Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινό Φαγητό;;;


Olg@

Recommended Posts

Ρωτάω περισσότερο τις μανούλες που έχουν μωρά εκεί κοντα στον χρόνο ή και λίγο μεγαλύτερα. Δίνετε στα παιδιά σας βραδινό γεύμα, δηλαδή στερεή τροφή καμιά ώρα πρωτού κοιμηθούν ή μονο γάλα;;;

Συζητούσα με μια γνωστή μου σήμερα και λέει ότι πάντα έδινε λίγο ψωμάκι και τυράκι ή κάτι αντίστοιχο στα παιδιά της για να μην ξυπνάνε το βράδυ. Το κάνετε και εσείς αυτό;

Το Κατερινάκι πέρα από το απογευματινό της που συνήθως είναι φρούτα και κάποιο μπισκοτάκι ή λίγο κεικ, μετά πίνει μόνο γάλα και κοιμάται ... αλλά μήπως τελικά δεν χορταίνει και για αυτό ξυπνάει; Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά το τόσο γάλα που πίνει κατά την διάρκεια της νύχτας... πίνει δηλαδή στις 9μιση με 10 το βράδυ 240 μλ και στις 1μιση με 2 ουρλιάζει και κατεβάζει αλλά 210 μονοκοπανιά, μετά ξανά στις 4 μιση με 5 το ίδιο και μετά πάλι στις 8 το πρωί ... κατά τη διάρκεια της ημέρας τρώει κανονικά και μάλιστα αντέχει σε πολύ μεγαλύτερα διαστήματα ... προβληματίζομαι αρκετά ... έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ολγα μου εμεις τρωμε βραδυνο αλλα νωρις.

Δηλαδη μολις ξυπνησει απο το μεσημεριανο υπνο θα φαει φαγητο κανονικα εκει γυρω στις 6. Μετα κατα τις οκτω θα φαει η γιαουρτι η ενα μπωλ με δημητριακα και γαλα και φρουτο. Μετα θα πιουμε γαλα κατα τις 9,30 και 10-10,30 θα κοιμηθει.

Ετσι οπως τα λες μαλλον το Κατερινακι σου πειναει και ξυπναει. Το οτι αντεχει κατα τη διαρκεια της ημερας μαλλον οφειλεται στο οτι εχει με τοσα πραγματα να ασχοληθει και καπου ισως ξεχναει την πεινα της. Ομως τη νυχτα η κοιλιτσα της ισως πειναει. Δοκιμασε να της δωσεις βραδυνο αλλα οχι λιγο πριν παει για υπνο.

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι αναλογα με τα κεφια του.. Δηλαδη αν δεν θελει να πιει γαλα, θα φαει φαγητο..

Η δικια σου ομως ειναι πολυ μικρη για να της προσθεσεις φαγητο το βραδυ..

μαλλον χρειαζεται παραπανω γευματα..

πχ εμενα στην ηλικια της ο χαρης ετρωγε

Πρωι βραδυ

δεκατιανο - φρουτοκρεμα

μεσημεριανο φαγητο

Γυρω στις 5 κρεμα (βανιλια-φαριν λακτε- μπισκοτοκρεμα)

κατα τις 8 - ενα γιαουρτακι

κατα τις 11 γαλα και ηταν το τελευταιο γευμα..

 

Προσπαθησε να μην της δινεις μπισκοτα ή κεικ για απογευματινο..

καταρχην ειναι πολυ μικρη για να τρωει ζαχαρη..

Και επειτα ολα αυτα επειδη ακριβως περιεχουν ζαχαρη δινουν την αισθηση στο παιδι οτι εχει χορτασει ενω στην πραγματικοτητα δεν ισχυει αυτο..

Ειναι οπως οταν εμεις πειναμε πολυ και φαμε ενα παστακι που μας κοβεται η πεινα ενω στην πραγματικοτητα το στομαχι μας ειναι αδειο.

Επισης απεφευγε τα φρουτα το απογευμα γιατι ειναι βαρια και μπορει να της προκαλουν δυσφορια. Δινε τα καλυτερα το πρωι... στην χειροτερη περιπτωση μεχρι τις 5..

Εγω προτιμω να μην φαει καθολου φρουτα μια μερα αν βγουμε απο το προγραμμα παρα να φαει αργα το απογευμα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ξυπναει στις 8. Πινει 200ml γαλα. Στις 10:30 με 11:00 τρωει αυγο με ψωμακια ή φρουτα. Στις 3 περιπου τρωει μεσημεριανο. Στις 6 τρωει ή γιαουρτι, ή τραχανα, ή αρια και που φαριν λακτε. Στις 8 πινει 200ml γαλα και στις 9:30 το αργοτερο κοιμαται και ξαναξυπναει στις 8 το πρωι. Κοιμαται σερι τα βραδυα αλλα σπανια στη διαρκεια της μερας. Αντε κανενα μισαωρακι. Επειδη εμενα γενικα το φαγητο της ειναι πολυ λιγο (με σκαει να φαει γενικα) και επειδη δεν πινει σχεδον καθολου νερο (το πολυ 20ml ολη μερα) της δινω και μες στη μερα γαλα. Καμια φορα και 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ξυπναει στις 8. Πινει 200ml γαλα. Στις 10:30 με 11:00 τρωει αυγο με ψωμακια ή φρουτα. Στις 3 περιπου τρωει μεσημεριανο. Στις 6 τρωει ή γιαουρτι, ή τραχανα, ή αρια και που φαριν λακτε. Στις 8 πινει 200ml γαλα και στις 9:30 το αργοτερο κοιμαται και ξαναξυπναει στις 8 το πρωι. Κοιμαται σερι τα βραδυα αλλα σπανια στη διαρκεια της μερας. Αντε κανενα μισαωρακι. Επειδη εμενα γενικα το φαγητο της ειναι πολυ λιγο (με σκαει να φαει γενικα) και επειδη δεν πινει σχεδον καθολου νερο (το πολυ 20ml ολη μερα) της δινω και μες στη μερα γαλα. Καμια φορα και 2 φορες.

Και εμεις πινουμε γαλα κατα τη διαρκεια της ημερας. Θα πιουμε το πρωι 200μλ, το μεσημερι πριν τον υπνακο μας αλλα 200 και το βραδυ πριν τον υπνο αλλα 200. Παντως και το νερο το ξεσκιζουμε. Αφου του λεω συνεχεια 'θα νερομπουρμπουλιασεις!' και σκαει στα γελια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλγα και μενα η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να της δώσεις κάτι για φαγητό αργά το απόγευμα, και μετα πριν κοιμηθεί το γαλα της κανονικά.

Είχε περάσει και ο μικρός μια ανάλογη φάση που ξυπνούσε συχνά το βράδυ για γάλα. Μια καλή λύση είναι ο τραχανάς (εμενα τουλαχιστον το έτρωγε και έβλεπα πως τον κράταγε), ή γιαούρτι (τρώει η μικρή σου?), ή τοστάκι... Δοκίμασε τα και ελπίζω να έχεις αποτέλεσμα.

Εμείς τρωμε το απόγευμα κάτι αλλα σταματήσαμε το βραδινό γαλα πριν τον ύπνο, με αποτέλεσμα να ξυπνάει μεσα στη νύχτα για γάλα... :?

Θα την ξεπεράσουμε και αυτή τη φάση όμως, που θα πάει... :lol:

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΤΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 2Ο:00 ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ. Η ΜΕΓΑΛΗ, ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΦΡΟΥΤΟΣΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΣΤ. ΚΑΤΑ ΤΙΣ 20:30-21:ΟΟ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ. ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ, ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΜΗΖΕΙΣ ΧΟΡΤΑΤΟ, ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Όλγα κι εμείς καθιερώσαμε το φαγητό το βράδυ λίγο πριν το χρόνο γιατί όποιον έβλεπε να τρώει του ορμούσε, οπότε συμπέρανα ότι το παιδί δε χόρταινε μόνο με το απογευματινό γιαουρτάκι :) . Σταδιακά βέβαια έκοψε τα γιαούρτια (όπως και ο,τιδήποτε άλλο δε χρειάζεται μάσημα που το φτύνει :) ).

Έτσι το απόγευμα κατά τις 5.30-6.00 θα φάει ένα φρούτο (αν δεν έχει φάει αρκετά το πρωί) ή μία ντομάτα (τρελαίνεται) ή θα πιει πορτοκαλάδα και κατά τις 7.30 θα φάει κανονικό φαγητό από το μεσημεριανό της ή αν δεν έχω τοστάκι, τυρόπιτα κλπ. Και μετά στις 9.30 το γάλα της και ύπνο μέχρι το πρωί (συνήθως γιατί τελευταία όλο κάτι την ενοχλεί και ξυπνάει μες στη νύχτα κλαίγοντας :( ).

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τρώμε τα γνωστά 5 γεύματα την ημέρα:

 

γάλα ~200ml

φρούτα

φαγητό

γιαούρτι (ή κρέμα αν τύχει αλλά όχι συχνά)

γάλα ~250-300ml

 

...και ύπνο 8.30-8.00 :D:D

 

όμως Όλγα, εκεί γύρω στην ηλικία σας ο Κωστής πέρασε μια φάση που ξύπναγε πολύ πεινασμένος το βράδυ. Κράτησε κανένα μήνα και μετά του πέρασε, που σημαίνει ότι μάλλον έιχε μεγαλύτερες διατροφικές ανάγκες για λίγο. Αν βέβαια αυτό κρατάει πολύ... δεν ξέρω...

Πάντως, πάνω στο χρόνο έκανα αυτήν την ερώτηση για το βραδυνό στον παιδίατρο και μου είπε ότι μπορεί και να φάει φαγάκι το βράδυ αντί γάλα -θεωρεί το γάλα κανονικότατο γεύμα- αλλά όχι 2η μερίδα πρωτεϊνες (κρέας-κοτόπουλο) αν έχει φάει το μεσημέρι.

Μάλλον δεν βοηθάω και πολύ...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το γεγονός ότι τρώει κάθε φορά που ξυπνάει, είναι απλά μια συνήθεια που μπορείς να κόψεις σταδιακά. Δεν πιστεύω ότι έχει ανάγκη τόσο πολύ γάλα, αφού λες ότι τρώει κανονικά μέσα στη μέρα. Mαλλον έχει συνδιάσει τον ύπνο με το γάλα και για να ξανακοιμηθεί θέλει το μπουκάλι της.

Ίσως αν αρχίσεις να της δίνεις λίγο τσαγάκι αντί για γάλα; Θα το βαρεθεί και θα καταλάβει ότι δεν αξίζει να ξυπνάει για τσάι.

Tο κάθε παιδάκι φυσικά έχει τις δικές του ανάγκες και τους δικούς του ρυθμούς. Aλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

O δικός μου ευτυχώς σταμάτησε μόνος του το βραδυνό φαγητό, χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Θυμάμαι όμως ότι το σταμάτησε όταν σταμάτησε να θηλάζει και άρχισε να τρώει ξένο γάλα. Xόρταινε πιο καλά με το ξένο.

 

Tώρα πια το πρόγραμμά του είναι:

7:30πμ 250-270ml γάλα

10:00πμ 300-350ml φρουτόκρεμα (+ 1 αυγό 3 φορές την εβδομάδα)

1:30μμ 350-400ml κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι με λαχανικά και ζυμαρικά

6:00μμ 300ml κρέμα ή 1 γιαούρτι (μέρα παρά μέρα)

9:30-10:00μμ 250-270ml γάλα

Eνδιάμεσα μπορεί να φάει λίγο ψωμάκι ή μπισκότο αλλά όχι πάντα.

Tο Σαββατοκύριακο που είμαστε όλοι μαζί στο σπίτι, πριν το φρούτο του ζηλεύει τα τοστάκια που τρώμε με τον μπαμπά του, και όλο κλέβει καμιά μπουκιά...

 

Aπό αυτά που διάβασα από τις άλλες μανούλες, κατάλαβα ότι το κάθε παιδί έχει το δικό του πρόγραμμα. Γι'αυτό μην αγχώνεσαι, σιγά-σιγά θα βρείτε τον ρυθμό σας!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...και ύπνο 8.30-8.00

 

Αν αυτό το διάβαζα χθές το βράδυ που κοιμηθήκαμε 11:45 θα εγκληματούσα!!!!!!!!!!!!!! Δεν τα λένε κοριτσάκι μου έτσι απότομα αυτά σε μανούλες νυσταγμένες!!!!!! :evil::evil::evil:

Από φαγητό και εμείς περίπου τα ίδια:

6:00 - 6:30 240gr γάλα (κοιμισμένος)

10:00 φρουτόκρεμα + αυγό λίγο αργότερα

14:30 φαγητό

18:00 κρέμα ή γιαούρτι

22:00: 240 gr γάλα

 

Το απόγευμα μετά την κρέμα αν θέλει μπορεί να φάει και τοστ ή κανά μπισκοτάκι ή κανένα κομματάκι σοκολάτα kinder (την μάθαμε και τη ζητάμε!!!!!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

πίνει δηλαδή στις 9μιση με 10 το βράδυ 240 μλ και στις 1μιση με 2 ουρλιάζει και κατεβάζει αλλά 210 μονοκοπανιά, μετά ξανά στις 4 μιση με 5 το ίδιο και μετά πάλι στις 8 το πρωί

 

Γεια σου Olg@, μαλλον πειναει το Κατερινακι σου και γι'αυτο ξυπναει. Το απογευματινο τι ωρα της το δινεις? Μηπως να της δινεις παλι στερεη τροφη κανα δυωρο πριν παει για υπνο?

 

Η δικια μου τρωει το βραδυνο της γυρω στις 5.00, πινει το γαλα (240ml) κατα τις 7.30 και μετα υπνο. Μεχρι προσφατα το βραδυνο της ηταν γιαουρτι με φρουτα και καμια φορα καποιο κουλουρακι χωρις ζαχαρη. Εδω και κανα μηνα της δινω ή ψωμακι με τυρακι ή το ιδιο φαι που εφαγε το μεσημερι και μετα λιγο γιαουρτι ή λιγο φρουτο. Οσο μεγαλωνει και κινειται ολο και περισσοτερο βλεπω οτι εχει αναγκη απο περισσοτερη στερεη τροφη που της δινει ενεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια χίλια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, βοηθάτε πολύ!!!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια απο αυτά που ρωτάτε έτσι όπως τα θυμάμαι...

Λοιπόν ενώ σε όλη τη διάρκεια της ημέρας τρώει πάρα πολύ καλά, το απόγευμα γενικά δεν πεινάει και πολύ για αυτό της δίνω τα φρούτα που της αρέσουν και είναι δροσερά. Τα μπισκότα που τρώει είναι αυτά της noutricia και δεν έχουν πολλή ζάχαρη, αν θα φάει ένα ολόκληρο τη φορά. Όσο για τα κεικ τα φτιάχνω ειδικά για αυτή και όσο πιο υγειινά γίνεται (έχω κάτι πολύ καλές συνταγές από το παιδί μου και εγώ) με αλεύρι ολικής, ταχίνι, καρότο, σταφίδες και ελάχιστη ακατέργαστη ζάχαρη, πολύ λιγότερη πιστεύω από ότι έχουν οι ετοιματζίδικες κρέμες. Επίσης όμως τρώει πολύ λίγο και από αυτό.

Κρέμες έτοιμες φαριν κλπ δεν της άρεσαν ποτέ, δεν μπαίνω στο κόπο καν να αγοράσω.

Γιαούρτι της δίνω πολλά απογεύματα κονονικό πρόβειο, της αρέσει πολύ αλλά αυτό δεν νομίζω να την χορταίνει.

Θα δοκιμάσω και τον τραχανά και το τοστάκι βρε κορίτσια μπας και γίνει τίποτα .... κρέας και κανονικό φαγητό δεν θέλω να της δώσω για βράδυ νομίζω πως ακόμα είναι μικρή ..

Πάντως έτσι για να γελάσατε ... χτες ήπιε προ ύπνου 300 μλ και ξαναξύπνησε στις 1μιση και κατέβασε πάλι 210 με τη μια :shock: ... μέχρι τις οχτώ το πρωί ηπιε δύο 500μλ thermo!!!

Αχ θα μου γίνει καμιά νταρντανογυναίκα και που θα της βρω άντρα μετά :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

xazomama το δοκίμασα αυτό με το τσαγάκι παλιότερα, στον 4ο -5ο μήνα νομίζω ήτανε, αν και ο παιδίατρος με είχε αποτρέψει γιατί μου είπε αν πεινάει θα ξαναξυπνήσει... και όντως αυτό γινότανε ξυπνούσε σε μια ωρίτσα πάλι ουρλιάζοντας :cry: ! Πάντως μαζί του όταν το ξανασυζήτησα τελευταία μου είπε πως δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό ... τώρα πια θα διεκδικεί με κάθε τρόπο τα κεκτημένα της!!!

Και τώρα πάντως με το που ξυπνάει δεν της δίνω αμέσως το μπουκάλι, προσπαθώ να την ηρεμήσω λίγο με πιπίλα, αγκαλίτσα και μουσική αλλά τζίφος ... ουρλιάζει λες και κατάπιε σειρήνα :shock: !!!!

Πάντως παιδιά με αυτά και με αυτά δεν κοιμάμαι πια καθόλου το βράδυ ... δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμα ... και αναρωτιέμαι τι θα γίνει που σε λίγο καιρό θα γυρίσω στη δουλειά :roll: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ενώ σε όλη τη διάρκεια της ημέρας τρώει πάρα πολύ καλά, το απόγευμα γενικά δεν πεινάει και πολύ για αυτό της δίνω τα φρούτα που της αρέσουν και είναι δροσερά.

 

Μήπως αν της έδινες τα φρούτα το πρωί κράταγε όρεξη για το απόγευμα?

 

και αφού το γιαουρτάκι της αρέσει δοκίμασε αν κάνει διαφορά... γιατί κι αυτό δροσερό είναι και τρώγεται εύκολα και σίγουρα χορταίνει περισσότερο από τα φρούτα

 

..εγω με τα φρούτα πεινάω περισσότερο απ'οτι αν δεν τα ειχα φάει καθόλου :roll: μου ανοίγουν την όρεξη...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

.... κρέας και κανονικό φαγητό δεν θέλω να της δώσω για βράδυ νομίζω πως ακόμα είναι μικρή ..

Το να δωσεις κανονικο φαγητο το απογευμα δεν βλαπτει αρκει να το δωσεις νωρις. Εχεις δοκιμασει να μεταφερεις τα γευματα λιγο πιο νωρις. Δηλ. αν τρωει μεσημεριανο στις 3 μετεφερε το σταδιακα στις 2 η 1 ετσι ωστε να φαει και βραδυνο κατα τις 6,30 η 7,30. Εμεις τρωγαμε βραδυνο στην ηλικια σας, λιγο βεβαια αλλα τρωγαμε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χτες πήγαν λίγο καλύτερα τα πράγματα, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ... θα δείξει σήμερα :wink:

Χτες λοιπόν αφού έφαγε λίγα φρουτάκια στις 6:30, στις 8 και κάτι της έδωσα λίγο γιαούρτι με αρακά που είχαμε το μεσημέρι. Δεν μπορώ να πω ότι έφαγε μεγάλη ποσότητα γύρω στις 6 - 7 κουταλιές, μετά ήπιε κανονικά το γάλα της στις 10 και μετά ξαναξύπνησε στις 2:30 αντί στις 1:30 και δεν ούρλιαζε τόσο ... ήπιε βέβαια πάλι μονοκοπανιά τα 210 και μετά ξαναξύπνησε για γάλα στις 6:30!!! Φαίνεται λοιπόν ότι κάτι έγινε με το φαγητό που της έδωσα το βράδυ ... βέβαια τα πολλά ξυπνήματα και τα δικά μου πήγαινέλα δεν τα γλιτώσαμε αλλά αυτά ευτυχώς με λίγο πιπίλα και χαδάκι - αγκαλίτσα βολευόμασταν.

Σήμερα πάλι θα της δώσω φαγητό στις 8 και κάτι ... για να δούμε!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο φάγαμε ρυζάκι με κοτοπουλάκι ... για να δούμε, για να δούμε!!!

Μ' αρέσει που έκανα τη δύσκολη και δεν ήθελα να της δώσω φαγητό για βράδυ :lol::lol::lol: !!!

 

Έλιζάκι από το στόμα σου και στης Κατερινούλας το αυτάκι :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπόρεσα να βγάλω συμπερασμα :roll: ... έφαγε μεν χτες ένα καλό βραδινο φαγητό, ηπιέ μετά το γάλα της αλλά ξαναξύπνησε κανονικά και έφαγε πάλι ολονυχτίς τις μπουκαλούμπες με το γάλα :shock: ... τέλοσπάντων για να μην σας κουράζω και εσάς θα της δώσω λίγο χρόνο για να δούμε πως θα πάει ... αλλά αν είναι να ξυπνάει ουτως ή αλλως το βραδυ θα της κοψω το βραδινό φαγητό ... αφού δεν είναι θέμα πείνας τελικά από ότι φαίνεται ....

Το ωραίο πάντως ήταν σήμερα στον παιδίατρο που το είπα το πρόβλημά μου ... γέλασε και απάντησε πως η κόρη του μέχρι 4 ετών ξυπνούσε τουλάχιστον δυο φορές μέσα στη νύχτα για γάλα :shock::shock::shock: !!! Δεν θέλω καν να το σκέφτομαι ότι θα κάνω τέσσερα χρόνια για να κοιμηθώ :roll: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με το Κατερινάκι Όλγα ;

Τελικά βοήθησε το βραδυνό ή το κόψατε;

Σκεφτόμουνα ότι επειδή έχει συνηθίσει να ξυπνάει το βράδυ, μπορεί να της έπερνε λίγο καιρό να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα ότι επειδή έχει συνηθίσει να ξυπνάει το βράδυ, μπορεί να της έπερνε λίγο καιρό να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται...

 

Aκόμα στην προσπάθεια είμαστε ... προς το παρόν καμιά διαφορά με ή χωρίς βραδινό ... απλά είπα να της δώσω λίγο χρόνο να προσαρμοστεί, θα περιμένω μια βδομάδα ακόμα και θα δουμε ... ευχαριστώ κοριτσάκι για το ενδιαφέρον :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα! Πείτε μου σας παρακαλώ αν δίνετε βραδινό στα μωρά σας. Ο γιος μου είαι 10 μηνών κι η παιδίατρος μου είπε ότι από τον άλλο μήνα θα πρέπει να του δίνω σουπίτσα και το βράδυ, μετά από την κρέμα, και πριν κοιμηθεί το γάλα του. Δεν θυμάμαι να έκανα έτσι στον μεγάλο μου γιο και κάποιες φίλες που ρώτησα και εκείνες μου είπαν ότι είναι νωρίς για να τρώει φαγητό και το βράδυ. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα, εγω της μικρής μου δεν της δίνω βραδυνό, τρώει την κρέμα της γύρω στις 4.30, μετά τρώει 1 γιαούρτι κατα τις 8 και κατά τις 11 πίνει γάλα. Και εγω που είχα ρωτήσει τον παιδίατρο μου αν πρεπει να τρώει βραδυνό μου είχε πει ότι όχι ακόμα είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...