Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?


Recommended Posts

Καλημέρα !!! :D

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής :

Είμαστε μερικές (3-4) οικογένειες με πιτσιρίκια :roll: , από 2-4 ετών , και θέλουμε να βρούμε ένα μέρος για καλοκαιρινές διακοπές (περίπου μια εβδομάδα).

Έχει κάποιος να μας προτείνει κάτι ? Κάπου που να έχει πάει και να έχει περάσει καλά ??

Κάποιο καλό και φιλικό ξενοδοχείο για παιδιά στην θάλασσα ??

 

Σας ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων !

:lol:

 

Υ.Γ. Ζητάω πολλά .... :oops:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν θέλεις γράψε περίπου το μπατζετ δηλαδή πόσες μέρες και πόσα χρήματα, περίπου σκέφτεστε να ξοδέψετε... αν θα είναι η μεταφορά οδικώς ή να είναι σε νησί ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου μια εβδομάδα ! Ενα νησακι θα ήταν πολύ ωραια ιδεα !!! 8)

Βέβαια λέγοντας "νησάκι" εννοούμε ή Ιόνιο ή κάποιο κοντινο στο Αιγαίο ! :lol:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Περίπου μια εβδομάδα ! Ενα νησακι θα ήταν πολύ ωραια ιδεα !!! 8)

Βέβαια λέγοντας "νησάκι" εννοούμε ή Ιόνιο ή κάποιο κοντινο στο Αιγαίο ! :lol:

 

Εχω γράψει στο παρελθόν για τις πολύ ωραίες διακοπές που κάναμε το καλοκαίρι στο ΧΟΡΤΟ παραθαλάσσιο χωριό Πηλίου, σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο (λογικές τιμές) πάνω στη θάλασσα σε απάνεμη παραλία το οποιο είναι αυτό: http://www.ledahotel.gr

Ειναι κοντά η Μήλινα πολύ ωραίο τουριστικό παραθαλάσσιο χωριο, η Αργαλαστή.. Εμείς περάσαμε πολύ καλά και θα ξαναπάμε σίγουρα αν όχι φέτος σίγουρα κάποια επόμενη χρονιά..

Πάντως ψάχτο καλά γιατί δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια είναι οτι το camping μάλλον δεν θα το προτιμουσαμε γιατι τα πιτσιρικια μας ειναι λίγο μικρα ... :cry:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχουμε πάει σε πολά μέρη ως παντρεμένοι με παιδιά!!

 

Πέρσυ πήγαμε στην λευκάδα, όμως είχε πάρα πολύ κόσμο και δυστυχώς ήταν δύσκολο να κινηθούμε με το μωρό.

 

Βρήκα μέρος να μείνουμε από το http://www.gto.gr

 

Τους παίρνεις τηλέφωνο για το κατάλυμα που ενδιαφέρεσαι και αυτοί έπειτα επικοινωνούν και σε ενημερώνουν, ώστε εαν σε ενδιαφέρουν οι τιμές τελικά, να κλείσεις...

 

Επίσης, θεωρώ ότι θα κάνατε πολύ καλές διακοπές σε camping ειδικά αφού έχετε όλοι παιδιά, αρκεί να είστε αυτού του τύπου. Επίσης το camping είναι πολύ οικονομικό.

Γενικά το camping δίνει αίσθηση ελευθερίας, ειδικά για τα παιδιά που δεν είναι κλεισμένα..

Εμείς είχαμε κάνει έτσι πολύ ωραίες διακοπές (ζευγάρια, χωρίς παιδιά όμως) στην Νότιο Πελοπόνησσο (κατασκηνώσαμε Γύθειο και μετά Μονεμβασιά) και γυρίσαμε όλες τις γύρω παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης στην Βόρεια Ευβοια είναι πολύ όμορφα. Εμείς επειδή έχουμε εξοχικό δεν έχουμε πληρώσει καπου, όμως την έχουμε γυρίσει και έχει πολλά και ήσυχα μέρη να μείνεις

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς βόρεια Εύβοια πηγαίνουμε. όντως είναι άλλου τύπου διακοπές,αλλά αν είναι πολύ μικρά τα παιδιά ίσως να είναι δύσκολο. Δεν το χω κάνει με παιδιά για να ξέρω(πηγαίναμε μέχρι στιγμής ζευγάρια), αλλά έχω κάνει ως παιδί και ήταν οι καλύτερες διακοπές!!Του χρόνου πρώτα ο θεός που θα είναι η δικιά μας 2 χρονών και δεν θα τρώει λιωμένα λέμε να το επιχειρήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας λίγο στον χαρτη ειδα την Κεα (Τζια) ! Έχει πάει κάποιος ??

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω πάει Τζια Ifil καθόλου. Φαντάζομαι χωρίς να είμαι ειδική ότι όταν πας με παιδιά διακοπές πρέπει να έχει το μέρος ως επί το πλείστον:

1. Παραλίες με άμμο

2.Ζεστά νερά

3.Όχι πολύ βαθιά και απότομα νερά

Έτσι μου ακούγεται καλό το Ιόνιο που είπες.

Ζάκυνθο (που έχω πάει) είναι υπέροχα και έχει και όλα τα παραπάνω. Βέβαια έχει και ταξίδι με αυτοκίνητο και καραβι, οπότε αυτό ίσως δεν είναι βολικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Να πω την αλήθεια ελεγα μηπως καταφερναμε να συνσυασουμε "το τερπνον μετα του οφελειμου" !! :wink:

Δηλάδη διακοπές σε μέρος που δεν έχουμε ξαναπάει ! 8)

Η Ζάκυνθος είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή αλλά την εχουμε ψιλοβαρεθει .... :oops:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

1-2 φορές μόνο !

Ή φίλη σου έχει κάποιο μέρος , κάποιο ξενοδοχείο ,στην Ιθάκη να μας προτείνει ??

Ευχαριστώ :lol:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φίλη μου είχε πάει πριν 2 χρόνια και έμενε στο Calypso λίγομετά το Βαθύ προς μύλους περαχωρίου.έχει διαμερίσματα με κουζίνα και ενδείκνεται για οικογένειες.Αλλα αφού έχεις πάει, θα ξαναπάς?

Link to comment
Share on other sites

Bizeli μου , προσπαθώ να βρω μια λύση και δεδομενου οτι δεν θα παμε μονο η οικογενεια μου ... πρεπει να ψαξω λιγο παραπανω ! :D

Πάντως εαν πηγαινα μονη , ενα Αιγαίο θα το χτύπαγα ! :wink:

Τι λές ??

:lol::lol::lol::lol::lol:

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια σας ζηλεύω... Τί να πούμε κι εμείς που δεν θα πάμε πουθενά γιατί γεννάμε ντάλα καλοκαίρι (τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου).

Ίσως πάμε 2-3 μέρες κατά τον Ιούνιο, για την μικρή πιο πολύ...

Πάντως πέρισυ πήγαμε στη Βουρβουρού (Χαλκιδική). Είναι καλούτσικα αλλά πολύ νέκρα βρε παιδί μου. Είναι αποκλειστικά για οικογένειες. Απλά εμείς πήγαμε 2 φορές: μία τον Ιούνιο που άρεσε πολύ στη Μαρία γιατί είχαμε νοικιάσει διαμέρισμα 20 μέτρα από τη θάλασσα, και μία τον Αύγουστο που το διαμέρισμα ήταν λίγο πιο μακριά και σε 2ο όροφο. Και παρόλο που το δεύτερο διαμέρισμα ήταν κλάσεις ανώτερο ποιοτικά από το πρώτο, στην μικρή δεν άρεσε καθόλου, με αποτέλεσμα να κλαίει τα βράδυα στον ύπνο της, να την πιάσει δυσκοιλιότητα (ψυχολογικό τελείως - μόλις φύγαμε το ξεπέρασε). Απλά λέω να ψάξετε καλά και να πάτε σε μέρος που θα είναι βολικό πρώτα από όλα για τα παιδια γιατί αν περνάν αυτά καλά τότε θα περάσετε κι εσείς.

Σοφία αυτό που συστήνεις το είδα στο Ιντερνετ και μ' άρεσε... ίσως του χρόνου να το δοκιμάσουμε... Φέτος και να πάμε, θα πάμε κάπου πολύ κοντά για να είμαστε σε ετοιμότητα...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το ίδιο λούκι πέρασα και εγω πέρισυ αφού γένναγα Αύγουστο. Πήγαμε 3 μέρες στο Πόρο,αφού τον έιχα πρήξει τον Ηλία γιατί δεν άντεχα άλλο,και αφού βεβαιώθηκε ότι υπάρχει γυναικολόγος στο νησί και κέντρο υγείας στο Γαλατά δίπλα μας ( :evil: )!!!

Βέβαια Σοφία σκέψου και το θετικά της υπόθεσης τα οποία είναι ότι του χρόνου θα είναι αρκετά ξεπεταγμένο το ζουζούνι για διακοπές και εσύ θα έχεις επανέλθει στη φόρμα σου μετά από 1 χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Μία γνωστή μου ήταν περυσι Ζάκυνθο , με 2 πιτσιρικια ! Ειχαν βρει ξενοδοχειο που ειχε bungalows διπλα στην θαλασσα , πισινα , κηπο και πολλες ταβερνες αρκετα κοντα !! :roll:

Ειχαν περάσει πολυ καλά !!

Αλλα βεβαια Ζάκυνθος ...

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm

http://www.Lagonisi-Beach.gr

Σας προτείνω και τα δυο , τα οποία είναι το ένα δίπλα από το άλλο.

Το δεύτερο είναι πιο προσεγμένο (χλιδάτο) από το πρώτο , αλλά και τα δυο έχουν μια υπέροχη ( σχεδόν ιδιωτική) θάλασσα-άμμο.

Ο δρόμος είναι πίσω από τα σπίτια , βγαίνεις από την αυλή και πατάς άμμο αμέσως , σε πέντε μέτρα είσαι μέσα στην θάλασσα η οποία είναι ότι πρέπει για παιδάκια.

Είχα μήνει δέκα μέρες στο δεύτερο ( αξέχαστες διακοπές ) όταν φυγαμε στον δρόμο η γυναίκα μου έκλαιγε από χαρά.

 

 

ΥΓ. Στο ίδιο μέρος είναι τραβηγμένη η φωτό που έχω στο avatar :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στον πόρο για πάσχα. Μείναμε στο ξενοδοχείο Ilios Apartments , πολύ καθαρό, με στούντιος και μικρή κουζίνα, με χώρο για το παρκοκρέββατο. Έχει ένα στριμωγμένο πάρκινγκ και δεν έχει θέα στην θάλασσα, αλλά στην αυλή του, που είναι ταυτόχρονα και πάρκινγκ. Όμως είναι αφάνταστα οικονομικό (μας βγήκε 25 ευρώ η βραδυά, για 4 νύχτες) και πας με τα πόδια στην θάλασσα, που είναι με άμμο και ρηχή. Πολύ κοντά έχει και άλλες 3-4 παραλίες, ενώ για πιο μακρυά , είναι μια κοιλάδα με ήρεμο πράσινο κλπ. Επιπλέον κοντά είναι η τροιζήνα με καταπληκτικές εκδρομές (πήγαμε εμεις για πεζοπορία το 19μηνο και τρελάθηκε απο την χαρά της, γιατί είχε καταράκτες κλπ).Η νοικοκυρά των διαμερισμάτων είναι πολύ βολική και εξυπηρετική και μάλιστα μου είπε ότι για το καλοκαίρι έχτιζε και μπάρμπεκιου στην αυλή, για να γίνονται καταστάσεις. Γενικά το φαγητό στον πόρο το βρήκαμε φτηνό και νόστικο και έχει το συν ότι είναι πολύ κοντά στην Αθηνα για αχρείαστες καταστάσεις.

Είναι λοιπον, φτηνά, με παραλίες για μωρά, και νησί που δνε είναι νησι, δηλαδή δνε έχει αποκλεισμούς.

(ΑΧΧΧΧ που είναι το αιγαίο,,, αυτό μάλλον το ξεχνάμε για τα επόμενα 15 χρόνια, ήτοι, μέχρι να αρχίσει να πηγαίνει η μικρή μόνη της διακοπές).

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή σελίδα, με ενδιαφέρουσες προτάσεις http://www.agrotravel.gr

έχει στοιχεία γεωγραφίες και ιστορίας για όλη την ελλάδα, εκδηλώσεις που γίνονται, καταλύματα και προτάσεις για φαγητό, πεζοπορία κλπ.

Εμείς κύρια απο εκεί ξεκινάμε να δούμε αν μας ενδιαφέρει ένα μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...