Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγια απο το στομα?


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια.

 

Εδω και 1,5 μήνα είμαι άυπνη κι έχω ενα μωρακι 15 μηνων (σχεδον) που ξυπνάει στις 2, 4 , 5 το ξημέρωμα και είτε δεν ξανακοιμάται είτε κοιμάται λιγο και δεν ξανακοιμαται μεχρι το επομενο βραδυ κλπ.

 

Βγάζει κυνόδοντες και γομφιους (πανω κατω, αρα 8 δοντια μαζεμενα) οποτε γενικα τα ουλα του ειναι πρησμενα, αλλες μερες καινε πολυ.

 

Εδω και μια εβδομαδα, ισως και παραπανω δε με αφηνει ο μικρος με τιποτα να του πλυνω τα δοντια.

Το εκανε και στο παρελθον, αλλα τον πιεζα λιγακι και τα πλεναμε στο τελος.

 

Αυτη τη φορα με το που ακουμπησα τον οδοντοβουρτσα (χωρις καν να τριψω) στα πανω δοντια αρχισε να ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ και ετρεχαν αιματα!!!!!

Νομιζα οτι κατα λαθος τον χτυπησα, ή οτι του έσκισα το χειλακι (εχει χαλινο που του κολλαει το ανω χειλος στο ουλο του και φτανει μεχρι τον ουρανισκο) και του ξεπλυνα με νερο κλπ, το κοιταξα αλλα δεν ειδα κατι.

 

Τον αφησα παλι μερικες μερες που προτεινω βουρτσισμα αλλα αρνειται και το αφηνω.

Χθες το πρωι ηταν λιγο περιοσσοτερο συνεργασιμος, ανοιξε το στομα και παλι απλα τον ακουμπησε η οδοντοβουρτσα και εκλαιγε, χαμος!

Βγαζω την οδοντοβουρτσα απο το στομα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.

 

Να τονισω οτι τον ειδε ο παιδιατρος ενδιαμεσα και κοιταξε και το στομα και δεν ειπε τπτ!!! τι συμβαινει!?!?!?

σας εχει συμβει ποτε!?!?

 

περαν αυτου, ειδα χθες οτι το πανω δεξι δευτερο δοντι του δε φαινεται φυσιολογικο. ειναι λες κι εχει ξαφνικα δυο μυτιτσες και σα να κοντυνε (πρησμενο ουλο αλλα γιατι φαινεται διπλο το δοντι?)

 

Συγγνωμη αν δε βγαζω νοημα απο την αυπνια, ελπιζω να με βοηθησετε

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Αυτο που χρειαζεστε ειναι εναν παιδοοδοντιατρο.Ειναι ο μονος που θα σας πει τι ακριβως συμβαινει.Υπομονη!

 

ευχαριστω, που τον βρισκω!?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδοδοντίατρο και άφησε το πλύσιμο των δοντιών για λίγο γιατί μάλλον βγάζει δόντια και προφανώς πονάει πολύ. Και το μάτωμα των ούλων από αυτό μπορεί να είναι. Αν τρώτε γλυκά κόφτε τα για λίγες μέρες μέχρι να μπορέσετε να βάλετε πάλι οδοντόβουρτσα. Υπομονή....!

Link to comment
Share on other sites

Παιδοδοντίατρο και άφησε το πλύσιμο των δοντιών για λίγο γιατί μάλλον βγάζει δόντια και προφανώς πονάει πολύ. Και το μάτωμα των ούλων από αυτό μπορεί να είναι. Αν τρώτε γλυκά κόφτε τα για λίγες μέρες μέχρι να μπορέσετε να βάλετε πάλι οδοντόβουρτσα. Υπομονή....!

 

δεν τρωμε γλυκα!!

 

βγαζει δοντια εδω και 1 μηνα, βγηκε ο κατω γομφιος απο αριστερα αλλα προβλεπω να μας παιρνουν κανα 5μηνο ακομα τα υπολοιπα που ειναι πρησμενα!!!!! εχουν παρει θεση οι κυνοδοντες (κατεβηκαν) και διαφανιζουν, και καινε, αλλα δεν το κοβω να εμφανιζονται ακομη.

 

ευχαριστω, θα ψαξω να βρω εναν

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις αλλά μπορώ να σου συστησω καταπληκτική παιδοοδοντίατρο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Αν σε βολεύει, πες μου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο off topic) από πότε ξεκινάμε βούρτσισμα? Η δική μου είναι 19 μηνών και ακόμη δεν μου είπε τίποτα η παιδίατρος..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις αλλά μπορώ να σου συστησω καταπληκτική παιδοοδοντίατρο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Αν σε βολεύει, πες μου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο off topic) από πότε ξεκινάμε βούρτσισμα? Η δική μου είναι 19 μηνών και ακόμη δεν μου είπε τίποτα η παιδίατρος..!

 

ευχαριστω, βρηκα μια κι εκλεισα ραντεβου για Τεταρτη!

 

εγω ξεκινησα βουρτσισμα οταν ξεκινησα και στερεες τροφες.

απλα δεν εβαζα οδοντοκρεμα, το εκανα μονο με νερακι.

 

αρχισα οδοντοκρεμα πριν 7 μηνες.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις αλλά μπορώ να σου συστησω καταπληκτική παιδοοδοντίατρο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Αν σε βολεύει, πες μου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο off topic) από πότε ξεκινάμε βούρτσισμα? Η δική μου είναι 19 μηνών και ακόμη δεν μου είπε τίποτα η παιδίατρος..!

 

Εμένα είναι 22 μηνων και τα βουρτσίζουμε από 12 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (ίσως λίγο off topic) από πότε ξεκινάμε βούρτσισμα? Η δική μου είναι 19 μηνών και ακόμη δεν μου είπε τίποτα η παιδίατρος..!

 

Ster δες και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=132729

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι το πλυσιμο ξεκιναει με την εμφανιση των δοντιων, οποτε αναλογως ποτε βγαλει δοντακια τοτε και ξεκινας το πλυσιμο.

 

απλα εμενα ετυχε να βγαλει τα πρωτα του δοντια την ιδια περιοδο που ξεκινησαμε και στερεες τροφες με 2 βδομαδες αποσταση

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αισθάνομαι ότι είμαι ανίκανη μάνα.. Η μικρή μου έχει 12 δόντια μέχρι στιγμής και η παιδίατρος δεν μου είπε τίποτα και εγώ κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου..

Ξεκινώ να της τα πλένω με νερό ή και με παιδική οδοντόκρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ανίκανη μάνα, και μένα αν δεν μου το είχε πει η παιδίατρος δεν θα μου είχε περάσει από το μυαλό! Εμείς ξεκινήσαμε κατευθείαν με την ειδική οδοντόκρεμα τηw weleda για μωρά (που επιτρέπεται να την καταπιείς).

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι ότι είμαι ανίκανη μάνα.. Η μικρή μου έχει 12 δόντια μέχρι στιγμής και η παιδίατρος δεν μου είπε τίποτα και εγώ κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου..

Ξεκινώ να της τα πλένω με νερό ή και με παιδική οδοντόκρεμα?

 

εγω προσωπικα δεν τις αγγιζω τις παιδικες οδοντοκρεμες.

στην Αγγλια τις αποφευγουν.

 

αμα διαβασεις το καθε κουτι, λεει αν επιτρεπεται. εγω χρησιμοποιω την colgate total advance ή original.

 

η ποσότητα που βάζεις δεν ειναι αρκετη για να "καταπιει" το παιδακι.

ισα ισα λενε οτι κανει καλο να μενει στα δοντια γιατι τα προστατευει για περισσοτερη ωρα ΑΦΟΥ πλυθουν.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν τις αγγιζω τις παιδικες οδοντοκρεμες.

στην Αγγλια τις αποφευγουν.

 

αμα διαβασεις το καθε κουτι, λεει αν επιτρεπεται. εγω χρησιμοποιω την colgate total advance ή original.

 

η ποσότητα που βάζεις δεν ειναι αρκετη για να "καταπιει" το παιδακι.

ισα ισα λενε οτι κανει καλο να μενει στα δοντια γιατι τα προστατευει για περισσοτερη ωρα ΑΦΟΥ πλυθουν.

 

Αυτές δεν περιέχουν φθόριο?δεν νομίζω οτι επιτρέπεται το φθόριο για τόσο μικρά παιδιά...θα κάνει λεκέδες στα δόντια τους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές δεν περιέχουν φθόριο?δεν νομίζω οτι επιτρέπεται το φθόριο για τόσο μικρά παιδιά...θα κάνει λεκέδες στα δόντια τους..

 

ειναι μια χαρα, το γραφουν αλλωστε.

αν θες σου βγαζω και φωτογραφια. οι παιδικες ειναι οτι χειροτερο :)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ πάω πάσο!Εμείς χρησιμοποιούμε φυτική...

 

ειναι ακριβες?

θα το εψηνα για φυτικη να πω την αληθεια, αλλα μου εβγαλε κατι πανω στη γλωσσα του απο ενα φυτικο ζελε για τα ουλα και δε ξερω αν κατι τον πειραζει

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβες?

θα το εψηνα για φυτικη να πω την αληθεια, αλλα μου εβγαλε κατι πανω στη γλωσσα του απο ενα φυτικο ζελε για τα ουλα και δε ξερω αν κατι τον πειραζει

Γύρω στα 6ευρώ την πήρα αλλά και έχει ωραία γεύση /μυρωδιά και είναι εντελώς φυσικά όλα τα συστατικά της.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν τις αγγιζω τις παιδικες οδοντοκρεμες.

στην Αγγλια τις αποφευγουν.

Καλά, αυτό δεν είναι και καμία εξαιρετική σύσταση (το ότι στην Αγγλία τις αποφεύγουν... άσε που εξαρτάται και ποιον θα ρωτήσεις).

 

Εμείς όταν είχαμε πάει σε παιδοδοντίατρο όταν ο μικρός ήταν 1 χρόνου, μας είχε πει καθάρισμα των δοντιών με γαζούλα και ότι οδοντόβουρτσα στην ηλικία αυτή βάζουμε κυρίως για να συνηθίσει το παιδί την αίσθηση του βουρτσίσματος και όχι για τον καθαρισμό των δοντιών.

 

Αν τα ούλα ματώνουν, προσωπικά θα σταματούσα το βούρτσισμα άμεσα. Ειδικά αν το κάνεις εσύ και όχι το παιδί, πιθανό είναι να βουρτσίζεις με περισσότερη δύναμη απ' όση χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

 

Εδω και μια εβδομαδα, ισως και παραπανω δε με αφηνει ο μικρος με τιποτα να του πλυνω τα δοντια.

Το εκανε και στο παρελθον, αλλα τον πιεζα λιγακι και τα πλεναμε στο τελος.

 

Αυτη τη φορα με το που ακουμπησα τον οδοντοβουρτσα (χωρις καν να τριψω) στα πανω δοντια αρχισε να ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ και ετρεχαν αιματα!!!!!

Νομιζα οτι κατα λαθος τον χτυπησα, ή οτι του έσκισα το χειλακι (εχει χαλινο που του κολλαει το ανω χειλος στο ουλο του και φτανει μεχρι τον ουρανισκο) και του ξεπλυνα με νερο κλπ, το κοιταξα αλλα δεν ειδα κατι.

 

Τον αφησα παλι μερικες μερες που προτεινω βουρτσισμα αλλα αρνειται και το αφηνω.

Χθες το πρωι ηταν λιγο περιοσσοτερο συνεργασιμος, ανοιξε το στομα και παλι απλα τον ακουμπησε η οδοντοβουρτσα και εκλαιγε, χαμος!

Βγαζω την οδοντοβουρτσα απο το στομα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.

 

μαλλον δε διαβασες καν το ποστ μου little monkey.

 

 

κοριτσια σημερα το πρωι μου εκλαιγε και πεταξε την πιπιλα και ηταν το στομα του ματωμενο παλι. αυριο θα παμε στην παιδοοδοντιατρο

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το διάβασα και αυτό που είδα είναι μια μαμά που της έχει γίνει λίγο εμμονή το βούρτσισμα των δοντιών του μωρού. Αν το μωρό τρώει στερεές χωρίς να ματώνουν τα δόντια του, τότε κάτι πάει λάθος με το βούρτσισμα. Δική μου άποψη, μπορεί και λανθασμένη. Δεν χρειάζεται να το τραυματίσεις, μπορεί και η επαφή με την οδοντόβουρτσα να είναι αρκετή για να προκαλέσεις αιμορραγία σε ευαίσθητα ούλα. Τέλος πάντων, το καλύτερο είναι να το δει παιδοδοντίατρος (και ναι, το διάβασα ότι αύριο θα πάτε, απλά το αναφέρω κουβέντα να γίνεται).

 

Τσέκαρε και ότι η οδοντόβουρτσα που χρησιμοποιείς δεν είναι υπερβολικά σκληρή. Εμείς μία της Chicco που είχαμε την πετάξαμε γιατί ο μικρός δεν τη δεχόταν με τίποτα και όταν τη σύγκρινα με άλλες παιδικές, όντως οι τρίχες της ήταν πολύ σκληρές.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το διάβασα και αυτό που είδα είναι μια μαμά που της έχει γίνει λίγο εμμονή το βούρτσισμα των δοντιών του μωρού. Αν το μωρό τρώει στερεές χωρίς να ματώνουν τα δόντια του, τότε κάτι πάει λάθος με το βούρτσισμα. Δική μου άποψη, μπορεί και λανθασμένη. Δεν χρειάζεται να το τραυματίσεις, μπορεί και η επαφή με την οδοντόβουρτσα να είναι αρκετή για να προκαλέσεις αιμορραγία σε ευαίσθητα ούλα. Τέλος πάντων, το καλύτερο είναι να το δει παιδοδοντίατρος (και ναι, το διάβασα ότι αύριο θα πάτε, απλά το αναφέρω κουβέντα να γίνεται).

 

τι να σου πω....

εμενα παντως μου ματωνει και χωρις βουρτισμα. και χωρις να τρωει.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 6ευρώ την πήρα αλλά και έχει ωραία γεύση /μυρωδιά και είναι εντελώς φυσικά όλα τα συστατικά της.

 

 

Μπορείς να μου πεις για ποιά πρόκειται και αν την βρισκεις στα φαρμακεία?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...