Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με τον καδο του πλυντηριου!


Recommended Posts

Κατι δεν παει καλα με το πλυντηριο μου και εχω στεναχωρηθει πολυ. :(

Στα τελευταια δυο πλυντηρια που εβαλα ο καδος κανει πολυ θορυβο οταν γυριζει. Και στο στυψιμο γινετε σεισμος! Ειδικα στο τελος του στυψιματος που οι στροφες μειωνονται, ο θορυβος ειναι πολυ εντονος! Ελεγξα τα ποδαρακια. Το πλυντηριο ειναι σταθερο και δεν μετακινειτε καθολου οσο δουλευει. Επισης ο θορυβος δεν ειναι απο κατι που μπορει να ξεμεινε μεσα πχ. κερμα. Κατι τρεχει με τον καδο. Αλλα τι?

Εχω ρουχα για πλυσιμο και φοβαμαι να τα πλυνω μην χαλασει τελειως.

Δοκιμασα και με δυο τρια ρουχα και παλι θορυβο κανει.

Θα ελεγα οτι ακουγεται σαν να χρειαζεται λαδωμα!

Σας ετυχε ποτε?

Θελω να καλεσω τεχνικο αλλα φοβαμαι το κοστος.Αν βαλω τον αντρα μου να το ξεβιδωσει απο πισω θα καταλαβουμε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωχ!ακριβως τα ίδια ειχα κ εγω πριν απο κανα μήνα.το έλησε ο αντρας μου, το ειδε και ο αδερφος του (μηχανικος)κ δυστυχως πηραμε άλλο...ελπιζω να ειναι διαφορετικη η δικη σου περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν "πιάνουν" τα χέρια του άντρα σου, καλύτερα να το λύσει πρώτα ο ίδιος, μήπως είναι κάτι απλό που διορθώνεται εύκολα.

Τώρα, αν είναι κάτι πιο σοβαρό, θα πρέπει αναγκαστικά να απευθυνθείς σε τεχνικό...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

και εγω το επαθα....

το ανοιξε ο αντρας μου αλλα τελικα πηραμε αλλο.......ειχε σπασει ο καδος και ειχε σπασει και το ενα απο τα πισω στιριγματα(γιαυτο εκανε και τον τρομερο θορυβο).....

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πλυντηριο θα το πεταξω οπως την παθατε και εσεις.:( Τριων ετων και παει για πεταμα. Η ζημια 130 ευρω. Ο τεχνικος μου ειπε και να το φτιαξω θα κρατησει εξι μηνες. Ειναι κινεζικα λεει ολα και τα φτιαχνουν για μια χρηση και μετα δεν συμφερει να τα διορθωσεις. Εκτος απο τα πιτσος τα bosch και τα siemens. Αυτα μου προτεινε.

Τωρα τι να αγορασω? Εσεις τι εχετε? Θελω καποιο που να μην χαλασει παλι σε τρια χρονια!!! Επισης ποσο κιλων να παρω? Αυτο που ειχα ειναι 5κιλο αλλα θελω μεγαλυτερο για να γλυτωνω πλυσεις και να μπορω να βαλω και κουβερτα. Κοιταω για 8κιλο. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

whitemusk egw exw afto vevaia polu ligo kairo alla einai ok kai apo alla atoma pou exoun thn idia marka mou exoun pei kala logia kai den einai kai akrivo.

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102082540&LastAdd=102082540&t=%D0%CB%D5%CD%D4%C7%D1%C9%CF%20%D1%CF%D5%D7%D9%CD%20HOTPOINT-ARISTON%20ARXL%20105%20(GR)

Link to comment
Share on other sites

Χαρη, αυτο ειναι το πλυντηριο που ελεγες πριν καιρο στο αλλο θεμα που συζητουσαμε?

Τι ειρωνια! :( Πριν δυο μηνες ελεγα οτι το πλυντηριο μου δεν ξεβγαζει καλα τα ρουχα, αλλα ουτε πηγαινε το μυαλο μου οτι τοσο συντομα θα εψαχνα για καινουριο. Απο το να θαυμαζω το δικο σου μαλλον το γκαντεμιασα το δκο μου :rolleyes:.

Τωρα θελω κατι καλο, που να ξεβγαζει καλα αλλα να χει και καλη εγγυηση. Δε θα ξαναγοραζω παλι σε τρια χρονια. Αλλα τωρα μου δημιουργηθηκε αγχος μηπως το φωρτωνα πολυ και ισως γιαυτο χαλασε. Και θα φοβαμαι μην παθει τα ιδια και το καινουριο! Ο τεχνικος ειπε οτι φταινε τα κακης κατασκευης εξαρτηματα που βαζουν που ειναι κινεζικα. Και οτι ολα τα πλυντηρια κινεζικα ειναι.

Το αριστον που μου προτεινεις ειναι 6κιλο. Εγω θελω μεγαλυτερο. Επισης δεν διαβασα και τα καλυτερα για την συγκεκριμενη μαρκα με λιγο ψαξιμο που εκανα. Ελπιζω να μην εχεις προβληματα και συ σε κανα δυο χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Elpizw kai egw alla na sou pw kati?Ola einai thema tuxhs.Sto patriko mou oi goneis mou phran bosch kai xalase ston prwto mhna,eixan kopei ta lastixa ths portas kai olo to nero epefte katw.Kai den htan apo ta fthina ths.Prosfata h theia ths filhs mou phre thn idia marka kai einai euxaristhmenh.Sthn arxh kai egw fovomoun alla mou eipan oti ousiasthka den uparxei poia h ariston h opoia ta teleftaia xronia ths htan mapa alla h hotpoint.Den kserw egw pantws tha koitaza kai ekei allwste einai arketa fthina kai to idio isxuei kai gia ta antalaktika ths se periptwsh vlavhs.

Asxeto me to thema alla tha hthela mia dieukrinish apo dikhgoro h sumvolaiografo

an uparxei sto forum.Se poia enothta prepei na anoiksw thema?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πλυντηριο θα το πεταξω οπως την παθατε και εσεις.:( Τριων ετων και παει για πεταμα. Η ζημια 130 ευρω. Ο τεχνικος μου ειπε και να το φτιαξω θα κρατησει εξι μηνες. Ειναι κινεζικα λεει ολα και τα φτιαχνουν για μια χρηση και μετα δεν συμφερει να τα διορθωσεις. Εκτος απο τα πιτσος τα bosch και τα siemens. Αυτα μου προτεινε.

Τωρα τι να αγορασω? Εσεις τι εχετε? Θελω καποιο που να μην χαλασει παλι σε τρια χρονια!!! Επισης ποσο κιλων να παρω? Αυτο που ειχα ειναι 5κιλο αλλα θελω μεγαλυτερο για να γλυτωνω πλυσεις και να μπορω να βαλω και κουβερτα. Κοιταω για 8κιλο. Τι λετε?

 

Το Bosch μου τα'παιξε μετα απο 3 χρονια. Δεν θα εδινα λεφτα για αυτο. Αν εχεις λεφτα να διαθεσεις εχω παρει LG 11 κιλο το οποιο ειναι σκυλι.....στην κυριολεξια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω εχω το brand το 6κιλο απο το 2004 που παντρευτηκα.το εχω ξεσκισει και δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ!!!

Τουλαχιστον 5 πλυντηρια την εβδομαδα,+χαλακια πορτας,χαλια μαλινα,κουβερτες παπλωματα,παπουτσια και οτι μπορει να φανταστεις οτι μπαινει σε πλυντηριο!!!!:confused:

Μηπως ειναι τυχαιο τελικα?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10103454#!prettyPhoto

εγω κοριτσια πηρα αυτο!!!8κιλο(γιατι ειμαστε και 5 !!) και το ειχα βρει σε προσφορα του Κοτσοβολου 280,90.....!!!!!

μεχρι τωρα ειναι μια χαρα ελπιζω να μου κρατησει αρκετα!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πειρα σιμενσ 8 κιλο γυρω στα 600?.ακριβο αλλα μας το προτιναν απο το καταστημα που ψωνηζουμε και τουσ εμπιστευομαι 100%.λογω επαρχειας και φιλικων σχεσεων δε τους παιρνει να μας πασαρουν οτι κ οτι.ελπιζω να σταθουμε και τυχεροι και να μας κρατησει καμια 10ετια τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πλυντηριο θα το πεταξω οπως την παθατε και εσεις.:( Τριων ετων και παει για πεταμα. Η ζημια 130 ευρω. Ο τεχνικος μου ειπε και να το φτιαξω θα κρατησει εξι μηνες. Ειναι κινεζικα λεει ολα και τα φτιαχνουν για μια χρηση και μετα δεν συμφερει να τα διορθωσεις. Εκτος απο τα πιτσος τα bosch και τα siemens. Αυτα μου προτεινε.

Τωρα τι να αγορασω? Εσεις τι εχετε? Θελω καποιο που να μην χαλασει παλι σε τρια χρονια!!! Επισης ποσο κιλων να παρω? Αυτο που ειχα ειναι 5κιλο αλλα θελω μεγαλυτερο για να γλυτωνω πλυσεις και να μπορω να βαλω και κουβερτα. Κοιταω για 8κιλο. Τι λετε?

 

Εγώ πριν 2 χρόνια πήρα αυτό:http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104730

(σε κόκκινο χρώμα)

Χωράει και κουβέρτα και πάπλωμα και έχει και αρκετά προγράμματα γρήγορα(μισάωρα πχ)

Αν δεν ξεβγάλει καλά γιατί πχ έβαλες περισσότερο απορρυπαντικό έχει"συναγερμό" και σου δείχνει οτι πρέπει να ξανακάνεις ξέβγαλμα.

Αν πάλι βάλεις πάρα πολλά ρούχα και τύχει να μην κατανεμηθούν σωστά στον κάδο πάλι ηχεί ο γνωστός ήχος:wink:

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένη και απο το customer service τους(δεν μου άναβε 1 λαμπάκι και ήρθαν την επόμενη μέρα με πιστοποιημένο συνεργάτη και τηλεφώνησαν απο την εταιρία αν μείναμε ικανοποιημένοι απο τον τεχνικό)

Όταν το αγόρασα κόστιζε αρκετά παραπάνω οπότε νομίζω οτι τώρα είναι σε πολύ καλή τιμή.

Σκέψου-ψάξε-σύγκρινε και μην βιαστείς να αποφασίσεις.

Είναι αρκετά τα χρήματα για αγορά πλυντηρίου οπότε ψάξε για αυτό που θα σου ταιριάζει καλύτερα:D

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πολυ καιρό,το ελυσε ο άντρας μου και τελικα ηταν τα αμορτισερ που ειχαν φυγει απο τη θεση τους,τα εβαλε και ολα οκ.

 

Σιγουρα δε σωζεται η κατάσταση?

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Ησουν τυχερη. Εγω πολυ το ψαχνω τωρα τι θα παρω.

* Παπλωμα σε 6κιλο χωραει? Εγω θελω μεγαλο τωρα για να μπορω να πλενω και το παπλωμα.

 

το παχυ υπερδιπλο χωραει στι εξακιλο...ισα-ισα

Οταν πηρα εγω πλυντηριο δεν υπηρχαν 8κιλα...μολις ειχαν βγει τα εξακιλα

8κιλο να παρεις

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πολυ καιρό,το ελυσε ο άντρας μου και τελικα ηταν τα αμορτισερ που ειχαν φυγει απο τη θεση τους,τα εβαλε και ολα οκ.

 

Σιγουρα δε σωζεται η κατάσταση?

 

Μπορεις να μου πεις τι ακριβως παρουσιαζε το δικο σου? Για να δω αν ταιριαζουν τα "συμπτωματα" . Δε θελω βρε να το πεταξω.Το λυπαμαι τριων ετων πλυντηριο.

Τα καταφερε μονος του?:confused: Μπραβο του!

Ανοιγει ξεβιδωνει απο πισω το δικο σου απο την πλατη ή απο πανω και απο την μπροστινη οψη? Γιατι το δικο μου ανοιγει απο μπροστα και ειναι δυσκολο να το λυσουμε μονοι μας.

Πηγα σε εναν τεχνικο, του ειπα το προβλημα και ειπε οτι χαλασαν τα ρουλεμαν και να το πεταξω. Αλλα για να ρθει καποιος να το δει, ζητανε 40 ευρω επισκεψη! Να δωσω 40 ευρω και αν δε συμφερει να το φτιαξω, να πανε ασκοπα και τα 40 ?

Πηγα ειδα για καινουριο αλλα δυσκολα θα αποφασισω. Κοιτουσα για 8κιλο και πανω για να βαζω και παπλωμα ή κουβερτα, αλλα οι υπαλληλοι ειπανε οτι δε κανει να βαζω τετοια γιατι βαραινει πολυ ο καδος και θα χαλασω το πλυντηριο.!:confused:

Βρε παιδια, αφου τα πλυντηρια συμφωνα με το βαρος των ρουχων ριχνουνε και το αναλογο νερο, γιατι αν βαλω παπλωμα η κουβερτα που ζυγιζει πχ. 4κιλα στεγνο θα βαρυνει τοσο πολυ ο καδος και θα χαλασει ?

Μια ωρα προσπαθουσα να το ξεδιαλυνω με τον υπαλληλο και ακρη δε βγαλαμε :confused: . Μου λεγε οτι οι κατασκευαστες δεν εγκρινουν παπλωματα και κουβερτες, εκτος απο μερικα 11κιλα.

Στην τελικη νομιζω οτι το χαλασα απο τα πολλα ρουχα. Εγω τον καδο τον γεμιζα η αληθεια. Αλλα ετσι οπως μου τα πανε πρεπει να αγορασω ζυγαρια για να τα ζυγιζω:rolleyes:

Ποσα παντελονια τζιν ζυγιζουν 5 κιλα αραγε? Η ποσες πετσετες?

Link to comment
Share on other sites

βλακειες !!!!!

με αυτη την λογικη,ουτε πετσετες να βαζουμε πολλες,ουτε ρουχα πολλα...

τοτε τι το θελουμε μετα το πλυντηριο?για να πλενουμε δυο-δυο τα ρουχα?

 

 

εγω στριμωχνα το παπλωμα μου στο 5κιλο(δεν ειναι σοφη η κινηση μου βεβαια)και δεν παθαινε κατι......καηκε ομως καποια στιγμη γιατι δεν τραβουσε νερο(δεν ειχα καταλαβει ακριβως τι ειχε παθει)και κυριολεκτικα τα ρουχα που ηταν μεσα στον καδο,πηραν φωτια...κατεβασα τον γενικο και βγηκα με την μικρη απο το σπιτι....

 

τελικα πηρα ενα καντυ 7κιλο...μια χαρα δουλευει και οικονομικο ηταν.και πλενω κουβερτες,παπλωματα,πετσετες...και ο,τι θες.

 

δεν εχεις καποιον γνωστο σου τεχνικο να σου κανει την χαρη να το κοιταξει?

Link to comment
Share on other sites

εγωω εχω 6κιλο και το παπλωμα και τις κουβερτες που ειναι γιαα υπερδιπλο δεν τις χωραει καθολου. Αν αλλαζα θα επαιρνα 8κιλο και σιγουρα θα τα εβαζα μεσα. Δηλαδη μια πλυση που μπορει να ειναι μονο πετσετες το καταστρεφουν? υπερβολικο μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Epeidh sxedon oles oi petsetes mou einai xrwmatistes kai skoures tis plenw ksexwrista.Opote ana plush mporei na einai 6kg mones tous h ligotero kai gemizw ton kado me alla rouxa pou tairiazoun xrwmatika.Den nomizw na isxuoun afta pou lene.Ama htan etsi ta pragmata eprepe na agorazoume epaggelmatika 15kg gia na voleftoume...........Ama xalasei ena plunthrio etsi apla mono apo to varos pou vazeis shmainei oti h kataskevh tou htan kakh apo thn arxh.

Telika ti ekanes to eftiakses?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ευτυχως που δεν εκανα την βλακεια να το πεταξω!:D Μετα απο αυτα που ακουσα απο τεχνικους (ευτυχως που δεν καλεσα και κανεναν να ρθει να το δει να μου παρει και 40ευρω αδικα) ημουν στο τσαφ να το παω στα σκουπιδια και να το παρει κανενας τυχερος παλιατζης!

Εφαγα τρεις μερες ασκοπα να ψαχνω στο ιντερνετ πληροφοριες και να ρωταω τεχνικους και να κοιταω στα μαγαζια για καινουριο! Ειδα τοσα βιντεακια για βλαβες πλυντηριων που κοντεψα να γινω και γω τεχνιτης :rolleyes:

Τελικα ηταν απλο! Οταν το αγορασα πριν τρια χρονια αφου ξεβιδωσαμε τις βιδες μεταφορας πισω απο το πλυντηριο, ελεγε στο φυλλαδιο να βαλω στις τρυπες κατι πλαστικες ταπες που ηταν μεσα στην συσκευασια. Πριν μερες προσεξα οτι αυτες οι ταπες ειχαν φυγει απο την θεση τους και γω επειδη ειχα ξεχασει σε τι χρησιμευαν αυτες, πηρα και τις ξαναβαλα αλλα τις εσπρωξα βαθια να μπουνε καλα. Ετσι ο καδος ακουμπουσε σε αυτες και προκαλουσε τον φοβερο θορυβο! Δε ξερω γιατι παλια δεν μου το εκανε αλλα τελικα αυτες οι ταπες δεν επρεπε ποτε να μπουνε στις τρυπες και δε ξερω γιατι ετσι γραφαν οι οδηγιες.

Το καταλαβα απο μονη μου αφου ξεβιδωσα το καπακι του πλυντηριου και αφου ειδα πολλα βιντεο για το πως δουλευει το πλυντηριο και πως τα συναρμολογουν.

Ευτυχως ολα καλα! Απο την μια με βολευε γιατι θα περνα μεγαλυτερο αλλα ηταν κριμα να το πεταξω αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...