Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

Η παιδίατρος βρήκε λίγο χλωμό τον μπέμπη και μου είπε να ξεκινήσουμε σταγονίτσες σιδήρου, από μία φόρα μέχρι να φτάσουμε διαδοχικά τις δέκα. Δεν ξέρω λίγο με φοβίζει αυτό... σε σχέση με τις κενώσεις του, ότι δηλαδή μπορεί να δυσκολεύεται να ενεργηθεί :cry: Η γιατρός μας είπε πως αν δούμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας να επιστρέψουμε σε λιγότερες σταγόνες.

Είχε καμία σας τέτοιο θέμα; πως αντέδρασε το μωρό; είναι αλήθεια πως με το μητρικό γάλα δεν τροφοδοτείται ο οργανισμός του μωρού με σίδηρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

και σε μενα ειχε γραψει σιδηρο γιατι θεωρουσε οτι ο θηλασμος ειναι ανεπαρκες :evil: δεν του εδωσα και συνεχισα να θηλαζω μεχρι 9 μηνων.Το μωρο μεγαλωνε πολυ ικανοποιητικα και ο παιδιατρος δεν μπορουσε να το πιστεψει.Μαλιστα παρεξηγηθηκε που τον παρακουσα.Εγω τοτε του απαντησα οτι "ο θηλασμος τον καλυπτει σε ολα ,πιστεψε με".

 

Ας σου πει καλυτερα η Αγλαΐα.Εγω απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να του κάνει εξετάσεις για ανεπάρκεια σιδήρου αν υποψιάζεται κάτι τέτοιο; Νομίζω ότι στα μωράκια παίρνουν αίμα από την πατουσίτσα και το κάνουν.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μarle μου και η Νάσια έπινε σταγόνες σιδήρου στο γάλα της παλιότερα,αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα,για 1 μήνα περίπου.Αν θυμάμαι καλά της έβαζα 2 ή 3 σταγονες στο γαλατάκι της.Στο πρωινό γάλα μου είχε πει ο γιατρός γιατί γίνεται καλύτερη απορρόφηση.

:wink: Και η ανιψούλα μου έπινε όταν ήταν μωράκι και ο γιατρός τους της είχε συστήσει να ξεκινήσει κρέας 5 μηνών λόγω του χαμηλού αιματοκρίτη.(Και είναι πολύ καλός παιδίατρος ):wink:

Link to comment
Share on other sites

μητρικό γάλα δεν τροφοδοτείται ο οργανισμός του μωρού με σίδηρο;

 

Όχι, δεν είναι αλήθεια!

 

Το μητρικό γάλα καλύπτει τις ανάγκες του υγειούς τελειόμηνου μωρού τουλάχιστον μέχρι τον 6ο μήνα.

 

Τα παιδιά που δεν τρέφονται με μητρικό γάλα παρουσιάζουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου παρόλο που το γάλα σε σκόνη περιέχει μεγάλες ποσότητες. Αυτό συμβαίνει γιατί ο σίδηρος στο γάλα σε σκόνη αφομοιώνεται δύσκολα και σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό.

 

Υπάρχουν παιδιά που παρουσίαζουν έλλειψη σιδήρου όχι γιατί ο σίδηρος στο μητρικό γάλα δεν είναι αρκετός αλλά γιατί ο οργανισμός του παιδιού δεν μπορεί να αφομοιώσει το διαθέσιμο σίδηρο.

 

Πριν δοθεί αγωγή από το γιατρό είναι καλύτερα να γίνουν αιματολογικές εξετάσεις για να διαπιστωθούν οι ελλείψεις σε σίδηρο.

 

Η αγωγή δεν επιτρέπεται να δινεται προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά νομίζω πως θα παρακούσω τις οδηγίες της παιδιάτρου και θα αποφύγω να δώσω σίδηρο στον μπέμπη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες της παιδιάτρου σου σε κάθε περίπτωση.

 

Αν έχεις αμφιβολίες για κάτι μη διστάσεις να τη ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΙΑ!ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΕΣ<ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ...ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΛΥΣΕΙΣ!

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον θα κάνουμε πρώτα αιματολογικές εξετάσεις για να δούμε τα επίπεδα του σιδήρου :wink:

 

Αυτό είναι το καλύτερο. Αν υπάρχει διαπιστωμένη έλλειψη σιδήρου τότε το συμπλήρωμα θα του είναι χρήσιμο. Αν όμως δεν υπάρχει έλλειψη και του το δόσεις μπορεί να δημιουργήσεις άλλα προβλήματα γιατί ο σίδηρος δρα ανταγωνιστικά με άλλα στοιχεία όπως το ασβέστειο αλλά και είναι πολύ καλή τροφή για μικρόβια...

 

Το θέμα των συμπληρωμάτων δεν είναι τόσο απλό και λυπάμαι που μερικοί γιατροί χορηγούν συμπληρώματα επιπόλαια. Τα συμπληρώματα όσο ωφέλιμα μπορούν να είναι όταν υπάρχει έλλειψή τους, τόσο βλαβερά μπορούν να γίνουν όταν βρίσκονται σε περίσσεια.

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο τόπικ είχα γράψει και εγώ για μια έρευνα,,, δεν θυμάμαι πια που,

 

για το ότι τα παιδιά με αποκλειστικό θηλασμό μετά τους 6 μήνες είναι πιθανό να αποκτήσουν κάποια έλλειψη σιδήρου,

(το αντίστοιχο ποσοστό σε έρευνα που έγινε και το πιστοποιεί, ήταν μεγαλύτερο απο ότι στα μωρά 6 μηνών που τρέφονταν με γάλα σκόνη του εμπορίου το οποιο είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο - κάτι λογικό.)

 

ο οποίος μόνο μετά απο εξετάσεις αιματολογικές, αποδεικνύεται και τότε χορηγείται σίδηρος στα παιδιά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατι έχω καποιες αμφιβολίες σχετικα με το σίδηρο και το συμπήρωμα διατροφής (Β5 )

 

Η γιατρός μου έχει δώσει τα παραπάνω σε σταγόνες όπου απ΄τον 3 μήνα τις αυξάνουν, και σήμερα τις έχουμε φτάσει στις 15 ημερισίος...

 

Είναι απαραίτο τα μωρά που θηλάζουν , να τους παρέχονται ;! ...χωρίς να έχει γίνει καμία εξέταση αιματός;;

 

 

 

 

:?:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατι έχω καποιες αμφιβολίες σχετικα με το σίδηρο και το συμπήρωμα διατροφής (Β5 )

 

Η γιατρός μου έχει δώσει τα παραπάνω σε σταγόνες όπου απ΄τον 3 μήνα τις αυξάνουν, και σήμερα τις έχουμε φτάσει στις 15 ημερισίος...

 

Είναι απαραίτο τα μωρά που θηλάζουν , να τους παρέχονται ;! ...χωρίς να έχει γίνει καμία εξέταση αιματός;;

 

 

:?:

 

Προληπτικά δεν πρέπει να χορηγείται τίποτα από τα παραπάνω.

 

Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου...

 

Να γίνουν οι αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι απαραίτητο να συνεχίσει να τι παίρνει.

 

Ποια ήταν η διάγωση που έγινε και παίρνει αυτά τα συμπληρώματα; Πώς αποφασίστηκε η δοσολογία;

 

Ακόμη και να υπάρχει έλλειψη το θέμα δεν είναι τόσο απλό για να αποφασιστεί η δοσολογία. Αν ο προσλαμβανόμενος σίδηρος είναι περισσότερος από τον απαραίτητο δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην απορρόφηση του ασβεστίου...

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος στο τελευταίο μας ραντεβού με ρώτησε αν πέρνω εγώ σίδηρο και ασβέστιο, της είπα οτι τα έχω κόψει, και μου είπε οτι αν δεν τα πέρνω θα αναγκαστή να δώσει συμπληρωμα σιδήρου στο μωρό...

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν ρώτησα τον γυναικολόγο μου όταν τα έκοψα. Τι με συμβουλευεται να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδιατρος στο τελευταίο μας ραντεβού με ρώτησε αν πέρνω εγώ σίδηρο και ασβέστιο, της είπα οτι τα έχω κόψει, και μου είπε οτι αν δεν τα πέρνω θα αναγκαστή να δώσει συμπληρωμα σιδήρου στο μωρό...

 

Ο σίδηρος που παίρνεις εσύ μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στο μωρό και δεν αυξάνει το σίδηρο που παίρνει το μωρό!!!

 

Τόσο εσύ όσο και το παιδί θα πάρετε σίδηρο μόνο αν γίνουν αιματολογικές εξετάσεις που θα δείξουν τιμές τέτοιες που κάνουν τη λήψη του σιδήρου απαραίτητη. Αν ο σίδηρος δεν είναι απαραίτητος και παρόλα αυτά χορηγείται, τότε δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην αφομοίωση του ασβεστείου και όχι μόνο...

 

Είναι πραγματικά επικίνδυνο να χορηγούνται συμπληρώματα χωρίς αυτά να είναι πραγματικά απαραίτητα.

 

Η παιδίατρος στο συγκεκριμένο θέμα είναι επικίνδυνα αυθαίρετη. Ποτέ δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά ότι μπορεί η μητέρα παίρνοντας σίδηρο να αυξήσει την περιεκτικότητα του γάλακτος σε σίδηρο ή να αυξήσει την πρόσληψη σιδήρου από το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αγλαια, πολύ γυναικολόγοι και παιδίατροι συνιστούν συμπληρώματα για την μητέρα σε όλοι την διαρκεία του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αγλαια, πολύ γυναικολόγοι και παιδίατροι συνιστούν συμπληρώματα για την μητέρα σε όλοι την διαρκεία του θηλασμού.

 

Τα συμπληρώματα πρέπει να τα παίρνει η μητέρα αν πραγματικά τα έχει ανάγκη. Ειδικά η έλλειψη σιδήρου φαίνεται καθαρά στις αιματολογικές εξετάσεις.

 

Κάποιοι γιατροί τα χορηγούν χωρίς να υπάρχει ανάγκη και αυτό είναι απαράδεκτο ως νοοτροπία, όπως είναι απαράδεκτο να χορηγούν φάρμακα φασόν ή φάρμακα περιττά... Κερδίζουν αρκετά από αυτή την ιστορία....

 

Όμως αυτό που σου είπε η γιατρός σου, ότι αν δεν πάρεις εσύ σίδηρο θα αναγκαστεί να δώσει στο παιδί είναι εντελώς αβάσιμο. Μπορεί να έχεις εσύ επάρκεια σιδήρου και το μωρό εξαιτίας προβλήματος να έχει σοβαρή έλλειψη αλλά και το αντίθετο, μπορεί να έχεις εσύ σοβαρή έλλειψη και το μωρό καθόλου. Αυτό που σου είπε δεν είναι ιατρικη αλλά μπακαλική.

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις λοιπόν οτι θα πρέπει να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις, και καλά εμείς ειμαστε συνιθισμένες. τα μωράκια ομώς? να τα υποβάλουμε σε τέτοια ταλαιπωρία.

Πόσο συνιθισμένο είναι παιδιά που θηλάζουν και κάνουν σωστή διατροφή να έχουν έλλειψη σιδήρου?

Το συμπληρωμα ασβεστίου μήπως ενισχυει το μητρικό γάλα με ασβεστιο, ή είναι και αυτό περιττό?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συνιθισμένο είναι παιδιά που θηλάζουν και κάνουν σωστή διατροφή να έχουν έλλειψη σιδήρου?

 

Η έλλειψη σιδήρου είναι πιο συχνή στα παιδιά που δεν θηλάζουν. Παρόλο που το γάλα σε σκόνη είναι φορτωμένο με αρκετό σίδηρο, η χημική του μορφή είναι τέτοια που δεν αφομοιώνεται εύκολα...

 

Το συμπληρωμα ασβεστίου μήπως ενισχυει το μητρικό γάλα με ασβεστιο, ή είναι και αυτό περιττό?

 

Η περιεκτικότητα του μητρικού γάλακτος σε ασβέστιο παραμένει σταθερή ακόμη και αν το ασβέστιο στη διατροφή σας δεν είναι αρκετό.

 

Το πρόβλημα με το ασβέστιο στη διατροφή της μητέρας είναι η αφομοίωση. Αν απλά η πρόσληψη έλυνε το πρόβλημα δεν θα υπήρχε οστεοπόρωση. Ο θηλασμός κινητοποιεί το ασβέστιο στον οργανισμό της μητέρας και αυξάνει την αφομοίωση του από τις τροφές. Οι μητέρες που θηλάζουν για ένα χρόνο έχουν στο τέλος του χρόνου μεγαλύτερη οστική μάζα από ότι είχαν πριν την εγκυμοσύνη. Αντίθετα οι μητέρες που δεν θηλάζουν έχουν μικρότερη οστική μάζα εξαιτίας των απωλειών της εγκυμοσύνης που δυστυχώς μετά δεν μπορούν να αναπληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις λοιπόν οτι θα πρέπει να κάνουμε αιματολογικές εξετάσεις, και καλά εμείς ειμαστε συνιθισμένες. τα μωράκια ομώς? να τα υποβάλουμε σε τέτοια ταλαιπωρία.

 

Σου μεταφέρω απάντηση παιδιάτρου όπως ακριβώς τη βρήκα γραμμένη στο:

 

http://users.otenet.gr/~sakarets/index.html

 

Υπαρχουν πολλες επιστημονικες ανακοινωσεις οι οποιες τονιζουν οτι και μικρου βαθμου υπερφορτωση με σιδηρο μπορει να προκαλει προβληματα σε ευαισθητα οργανα οπως η καρδια,οι ενδοκρινεις αδενες και αλλα. Προσωπικα στα παιδια τα οποια παρακολουθω οταν εχω απο το ιστορικο η απο την εξεταση του παιδιου υποψια σιδηροπενιας κανω αρχικα μια εξεταση αιματος (ειναι ενα τσιμπημα σχεδον ανωδυνο με το οποιο

λαμβανονται ελαχιστα κυβικα εκατοστα αιμα) και με βαση τα αποτελεσματα της εξετασης ρυθμιζω την δοση και την διαρκεια της χορηγησης του σιδηρου,εκμηδενιζοντας τον κινδυνο υπερφορτωσης με σιδηρο..

Link to comment
Share on other sites

απο έρευνες έχει φανεί ότι γύρω στον 6 ο μήνα και μετά είναι πιθανό

να υπάρχει έλλειψη σιδήρου σε παιδιά που θηλάζουν.

 

ΜΟΝΟ όταν αυτή επιβεβαιώνεται με εξετάσεις, ΤΟΤΕ γίνεται χορήγηση συμπληρώματος.

το έχουμε ξανασυζητήσει, και είχα βάλει εκεί τις έρευνες.

 

Φρόντισε να το θηλάζεις, να το έχεις στο στήθος σου δηλαδή, όταν του πάρουν αίμα.

 

Έρευνες έχουν αποδείξει ότι ο θηλασμός, είναι ότι καλύτερο για αυτό το πράγμα.

δες.

http://www.asklenore.info/breastfeeding/health/painkiller.html

CHICAGO - Breastfeeding eases a baby's discomfort during a painful needle stick procedure and might work as a potent painkiller during potentially traumatizing experiences such as circumcision, researchers said yesterday.

 

Infants who were held and breastfed while undergoing a painful heel lance, a routine hospital procedure used to obtain a blood sample, cried and grimaced less and their heartbeats remained calmer than infants who were not breastfed, a University of Chicago study said.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

απο έρευνες έχει φανεί ότι γύρω στον 6 ο μήνα και μετά είναι πιθανό

να υπάρχει έλλειψη σιδήρου σε παιδιά που θηλάζουν.

 

είναι ακριβώς έτσι μαρία, γι αυτό και μετά τον 6ο μήνα συστήνεται η εισαγωγή τροφών πλούσιων σε σίδηρο (πλήρη δημητριακά, αργότερα κρέας κλπ).

Link to comment
Share on other sites

The results of this study imply that the

current Hb cut-off set for anaemia in infancy may be

too high and the prevalence of anaemia in young

infants overestimated. More needs to be learned about

the appropriate age for starting iron supplementation

in infancy, and the Hb and ferritin limits that signify

true deficiency

σελίδα 5.

 

http://www.ifpri.org/pubs/books/whatworks/whatworks_ch04.pdf

 

We conclude that routine iron supplementation of breast-fed infants may benefit those with low Hb but may present risks for those with normal Hb.

http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/132/11/3249

 

εδώ ένα προηγούμενο πόστ της Αγλαίας για αυτό το θέμα

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=45749&sid=bb4c308a523cd7d41f82edd0faf1aef7

 

και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=645

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

γράφει κάπου εκεί η Αγλαία, απο copypaste αγγλικού κειμένου, ότι το καλύτερο για να σιγουρευτεί η μητέρα ότι το μωρό της θα έχει ότι χρειάζεται είναι να παίρνει εκείνη ένα σκέυασμα με πολυβιταμίνες, έτσι ώστε το σώμα της να μπορεί να δώσει στο μωρό ότι χρειάζεται.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...