Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ Ο 4.5 ΕΤΩΝ ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΝΥΣΗΧΩ


mach1979

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ θελω και εγω να μοιραστω μαζι σας το δικο μου προβλημα.Ο μικροσ μου ειναι 4.5 ετων και δεν τρωει οπως πρεπει και αν τον ζορισω κανει εμετο τι να κανω???μονο κανα δυο φαγητα που του αρεσουν παρα πολυ τρωει τα υπολοιπα με το ζορι και με διαφορα παιχνιδια τρωει 3 με 4 κουταλιεσ ειναι 4.5 ετων εχει υψος 1.05 και βαρος 17.5 κιλα η παιδιατρος λεει οτι ειναι κανονικοσ και να μην τον ζοριιζω εγω δεν συμφωνω με αυτο ακομα και κρεμες ψυγειου η γιαουρτκαι τρωει ζοριζοντασ τον και μετα που τα κανει εμετο,τι αλλο να κανω??το μονο θετικο ειναι οοτι πινει πολυ γαλα πρωι μεσημερι βραδυ βεβαια δεν σας ειπα οτι εχουμε οικογενειακο προβλημα και ειμαστε σε διασταση με τον αντρα και ισως εχει επηρεαστει απο ολα αυτα φωνες ενταση που εκεινος με βριζει και με κατηγορει μπροστα στο παιδι μου και πολλα αλλα που πινει μπυρες σε καθημερινη βαση ολα αυτα.Αλλ ποτε ομως γενικα δεν ετρωγε παρα πολυ εχουμε δωσει αρκετεσ φορες βιταμινεσ τρωει λιγο και εκει δεν τον πιανουν ιδιαιτερα πωσ να το αντιμετωπισω πιστευω οτι εινια στη μεση ψυχολογικοι παραγοντες τι λετε και σεισ???δεκτες οι γνωμες σας και συμβουλεσ σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να μην τον επιμενεις τοσο πολύ. Εφόσον η παιδιατρος δε βλέπει προβλημα στην αναπτυξη, εφόσον ποτέ δεν υπήρξε φαγανος και εφόσον υπάρχει οικογενειακο πρόβλημα λογικό ειναι να μην τρώει είτε γιατι θέλει να τραβηξει την προσοχή ειτε για ψυχολογικους λόγους...Ας τον και όταν τα πραγματα ηρεμίσουν θα βρειτε ξανα το ρυθμο σας

Και ο δικος μου 4,5χρ. κάπου εκει ηταν στην αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια θα φανε οσο θελουν,οχι οσο θελουμε εμεις!Αν πειναει,θα το δειξει και θα ζητησει μονο του φαγητο.Μην υπερβαλετε στην ποσοτητα.Στην ποιοτητα να υπερβαλετε.

 

Αν του αρεσει να τρωει και να παιζει ταυτοχρονα,κανε του την χαρη.Απασχολησε τον,ευχαριστα ωστε να μην εχει στο μυαλο του οτι τρωει εκεινη την ωρα.

 

Χρησιμοποιησε φαντασια και συνδιασε χρωματα και σχηματακια.

 

Και στην τελικη,αν η παιδιατρος τον βρισκει νορμαλ,εσυ γιατι ανυσηχεις??

Link to comment
Share on other sites

ανυσηχω γιατι νομιζω οτι ειναι αρκετα κοντοσ για την ηλικια του σε σχεση με αλλα παιδακια στο προνηπιο που πηγαινε για αυτο ανυσηχω και να πειναει σπανια δηλαδη τρωει 4 κουταλιεσ και χορταινει τι να κνω προσπαθω οσο μπορω να πεζουμε για να τρωει

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι κοντος σε σχεση με τα αλλα παιδακια του προνηπιου δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το φαγητο αλλα με την κληρονομικοτητα.Τι υψος εχετε εσεις οι γονεις/παππουδογιαγιαδες?

 

Τα αγορια ψηλωνουν αποτομα στην εφηβεια.Τουλαχιστον αυτο ξερω!

 

Εμενα ο αντρας μου για να φαει παιδι,επρεπε να παιζει με ενα μπρικι και την βρυση!Αλλιως στομα δεν ανοιγε....

 

Κατι η ζεστη,κατι και το βαρυ κλιμα στην οικογενεια,εδεσε το γλυκο!

Μην προβληματιζεσαι αδικα.Αστο παιδακι να φαει οσο θελει,μην το πιεζεις!

 

Εμεις σαν παιδια,το ιδιο δεν καναμε?Μας ενοιαζε καθολου το φαγητο?Μας ενοιζε ποτε να παμε εξω να παιξουμε..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υψοσ δικο μου 1,65 υψοσ συζυγου 1,80 πιστευω να γινει κανονικοσ τουλαχιστον στην εφηβεια το γνωριζω ψηλωνουν πολυ μακαρι προσπαθω οσο μπορω με παιχνιδια για να τρωει τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα σας βρισκω.

Επισεις ολα τα παιδια στην Ελλαδα τα βρισκω ψηλα..

Και εμενα δεν τρωνε αλλα το φιλοσοφισα... Εχετε ακουσει για αντρα να τρωει ελαχιστα? Ε καποτε θα φανε...

Link to comment
Share on other sites

και μονο οτι κανει εμετο οταν φαει παραπανω θα επρεπε να σε προβληματισει και να καταλαβεις οτι τρωει παραπανω απο οτι θελει και αντεχει,,,,καμια φορα το πως βλεπουμε εμεις τη ποσοτητα που τρωει ενα παιδι ειναι για εμας μικρη για αυτα ειναι υπεραρκετη,,,,καλυτερα να ηρεμησεις γιατι εχεις και πολλα αλλα στο κεφαλι σου για να ηρεμησει και αυτο,,,οσο το κυνηγας τοσο χειροτερα γινεται,,,,ακου το δικο του ενστικτο και οχι το δικο σου απο τη στιγμη που παιρνει κανονικα βαρος και ο παιδιατρος σου λεει ολα καλα,,,,,,και μη συγκρινεις με τα αλλα παιδια,,,ολοι ειμαστε διαφορετικοι,,,,,και εγω μικρη οσο με πιεζανε τοσο δεν ετρωγα,,,,τωρα που μεγαλωσα ολα σχεδον τα τρωω εκτος απο εκεινο το ερμο το κρεας που απο μικρη το εκανα εμετο και ακομη και τωρα μονο κανα μακαρονια με κιμα ή γιουβαρλακια ή κεφτεδακια ή κρεατοσουπα (οχι το κρεας ομως ) ή κοτοπουλο τρωω,,,,,δεν το αντεχω,,,,και κατι ακομη,,,κανονικα δε θελει ουτε παιχνιδια ουτε τιποτα,,,ειναι και μεγαλος δεν ειναι μωρο,,,,καθεστε στο τραπεζι,,,τρωει οσο θελει οταν τελειωσει δε του λες τιποτα,,,απλα τελειωσες???ναι και το μαζευεις,,,οχι παιχνιδια τιποτα,,,,μη δινεται οπλα στα παιδια να σας παιδευουν,,,,εγω γουσταρα που η γιαγια μου ασχολιοτανε εστω και ετσι αρνητικα μαζι μου και αγχωνοτανε για να φαω,,,,φαντασου το θυμαμαι ακομη,,,,,

 

και κατι τελευταιο το ειχε πει καποτε μια κοπελα εδω και ειχε δικιο,,,,το παιδι που δε τρωει μη το φοβασαι καποτε θα φαει,,,το παιδι που τρωει συνεχεια ομως αυτο να φοβασαι,,,,,:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κ εμένα το ίδιο προβληματισμό έχω με τα δίδυμα μου. Ναι μεν εμένα τρώνε σχεδόν τα πάντα, δεν υπάρχει φαι που να φτιάξω κ να μη φάνε, αλλά δε τρώνε ποσότητες, τρώνε λίγο. Είναι σχεδόν 6 χρονών κ έχουν ύψος 108 και βάρος 17 κ 18 κιλά. Οκ, γεννήθηκαν 2 κιλά αλλά κ πάλι, μου φαίνονται πολύ μικροκαμωμένα σε σχέση με άλλα παιδιά, ακόμα κ άλλα δίδυμα συνομήλικα...:confused:

Πριν 2 περίπου χρόνια χώρισε η κουμπάρα μου. Η κόρη της που πάει δημοτικό, έτσι κ αλλιώς δεν έτρωγε κ αυτή όπως λες κ εσύ, όταν λοιπόν έφυγε ο πατέρας της, το'κοψε τελείως, δεν έτρωγε τπτ! Φάρμακα/βιταμίνες για ν'ανοίξουν την όρεξη της έγραψε ο γιατρός. Τελικά μετά απο λίγο καιρό άρχισε σιγά-σιγά να τρώει κ τώρα όλα οκ.

Αλλά γενικά οι μανάδες ανησυχούμε πολύ για το φαί, κλασική Ελληνίδα μάνα!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

nikkki για τη ποσοτητα που λες ειναι τελειως υποκειμενικο οπως ειπα και πιο πανω,,,,εμας το μικρο μπωλ που εχει μια κουταλα πχ φακες να μας φαινεται λιγο αλλα για αυτα ειναι μια χαρα,,,μη πεφτεις στη λογικη της συγκρισης,,,δε μπορει να ξερεις τα αλλα παιδακια τι τρωνε,,,μπορει να τρωνε αηδιες τυπου κρουασαν-πατατακια κλπ λεμε τωρα ,,,μπορει να ειναι απο φυσης τους πιο παχουλα πιο γεροδεμενα πιο οτιδηποτε,,,και εμενα η ανιψια μου ειναι 7 αλλα εχει ειναι πολυ γεροδεμενη και παχουλουλα αν τη βαλεις διπλα στη δικια μου μεγαλη που ειναι τσιλιβιθρονι το δικο μου μοιαζει λες και βγηκε απο το αουσβιτς:wink::wink::wink::wink:εκεινη κατεβαζει μια πιτσα στη καθισια της η δικια μου με το ζορι ενα κομματι πχ αμα θελει να το φαει,,,,,

 

ας χαλαρωσουμε λιγο πρεπει ολες τελικα χχααχαχαχαχαχαχα

και εμεις οι μεγαλοι ειμαστε αλλος ψηλος αλλος χοντρος αλλος κοντος αλλος τσουπωτος ,,,,πως να το κανουμε ολοι διαφερουμε,,,:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nikkki για τη ποσοτητα που λες ειναι τελειως υποκειμενικο οπως ειπα και πιο πανω,,,,εμας το μικρο μπωλ που εχει μια κουταλα πχ φακες να μας φαινεται λιγο αλλα για αυτα ειναι μια χαρα,,,μη πεφτεις στη λογικη της συγκρισης,,,δε μπορει να ξερεις τα αλλα παιδακια τι τρωνε,,,μπορει να τρωνε αηδιες τυπου κρουασαν-πατατακια κλπ λεμε τωρα ,,,μπορει να ειναι απο φυσης τους πιο παχουλα πιο γεροδεμενα πιο οτιδηποτε,,,και εμενα η ανιψια μου ειναι 7 αλλα εχει ειναι πολυ γεροδεμενη και παχουλουλα αν τη βαλεις διπλα στη δικια μου μεγαλη που ειναι τσιλιβιθρονι το δικο μου μοιαζει λες και βγηκε απο το αουσβιτς:wink::wink::wink::wink:εκεινη κατεβαζει μια πιτσα στη καθισια της η δικια μου με το ζορι ενα κομματι πχ αμα θελει να το φαει,,,,,

 

ας χαλαρωσουμε λιγο πρεπει ολες τελικα χχααχαχαχαχαχαχα

και εμεις οι μεγαλοι ειμαστε αλλος ψηλος αλλος χοντρος αλλος κοντος αλλος τσουπωτος ,,,,πως να το κανουμε ολοι διαφερουμε,,,:lol:

Χαχα μωρέ καλά τα λες εσύ αλλά να, όταν με ρωτούν διάφοροι σε τι σχολείο θα πάνε, προνήπιο ή νήπιο κ εγώ τους λέω πρώτη κ κοκκαλώνουν για κάτι δευτερόλεπτα ε, η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο άβολο κ μου κακοφαίνεται...κ ας κατεβάζουν τα καμάρια μου το πιάτο τις φακές σε δευτερόλεπτα γιατί είναι τ'αγαπημένο τους φαγητό :D

Link to comment
Share on other sites

mach1979

σίγουρα η οικογενειακή σας κατάσταση επηρεάζει την όρεξη του παιδιού.

Πιέζοντάς τον να φάει όμως δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Δώσε του πολλή προσοχή σε οποιαδήπτε άλλη δραστηριότητα εκτός από το φαγητό.

Μην προσπαθείς να τον κάνεις να φάει περισσότερο και μην κάνεις κανένα σχόλιο -ουτε καν από μέσα σου- για την ποσότητα.

Πιθανώς για κάποιο διάστημα να τρώει πραγματικά λίγο. Το πιθανότερο όμως είναι ότι γρήγορα θα βρει μια ισορροπία

Πρόσφερέ του υγειινά ΜΙΚΡΑ σνακ πιο συχνα στη διάρκεια της μέρας και άφησέ τον να φάει όσο θέλει-μην καταφύγεις σε γλυκα κλπ πιστεύοντας ότι έτσι θα φάει περισσότερο. Στην πραγματικότητα ένα παιδί που τρώει λίγο έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία να τρώει σωστά.

το μονο θετικο ειναι οοτι πινει πολυ γαλα πρωι μεσημερι βραδυ

Όσο και αν σου φανεί περίεργο θα σου πρότεινα να μειώσεις την συνολική ποσότητα γάλακτος που του δίνεις. 2 ποτήρια την ημέρα αρκούν. Το όσο περισσότερο τόσο καλύτερα δεν ισχύει!!! Το γάλα λειτουργεί ανταγωνιστικά στις υπόλοιπες τροφές, αφού γεμίζει το στομαχάκι του με αυτό. Δεν είναι όμως επαρκές για την σωστή ανάπτυξή του -μάλιστα η μεγάλη κατανάλωση μπορεί να προκαλέσει έλλειψη σιδήρου γιατί η μεγάλη πρόσληψη ασβεστίου εμποδίζει την απορρόφησή του.

 

ειναι 4.5 ετων εχει υψος 1.05 και βαρος 17.5 κιλα η παιδιατρος λεει οτι ειναι κανονικοσ και να μην τον ζοριιζω

βάλε το ύψος και το βάρος του γιου στις καμπύλες ανάπτυξης του βιβλιαρίου του για να έχεις μια πιο καλή και τεκμηριωμένη εικόνα :wink:

Με μια πρόχειρη ματιά είναι λίγο κάτω από το 50% στο ύψος και λίγο πάνω από το 50% στο βάρος δλδ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

 

Εφόσον η παιδίατρος δεν ανησυχεί....μήν ανησυχείς ούτε εσύ.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...