Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημικρανίες/Πονοκέφαλος


Recommended Posts

Απο τον 4 μήνα και μετά με πιάνουν έντονοι πονοκέφαλοι και αν δεν πάρω τίποτα (depon που επιτρέπεται) κρατάνε δύο μέρες και υποφέρω. Είχε καμια σας αυτό το πρόβλημα στην εγκυμοσύνη? Εγώ απο την εφηβεία μου έχω πονοκεφαλους αλλά νομίζω οτι τώρα είναι πιο έντονοι και συχνοί. Τα depon είναι όντως σχετικά ακίνδυνα΄?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sotiria μου καλησπερα και καλη χρονια!!! Οχι απλα σε καταλαβαινω αλλα μπορω να πω οτι σε νιωθω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Γυρω στον 4ο μηνα αρχισαν να με πιανουν κατι πονοκεφαλοι που δεν μπορω να βρω ουτε λογια να τους περιγραψω,μιλαμε ενιωθα λες και καποιος μου εσφιγγε το κεφαλι με μεγγενη και ταυτοχρονα με κοπαναγε με βαριοπουλα!!! :D Παιδια σας λεω υπεφερα απο τους πονους,μπορουσα να τους αντιμετωπισω μονο οταν ξαπλωνα και παλι οχι εντελως,ενω σχεδον το μεγαλυτερο μερος της μερας το περναγα με τους πονους.Ηταν φοβερο!!! Αν και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ενταξει να παρω Depon (ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΣΠΙΡΙΝΗ!!!) εγω δεν πηρα τιποτα γιατι ειπα καλου κακου να αποφυγω οποιοδηποτε φαρμακο στην εγκυμοσυνη.

Οι πονοκεφαλοι μου περασαν μονοι τους μετα απο κανα-δυο βδομαδες και εκτοτε δε με εχουν ξαναπιασει,ηταν ομως αξεχαστη εμπειρια!!!

Πιστευω οτι κι εσενα ετσι ξαφνικα οπως αρχισαν θα σου περασουν,το εχω ακουσει κι απο αλλες εγκυες και νομιζω οτι εχει να κανει με τις ορμονες περισσοτερο. Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζοε !!! Τι κανεις ακομα εδω ??? Η βαλιτσα σου ειναι ετοιμη ??? Στο ειπα οτι σημερα θα γεννησεις ??? χαχα !!! Τετοιο φιλινγκ εχω !!! Και κακομοιρα μου.... μην και δεν μας ενημερωσεις !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να μου περάσουν κι εμένα. Τώρα έχουν μειωθεί- έχω έναν κάθε εβδομάδα ή κατι τέτοιο....και μόλις μπήκα στον 7 μήνα! joe απο οτι είδα γεννάς όπου ναναι....με το καλό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sotiria σε καταλαβαίνω και εγώ απόλυτα.

Τώρα όμως προς το παρών μου έχουν περάσει.....

Είναι φρικτό και το κακό πως τα depon με χαλάρωναν μόνο για καμιά ώρα, άρα έπρεπε να επιλέγω ποιά ώρα δεν άντεχα άλλο για να το πάρω.

Απ'ότι μου είπε η γιατρός μου είναι λόγω της υψηλής έκκρισης ορμονών.

Υπομονή....

Ξέρεις τι ανακουφίζει λίγο? Να τρίψεις λίγο Vicks στους κροτάφους και στο μέτωπο.

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια και γω ακριβως το ιδιο απο τον 3 μηνα ειχα πονοκεφαλους επι 3 μερες,να σου πω την αληθεια επαιρνα παναντολ γιατι με κανενα αλλο φαρμα κο δεν υποχωρουσε.στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα στον 6 μηνα πονοδοντο και κει πηρα αρκετα.τα παιδια μου ειναι υγιεστατα.αρα μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει κινδυνος.κινδυνος υπαρχει οταν πονας και σε τρελαινει.και καλο υπολοιπο :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Marilena και η μαμα μου χτες Κυριακη νομιζε οτι θα γεννησω!!! Ηταν και σιγουρη μαλιστα!!! Ομως απ΄ο,τι βλεπω θα την φτασουμε και θα την ξεπερασουμε την ΠΗΤ!!! Μ΄αρεσει που καποιες συναδελφοι μου ελεγαν στο γραφειο οτι να προσεχω πολυ γιατι θα γεννησω προωρα λογω χαμηλης κοιλιας!!! Συμπερασμα; Μην ακουτε κανεναν σε αυτα τα θεματα,μονο το γιατρο σας κοριτσια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα τέτοιους πονοκεφάλους γύρω στις αρχές του πέμπτου αλλά μου πέρασαν μόνοι τους. Ο γιατρός μου είχε πει να τσεκάρω και την πίεσή μου, αλλά ήταν φυσιολογική. Καλού κακού, τσέκαρε και την δική σου. Joe με το καλό να γεννήσεις το κουτσούνι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό με την πίεση που σχετίζεται με πονοκέφαλο, αλλά έχω πάντα φυσιολογική πίεση- έχει ο πατέρας μου πιεσόμετρο και την έχει βρει να μας μετράει όλους κάθε τρεις και λιγο :lol:

Αλήθεια eleana πήρες panadol??? Αυτό θα με έσωζε γιατί νομίζω οτι το depon είναι πολύ ελαφρύ για μένα..... επιτρέπεται το panadol?

 

Α και κάτι άλλο βρε κορίτσια. Σε πόσο καιρό αφού εμφανίστηκαν για πρώτη φορά σας πέρασαν?? Κάνανε μήνες να φύγουν οι πονοκέφαλοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο ερώτηση στη γιατρό μου απαντάω κι εγώ (καθότι επίσης πολύ επιρρεπής στους πονοκεφάλους και δε με πιάνουν και εύκολα τα παυσίπονα) : μπορείς να πάρεις ότι παυσίπονο θέλεις εκτός απο ponstan και ασπιρίνη. Αυτά μέχρι και τον έκτο, μετά μόνο depon.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Καθ΄όλη τη διάρκεια της εγκυμσύνης μου από την στιγμή που συνέλαβα μέχρι και που γέννησα σχεδόν ,υπέφερα από πονοκεφάλους...το θυμάμαι πολύ έντονα σαν σύμπτωμα...δεν ήταν συνεχείς αλλά κατά διαστήματα υπέφερα...μπορεί να μου κρατούσαν και μια βδομάδα...

Από παυσίπονα έπαιρνα μόνο depon και buscopan....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου με άλλες κοπέλες εδώ στο Φόρουμ, που ίσως υποφέρουν επίσης...πράγμα που δεν εύχομαι σε καμία.

 

Υποφέρω από μικρό παιδί από ημικρανίες. Όσο δεν ήμουν έγκυος είχα τα κατάλληλα χάπια απο Γερμανία, που μόνο αυτά με βοηθούσαν.

Εννοείται πως στην εγκυμοσύνη δεν τα παίρνω, αλλά ρε κορίτσια υποφέρω πάρα πολύ.

Με πιάνει συχνά και κάθε φορά είμαι γύρω στις 3 μέρες φυτό, με έναν κουβά αγκαλιά να κάνω εμμετό ανά μισή ώρα και να πονάω τόσο, ώστε να μου έρχεται να πάρω φορά και να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

Υπάρχει κάποια που έχει το ίδιο πρόβλημα; :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν ξερω κατι σχετικα με τις ημικρανιες,αλλα βρηκα αυτα:

 

http://www-org.euro2day.gr/articles/100087/

 

http://woman.pathfinder.gr/health/261543.html

 

http://www.vita.gr/html/ent/193/ent.2193.asp?chl=%CE%A6

 

Ελπιζω συντομα να απαλλαγεις οσο γινεται απο τις ημικρανιες!

Link to comment
Share on other sites

SARDELAKI μου αρέσει πολύ το όνομα σου!!!

 

Έχω πρόβλημα με τις ημικρανιές αλλά όχι στον βαθμόπου περιγράφεις. Κάνω και εγώ εμετό αλλά όχι πάντα. Έχω διαπιστώσει οτι είναι ορμονικό και το αντιμετωπίζω στα έσα του κύκλου πάντα. Έχεις δοκιμάσει τα υπόθετα cafergal? Έίναι για τις ημικρανίες.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Δεν ξερω κατι σχετικα με τις ημικρανιες,αλλα βρηκα αυτα:

 

http://www-org.euro2day.gr/articles/100087/

 

http://woman.pathfinder.gr/health/261543.html

 

http://www.vita.gr/html/ent/193/ent.2193.asp?chl=%CE%A6

 

Ελπιζω συντομα να απαλλαγεις οσο γινεται απο τις ημικρανιες!

 

Thanks Rosangel...8α τις διαβάσω κι αυτές τις σελίδες όπως έχω διαβάσει και χιλιάδες άλλες και δυστυχώς ακόμη να βρω γιατρειά :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

SARDELAKI μου αρέσει πολύ το όνομα σου!!!

 

Έχω πρόβλημα με τις ημικρανιές αλλά όχι στον βαθμόπου περιγράφεις. Κάνω και εγώ εμετό αλλά όχι πάντα. Έχω διαπιστώσει οτι είναι ορμονικό και το αντιμετωπίζω στα έσα του κύκλου πάντα. Έχεις δοκιμάσει τα υπόθετα cafergal? Έίναι για τις ημικρανίες.

 

Γειά σου Βίκυ μου, σ΄ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο για το όνομα!

Έχω πάει σε διάφορους γιατρούς για τις ημικρανίες...στην Γερμανία είχα πάει και σε νευρολόγο για να γίνει μιά φορά πλήρης εξέταση. Όλα καλά με τα νεύρα, είναι καθαρή ημικρανία μου είπε και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κληρονομικό.

Γενικά υποφέρω πολύ από μικρό παιδί με τους πόνους, αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη πολύ περισσότερο επειδή δεν παίρνω τα χάπια μου. Ο γιατρός μου επιτρέπει μόνο Depon που είτε το πάρω είτε όχι είναι το ίδιο γιατι δεν με βοηθάει.

Τα υπόθετα cafergal δεν τα ξέρω...φυσικά δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη;;; :?:

 

Μετά την γέννα, με το καλό, θέλω να θηλάσω κιόλας, αλλά δεν με βλέπω για πολύ. Τώρα σχέδον έξι μήνες τραβάμε τα πάνδυνα με τους ηλίθειους πονοκεφάλους, πόσο ακόμη να πάει αυτό;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έκανες ομοιοπαθητική που επιτρέπεται και στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό? Ρώτα όμως και τον γιατρό σου μήπως επειδή πρόκειτε για υπόθετο επιτρέπεται? Δεν ξέρω! :?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου έχω δοκιμάσει τα πάντα και ομοιπαθητική, αλλά φαίνεται πως έχω ξεροκέφαλο :P

Θα τον ρωτήσω για τα υπόθετα αλλά στάνταρ θα μου πεί ΟΧΙ, επειδή από την αρχή μου τόνισε μόνον Depon και τίποτε άλλο.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ από την εφηβεία μου.

 

Είχα κάνει όποια εξέταση μπορούσε να φανταστεί, οποιοσδήποτε γιατρός μπορείς να φανταστείς, :lol::lol: χωρίς να βρεθεί ποτέ τίποτε παθολογικό. Πάντα έκανα εμετούς που με ανακούφιζαν λίγο.

Στην δική μου περίπτωση είχα παρατηρήσει ότι οποιαδήποτε απότομη αλλαγή του καιρού π.χ βροχή μου επιδείνωνε το πρόβλημα και αισθανόμουν ένα πιάσιμο στην πλάτη και αυτό όχι πάντα, οπότε θεωρούσα (χωρίς να έχει βρεθεί κάτι ιατρικά) ότι το πρόβλημα ήταν μυϊκό και το μόνο που βοηθούσε ήταν το mesulit (απαγορεύεται δια ροπάλου στην εγκυμοσύνη) ο μεγαλύτερος φόβος μου όπως καταλαβαίνεις ήταν τι θα κάνω σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

 

Αυτό το οποίο βοήθησε κάπως την κατάσταση είναι ένα ειδικό μαξιλάρι (δυστυχώς σχετικά ακριβό) που είναι υποτίθεται ανατομικό και παίρνει το σχήμα του σώματος (αν σε ενδιαφέρει σου στέλνω περισσότερες πληροφορίες σε pm).

 

Να σημειώσω ότι στην δική μου περίπτωση, οι ορμόνες είναι……… οι σύνδεσμοι που χαλαρώνουν είναι, που προσέχω πως κοιμάμαι …….. πάντως οι ημικρανίες εξαφανίστηκαν από τον δεύτερο μήνα. :D:D

 

υπομονή κοριτσάκι μου, μπορεί να είσαι και εσύ το ίδιο τυχερή σε λίγο........ :P:P

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω. Εμενα οι ημικρανιες εμφανιστηκαν στην εγγυμοσυνη και συνεχιζονται ακομα. Δυστηχως δεν μπορω να σου προτεινω καποιο φάρμακο γιατι ουτως ή αλλως αυτά δεν κάνει να τα παιρνεις τώρα. Όταν ομως είχα παει μια φορα - εγγυος ακόμα- στο φαρμακειο καποιου γνωστου μου ειχε δώσει ενα λαδάκι που το έβαζα στο κεφάλι μου οταν ειχα ημικρανια και αυτο με χαλαρωνε. Δεν εφευγε ο πονος αλλα με ηρεμουσε αρκετα. Ακομα και τώρα το χρησιμοποιω. Ειναι γερμανικό προιον και μυριζει ευκάλυπτο νομίζω οτι το λένε 'China Oil'. Παντα όμως εσυ να συμβουλευεσαι το γιατρο σου. Εμένα για παράδειγμα δεν μου επέτρεπε να πινω Depon ποτε, ουτε οταν μια φορα πηγα σχεδον λιποθυμη στο νοσοκομείο απο τον πονοκέφαλο. Ε εκει με λυπηθηκε ενας αλλος γιατρος και μου έδωσε ενα αλλα ο δικος μου το έμαθε 'κατόπιν εορτης' που λεμε...

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε AGE...

προ εγκυμοσύνης είχα δοκιμάσει κι εγώ το Mesulid αλλά τίποτε. Δεν είναι μυικό σε μένα.

Καλά από εμμετούς δεν το συζητάμε...τρελλές καταστάσεις. Είναι ανυπόφορω να είσαι γύρω στις 24ώρες και παραπάνω με έναν κουβά αγκαλιά και να μην μπορείς να βάλεις ούτε νερό στο στόμα γιατι θα το βγάλεις κι αυτό :twisted:

 

Όσο για το μαξιλάρι το σκέφτηκα κι εγώ...θα χαιρόμουν πολύ αν μου έστελνες περισσότερες λεπτομέρεις!

Ευχαριστώ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω. Εμενα οι ημικρανιες εμφανιστηκαν στην εγγυμοσυνη και συνεχιζονται ακομα. Δυστηχως δεν μπορω να σου προτεινω καποιο φάρμακο γιατι ουτως ή αλλως αυτά δεν κάνει να τα παιρνεις τώρα. Όταν ομως είχα παει μια φορα - εγγυος ακόμα- στο φαρμακειο καποιου γνωστου μου ειχε δώσει ενα λαδάκι που το έβαζα στο κεφάλι μου οταν ειχα ημικρανια και αυτο με χαλαρωνε. Δεν εφευγε ο πονος αλλα με ηρεμουσε αρκετα. Ακομα και τώρα το χρησιμοποιω. Ειναι γερμανικό προιον και μυριζει ευκάλυπτο νομίζω οτι το λένε 'China Oil'. Παντα όμως εσυ να συμβουλευεσαι το γιατρο σου. Εμένα για παράδειγμα δεν μου επέτρεπε να πινω Depon ποτε, ουτε οταν μια φορα πηγα σχεδον λιποθυμη στο νοσοκομείο απο τον πονοκέφαλο. Ε εκει με λυπηθηκε ενας αλλος γιατρος και μου έδωσε ενα αλλα ο δικος μου το έμαθε 'κατόπιν εορτης' που λεμε...

 

Το China Oil το ξέρω λιλι λόγω το ότι έχω μεγαλώσει στην Γερμανία. Το έχω δοκιμάσει και τι λες να παθαίνω. Κάνω εμμετό στο δευτερόλεπτο γιατι με ενοχλεί η μυρωδιά.

Βασικά όταν με πιάνει, θέλω απόλυτη ηρεμία, σκοτάδι κι αν γίνεται να μην μυρίζω τίποτε.

Μόνο με τον κουβά μου καταλαβαίνομαι χα χα, όλοι οι άλλοι απλά ενοχλούν αυτές τις 2-3 μέρες.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο παθαινει και ο αντρας μου οταν το μυριζει.. Μονο εμενα ευχαριστει μου φαινεται αυτη η μυρωδια :) . Οταν με πιανει η ημικρανια τρεχω αμεσως να το βάλω αυτο και μετα πινω Depon (αν δεν με ηρεμησει)

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που τουλάχιστον σε βοηθάει εσένα. Φαίνεται όμως πως έχεις πολύ πιο ήπιες ημικρανίες απο μένα.

Όλο το κουτί Depon να πιω δεν πρόκειται να περάσει. Εγώ θέλω ειδικά χάπια που είναι μόνο για ημικρανίες.

Δεν μου μένει τίποτε άλλο από το να κάνω υπομονή μέχρι να γεννήσω. Θέλω να θηλάσω αλλά με ημικρανίες θα το κόψω. Δεν βοηθάει νομίζω κανένα μωρό να έχει δυο φορές τον μήνα μιά μάνα για 2-3 μέρες που δεν θα έχει κουράγιο ούτε αγκαλιά να το πάρει.

Θα πρέπει να αρχίσω πάλι τα χάπια μου για να μπορώ να ανταπεξέλθω στις καινούργιες μου υποχρεώσεις :!::(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...