιστα μεσημεριανο? η καμελια γενικα προτιμαει τον πρωινο ηλιο και τα ημισκιερα σημεια. ο ζεστος μεσημεριανος ηλιος συνηθως της καιει τα φυλλα κι ετσι κανει καφε σταμπες.

Κάτω από την τέντα την έχω.Δεν βγάλει ακόμα άνθη (άμα βγάλει ,θα τρελαθώ!!)
Μου είπανε ότι μπορεί να φταίει το πολύ νερό.Το δοκιμάζω και αυτό και βλέπουμε!

AthinaP
09-07-11, 15:28
Δεν πρόλαβα να δω αν έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ξέρει κανείς για το παρακάτω;

Τι μπορούμε να σπείρουμε σε μια μεγάλη έκταση, έτσι ώστε να πρασινίσει κάπως, να μην είναι ακριβή λύση και κυρίως να μη χρειάζεται πολλή συντήρηση και πότισμα; Πού βρίσκουμε σπόρους;

Έκανα κάτι δικές μου απόπειρες, αλλά προέκυψε ότι χρειάζεται πότισμα και επειδή η έκταση είναι μεγάλη, δεν μπορεί να συντηρηθεί αυτό το πράγμα. Θέλει και κόπο και αρκετό νερό.

*tingerbell*
31-07-11, 01:03
καθυστερημενες οι απαντησεις δυστυχως...
βασιλικη για την καμελια,βεβαιωσου οτι δεν την χτυπαει ο ηλιος καποια στιγμη το απογευμα και οπως σωστα σου ειπαν αν την παραποτιζεις μειωσε τα ποτισματα και μην αφηνεις νερο στο πιατακι της γλαστρας. οσο για τα ανθη να θυμασαι αυτο που σου ειχα στειλει και με πμ.οτι θα πρεπει να τα αραιωσεις με το που θα βγουν τα πρωτα μπουμπουκακια αλλιως θα πεσουν ολα λογω ελλειψης χωρου.εμενα η δικια μου εβγαζε πολλα μπουκετακια με μπουμπουκια και αφηνα μονο απο 1 το πολυ 2 λουλουδια για να μεγαλωσουν.
αθηνα θα μπορουσες ισως να δοκιμασεις τριφυλλι.τα υπολοιπα θελουν τρελο κουρεμα και αν ειναι μεγαλη επιφανεια ειναι πολυ παιδεμα.εμεις καναμε το λαθος και βαλαμε αγριαδα και μα ςεχει βγει η πιστη...θελει πολυ νερο και μια φορα τη βδομαδα κουρεμα αλλιως γινεται ζουγκλα. σπορο θα βρεις σε καταστηματα με γεωπονικα και φαρμακα κι εκει φυσικα μπορεις να ρωτησεις τον γεωπονο για το το ειναι καλυτερο και ποια εποχη.τωρα πχ δεν μπορεις να σπειρεις τπτ.

Melissa38
27-08-11, 15:09
Καλησπερα παιδια. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων. Εχω μια γαρυφαλλια στο μπαλκονι μου και μου ξεραθηκε γιατι δεν την μεταμφυτεψε η φιλη μου οταν της το ειπα γιατι ελειπα και μου εχει ξεραθει.....τη μπορω να κανω για να μην την πεταξω και ακομα παρολο που ειναι ξεραμενη βγαζει υπεροχη μυρωδια........Σας παρακαλω παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε τι να κανω???? :-( :-( Σας ευχαριστω θερμα!!!! :D

Melissa38
27-08-11, 15:20
Καλησπερα tsim! Οντως πρεπει να τα κοψεις φιλε μου ειδαλλως θα σου μαραθει τελειως και ειναι κριμα γιατι ειναι το ποιο ομορφο φυτο!!!!!

Melissa38
27-08-11, 15:29
παρακαλω εχω ενα ηλιοτροπι, τα λουλουδια φυσιολογικα εχουν μαραθει, θελουν κοψιμο?Καλησπερα tsim! Οντως πρεπει να τα κοψεις φιλε μου ειδαλλως θα σου μαραθει τελειως και ειναι κριμα γιατι ειναι το ποιο ομορφο φυτο!!!!!

Aliki D
06-09-11, 16:12
Γεια σας και απο μένα!! είμαι καταστεναχωρημένη!είμαι καινούργια νοικοκυρά, εχω 2 βασιλικούς και τελευταία τους βλέπω πως δεν ειναι ζωηροί... ηλιο έχουν νεράκι έχουν.. έχω την εντύπωση πως υπάρχουν παράσιτα γιατι εμφανίστηκαν κατι μπιλάκια, σαν χώμα ειναι και δεν ξέρω τι να τους κάνω... μπορεί να με βοηθήσει καποιος? Μπορώ να βάλω νερο και σαπούνι? θα ξαναζωντανέψουν?αυτα επηρεάζουν μονο τα φυτά ή να αρχίσω να φοβαμαι και γω?

vasiliki40
13-09-11, 11:55
Και εγώ δεν τα πάω καλά με τον βασιλικό.Ένας μου έμεινε και τον παλεύω προς το παρόν.Τον πότισα με νερό και σαπούνι και τον ψέκαζω με νερό και οινόπνευμα.Φάνηκε να ζωστανεύει ,αλλά δεν χαίρομαι ακόμα.Θα δείξει..

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί υπάρχει χώμα για φυτά εξωτερικού χώρου και φυτά εσωτερικού χώρου?Ποια είναι η διαφορά?
Πήρα καστανόχωμα που λένε ότι είναι το καλύτερο ,αλλά δεν πρόσεξα ότι γράφει για φυτά εσωτερικού χώρου ,ενώ το θέλω για τις γλάστρες στο μπαλκόνι.Από την άλλη γράφει όμως ότι είναι και για γαρδένιες ,καμέλιες Τα συγκεκριμένα όμως είναι εξωτερικού χώρου.Έχω μπερδευτεί...Τα πήρα από ένα χρωματοπωλείο που είναι κοντά μου και ο πωλητής εκεί είναι άσχετος.

cristina112
13-09-11, 12:24
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι πάντα τέτοια εποχή οι βασιλικοί μου αρχίζουν και ξεραίνονται.Εσείς τους διατηρείτε όλο τον χρόνο?Γιατί ένας φίλος μου μού είπε ότι τους παίρνει μέσα στο σπίτι τον χειμώνα και κρατάνε.Αλλά τί νόημα έχει να τους βάλω μέσα,όταν είναι ήδη ξεραμένοι?

manou
14-09-11, 12:30
γεια σας!μπορει καποιος να βοηθησει με τις ελιτσες μου?ειναι 2,τις εχω σε γλαστρες στην αυλη,τις ποτιζω κ ο ηλιος τις βλεπει ολη μερα.τα φυλλα τους ομως ξεραινονται κ πεφτουν παροτι ο κορμος δειχνει να ειναι καλα.δεν εχω ιδεα πως να τις βοηθησω..

epipolaiotita
26-09-11, 20:44
Μπορείτε να μού προτείνετε φυτά που μπορώ να φυτέψω σε γλάστρα στο γραφείο μου, εσωτερικός χώρος. Να μην θέλουν πολύ πότισμα και να είναι γενικά ανθεκτικά.

Stellinula
26-09-11, 20:49
Μπορείς να βάλεις σπαθιφυλλα που είναι πολυ ανθεκτικά. Διεφενμπάχια και σανσεβιέρια. Ειναι ανθεκτικά και τα ποτίζεις 1 ποτήρι νερό μια φορά την εβδομάδα (τον χειμώνα)...

Επίσης υπέροχα ειναι ο φίκος και το μπεντζαμιν....Αυτα!

epipolaiotita
26-09-11, 20:55
Ευχαριστώ.Πού τις θυμάσαι τις ονομασίες...μπέρδεμα.

Stellinula
26-09-11, 21:01
Αν τα δεις σε φώτο θα μπείς αυτα είναι?/? Τα βλέπεις συχνα παντού!!!

Aliki D
30-09-11, 12:00
τελικά το μειγμα σαπουνι οινόπνευμα και νερο δουλεύει..! Βεβαια εγω τα άλλαξα και χώμα.. μου ειπαν τα ξεραμμένα να τα κόβω.. ελπίζω τώρα με τα κρύα να μου αντέξει... μου είπαν οτι τον βασιλικό δεν κάνει να τον έχεις μέσα στο σπίτι...

dimmi
25-10-11, 02:01
Καλησπέρα, κάμπιες παντού στο μπαλκόνι, βρήκα μια και μέσα στο σπίτι (ενώ έχω σίτες) και έχω φρικάρει. Τί μπορώ να κάνω? Εξω έχω φυτά αλλά δεν είμαι πολύ σχετική, μεταξύ των γλαστρών έχω κι ένα βασιλικό, ένα σέλινο και ένα μαιντανό. Μήπως ο βασιλικός προσελκύει τις κάμπιες? Το υποθέτω γιατί το καλοκαίρι προσελκυε έντομα.
Τί να κάνω? Δεν θέλω να τις σκοτώνω αλλά δεν τις θέλω και στο σπίτι μου!
Από κάτω 2 οροφους έχουμε κήπο, παίζει να έρχονται από εκεί?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλέςσας!

LAMAR
25-10-11, 10:26
dimmi,
οι καμπιες δημιουργουνται απο πεταλουδες.Αυτες γεννουν αυγα κατω απο τα φυλλα και σε διαστημα 15-20 ημερων, απο αυτα τα αυγα βγαινουν οι καμπιες.
Θα πρεπει να κοιταξεις προσεκτικα ολα τα φυλλα των φυτων σου απο την κατω πλευρα.Σιγουρα θα βρεις και αλλες!
Και να δεις καποια φυλλα που ειναι φαγωμενα.Εκει θα υπαρχει σιγουρα και αλλη(αλλες).
Τις μαζευεις μια μια και τις ......ξαποστελνεις!. Αν παραμεινουν ,θα γινουν πεταλουδες και μετα θα εχεις ....παραγωγη απο καμπιες παντου.
Πιστευω να σε βοηθησα.

Nefelirene
25-10-11, 11:48
Εγω προσπαθώ ανεπιτυχώς εδώ και 3-4 χρόνια να καταφέρω να επιβιώσουν στο μπαλκόνι μου είτε ελατάκι έιτε κυπαρρισάκι .Ανεπιτυχώς πάντα γιατι στο τέλος μου κιτρινιζόυν και μου χαλάνε.:(Την τελευταία φορά δοκίμασα μέχρι σε αυτοποτιζόμενη γλάστρα απο τον φόβο οτι εγω φταίω με το υπερβολικό ποτισμα.Επισής οι ελιτσές που έχω δείχνουν σαν κατι να τους λειπει και να μην μπορούν να αναπτυχθούν δηλ.φαίνονται υπερβολικά λεπτεπίλεπτες αν και εχουν καρποφορήσει και βλεπω οτι απο τον κορμό τους έχουν αρχίσει και πετάγονται καινούρια κλαδιά αλλά κάτω χαμήλα σχεδόν εκεί που ειναι το ΄χωμα της γλάστρας.:rolleyes:Είναι φυσιολογικό ?

bebekia
29-02-12, 14:51
Όταν έχεις δυτικό μπαλκόνι είναι απίστευτα δύσκολο να έχεις λουλούδια.Καλύτερη τύχη έχουν οι πρασινάδες κ όχι τόσο τα ανθοφόρα!!!Πάντως για όλα τα κυπαρισσοειδή χρειάζεται χαμηλή γενικά θερμοκρασία.Τώρα το χειμώνα το πότισμα με ελαφρώς χλιαρό νερό ενδύκνεται(σαν να είναι καλοκαίρι δηλ.όχι ζεστό)κ ειδικά σε φυτά όπως η γαρδένια.Καλά κηπουρέματα!!!!!!:grin:

epipolaiotita
07-03-12, 22:58
Έχω ένα μικρό κομμάτι κήπου με δύο δέντρα μέσα, λεμονιά, πορτοκαλιά. Το χώμα που έχει όμως είναι πετρώδες και γενικά πετάει αγριάδες. Γύρω από τα δέντρα έχω βάλει καλό χώμα και έχω σπείρει μαιντανό, άνιθο, δυόσμο. Θέλω να φτιάξω κάτι ωραίο και οικονομικό. Καμία ιδέα?

stellaTD
08-03-12, 12:20
καλημερα: κ εγω αυτο το διασημα ψαχνομαι να φτιαξω τον κηπο μου.Ειναι αρκετα μεγαλος κ εχει μεσα μονο 2 ελιες (μεγαλες) και αρκετες πορτοκαλιες γυρω-γυρω.Οποιαδηποτε συμβουλη-φωτογραφια-προτεινομενο περιοδικο ή βιβλιο θα ηταν χρησιμα και για μενα.Καλη επιτυχια epipolaiotita στο δικο σου κηπο!!

LAMAR
08-03-12, 13:19
Ετσι που το θετετε το θεμα, δεν μπορουμε να δωσουμε καποια ιδεα.
Καποια φωτο του χωρου η και κατι ποιο συγκεκριμενο, θα βοηθουσε για καποια συμβουλη.
Αυτο δεν ξερω αν σας βοηθησει .
http://www.parents.gr/forum/search.php?searchid=5138276

mocha
08-03-12, 13:29
Έρχεται η Άνοιξη και η διαθεσή μας..... ανθοφωρεί!!!
Το ίδιο θα ήθελα να κάνει και το ...μπαλκόνι μου!!!
Έχω δύο μπαλκόνια ένα μικρό όλη μέρα στον ήλιο!!!! αλλά εκτεθημένο και στον αέρα.... και ένα μεγάλο με ήλιο μέχρι τις 10το πρωί μετά είναι σκιερό... Θα ήθελα λοιπόν συμβουλές για το μικρό, το οποίο θέλω να πρασινίσει προκειμένου να δημιουργηθεί ένας πράσινος φράχτης.... και για το μεγάλο στο οποίο έχω ένα φοινικα... ανήκει στην οικογένεια και ένα φύκο.. και θα ήθελα κι άλλα, πράσινα με επιλογή σε χρώματα λουλουδιών λευκά και μωβ. Επίσης κάπου σε όλα αυτά θα ήθελα αν γινεται να βάλω μαιντανο, άνιθο, κτλ... τομάτες???, και ότι άλλο μπορεί να ευδοκιμήσει....
Κάποιος που να ξέρει????

epipolaiotita
08-03-12, 13:35
Βασικά, σκέφτομαι να ρίξω καλο χώμα και να βάλω τριφυλλι για να αποφυγω κουρεμα με μηχανη γκαζον.

gogobaby
24-05-12, 13:43
γεια σε ολες!εχω μια πλευρα στη βεραντα μου που δεν βλεπει ποτε ο ηλιος.εχει όμως απλετο φως και αερα.τι φυτα μπορω να βαλω;θα με ενδιεφερε κατι σε μεγαλο φυτο για να καλυψω και καποιες ατελειες στον τοιχο.αν μπορει καποια να με βοηθησει!

Skybeam
24-05-12, 13:45
Όλα τα ροδόδεντρα, δηλαδή αζαλέα, καμέλια, αλλά και γαρδένια μπορείς να βάλεις. Είσαι τυχερή που έχεις σκιά γιατί είναι πανέμορφα και στον ήλιο δεν αντέχουν!

kourkoumpini
05-06-12, 16:13
θελω και εγω να ρωτησω κατι. εχω ενα δυοσμο σε γλαστρα, εναν βασιλικο και μια ριγανη. σημερα το πρωι στο ποτισμα ειδα κατι πολυ μικρα ασπρα μαλλον εντομακια πανω στον δυοσμο. τι ειναι αυτα και τι να κανω για να φυγουν; με τι να ψεκασω;

kourkoumpini
05-06-12, 23:48
καμια δεν ξερει πως θα απαλλαγω απο τις ψειρες στο δυοσμο; πρπει να τον πεταξω; θα κολλησουν και τα υπολοιπα;

KONSTANTINA.NIDINA
06-06-12, 00:04
καμια δεν ξερει πως θα απαλλαγω απο τις ψειρες στο δυοσμο; πρπει να τον πεταξω; θα κολλησουν και τα υπολοιπα;

ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ Η ΓΑΛΑ ΚΤΛ.....ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΨΑΞΕ ΣΤΟ GOOGLE,EXEI ΔΙΑΦΟΡΑ

kourkoumpini
06-06-12, 08:43
ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ Η ΓΑΛΑ ΚΤΛ.....ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΨΑΞΕ ΣΤΟ GOOGLE,EXEI ΔΙΑΦΟΡΑ

δε καταφερα να βρω κατι προς το παρον. θα ξαναψαξω βεβαια.
εννοεις να ψεκασω με μειγμα απο πρασινο σαπουνι και γαλα η σκετο γαλα;

klouzeau
06-06-12, 09:59
δε καταφερα να βρω κατι προς το παρον. θα ξαναψαξω βεβαια.
εννοεις να ψεκασω με μειγμα απο πρασινο σαπουνι και γαλα η σκετο γαλα;

Νομίζω η αναλογία είναι ένα λίτρο χλιαρό νερό,2 κουταλιές τριμένο πράσινο σαπούνι ή Palmolive και 1κουτ.γλυκού οινόπνευμα.Ψεκάζεις το φυτό παντού και απο την κάτω μεριά να λουστεί δηλαδή όμως πρόσεξε οχι οταν το βλέπει ο ήλιος για να μη καούν τα φύλλα του.

kourkoumpini
06-06-12, 10:07
οκ,ευχαριστω πολυ. θα το δοκιμασω και θα σας πω. ελπιζω να φυγουν

Silmaril
06-06-12, 11:06
Κοριτσάκια γειά σας!
Όσο είχαμε χειμώνα οι τριανταφυλλιές μου ήταν χάρμα...
Μόλις έπιασε καλοκαίρι, έπαθαν ...σταχτίαση το λένε; Άρχισαν να ξεραίνονται τα φύλλα σιγά σιγά αφού πρώτα είχαν γίνει σαν λεπρά...:(
Παλιότερα μου είχαν δώσει ενα δηλητήριο γι' αυτό, γιατί ευθύνεται και η μελίγκρα γι' αυτό μάλλον, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ λόγω ζώων και παιδιών.
Πείτε μου αν έχετε καμιά φυσική συνταγή....
Τις λυπάμαι...
Α! Να σας πω οτι δεν είναι σε κήπο, σε μπαλκόνι είναι (γλάστρα δλδ)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

klouzeau
06-06-12, 11:08
Νομίζω οτι εννοείς το ωίδιο?Κόψε τα προσβεβλημένα φύλλα.

Silmaril
08-06-12, 03:29
Ευχαριστώ! Μα και να κόψω τα φύλλα τα προσβεβλημένα μετά απο λίγο και τα μη προσβεβλημένα προσβάλλονται!
Μυκητας είναι αυτό;
Τα νεύρα μου...

klouzeau
08-06-12, 10:08
Ευχαριστώ! Μα και να κόψω τα φύλλα τα προσβεβλημένα μετά απο λίγο και τα μη προσβεβλημένα προσβάλλονται!
Μυκητας είναι αυτό;
Τα νεύρα μου...
Φταίει η υγρασία.Προσπάθησε να μη βρέχεις τα φύλλα και να τη βλεπει ο ήλιος.

bebekia
08-06-12, 17:21
Καλησπέρα!Από όσο είμαι σε θέση να ξέρω η σταχτίαση αντιμετωπίζεται με ενέσεις σε υγιή ιστό του δέντρου.Οι ψεκασμοί δεν ενδείκνονται λόγω των υπολλυμάτων τους στο περιβάλλον.Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις κάποιον γεωπόνο για πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.Καλή επιτυχία!

gogobaby
10-06-12, 22:55
Με μεγαλη χαρα αγορασα μια ορτανσια και την εβαλα στη βεραντα μου σε ημισκιερο μερος οπως μου ειπανε στο φυτωριο. Αφου ομως τη μεταφυτεψα σε μεγαλυτεπη γλαστρα μου μαραθηκε! Τι να φταιει; Νερο δεν της λειπει φροντιζω το χωμα της να ειναι υγρο. Καποτ διαβασα οτι το χωμα της πρεπει να ειναι οξινο,πως μπορω να το κανω αυτο; Της εχω ριξει και λιπασμα για ανθουορια. Τι να φταιει και μαραθηκε τελειως;

Silmaril
11-06-12, 02:22
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Να δούμε τι θα κάνω, ο ανθοπώλης μου πάντως μου είπε πως είναι μεν αντιαισθητικό αυτό αλλά δεν τις σκοτώνει...Για να δούμε πώς θ' απαλλαγούμε

klouzeau
11-06-12, 07:55
Με μεγαλη χαρα αγορασα μια ορτανσια και την εβαλα στη βεραντα μου σε ημισκιερο μερος οπως μου ειπανε στο φυτωριο. Αφου ομως τη μεταφυτεψα σε μεγαλυτεπη γλαστρα μου μαραθηκε! Τι να φταιει; Νερο δεν της λειπει φροντιζω το χωμα της να ειναι υγρο. Καποτ διαβασα οτι το χωμα της πρεπει να ειναι οξινο,πως μπορω να το κανω αυτο; Της εχω ριξει και λιπασμα για ανθουορια. Τι να φταιει και μαραθηκε τελειως;

Μήπως όταν της άλλαζες γλάστρα, έσπασε η μπάλα του χώματος και τραυματίστηκαν οι ρίζες?Τα φυτά όταν αλλάζουν γλάστρα τ' αφήνουμε λίγο να συνέλθουν και μετά ρίχνουμε λίπασμα.Για τα οξύφυλλα εκτός απο καστανόχωμα,ξέρω οτι μπορείς να ρίξεις λίγο νερόξυδο για να γίνει όξινο το χώμα.

drpopy
02-12-12, 21:48
Γεια σου,
Πολλές φορές η γλάστρα στην οποία μεταφυτεύουμε μπορεί να μην έχει καλή αποστράγγιση γεγονός που οδηγεί στο σάπισμα των ριζών, γι' αυτό το λόγο το φυτό ξεραίνεται ή μαραίνεται, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το φυτό, να ελέγξεις το ριζικό του σύστημα, να αφαιρέσεις τυχών σακουλάκι αν έχει είναι ασπρο και έχει υφή σαν πανί , να ανοίξεις περισσότερες τρύπες στη γλάστρα να βάλεις φρέσκο καστανόχωμα με πρόσμιξη περλίτη να το ποτίσεις γύρω- γύρω όχι κοντά στη ρίζα και να το αφήσεις για 2-3 μέρες. Οτι φύλλα έχουν μαραθεί, δεν πρόκειται να ανακάμψουν, οπότε αφαίρεσέ τα. Αν δείς οτι η ρίζα του είναι χάλια και έχει σαπίσει κόψε κλαδιά μήκους περίπου 15 εκ να έχει ματάκια και βαλ τα στο χώμα, αν χασεις το μητρικό φυτό μπορεί να πιάσουν τα μοσχεύματα.

Juliette
19-09-13, 11:38
Να ρωτήσω κάτι θέλω! έχω μια μπουκαμβίλια εδώ και 3-4 μήνες περίπου! όταν την αγόρασα είχε λουλουδάκια, μέτα τη μεταφύτεψα και την έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα! απο τότε μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει ούτε ένα λουλουδάκι αλλά είναι καταπράσινη με μεγάλα φύλλα! μήπως να βάλω κανένα λίπασμα?

klouzeau
20-09-13, 11:33
Να ρωτήσω κάτι θέλω! έχω μια μπουκαμβίλια εδώ και 3-4 μήνες περίπου! όταν την αγόρασα είχε λουλουδάκια, μέτα τη μεταφύτεψα και την έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα! απο τότε μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει ούτε ένα λουλουδάκι αλλά είναι καταπράσινη με μεγάλα φύλλα! μήπως να βάλω κανένα λίπασμα?

Η μπουκαμβίλια για ν' ανθίσει πρέπει να διψάσει.Αραίωσε λίγο τα ποτίσματα της και θ' ανθίσει.

Juliette
06-11-13, 13:25
Η μπουκαμβίλια δεν έχει βγάλει ακόμα τίποτα... έχω απογοητευτεί! :(

danel
10-11-13, 06:37
Η μπουκαμβίλια δεν έχει βγάλει ακόμα τίποτα... έχω απογοητευτεί! :(

Θέλει ΉΛΙΟ!

zamia
20-03-14, 15:57
Kαλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση..
Όλα τα λουλούδια τα κλαδευουμε την Άνοιξη??(έχω σεφλέρες,μπένζμιν,golden grest.)Κάθε πότε ρίχνουμε λίπασμα και σίδηρο?

Σας ευχαριστώ!

κοκκινοσκουφίτσα
21-03-14, 14:00
Kαλησπέρα,

Όλα τα λουλούδια τα κλαδευουμε την Άνοιξη??(έχω σεφλέρες,μπένζμιν,golden grest.)Κάθε πότε ρίχνουμε λίπασμα και σίδηρο?

Σας ευχαριστώ!
Εγώ ξέρω πως τα κλαδεύουμε τον Χειμώνα για να 'πετάξουν' λουλούδια & φύλα την Ανοιξη...λάθος κάνω??? :?: :?: :o:? :? :? :? :?

zamia
21-03-14, 16:13
Εγώ ξέρω πως τα κλαδεύουμε τον Χειμώνα για να 'πετάξουν' λουλούδια & φύλα την Ανοιξη...λάθος κάνω??? :?: :?: :o:? :? :? :? :?

Καλησπέρα κοκκινοσκουφίτσα!Σ'ευχαριστώ...αλλά δεν νομίζω τον χειμώνα...

Juliette
02-04-14, 23:31
Να σου πω κι εγω νομιζω οτι κλαδευονται τον χειμωνα. Το καλοκαιρι βεβαια ο αντρας μου κλαδευει τον κηπο στο χωριο για να κρατησει ενα χρονο ακλαδευτος!

zamia
03-04-14, 10:23
Να σου πω κι εγω νομιζω οτι κλαδευονται τον χειμωνα. Το καλοκαιρι βεβαια ο αντρας μου κλαδευει τον κηπο στο χωριο για να κρατησει ενα χρονο ακλαδευτος!

Καλημέρα Juliette,

Μάλλον έχεις δίκιο όπως και η κοσκινοσκουφίτσα....Εγω τα εκοψα πολύ λίγο από πάνω..απλά για να δυναμώσουν...λίπασμα και σίδηρο μήπως γνωρίζεις κάθε πότε ρίχνουμε?Δεν τα βλέπω πολυ ορεξάτα φετος τα λουλουδάκια μου...:(((

Σε ευχαριστώ.:D

κοκκινοσκουφίτσα
03-04-14, 10:27
Καλημέρα Juliette,

Μάλλον έχεις δίκιο όπως και η κοσκινοσκουφίτσα....Εγω τα εκοψα πολύ λίγο από πάνω..απλά για να δυναμώσουν...λίπασμα και σίδηρο μήπως γνωρίζεις κάθε πότε ρίχνουμε?Δεν τα βλέπω πολυ ορεξάτα φετος τα λουλουδάκια μου...:(((

Σε ευχαριστώ.:D
Εμένα εδώ & 1 μήνα οι γαρδένιες μου & οι ιβίσκοι, γέμισαν κίτρινα φύλλα. Ρώτησα σε αυτούς που πουλάνε γλάστρες & λοιπά & μου έδωσαν & έβαλα τώρα σίδηρο...

Ελένη blink
16-04-14, 13:49
Kαλησπέρα,

Σας ευχαριστώ!

Πάντως εγώ που έχω στον φράχτη μου golden grest, ο κηπουρός μου έχει πει ότι δέχεται γερό κλάδεμα μορφοποίησης και μου τα κλαδεύει πάνω από μια φορά το χρόνο! :)

zamia
17-04-14, 12:41
Πάντως εγώ που έχω στον φράχτη μου golden grest, ο κηπουρός μου έχει πει ότι δέχεται γερό κλάδεμα μορφοποίησης και μου τα κλαδεύει πάνω από μια φορά το χρόνο! :)

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου!Εγώ τα έχω στην γλάστρα τα κλάδεψα και φέτος...δεν μου είναι όμως ζωηρά...:(Τώρα έβαλα και λίγο λίπασμα-σίδηρο να δούμε αν θα πάρει τα πάνω του:DΚαι εκτός από αυτό έχει αρχίσει και ξερένεται που και που απο κανένα κλαδάκι του:(

G.Geo
14-07-14, 13:58
Αγορασα μία γαρδένια που όταν την πήρα ήταν γεμάτη μπουμπούκια. Εδώ και λίγο καιρό δεν βγάζει τίποτα. Γύρισα ένα φύλλο ανάποδα και είδα κάτι μικρά μικρά άσπρα (δεν περπατάνε). Κάτι έχει κολλήσει αλλά δεν ξέρω πως να την καθαρίσω. Της είχα ρίξει νερό, οινόπνευμα και σαπούνι αλλά δεν καθάρισε. Ξέρει καμία τι μπορεί να είναι και πως να την καθαρίσω???

G.Geo
14-07-14, 15:20
Αυτό πρέπει να ειναι ψευδόκοκκος-βαμβακάδα
http://fytognoseis.blogspot.gr/2012/03/blog-post_06.html
αλλά ένα ένα με οινόπνευμα λίγο δύσκολο να το κάνω, δεν έχω χρόνο...ξέρει καμία κανέναν άλλον τρόπο, εκτός από το φάρμακο που αναφέρει?

zamia
18-07-14, 16:29
Καλησπέρα,

Μια από τα ίδια και η δικιά μου η γαρδένια..:(Της ψέκασα πριν ενα μήνα με οινόπνευμα και νερό,εφυγαν και τωρα πάλι τα ίδια..πηγα σε ενα φυτώριο και μου ειπαν συνεχεια αυτό το διάλυμα.Σε περίπτωση που δεν φύγει να παρω ενα φάρμακο.Επίσης εμένα ήταν καταπράσινη και τώρα είναι με καμμένα τα φύλλα της..Της έριξα λίγο σίδηρο συγκεκτριμένα χθές και τώρα περιμένω αποτελέσματα.

Αντε να δούμε:D

katerina1k
01-09-14, 12:09
Καλησπέρα! Έχω μια ορχιδέα και ενώ κρατούσε μια χαρά πόσους μήνες, μου έχουν μαραθεί τελείως τα λουλούδια και ο "κορμος" μέχρι κάτω κάτω, Μόνο τα φύλλα είναι καταπράσινα. Τι να κάνω? Μήπως να κόψω εντελώς τον κορμό της? Θα ξαναφυτρώσει?

G.Geo
01-09-14, 13:26
Καλησπέρα,
Μια από τα ίδια και η δικιά μου η γαρδένια..:(
Την έσωσες τελικά την γαρδένια? Εγω είχα παρει και από φυτώριο ένα φυτικό φάρμακο, το οποίο έπρεπε να το κάνω 3 φορές ανά μια εβδομάδα. Δυστυχώς δεν είχα 3 βδομάδες λόγω διακοπών, την έκανα μόνο 2 φορές, αλλά δεν είδα καμία βελτίωση και την πέταξα. Ακριβώς την ίδια εικόνα είχα κι εγω...μαραμένα, καμμένα φύλλα..

zamia
02-09-14, 12:43
Την έσωσες τελικά την γαρδένια? Εγω είχα παρει και από φυτώριο ένα φυτικό φάρμακο, το οποίο έπρεπε να το κάνω 3 φορές ανά μια εβδομάδα. Δυστυχώς δεν είχα 3 βδομάδες λόγω διακοπών, την έκανα μόνο 2 φορές, αλλά δεν είδα καμία βελτίωση και την πέταξα. Ακριβώς την ίδια εικόνα είχα κι εγω...μαραμένα, καμμένα φύλλα..

Kαλημερα:)

Ναι ειναι πολυ καλυτερα!!ανθισε μια φορα:o!!!Βασικα δεν τα ανοιξε ολα τα μπουμπουκια.Γυρω στα μεσα Αυγουστου μου ξεραθηκαν παλι λιγα φυλλαρακια,την καθαρισα,εριξα απλα λιγο λιπασμα υγρο και τωρα?????παλι πρασινη με μπουμπουκια!αντε να δουμε αν θα ανοιξουν..:DΕπισης εριχνα κατα διαστηματα οινοπνευμα με νερακι γιατι μου επιασε και μελιγκρα..
Αρκετα ευαισθητο φυτο..