Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια προσευχη για τη μητερα μου...


Jean

Recommended Posts

Η μητερα μου ειναι σε εξαιρετικα ασχημη κατασταση. Περασαν 7 χρονια αγωνα, πονου, ταλαιπωριας, εξετασεων, επωδυνων, πολυ επωδυνων. Μας ειπαν για 5 χρονια, εχουν περασει 7. Οταν πρωτοδιαγνωστηκε η ασθενεια της ο καθηγητης που την ειδε μας εδωσε απλα ενα χαρτι για να το προσκομισουμε στο θεραποντα ιατρο. Ανοιξα ολο προσμονη να διαβασω τι θεραπεια προτεινει. Διαβασα: "Συστηματικο και διαχυτο σκληροδερμα καλπαζουσας μορφης. Ενημερωθηκε η οικογενεια για τη σοβαροτητα της καταστασης."Η καθηγητρια που την ειδε αργοτερα στο Λονδινο δεν ειχε κατι αλλο να προσθεσει.

Ειμαι σιγουρη οτι κανενας σας δεν γνωριζει το ειναι το σκληροδερμα. Ευχομαι ποτε κανενας να μην χρειαστει να μαθει. Δεν θα μπω σε λεπτομεριες, δεν θα γραψω συναισθηματισμους. Δεν εχω κουραγιο πια. Φευγω το Σαββατο για Κυπρο. Να ειμαι κοντα της.

Ζητω την προσευχη σας, την ελπιδα σας, ενα κερακι για τη Μαρια. Μαμα 3 παιδιων, ετων 55. Τη μαμα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 267
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και την προσευχή μας και τη σκέψη μας και τις καλύτερες ευχές μας JEAN. Τι να πω δεδομένης της αδυναμίας που έχω στη μητερα μου.. εχω σοκαριστεί..

Oλα να πανε καλά ο Θεος να σας βοηθήσει..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

..ειναι παντα σκληρο να ερχεσαι αντιμετωπη με την ασθενεια..τον πονο..την αβεβαιοτητα..ειδικα οταν προκειται για τους γονεις σου.

Νοιωθεις παντα υπευθυνη να τους βοηθησεις..να τους προστατευσεις..οπως αλλωστε εκαναν και αυτοι για σενα..

κι ερχεται ξαφνικα ενα ιατρικο ανακοινωθεν..να σου κοβει τα ποδια..να σου τεμαχιζει την ψυχη..

Σου ευχομαι σε αυτο το ταξιδι σου κοντα της..να της πεις ολα οσα θα ηθελες..να την αγκαλιασεις οσο πιο πολυ μπορεις και να της χαρισεις την ηρεμια..

 

Εγω και στους 2 γονεις μου..δεν προλαβα να κανω τιποτε απο ολα αυτα..και κουβαλαω παντα μεσα μου τον πονο..

 

Σου ευχομαι καλη δυναμη..και στην μαμα σου..ο,τι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

η καλη μας παναγια ας βαλει το χερακι της...

κι αυτη , που υπηρξε μανουλα , ας δωσει δυναμη στην δικη σου μανουλα να το ξεπερασει!!

ευχομαι να κανει το θαυμα της....... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ... Δεν αντεχω να ξερω ποσο πολυ ποναει. Την πηρα το πρωι. Μολις ακουσε τη φωνη μου εβαλε τα κλαματα. Ποιος; Η μαμα μου! Ο πιο δυνατος ανθρωπος που εχω γνωρισει στη ζωή μου. 7 χρονια τοσο επωδυνα, τοσο μα τοσο επωδυνα. Δεν εχω γνωρισει αλλον ανθρωπο να αντιμετωπιζει τον πονο, το φοβο, το αγνωστο με τοση αξιοπρεπεια.

 

7 ολοκληρα χρονια. "Τι κανεις μαμα;" "καλα ειμαι αγαπη μου; Εσυ πες μου, πως εισαι;" "Πονας μαμα;" "..." σιωπη και ενα τεραστιο χαμογελο. Αυτη ειναι η μαμα μου. Για 7 καταραμενα χρονια.

 

Αλλα σημερα το πρωι..."Ποναω μωρο μου, ποναω και φοβαμαι τοσο πολυ" "Θα ερθω κοντα σου μαμα" "Οχι αγαπη μου, μην ταλαιπωρεις το μωρο μες στα αεροδρομια" "Θα ερθω το Σαββατο μαμα, να δεις την εγγονα σου ποσο σου μοιαζει" "...." κλαμα..."Να εχεις την ευχη μου αγαπη μου"

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επιστροφη δυστυχως. Η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη. Μονο ενα θαυμα, μια ματια της Παναγιας, ενα της αγγιγμα. Δεν θελω να ποναει, δεν το αντεχω. Σε κανεναν δεν αξιζει τετοιος πονος. Καταραμενη αρρωστια. Καταραμενη!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο σε κανέναν δεν αξίζει τόσο πονος.. Μακάρι η Παναγίτσα να την βοηθήσει να μήν πονά να μην φοβάται.. μακάρι... Θα της δώσεις τόση χαρά που θα σας δεί και θα σας αγκαλιάσει...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...