Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος=θυσια?


katerina24

Recommended Posts

κοριτσια,γεια σας!

χτες εκανα μια συζητηση με τον αντρα μου και ηθελα να το συζητησω με αλλες μανουλες!

απο την αρχη το μωρο μου δε με επιανε καλα με αποτελεσμα να ματωνω συνεχως.εδω και 2 μηνες αντλω με το θηλαστρο!στην αρχη εκανα αντλησεις με mini electric-medela και εδω και 15 μερες περιπου αντλω με το lactina-νοσοκομειακο.οταν αντλουσα με το μικρο μου ελεγε ο συζυγος μου να τα παρατησω γιατι εβλεπε πως τις 12 απο τις 24 ωρες αντλουσα δηλ.τη μιση μερα για να εχει ο μικρος το γαλα που επρεπε και τα καταφερα!καταφερα να του δινω αποκλειστικα το δικο μου γαλα,εστω και χωρις να το βαζω στο στηθος!τωρα μετα απο 2 1/2 μηνες που εχω γεννησει και λογω του θηλασμου εχω πεταξει στο κεφαλι μου καποια σπυρακια τα οποια κανουν φλουδες και κολλανε οι τριχες μεταξυ τους και μετα φευγουν τουφες!επισης εχω βγαλει και αιμοροιδες!

πηγα σε γιατρο και μου ειπε πως ευτυχως που το προλαβα αλλιως θα εμενα χωρις μαλλια!!

χτες λοιπον μου ελεγε ο συζυγος να τα παρατησω και να κοψω το γαλα μου γιατι κανω κακο στον εαυτο μου.εγω χωρις δευτερη σκεψη το αρνουμαι κατηγορηματικα.

μπροστα σε αυτο που προσφερω στο παιδι μου δε θα μου σταθει τιποτα εμποδιο!!!

εσεις τι λετε?θα τα παρατουσατε?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω ξανακουσει να παθαινεις κατι απο τον θηλασμο,οπως αυτο...

βιταμινες ,σιφηρο και ασβεστιο περνεις??

εγω δεν νομιζω να σταματουσα απο οτι καταλαβα αυτο που εχεις αντιμετωπιζετε,αν εσυ νοιωθεις καλα και θες να το κανεις να συνεχισεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

λογω του θηλασμου εχω πεταξει στο κεφαλι μου καποια σπυρακια τα οποια κανουν φλουδες και κολλανε οι τριχες μεταξυ τους και μετα φευγουν τουφες!επισης εχω βγαλει και αιμοροιδες!

 

:shock::shock::shock: Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω οτι ο θηλασμός προκαλλεί σπυράκια στο κεφάλι και αιμορροείδες :shock::shock: .Γιατί δεν πας σε καποιον καλύτερο γιατρό?

 

1. Δεν θεωρώ το θηλασμό θυσία γιατί ενω ολοι στην οικογενεια ημασταν αρρωστοι για εναν ολόκληρο μήνα το μωρό τη γλίτωσε. Ετοιμα αντισώματα βλέπεις.

2. Δεν εχω σηκωθει ουτε ενα βράδυ για να βρασω νερο, ετοιμασω μπουκάλια κλπ

3. Εχασα τα 20+ κιλά της εγκυμοσύνης χωρίς δίαιτα.

Link to comment
Share on other sites

δε τα πεταξα λογω θηλασμου αλλα λογω ορμονων!

ετσι μου ειπε ο γιατρος...

δεν παιρνω τιποτα απο ασβεστιο,σιδηρο γιατι τρεφομαι σωστα!

εγω ομως κανω αποστειρωσεις συνεχως!

κι εμεις ημασταν αρρωσστοι 20 μερες και το μωρο τη γλιτωσε!

ο αντρας μου το θεωρει θυσια...

εγω δεν το βλεπω ετσι και εννοειται πως θα συνεχισω....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου το θεωρει θυσια...

εγω δεν το βλεπω ετσι και εννοειται πως θα συνεχισω....

 

ακομη και θυσια να ειναι που λεει ο αντρας σου,ολοι δεν κανουμε θυσιες για τα παιδια μας για οτι καλυτερο?? :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν παιρνω τιποτα απο ασβεστιο,σιδηρο γιατι τρεφομαι σωστα!...

 

και εγω τρεφομουν σωστα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι για οσο θηλαζω θα πρεπει να περνω ολα αυτα γιατι οι αναγκες ειναι αυξημενες.

Link to comment
Share on other sites

δε τα πεταξα λογω θηλασμου αλλα λογω ορμονων!

ετσι μου ειπε ο γιατρος...

δεν παιρνω τιποτα απο ασβεστιο,σιδηρο γιατι τρεφομαι σωστα!

εγω ομως κανω αποστειρωσεις συνεχως!

κι εμεις ημασταν αρρωσστοι 20 μερες και το μωρο τη γλιτωσε!

ο αντρας μου το θεωρει θυσια...

εγω δεν το βλεπω ετσι και εννοειται πως θα συνεχισω....

εγώ προσωπικά θεωρώ ότι ο θηλασμός είναι υπόθεση των δύο μάνας/παιδιού και η γνώμη των τρίτων περιτεύει έστω και αν αυτή είναι του πατέρα...
line_feet_beg_39_time_1187841600_text_c720b8ebe5eddc20eceff520e5dfede1e9.gif.png
Link to comment
Share on other sites

H τριχόπτωση είναι φυσιολογικό επακόλουθο της γέννας, αν δεν θήλαζες απλά θα είχε συμβεί πιο νωρίς το πιθανότερο. Είναι που πέφτουν οι ορμόνες που στην εγκυμοσύνη είχαν πάρει τα πάνω τους.

Οι αιμορροΐδες είναι και αυτές επακόλουθο της εγκυμοσύνης. Με τον θηλαμσό ουδεμία σχέση έχουν.

Για τα σπυράκια που αναφέρεις καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να σε σει ένας δερματολόγος. Μην σταματήσεις να αντλείς για αυτούς τους λόγους θα ήταν βλακεία :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

H τριχόπτωση είναι φυσιολογικό επακόλουθο της γέννας, αν δεν θήλαζες απλά θα είχε συμβεί πιο νωρίς το πιθανότερο. Είναι που πέφτουν οι ορμόνες που στην εγκυμοσύνη είχαν πάρει τα πάνω τους.

Οι αιμορροΐδες είναι και αυτές επακόλουθο της εγκυμοσύνης. Με τον θηλαμσό ουδεμία σχέση έχουν.

Για τα σπυράκια που αναφέρεις καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να σε σει ένας δερματολόγος. Μην σταματήσεις να αντλείς για αυτούς τους λόγους θα ήταν βλακεία :wink:

 

Συμφωνω απολυτα

Αν δεις ποσα μαλλια χανω ολη μερα θα φριξεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ, Κατερίνα μου, είμαι της άποψης να συνεχίσεις το θηλασμό- εκτός αν αποφασίσεις το αντίθετο για άλλους λόγους. Αυτά που σε ταλαιπωρούν είναι όντως λόγω ορμονών και αντιμετωπίζονται με υπομονή κι υπομονή. Θα συμφωνήσω με τα άλλα κορίτσια ότι ίσως χρειάζεται ενίσχυση ο οργανισμός με σίδηρο+ασβέστιο. Κι ο δικός μου γυναικολόγος μου συνέστησε να συνεχίσω να τα παίρνω και μετά τον τοκετό εφόσον θα θήλαζα. Κάνε κι εσύ μια ερώτηση τον γιατρό σου μήπως τελικά ο οργανισμός σου τα χρειάζεται, ακόμη κι αν τρέφεσαι σωστά.

.png
Link to comment
Share on other sites

Α καλα ο γιατρος σου ειναι αλλος ενας γιατρος που ακουει θηλασμος και φρικαρει (τα αιτια της ψύχωσης αυτης ερευνωνται ακομη απο την επιστημη της ψυχολογιας) εξ ου και η απιστευτη συσχετιση σπυριων-τριχοπτωσης με το θηλασμο... :shock: Αυτος και στομαχόπονο να ειχες στο θηλασμο θα το απεδιδε...

 

Οσο για τον αντρα σου και το αν θεωρει ή οχι θυσια αυτο που κανεις,δεν θα το σχολιασω γιατι σημασια δεν εχει τι θεωρουν οι αλλοι οτι ειναι αυτο που κανεις αλλα τι νιωθεις εσυ οτι θελεις να κανεις για το παιδι σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

katerina24, επειδή με έχουν καλύψει κάποιες απαντήσεις... συμφωνώ και επαυξάνω πως:

 

ακομη και θυσια να ειναι που λεει ο αντρας σου,ολοι δεν κανουμε θυσιες για τα παιδια μας για οτι καλυτερο??
εγώ προσωπικά θεωρώ ότι ο θηλασμός είναι υπόθεση των δύο μάνας/παιδιού και η γνώμη των τρίτων περιτεύει έστω και αν αυτή είναι του πατέρα...
θεωρω τον θηλασμο υπερτατο αγαθο...μην ακους κανεναν συνεχισε ακαθεκτη...αν μπορει και η αγλαια να σε βοηθησει...
Αν δεις ποσα μαλλια χανω ολη μερα θα φριξεις.....

 

και άσχετο, αλλά

Εχασα τα 20+ κιλά της εγκυμοσύνης χωρίς δίαιτα.
αλήθεια; σε πόσο καιρό;;; και 'γω 20 πήρα, έχω χάσει τα 13 και τώρα είμαι σε δίαιτα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνω τιποτα απο ασβεστιο,σιδηρο γιατι τρεφομαι σωστα!...

 

και εγω τρεφομουν σωστα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι για οσο θηλαζω θα πρεπει να περνω ολα αυτα γιατι οι αναγκες ειναι αυξημενες.

 

το αντίθετο ισχύει. Σίδηρο χρειάζονται οι μητέρες που δεν θηλάζουν γιατί επανέρχεται αμέσως η περίοδος και έχουν απώλεια αίματος και άρα σιδήρου. Η αμηνόρροια του θηλασμού προστατεύει τόσο από την απώλεια σιδήρου που μερικές μητέρες με αναιμία, μόνο αυτό το διάστημα δεν παίρνουν σίδηρο και είναι πραγματικά καλά! :wink: Υπάρχουν μητέρες με χρόνια υποσηδηρική αναιμία που με παίρνουν τηλέφωνο και ρωτούν πώς θα παρατείνουν το διάστημα της αμηνόρροιας...

 

Όσο για το ασβέστειο, το χρειάζονται μόνο οι μητέρες που θηλάζουν λίγο. Αυτές που θηλάζουν περίπου χρόνο ή περισσότερο έχουν μεγαλύτερη οστική μάζα από αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη...

 

Ο γιατρός σου δεν τα ξέρει καλά... :?

Link to comment
Share on other sites

H τριχόπτωση είναι φυσιολογικό επακόλουθο της γέννας, αν δεν θήλαζες απλά θα είχε συμβεί πιο νωρίς το πιθανότερο. Είναι που πέφτουν οι ορμόνες που στην εγκυμοσύνη είχαν πάρει τα πάνω τους.

Γιατρέ μου, αυτοί οι γιατροί που ενοχοποιούν για τα πάντα το θηλασμό, άλλη ιατρική κάνανε, άλλα καταλάβανε, ή απλά αυθαιρετούν σε κάτι που τους ενοχλεί;....

 

 

Οι αιμορροΐδες είναι και αυτές επακόλουθο της εγκυμοσύνης. Με τον θηλαμσό ουδεμία σχέση έχουν.

 

Αυτό είναι παλιό, μήπως η ιατρική αλλάζει;

Μήπως και η πτώση του χρηματιστηρίου προκλήθηκε εξαιτίας του θηλασμού

 

Για τα σπυράκια που αναφέρεις καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να σε σει ένας δερματολόγος. Μην σταματήσεις να αντλείς για αυτούς τους λόγους θα ήταν βλακεία :wink:
;

 

Τελικά υπάρχουν πολλές ιατρικές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerina24,

όπως ξέρεις , μιας και τα λέμε συχνά, είμαι στην ίδια φάση με σένα και ειλικρινά έχω επίσης κουραστεί .

Ευτυχώς δεν είχα προβλήματα υγείας παρόμοια με τα δικά σου, αλλά και να είχα, θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες και θα πω ότι δεν βλέπω πώς μπορούν να συνδεθούν με το θηλασμό.

 

Κοίτα,εγώ πιστεύω πως ο θηλασμός είναι θυσία. Και η εγκυμοσύνη είναι θυσία. Και η γέννα είναι θυσία. Τουλάχιστον για μένα. Το ένα έχει ξενύχτι, το άλλο ναυτίες κλπ κλπ, το τρίτο πόνους και πόσα άλλα...

Αλλά είναι θυσίες με ανταποδοτικά οφέλη, έτσι δεν είναι?

Και μάλιστα, αν εξαιρέσω την εγκυμοσύνη (η οποία για μένα ήταν πολύ δύσκολη σχεδόν σε όλη τη διάρκειά της και είπα ΑΜΑΝ να γεννήσω), στα άλλα δύο, η θυσία έχει άμεσο αποτέλεσμα, άμεσο αντίκρυσμα.

Μαγεία, έτσι δεν είναι? Εγώ ακόμη κοιτάω το μωρό μου και λέω "για δες ρε παιδί μου, έγινα μαμά! Δικό μου είναι αυτό το πλασματάκι το τέλειο??":-)

 

Επειδή κι εγώ είμαι της αποκλειστικής άντλησης, σε καταλαβαίνω. Είναι κούραση...

Προσπαθώ να βάζω το μωρό στο στήθος, αλλά δεν θέλει καθόλου το σκασμένο. Έμαθε σε άλλη στάση, πιο τεμπέλικα. Τί να γίνει, δεν πειράζει, δεν το βιώνω ως απόρριψη, έτσι έμαθε το μωράκι έτσι κάνει.

Και δώστου στις 04.00 τα ξημερώματα, να ξυπνάς, να ζεσταίνεις γάλα, να το ταίζεις, ενδεχομένως να το αλλάζεις και μετά να αντλείς κιόλας για 20-25 λεπτά...Δηλαδή, αντί να είσαι μισή ώρα το πολύ στο πόδι, είσαι μιάμιση...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και την κούραση και την εξάντληση και όλα.

Πόσες φορές δεν έχω τσατιστεί και δεν έχω πει σχεδόν κλαίγοντας "πάει, τέρμα, αυτή η εβδομάδα θα είναι η τελευταία, δεν αντέχω άλλο"! και το άλλο πρωί μου αναθεωρώ. (Η νύχτα είναι κακός σύμβουλος)

Είμαι ευτυχώς από τους προνομιούχους και έχω άδεια μητρότητας όλο το χρόνο, οπότε λέω να το προσπαθήσω λίγο ακόμη, μιας και είμαι σπίτι.

Αν όμως κάποια στιγμή φλιπάρω τελείως, δεν θέλω να αισθανθώ τύψεις. Λέω "δεν θέλω" γιατί είμαι σίγουρη πως τελικά θα νιώσω κάπως άσχημα, έστω και στην αρχή.

Όμως, ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, Ο,ΤΙ καλύτερο.

Έτσι κι εγώ, κάθε μέρα αναβάλλω τη διακοπή για την επόμενη :D .

Χαζό ε? Αλλά πιάνει....

 

Περαστικά με τα δερματικά σου προβλήματα. Αιμορροίδες είχα κι εγώ από τον τοκετό, αλλά έφυγαν σιγά σιγά.

Μη χάνεις το ηθικό σου. Και ο άντρας σου από αγάπη σου λέει να σταματήσεις, επειδή είσαι ταλαιπωρημένη. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον υπακούσεις κιόλας. Κάνε ό,τι θες εσύ, ό,τι νιώθεις!

Για σκέψου να σου έλεγε το αντίθετο "Δεν με νοιάζει πώς νιώθεις ή αν έχεις πρόβλημα, το παν είναι να δίνεις το γάλα σου στο μωρό!!".

Δεν θα αισθανόσουν άσχημα? Εγώ πάντως ναι.

Καλή συνέχεια, και θα δεις, όλα θα πάνε καλύτερα.. :

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι εγώ, κάθε μέρα αναβάλλω τη διακοπή για την επόμενη :D .

Χαζό ε? Αλλά πιάνει....

 

kotopoulo, δεν είναι καθόλου χαζό αυτό! Είναι το πιο έξυπνο που μπορείς να κάνεις. Είναι πολύ κουραστικό και πολύ δύσκολο να αντλείς, τόσο που η προοπτική μιας εβδομάδας να φαίνεται βουνό! Όμως λίγες ώρες ή ένα 24ωρο παλεύεται!!! Βάζοντας μικρούς στόχους καταφέρνεις να τους πραγματοποιήσεις και χωρίς να το καταλάβεις οι μέρες γίνονται εβδομάδες και οι εβδομάδες μήνες!!!

 

Οι μικροί στόχοι είναι η πιο έξυπνη στρατηγική!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Katerina24,

Μη χάνεις το ηθικό σου. Και ο άντρας σου από αγάπη σου λέει να σταματήσεις, επειδή είσαι ταλαιπωρημένη. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον υπακούσεις κιόλας. Κάνε ό,τι θες εσύ, ό,τι νιώθεις!

Για σκέψου να σου έλεγε το αντίθετο "Δεν με νοιάζει πώς νιώθεις ή αν έχεις πρόβλημα, το παν είναι να δίνεις το γάλα σου στο μωρό!!".

Δεν θα αισθανόσουν άσχημα? Εγώ πάντως ναι.

Καλή συνέχεια, και θα δεις, όλα θα πάνε καλύτερα.. :

 

Σοφες κουβεντες! Μην εχουμε την απαιτηση να ερθουν οι μπαμπαδες απολυτα στη θεση μας. Το μητρικο ενστικτο δεν μπορει να συγκριθει με κανενα πατρικο φιλτρο νομιζω. Ειμαι βεβαιη οτι ο αντρας σου ηθελε να πει:"μην εχεις τυψεις, αν πρεπει να σταματησεις το θηλασμο, δε θελω να πεθανεις κιολας προκειμενου να θηλασεις". Ισως ο τροπος του να μην ηταν ο καλυτερος, αλλα ειμαι σιγουρη οτι ηταν οι προθεσεις του. :)

Εξηγησε του οτι τα ατυχα περιστατικα στην υγεια σου ειναι προσωρινα και προφανως -κατα τα λεγομενα προλαλησαντων, εγω δεν ειμαι ειδικη- ασχετα με το θηλασμο. Πες του οτι εισαι αποφασισμενη να συνεχισεις και ζητησε την ψυχολιγικη του, τουλαχιστον, υποστηριξη, που θα ειναι πολυ σημαντικη για σενα.

Καποια στιγμη, ισως καταφερεις να θηλασεις το μωρακι σου και απευθειας απο το στηθος (το ευχομαι, αν και δεν ειναι το ζητουμενο). Αυτο θα σε ξεκουρασει και θα ανταμειφθεις για την υπομονη σου. Ο δικος μου ειναι σχεδον 6 μηνων και μονο κατακορυφα δε θηλαζει, οπως αλλιως και να το βαλεις, και το "στοχο" βρισκει και μια χαρα τα καταφερνει :D:D:D

Και μην ξεχνας οτι στη ζωη μας -ευτυχως ή δυστυχως- χρειαζεται να κανουμε θυσιες. Μακαρι ολες να ηταν αυτης της μορφης :wink:

Περαστικα και καλη συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στην κατηγορία των πολλών αντλήσεων οπότε κάτι καταλαβαίνω και εγώ.....Αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο. Αυτό που κάνετε εσείς κορίτσια είναι άθλος πραγματικά !!!!

Και εγώ είπα ότι θα το σταματήσω περίπου 3000 φορές από τότε που γύρισα στην δουλειά....

Κάποια στιγμή έβλεπα το θήλαστρο και το μισούσα.... Μετά έβλεπα την κόρη μου και μου έφευγε ο θυμός....

Η θυσία δεν έγκειται τόσο στον θηλασμό όσο στις αντλήσεις... αυτές είναι πολύ περισσότερο εξαντλητικές από τον θηλασμό τον ίδιο.

 

Όσο συνεχίζετε τις αντλήσεις τόσο θα σκέφτεστε ότι

 

Πόσες φορές δεν έχω τσατιστεί και δεν έχω πει σχεδόν κλαίγοντας "πάει, τέρμα, αυτή η εβδομάδα θα είναι η τελευταία, δεν αντέχω άλλο"! και το άλλο πρωί μου αναθεωρώ. (Η νύχτα είναι κακός σύμβουλος)

 

Μόνο όταν σταματήσεις δεν θα το σκέφτεσαι πιά !!!!

Και αυτό μόνο εσύ θα το αποφασίσεις πότε θα γίνει και κανένας άλλος.

Να βάζεις μικρούς στόχους. Οι ανώνυμοι αλκοολικοί έχουν για μότο "μία μέρα, κάθε μέρα" και να ξέρεις ότι όσο περνάνε οι μέρες είναι πιο έυκολα τα πράγματα. Οταν θα μπουν οι στερεές τροφές θα είναι ακόμα πιο εύκολα

 

Κάνε ότι νομίζεις και εμείς θα σε υποστηρίξουμε σε ότι απόφαση πάρεις !!!! :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...