Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι νερό βρασμένο εμφιαλωμένο βρυσης?


Marle

Recommended Posts

Καταρχήν θέλω να ρωτήσω, από την εμπειρία σας, πότε ξεκινάμε να δίνουμε νερό στο μωρό; Αμέσως μόλις ξεκινήσει τις στέρεες τροφές;

Και τί νερό δίνουμε; σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο για τη βρύση, φτάνει αυτό ή πρέπει να βράζω το νερό και να το αφήνω να κρυώσει;

Τέλος δεν θα ήθελα να του το δίνω με μπιμπερό, αλλά με ποτηράκι που έχει πλαστικό στόμιο. Θα μπορέσει να πίνει έτσι; :roll: Μπορεί να ακούγεται λίγο αστεία η ερώτηση, αλλά "ρωτώντας πας στην πόλη", ε; :wink:

Βέβαια ακόμα έχουμε καιρό, τις στέρεες τροφές θα τις ξεκινήσουμε σε έναν μήνα, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς πάλι κανονικότατο νερό βρύσης μας είπε παιδίατρος και αυτό της δίνω πια .... στην αρχή της έδινα και εγώ βρασμένο που το άφηνα σε θερμοκρασία δωματίου.

 

Συνήθως όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές έχουν ανάγκη από νερό.

Επίσης τα μωρά που θηλάζουν δεν χρειάζονται τόσο νερό από ότι ξέρω γιατί ο θηλασμός τους καλύπτει και το αίσθημα της δίψας.

 

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι καλό είναι να του το εισάγεις σχετικά νωρίς ώστε να μάθει να πίνει με αυτό ... μην νομίζεις όμως ότι θα το μάθει τόσο εύκολα .... στην αρχή πίνουν με το μπιμπερό νερό .... αλλά και πάλι είναι στο παιδί αλλά μαθαίνουν ευκολότερα και άλλα όχι.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σταματήσαμε την αποστείρωση έδωσα νερό της βρύσης (οδηγίες παιδίατρου), το καλοκαίρι μόνο της έδινα βρασμένο νεράκι σε θερμοκρασία δωματίου γιατί δεν έιχαμε μπει ακόμα στη διαδικασία στέρεας τροφής, αποστείρωνα κανονικά μπιμπερό αλλά είχε καύσωνα και ήταν απαραίτητο το νερό για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω μια απο τα ιδια αλλα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βαζω πλαστικο στο σπιτι μου...ουτε ποτηρακια ουτε παγουρακια ουτε ταπερ...

το μονο πλαστικο που του δινω τωρα ειναι το καλαμακι.......στην αρχη γυαλινο μπιμπερο παντα και ας εχομε σπασει καμμια 60 απο αυτα....

μολις το εριχνε μου ελεγε γυα ια...δηλ γυαλια.. :oops: .

Link to comment
Share on other sites

εμείς δίνουμε βρασμένο νερό προσπαθώ σε ποτηράκι αλλά πολύ δύσκολα τα πράγματα... :( οπότε καταφεύγουμε στη λύση του μπιμπερό...πάντως βρασμένο νερό...την τρίτη που θα πάμε για εμβόλιο θα ρωτήσω αν είναι να προχωρήσουμε σε νερό βρύσης...είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Marle μου εγώ εδώ και δύο χρόνια έχω ένα φίλτρο νερού της Veluda. Ήταν ακριβό όταν το αγόρασα αλλά μ' έχει σώσει. Έχει βρυσάκι δικό του και επίσης έχει και άλλη μονάδα που σου παρέχει παγωμένο και βρασμένο νερό. Ανα πάσα στιγμή έχω έτοιμο νερό για το χαμομήλι του μωρού (γιατί τη θηλάζω ακόμα και δεν της δίνω τίποτε άλλο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την συμβουλή της παιδιάτρου του έδωσα νερό από την αρχή έστω και αν θήλαζα 3 γουλίτσες ανάμεσα στα γεύματα λόγω υψηλών θερμοκρασιών το καλοκαίρι.Το συνεχίζω ακόμα και σήμερα μιας και μόλις ξεκινήσουμε στερεά τροφή πρέπει να πίνει νερό το παιδί.Του δίνω βρασμένο νερό από την βρύση σε θερμοκρασία δωματίου.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα να του δίνω νερό μετά τον 6ο, ότνα άρχισε τις στερεές τροφές. Δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ μπιμπερό, του έδωσα από την αρχή με το ποτηράκι. Στην αρχή,μέχρι να μάθει να ρουφάει του το έδινα κανονικά σαν κανονικό ποτήρι, χωρίς το στόμιο, σιγά σιγά. Έτσι τον βόλευε καλύτερα να πίνει.

Αναγκαστηκά, επειδή στο νησί το νερό δεν είναι ότι καλύτερο (λόγω κακού δικτύου μάλλον γιατί κατά τ' αλλα έχει ένα σωρό καθαρότατες πηγές) του δίνω εμφιαλωμένο με χαμηλό νάτριο. Θα προτιμούσα πάντως να μπορούσα να του δίνω από την βρύση.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Νερό κι εμείς δώσαμε όταν ξεκίνησε η στερεά τροφή και της δίναμε από τη βρύση. Βέβαι αρχισε να πίνει νερό όταν πια έτρωγε και τη σούπα το μεσημέρι, δηλαδη έκανε 2 γεύματα στερεά τροφή. Το έπινε από ποτηράκι αλλά χρειάστηκε να δοκιμάσω 2-3 μέχρι να βρω αυτό που της άρεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι νερό έδωσα από το καλοκαίρι που ήταν μόλις 3 μηνών. Βρασμένο πάντα. Για χαμομήλι και τέτοια δεν το σύζητω!! Τόνους έχει πιει!!! Και τα λατρεύει.

 

Τώρα συνεχίζουμε ακόμα πιο ακάθεκτα νερό ενιοτε και σε ποτηράκι εκπαιδευτικό. Της αρέσει και έτσι!! :P

Link to comment
Share on other sites

Kalimera....

 

 

i gnomi moy einai i eksis,oso pio poli "isterikes" ginomaste me ta

paidia,toy styl,oxi to skili,oxi ayto to nero,oxi apo tn vrisi,

oxi to ena ,min akoymbisei ekei klp.....toso pio eyalota tha einai ta paidia

se arrosties....

 

 

Ego para tis endikseis giatron sxetika me ton nero den akoloythisa tipota

kai tha sas po to giati.Ligo prin 40si i mikri moy eixa ftasei se simeio na

tis kano vrefiko klismataki kathe 3 meres kai ayto giati ekeini tin periodo

den boroyse na afodeysi.

Fantazomai oles gnorizete pos to mitriko gala einai kata poli pio pixto

apo to kseno kai idiaitera kata tin xoneysi ginetai giaoyrti...enimerotika

sas to leo...

Etsi loipon pairno til ton giatro kai ton rotao ti na kano me

tin diskoiliotita giati ayto to pragma kathe 3 meres klisma,den einai

sosto....Apla moy apantise ipomoni.....

 

Etsi loipon mi antexontas na vlepo to paidi moy na talaiporeite.Pira tn protovoylia kai tis edosa nero vrasmeno kai apo pigi,giati edo to nero poy pinoyme einai apo pigi,poli prin 40sei.

 

Sas pliroforo oti o organismos tis mikris moy pire tin roi toy

kai amesos tin idia mera to paidi moy arxize na kanei kakakia....

Lithike to provlima moy....

 

Eksakoloytho kai tis dino vrasmeno nero kai to paidi moy einai

mia xara kai plastika xrisimopoio klp.

Den exei arrostisei to paidi moy oyte mia fora,Doksa ton Theo....

 

Kserete den to paizi kserolas,eimai nea mama eton 25,alla eimai

tis apopsis pos ta paidia prepei na erxontai se epafi me ta panta,

eite ayto einai mikrovio,eite skili,eite .... kai ayto gia na skliragogoyntai.!

 

Pos nomizete oti oi palioteroi ton epoxon den arrostenoyn kai oi

neoteroi san emas kathe mera paraponiomaste pos mas pona kati???

 

Ta simperasmata dika sas.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Kalimera....

 

 

i gnomi moy einai i eksis,oso pio poli "isterikes" ginomaste me ta

paidia,toy styl,oxi to skili,oxi ayto to nero,oxi apo tn vrisi,

oxi to ena ,min akoymbisei ekei klp.....toso pio eyalota tha einai ta paidia

se arrosties....

 

 

Ego para tis endikseis giatron sxetika me ton nero den akoloythisa tipota

kai tha sas po to giati.Ligo prin 40si i mikri moy eixa ftasei se simeio na

tis kano vrefiko klismataki kathe 3 meres kai ayto giati ekeini tin periodo

den boroyse na afodeysi.

Fantazomai oles gnorizete pos to mitriko gala einai kata poli pio pixto

apo to kseno kai idiaitera kata tin xoneysi ginetai giaoyrti...enimerotika

sas to leo...

Etsi loipon pairno til ton giatro kai ton rotao ti na kano me

tin diskoiliotita giati ayto to pragma kathe 3 meres klisma,den einai

sosto....Apla moy apantise ipomoni.....

 

Etsi loipon mi antexontas na vlepo to paidi moy na talaiporeite.Pira tn protovoylia kai tis edosa nero vrasmeno kai apo pigi,giati edo to nero poy pinoyme einai apo pigi,poli prin 40sei.

 

Sas pliroforo oti o organismos tis mikris moy pire tin roi toy

kai amesos tin idia mera to paidi moy arxize na kanei kakakia....

Lithike to provlima moy....

 

Eksakoloytho kai tis dino vrasmeno nero kai to paidi moy einai

mia xara kai plastika xrisimopoio klp.

Den exei arrostisei to paidi moy oyte mia fora,Doksa ton Theo....

 

Kserete den to paizi kserolas,eimai nea mama eton 25,alla eimai

tis apopsis pos ta paidia prepei na erxontai se epafi me ta panta,

eite ayto einai mikrovio,eite skili,eite .... kai ayto gia na skliragogoyntai.!

 

Pos nomizete oti oi palioteroi ton epoxon den arrostenoyn kai oi

neoteroi san emas kathe mera paraponiomaste pos mas pona kati???

 

Ta simperasmata dika sas.

 

 

Irenedur καλημέρα

Υστερίες σίγουρα δε χρειάζονται πουθενά, ωστόσω είναι γεγονός ότι σε ένα βρέφος πρέπει να ακολουθούνται στοιχειώδεις κανόνες αποστείρωσης (σε ΒΡΕΦΟΣ ξαναλέω). Μια μεμονωμένη περίπτωση παιδιού που δεν έπαθε τίποτα δεν είναι και ο κανόνας... ένα άλλο θα μπορούσε να έχει πάθει στη θέση του... μια π.χ. γαστρεντερίτιδα δε θα ήταν καθόλου ευχάριστο γεγονός σε ένα βρεφάκι....

Link to comment
Share on other sites

Η irenedur δεν λέει να μην τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.

 

Εννοείται βρασμένο νερό.

 

Αλλά όταν για παράδειγμα του φτιάχνουμε το γάλα με νερό βρασμένο, γιατί να μην μπορεί να πιει και σκέτο νερό βρασμένο;;;;

 

 

Ούτε και εγώ είμαι τόσο πια τυπική. Και τώρα πια έχει τύχει και να της δώσω νερό βρασμένο 2 φορές στον βραστήρα, και όχι 10 λεπτά στην κατσαρόλα.

 

Επίσης, βλέπω ότι οι παιδίατροι λένε ο καθένας άλλα. Μια μου είχε πει από τον 6ο φαριν λακτέ, άλλη μετά τον 8ο.

Ούτε αυτοί δεν ξέρουν. Σιγά μην μεγαλώσουμε τα παιδιά μας με συνταγή γιατρού.

Το σημαντικότερο νομίζω είναι να έχουμε κρίση και μόνοι μας, πάντα χωρίς υπερβολές και απερισκεψίες

Link to comment
Share on other sites

Η irenedur δεν λέει να μην τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.

 

Εννοείται βρασμένο νερό.

 

Αλλά όταν για παράδειγμα του φτιάχνουμε το γάλα με νερό βρασμένο, γιατί να μην μπορεί να πιει και σκέτο νερό βρασμένο;;;;

 

 

Ούτε και εγώ είμαι τόσο πια τυπική. Και τώρα πια έχει τύχει και να της δώσω νερό βρασμένο 2 φορές στον βραστήρα, και όχι 10 λεπτά στην κατσαρόλα.

 

Επίσης, βλέπω ότι οι παιδίατροι λένε ο καθένας άλλα. Μια μου είχε πει από τον 6ο φαριν λακτέ, άλλη μετά τον 8ο.

Ούτε αυτοί δεν ξέρουν. Σιγά μην μεγαλώσουμε τα παιδιά μας με συνταγή γιατρού.

Το σημαντικότερο νομίζω είναι να έχουμε κρίση και μόνοι μας, πάντα χωρίς υπερβολές και απερισκεψίες

 

ANSOU

Δε σχολιάζω τόσο αυτό με το νερό... αλλά το ότι "eimai

tis apopsis pos ta paidia prepei na erxontai se epafi me ta panta,

eite ayto einai mikrovio,eite skili,eite .... kai ayto gia na skliragogoyntai..." αυτό προσωπικά δε θεωρώ ότι είναι σωστό όταν έχουμε να κάνουμε με ένα βρέφος... Το παιδάκι έχει μια ζωή ολόκληρη μπροστά του για να "σκληραγωγηθεί". Όσον αφορά τους παιδίατρους όντως ο κάθε ένας λέει ότι θέλει... όπως και οι περισσότεροι γιατροί (μήπως με τους γυναικολόγους δεν ισχύει το ίδιο?) Το θέμα είναι να έχεις τον παιδίατρο εκείνο που σου εμπνέει εμπιστοσύνη... Σε κάποια θέματα ΜΟΝΟ η κρίση η δική μας δε φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

anastasia....tin apopsi toy eimai poy eipa tin eipa kathara

na ekfraso sto oti den akoloytho kata koron tis simvoyles giatron,mias kai

den exo kapoion giatro na empisteyto.Kai mias kai aytoi

me ekapsan arketes fores...

Ok se kapoia themata poy einai pano apo tis dinameis moy sigoyra ekei

tha ton akoyso.

 

Toy kanones ygieinis,eite stoixeiodeis eite parapano tha toys akoloythiso kai oxi mono se vrefos alla panta.

Apla den eimai tis apopsis na kano san treli an pei to paidi moy mia

fora mi vrasmeno nero an ena gataki to plisiasei...

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ να σας πω την δική μου άποψη για το θεματάκι που ανοίξατε και ελπίζω σήμερα επιτέλους να μιλήσω με κάποιον. :D Εγώ από 5 μηνών έδινα στον μικρό μου νεράκι σε εκπαιδευτικό ποτηράκι πάντα και μόνο εμφιαλωμένο. Στην ουσία ηταν δική του επιλογή το ποτηρακι αφού δεν επινε νεράκι καθόλου από το μπιμπερό. Το νερό δεν το έβραζα. Εντολή του παιδιάτρου.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

lili, αυτό με το ποτηράκι που λες με ενδιαφέρει γιατί η δικιά μου δεν θέλει τίποτα να πίνει από το μπιμπερό :!: Ο παιδίατρος μου είπε να της δίνω νεράκι (όχι πλέον βρασμένο, απλά ζεσταμένο, αν κι εγώ αποφάσισα να το βράζω εως ότου κλείσει τους 6 μήνες)με το κουταλάκι..το πίνει μεν αλλά πνίγεται μερικές φορές παρ ότι της δίνω μικρες γουλίτσες..δεν ήξερα ότι μπορούσα να χρησιμοποιήσω ποτηράκι από 5 μηνών, είχα την εντύπωση ότι είναι για μεγαλύτερα μωρά από 7 μηνών και πάνω...μπορεί να πιεί και γάλα από αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις γύρισα στο σπίτι από την δουλειά και είπα να χαλαρώσω μπαινοντας λίγο στο Forum. Λητώ το ποτηράκι που σου είπα χθες ηταν πλαστικο αλλα το καλαμάκι που έπινε το παιδί (αν το λέμε καλαμάκι. Δεν ήταν λεπτο αλλά αρκετα φαρδυ)ήταν από ένα άλλο ύλικο σαν και αυτά που μασανε τα παιδια όταν βγάζουν δόντια ή σαν τα κουταλάκια ασφαλειας. Αυτο προφανώς για να μην τραμαυτιζονται τα ούλα.Είχε βαλβίδα ασφαλείας για να ελέγχεται η ποή. Στην πιο μικρη θέση ισα ισα που έτρεχαν 3 σταγονες. έτσι δεν φοβόμουν μήπως πνιγεί. Αυτός ήταν ο μόνος τρόπος να πιεί ο κυριος νεράκι!! Τώρα οσον αφορα το γάλα δεν θα το συνιστουσα με τετοιο ποτηρακι. Η ποσότητα του νέρου δεν είναι τόσο μεγάλη κάθε φορά όπως του γάλακτος. Δεν νομίζω να σε βόλευε εσένα ή το μωράκι σου.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...