Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα παρω απο το ΙΚΑ τα λεφτα της γεννας πισω???


Recommended Posts

θελω την βοηθεια σας.

ειμαι εγκυος και σε δυο μερες μπαινω στον 7ο μηνα.τελευταια ΠΗΤ ειναι στις 26 μαιου.

ειμαι ανεργη απο τις 31/12/2010.

 

σημερα πηγα στο ΙΚΑ για να ρωτησω τι χαρτια χρειαζεται για να παρω πισω τα λεφτα της γεννας.μου ειπε λοιπον η υπαλληλος οτι πρεπει να εχω 200 ενσυμα τα δυο τελευταια χρονια.της ειπα εγω οτι ειμαι ανεργη τον τελευταιο χρονο και μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι τιποτα.

ισχυει αυτο ή να παω να ξαναρωτησω καπου αλλου???

 

επισης γνωριζεται για το επιδομα τοκετου?ειναι ξεχωριστα λεφτα απο τα λεφτα της γεννας??

τι χαρτια χρειαζεται για να τα παρω??

τα δικαιουμαστε ολες οι εγκυες ανεξαρτητως εαν δουλευουμε ή οχι??

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

Θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με το βιβλιαριο σου και να τους πεις να σου μετρησουν τα ενσημάσου.Εαν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια δυο χρόνια τοτε διακαιούσαι να παρεις τα λεφτα.1 χρόνο είσαι ανέργη.Τον προηγούμενο(2010) δουλευες τουλάχιστον 8 μήνες (200 ενσημα).Ρώτα ακριβώς τα ενσημά σου και εαν σου πουν τίποτα κάνε φασαρια.Στο δικό μας ΙΚΑ πηγα στο τμημα Παροχών και είδαν μεσω του υπολογιστή τα ενσημά μου.Αρα δεν τους είναι τίποτα.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια σας.

ειμαι εγκυος και σε δυο μερες μπαινω στον 7ο μηνα.τελευταια ΠΗΤ ειναι στις 26 μαιου.

ειμαι ανεργη απο τις 31/12/2010.

 

σημερα πηγα στο ΙΚΑ για να ρωτησω τι χαρτια χρειαζεται για να παρω πισω τα λεφτα της γεννας.μου ειπε λοιπον η υπαλληλος οτι πρεπει να εχω 200 ενσυμα τα δυο τελευταια χρονια.της ειπα εγω οτι ειμαι ανεργη τον τελευταιο χρονο και μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι τιποτα.

ισχυει αυτο ή να παω να ξαναρωτησω καπου αλλου???

 

επισης γνωριζεται για το επιδομα τοκετου?ειναι ξεχωριστα λεφτα απο τα λεφτα της γεννας??

τι χαρτια χρειαζεται για να τα παρω??

τα δικαιουμαστε ολες οι εγκυες ανεξαρτητως εαν δουλευουμε ή οχι??

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Kαλησπερα.Λοπον...αν δεν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ χωρις να υπολογιζεται ο τελευταιο 2μηνο πριν την πητ επιδομα κυοφοριας-λοχειας και εξαμηνο οαεδ δεν παιρνεις.Το επιδομα τοκετου το παιρνεις(στο χερι εννοω)μονο αν γεννησεις σε μη συμβεβλημενο με τον εοππυ νοσοκομειο.Αν γεννησεις στο νοσοκομειο το επιδομα το παιρνει κατευθειαν το νοσοκομειο απο το ταμειο σου και εσυ δεν πλρωνεις τιποτα.Αν γεννησεις σε ιδιωτικο συμβεβλημενο με τον εοππυ μαιευτηριο ισχυει η ιδια διαδικασια οπως και με το νοσοκομειο με τη μονη διαφορα οτι θα πληρωσεις τη διαφορα.Ποσα ενσημα εχεις το 2010?

Link to comment
Share on other sites

το 2010 δουλευα ολη τη χρονια.οποτε πιστευω οτι τα 200 ενσυμα τα εχω.

θα παω στο ικα απο βδομαδα να το τσεκαρω.

θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη.

 

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ αυτο που λες:εξαμηνο ΟΑΕΔ τι ειναι??...δεν εχω ιδεα πραγματικα!!!!παιρνω λεφτα απο τον ΟΑΕΔ???τι πρεπει να κανω??γνωριζεις??

 

κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

το 2010 δουλευα ολη τη χρονια.οποτε πιστευω οτι τα 200 ενσυμα τα εχω.

θα παω στο ικα απο βδομαδα να το τσεκαρω.

θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη.

 

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ αυτο που λες:εξαμηνο ΟΑΕΔ τι ειναι??...δεν εχω ιδεα πραγματικα!!!!παιρνω λεφτα απο τον ΟΑΕΔ???τι πρεπει να κανω??γνωριζεις??

 

κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Τονια μου πανε στο ικα της περιοχης σου και ρωτα αν το δικαιουσαι....

εγω πηγα μεσα σε 1 λεπτο κοιταξαν στον υπολογιστη και μ ειπαν πως δεν τ δικαιουμαι διοτι δεν εχω τα ενσημα(200) το ηξερα αλλα ειπαν να ρωτησω για σιγουρια....μονο εκει θα σου πουν σιγουρα....Κανενας δεν μπορει να ξερει τι ενσημα εχεις εκτος απο το ικα....:D:D

Αν και δεν νομιζω να το δικαιουσαι πανε και ρωτα...και μην σκας τζαμπα..;);)

 

Οσο για το επιδομα τοκετου τα 900 ευρω δηλαδη τα δικαιουσαι εχεις δεν εχεις τα 200 ενσημα ...

Αν γεννησεις σε ιδιωτ.κλινικη πληρωνονται αυτοματα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το 2010 δουλευα ολη τη χρονια.οποτε πιστευω οτι τα 200 ενσυμα τα εχω.

θα παω στο ικα απο βδομαδα να το τσεκαρω.

θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη.

 

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ αυτο που λες:εξαμηνο ΟΑΕΔ τι ειναι??...δεν εχω ιδεα πραγματικα!!!!παιρνω λεφτα απο τον ΟΑΕΔ???τι πρεπει να κανω??γνωριζεις??

 

κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Το εξαμηνο του οαεδ θα το επαιρνες αν δουλευες και αν φυσικα επαιρνες τα επιδοματα(κυοφοριας-λοχειας)Λογικα αν κολλαγες 25 ενσημα το μηνα απο τον μαιο του 2010 μεχρι και τον δεκεμβρη του ιδιου ετους εχεις 200 ενσημα ακριβως(25*8=200)Αλλα ρωτα το ικα για το συγκεκριμενο θεμα για να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...