Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΥΡΕΤΟΣ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: Είναι η τρίτη μέρα που έχει 38 πυρετό (μέσα στη νύχτα ανεβάζει και κανενα 39) κάναμε το εμβόλιο το τριπλό το Priorix πριν 10 μέρες και η γιατρός μου λέει ότι πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα, πόσο δηλαδή θα πρέπει να αφήσω το παιδάκι να ταλαιπωρείται, να ιδρώνει να ξειδρώνει, δεν έχει ξανανανεβάσει ποτέ τόσο πυρετό για τόσες μέρες και στα προηγούμενα εμβόλια ποτέ δεν έιχε κάτι.

Πείτε μου γνώμες και παρόμοιες εμπειρίες γιατί έχω αγχωθεί ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικά καταρχήν, απλά η αντίδραση σε κάθε εμβόλιο είναι διαφορετική..μπορεί σε κάποιο να κάνουνε πυρετό και σε κάποιο άλλο όχι..τώρα για τη διάρκεια του πυρετού, εμάς μας επεσήμανε ότι μπορεί να διαρκέσει και μια εβδομάδα, βέβαια θα το αντιμετωπίζουμε με τα αντιπυρετικά, πάνω από 38,2..εναλλάξ αν δεν πιάνει το ντεπον, μετά από 3 ώρες πονστάν...και για πιο άμεσα αποτελέσματα γιατί εγώ δεν μπορούσα με τη σύριγγα να της το δώσω, υπόθετα αποτέλ αντί ντεπόν..

 

τίποτα δεν είναι, αναμενόμενες συνέπειες του εμβολίου

 

Περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά καταρχήν, απλά η αντίδραση σε κάθε εμβόλιο είναι διαφορετική..μπορεί σε κάποιο να κάνουνε πυρετό και σε κάποιο άλλο όχι..τώρα για τη διάρκεια του πυρετού, εμάς μας επεσήμανε ότι μπορεί να διαρκέσει και μια εβδομάδα, βέβαια θα το αντιμετωπίζουμε με τα αντιπυρετικά, πάνω από 38,2..εναλλάξ αν δεν πιάνει το ντεπον, μετά από 3 ώρες πονστάν...και για πιο άμεσα αποτελέσματα γιατί εγώ δεν μπορούσα με τη σύριγγα να της το δώσω, υπόθετα αποτέλ αντί ντεπόν..

 

τίποτα δεν είναι, αναμενόμενες συνέπειες του εμβολίου

 

Περαστικά σας

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για πονσταν καλυτερα να ρωτησει την παιδιατρο διοτι εχω ακουσει οτι δημιουργει αλεργικες αντιδρασεις λογο ενος συστατικου που εχιε μεσα . Κανε μια ερωτηση για να εισαι σιγουρη .

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά καταρχήν, απλά η αντίδραση σε κάθε εμβόλιο είναι διαφορετική..μπορεί σε κάποιο να κάνουνε πυρετό και σε κάποιο άλλο όχι..τώρα για τη διάρκεια του πυρετού, εμάς μας επεσήμανε ότι μπορεί να διαρκέσει και μια εβδομάδα, βέβαια θα το αντιμετωπίζουμε με τα αντιπυρετικά, πάνω από 38,2..εναλλάξ αν δεν πιάνει το ντεπον, μετά από 3 ώρες πονστάν...και για πιο άμεσα αποτελέσματα γιατί εγώ δεν μπορούσα με τη σύριγγα να της το δώσω, υπόθετα αποτέλ αντί ντεπόν..

 

τίποτα δεν είναι, αναμενόμενες συνέπειες του εμβολίου

 

Περαστικά σας

 

 

συμφωνω ....ακριβως τα ιδια κανουμε...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μμμμμ... και εμείς κάναμε χθες το priorix... η γιατρός μας είπε για πιθανό πυρετό και εξανθήματα από την 6η μέχρι τη 12η μέρα από το εμβόλιο... λογικά θα είσαστε στο τέλος οπότε... :wink:

 

Όσο ξέρεις ότι είναι από τις πιθανές παρενέργειες του εμβολίου, μην ανησυχείς... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτισια βοηθηστε κι εμας

την Παρασκευη (πριν 9 μερες) καναμε το priorix tetra

την 5η μερα ξεκινησε πυρετος μόνο, με ανορεξία,

ναι μεν έπεσε το 3ο 24ωρο, ομως επανηλθε το 4ο 24ωρο , πυρετος, με ελαφρυ εμετο, τρελη διαρροια και ανορεξια (πινει γαλα μονο, ειναι 15 μηνων, μεσα στο μπιμπερο διαλυω κι ενα ultra levur για τη διαρροια)

υπαρχει αλλο παιδακι με τα ιδια συμπτωματα?? ανησυχω πολυ, ειμαστε στην 5η μερα πυρετου.... δινουμε εναλλαξ ντολαλ - γκαντιλ...

επισης βγαζει και δοντια εδω και 2 μηνες ειναι πρησμενα πολλα ουλα, χτες εβγαλε ενα δοντι επανω και πισω (καμια λογικη σειρα στην οδοντοφυϊα...)

σας παρακαλω πειτε μου τι εγινε μετα με τα παιδακια σας

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά καταρχήν, απλά η αντίδραση σε κάθε εμβόλιο είναι διαφορετική..μπορεί σε κάποιο να κάνουνε πυρετό και σε κάποιο άλλο όχι..τώρα για τη διάρκεια του πυρετού, εμάς μας επεσήμανε ότι μπορεί να διαρκέσει και μια εβδομάδα, βέβαια θα το αντιμετωπίζουμε με τα αντιπυρετικά, πάνω από 38,2..εναλλάξ αν δεν πιάνει το ντεπον, μετά από 3 ώρες πονστάν...και για πιο άμεσα αποτελέσματα γιατί εγώ δεν μπορούσα με τη σύριγγα να της το δώσω, υπόθετα αποτέλ αντί ντεπόν..

 

τίποτα δεν είναι, αναμενόμενες συνέπειες του εμβολίου

 

Περαστικά σας

 

Συμφωνω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Για ένα νεογέννητο πυρετός θεωρείται από 37,5 και πάνω. Μέχρι 37,5 είναι φυσιολογική θερμοκρασία. Ο παιδίατρος μας είχε πει πως μόλις πάει 37,6 πρέπει να επικοινωνήσουμε αμέσως μαζί του.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ένα νεογέννητο πυρετός θεωρείται από 37,5 και πάνω. Μέχρι 37,5 είναι φυσιολογική θερμοκρασία. Ο παιδίατρος μας είχε πει πως μόλις πάει 37,6 πρέπει να επικοινωνήσουμε αμέσως μαζί του.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Σε ευχριστώ πολύ,ναι,βοήθησες!!:)

Κάθε φορά που πάμε στο γιατρό ξεχνάω να τον ρωτήσω..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...