Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ-ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ;;


ROARY

Recommended Posts

Μένω σε καινούρια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου. Φέτος προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία, το ανάβουμε πολύ λίγο και ήρθαν τα κοινόχρηστα μόνο με 13 ώρες. Παρόλα αυτά καλούμε να πληρώσω 100 ευρώ γι' αυτές τις 13 ώρες ενώ το άλλο διαμέρισμα που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης και έχει κάψει 60 ώρες θα πληρώσει μόνο 190 ευρώ:shock: Δηλαδή εμάς μας κατεβαίνει 7ευρώ/ώρα ενώ στους άλλους 3 και κάτι!!!

Πείτε μου είναι λογικό;;; Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι όσο λιγότερο καις τόσο μεγαλύτερη συμμετοχή έχεις στο πάγιο και να το ανάβεις περισσότερο:shock: Είναι δυνατόν; Δηλαδή μας τιμωρούνε επειδή κάψαμε λίγο; Και δηλαδή γιατί έχει άλλο πάγιο το άλλο διαμέρισμα και άλλο το δικό μου ενώ έχουν τα ίδια χιλιοστά; Σε γειτονική πολυκατοικία με πετρέλαιο πληρώνουν ένα μικρό ποσό πάγιο και μετά πάει ανα ώρα αναλογικά με τις ώρες και όχι αντιστρόφως ανάλογα:evil:

Εσείς που έχετε αυτόνομη με φυσικό έχετε παρατηρήσει το ίδιο; Πείτε μου αν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θα τρελαθώ:confused:

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω φυσικό αέριο κ περσυ ήμουν διαχειρίστρια. Κ μεις σε ολοκαινουρια πολυκατοικία. Η εταιρεία λοιπόν που βγάζει τα κοινόχρηστα υπολόγισε κ ποσοστό (αρκετό μεγάλο) σε διαμερίσματα που είναι απούλητα. Τους πήρα τηλέφωνο κ όντως μου επιβεβαίωσαν ότι όσο λιγότερο το αναβεις, έχεις μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής. Κουφό είναι, άλλα δεν πήρα ακόμα στο Φυσικό Αέριο Αττικης να ρωτήσω πως το υπολογίζουν.

Link to comment
Share on other sites

όσο λιγότερο το ανάβεις, τόσο πιο κρύο είναι το σπίτι και τόσο πιο πολύ ώρα πρέπει να μείνει αναμμένο για να ζεσταθεί. Ενώ αν είναι συνέχεια αναμμένο σε μια σταθερή θερμοκρασία (18- 21) από ένα σημείο και μετά ανάβει ελάχιστα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άρα μη μας βομβαρδίζουν ότι το φυσικό αέριο συμφέρει:evil: Μην τρελαθούμε τελείως! Κλειστά διαμερίσματα πρέπει να πληρώνουν μόνο την αναλογία του παγίου και όχι συμμετοχή σ' αυτό που καίνε οι άλλοι:shock: Θα ρωτήσεις την εταιρεία φυσικού αερίου;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται, θα πάρω τηλέφωνο. Πάντως κ γω το χω σε μια σταθερή θερμοκρασία πλέον. Δεν το κλεινω , κ όταν λείπω απο το σπίτι, απλά το γυρίζω σε πολλή χαμηλή θερμοκρασία για να μην ανάβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο λιγότερο το ανάβεις, τόσο πιο κρύο είναι το σπίτι και τόσο πιο πολύ ώρα πρέπει να μείνει αναμένο για να ζεσταθεί. Ενώ αν είναι συνέχεια αναμένο σε μια σταθερή θερμοκρασία (18- 21) από ένα σημείο και μετά ανάβει ελάχιστα.

 

Δεν μένει αναμένο πολύ - το κλείνω με το χέρι - για οικονομία όπως είπα, εξάλλου γι'αυτό είχαμε μόνο 13 ώρες ενώ οι υπόλοιποι συγκάτοικοι έχουν από 60 έως 300 ώρες:shock: Η πραγματική θερμοκρασία μες στο σπίτι (αυτή που δείχνει το θερμόμετρο) είναι 20-21 βαθμοί.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

A τώρα το διαβασα σωστά...Εμείς δεν έχουμε βάλει πάγιο...ο καθένας αναβει όσο θέλει και χρεώνεται με την ώρα.Δεν υποχρεώνεται κανείς να ανάβει αν δεν θέλει..

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 9 διαμερίσματα και ανάβουν όλα, είμαστε το μόνο με τόση λίγη κατανάλωση. Το πάγιο νομίζω υποχρεωτικά το πληρώνεις στην εταιρεία φυσικού αερίου όπως στη ΔΕΗ, κάψεις δεν κάψεις..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό. Ξερω ότι όταν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση πάντα υπάρχει ένα πάγιο που πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα και αυτό έχει να κάνει με τη χωρητικότητα του λέβητα απ'όσο μας είχανε πει. Εμείς δηλαδή είμαστε 4 διαμερίσματα στην πολύκατοικία. Ο λέβητας έχει τα αναλογα λίτρα για να θερμάνει και τα 4. Αν κάποιος δεν ανάβει, πρεπει να πληρώσει συμμετοχή γιατί οι υπόλοιποι που ανάβουν επιβαρύνονται λόγω του μεγαλύτερου λέβητα.

Στο φυσικό αέριο υπάρχει συμμετοχή ακόμα και το καλοκαίρι.

Πάντως εμείς με 120 ώρες θα πληρώσουμε 280 ευρώ. Ερχεται δηλαδή 2,3 η ώρα.

Από περιέργεια πάντως θα δω το βράδυ πόσο είναι να πληρώσει από κάτω μας, που έχει νομίζω 20 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Roary εγώ έχω φυσικό αέριο στο σπίτι μου με αυτόνομο λέβητα 3 χρόνια. Αυτό που σου είπε η miriki είναι σωστό. Εαν το ανάβεις για λίγο και μετά το κλείνεις κρυώνει και το νερό στο μηχάνημα έτσι όταν το ξαναανέβεις θέλει πολύ ώρα για να ζεσταθεί και καις περισσότερο. Βάλε και ένα θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί οι θερμοκρασίες που λέει ο θερμοστάτης χάνουν... οπότε βάλε ένα θερμόμετρο και τσέκαρε σε τη θερμοκρασία ζεσταίνεται το σπίτι σου... Εγώ πχ τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα στους 17 βαθμούς αλλά το θερμόμετρο και η πραγματική θερμοκρασία στο σπίτι είναι 20 - 21 βαθμούς.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

. Εγώ πχ τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα στους 17 βαθμούς αλλά το θερμόμετρο και η πραγματική θερμοκρασία στο σπίτι είναι 20 - 21 βαθμούς.

 

Πώς γίνεται αυτό; Αν ο θερμοστατης είναι στους 17, καθε φορά που πεφτει κατω από τους 17 πρεπει να ανάβει. Φτανει αυτό για να είναι το σπίτι πάντα στους 20; Σε ρωτάω γιατί όταν έβαλα τον δικό μου θερμοστατη στους 18, αναβε σπάνια και το σπίτι ήταν μονίμως παγωμένο. Μαλιστα σε καποια δωμάτια η θερμοκρασία έπεφτε και κατω από τους 17.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είνα όχι πώς να κάνω οικονομία αλλά γιατί δεν επιμερίζεται η αξία του λογαριασμού αναλογικά με τα χιλιοστά και τις ώρες. Θα ξαναθέσω το παράδειγμα:

διαμέρισμα με 110 χιλιοστά και 13 ώρες = 100 ευρώ

διαμέρισμα με 110 χιλιοστά και 60 ώρες = 190 ευρώ

!!!!!!!!

Επίσης να προσθέσω ότι την περίοδο που κλείνει ο διαχειριστής την παροχή το πάγιο μας έρχεται περίπου 10 ευρώ. Τώρα όμως που καίνε όλοι, αν εγώ δεν το κάψω καθόλου θα πληρώσω και συμμετοχή γι'αυτούς που καίνε:shock: θα μου ερχότανε σίγουρα 30-40 ευρώ!

Φυσικό αέριο: "Δεν καίτε; Τιμωρία!!"

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμείς με 120 ώρες θα πληρώσουμε 280 ευρώ. Ερχεται δηλαδή 2,3 η ώρα.

Από περιέργεια πάντως θα δω το βράδυ πόσο είναι να πληρώσει από κάτω μας, που έχει νομίζω 20 ώρες.

 

Ναι σε παρακαλώ και πες μου!! Δες και αν είναι ίδια ή παρόμοια τα χιλιοστά της θέρμανσης.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

A συγγνωμη συμμετοχή δεν έχουμε εμεις, μπερδευτηκα πριν και είπα πάγιο.Το είχαμε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι δεν θα λειτουργούσε έτσι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

roary, δες το καταστατικό της πολυκατοικίας.

Εμείς πέρσι που είχαμε τον μικρό νεογέννητο το καίγαμε πααρα πολύ και φυσικά έιχαμε πληρώσει τα μαλιοκεφαλα μας. Ενα διαμέρισμα από τα 4, δεν το αναβει σχεδόν καθόλου. Παρόλα αυτά πληρώνει μια συμμετοχή. Διαβασαμε το καταστατικό και ρωτήσαμε και μας είπαν αυτό που σου γραφω και πιο πάνω. Ακόμα και αν δεν το αναβεις πρεπει να πηλρωσεις συμμετοχή λόγω του λέβητα που έχει προβλεφθεί για όλα τα διαμερίσματα. Αυτό όμως το ποσό είναι στανταρ και αφού αφαιρεθεί από τον λογαρισμό, το υπόλοιπο που μένει επιμερίζεται βάση ωρών που έχει καψει το καθε διαμερισμα και χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε παρακαλώ και πες μου!! Δες και αν είναι ίδια ή παρόμοια τα χιλιοστά της θέρμανσης.

 

Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Είναι οροφοδιαμερίσματα και όλα ίδια, οπότε λογικά πρεπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

joan80 έχω βάλει όπως σου είπα και θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί ο θερμοστάτης "χάνει". Τώρα τι να σου πω ίσως έχει να κάνει και από θερμοστάτη σε θερμοστάτη αυτό και να μην ισχύει στην δικιά σου περίπτωση... Πάντως το σπίτι μου έχει πάντα 20 -21 βαθμούς. Στις αρχές το κλείναμε το βράδυ τελείως αλλά επειδή το έψαξε ο άντρας μου για λόγους οικονομίας (ασχολείται στην δουλεια του με λέβητες) τώρα το έχουμε ανοιχτο ακομα και το βράδυ. Ανάβει εαν πέει κάτω από τους 17 αλλά δεν παγώνουμε γιατί το "17" του θερμοστάτη αντιστοιχεί στους 19 σε πραγματική θερμοκρασία. Όπως είπα αυτά στην δική μου περίπτωση.....

Roary μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί από κοινόχρηστα είμαι λίγο σκράπας!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε παιδιά δεν έχω να πληρώσω 200-300 ευρώ στη θέρμανση, γι' αυτό και κάνω οικονομία και δεν τον ανάβω!! Παρόλα αυτά όπως προείπα η πραγματική θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν πέφτει κάτω απ' τους 19-20 βαθμούς, ακόμη και τη νύχτα, λόγω προσανατολισμού και θέσης του σπιτιού. Θα διαβάσω το καταστατικό το οποίο σίγουρα διευκρινίζει τα χιλιοστά όμως δεν θυμάμαι να λέει κάτι για συμμετοχή. Εδώ μιλάμε ότι η συμμετοχή αυξάνεται όσο περισσότερο καίνε οι άλλοι!! Δηλαδή αν είχα κλειστό το διαμέρισμα δεν θα πλήρωνα κάθε δίμηνο το ίδιο πάγιο! Θα πήγαινε ανάλογα με το πόσο έκαψαν οι άλλοι!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου φαίνεται λιγακι περιέργο..η συμμετοχή δεν είναι συνηθως προκαθορισμένο και συμφωνημένο ποσό από την αρχή?Τουλαχιστον εδω στην δουλεια που ρωτησα μου ειπε ο συναδελφος 30ε χωρίς πάνω κατω..

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

joan80 έχω βάλει όπως σου είπα και θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί ο θερμοστάτης "χάνει". Τώρα τι να σου πω ίσως έχει να κάνει και από θερμοστάτη σε θερμοστάτη αυτό και να μην ισχύει στην δικιά σου περίπτωση... Πάντως το σπίτι μου έχει πάντα 20 -21 βαθμούς. Στις αρχές το κλείναμε το βράδυ τελείως αλλά επειδή το έψαξε ο άντρας μου για λόγους οικονομίας (ασχολείται στην δουλεια του με λέβητες) τώρα το έχουμε ανοιχτο ακομα και το βράδυ. Ανάβει εαν πέει κάτω από τους 17 αλλά δεν παγώνουμε γιατί το "17" του θερμοστάτη αντιστοιχεί στους 19 σε πραγματική θερμοκρασία. Όπως είπα αυτά στην δική μου περίπτωση.....

Roary μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί από κοινόχρηστα είμαι λίγο σκράπας!!!

 

Εμας ο θερμοστάτης είναι ψηφιακός και ανεβαίνει και κατά μισό βαθμό. Αρα μαλλον η θερμοκρασία είναι πιο σωστή. Και εγώ στους 19 το εχω πλεον ακόμη και όταν λείπουμε από το σπίτι και το βράδυ και μπορώ να πω ότι ειναι καλά, δεδομένου ότι από πάνω έχουμε και την ταράτσα.

 

Στους 18 το βαλαμε δοκιμαστικά, γιατί ο άντρας μου ακουγε απο γνωστους και φίλους ότι το έχουν πιο κάτω, και το σπίτι πάγωσε. Αρα το 18 σε έναν άλλο θερμοστατη μπορεί να είναι και 19-20, αυτό καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου φαίνεται λιγακι περιέργο..η συμμετοχή δεν είναι συνηθως προκαθορισμένο και συμφωνημένο ποσό από την αρχή?Τουλαχιστον εδω στην δουλεια που ρωτησα μου ειπε ο συναδελφος 30ε χωρίς πάνω κατω..

Ναι αυτό λέω κι εγώ! Και ο διαχειριστής επιμένει να καίω περισσότερο για να κατεβεί η ώρα!! Όμως έτσι θα ανέβει το συνολικό ποσό:-(

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, αφού η πολυκατοικία είναι καινούργια, όλα τα θεματα έχουν προβλεφθεί στο καταστατικό. Ζητησέ το και δες τι γράφει. Αν δεν αναφέρει κάτι, μπορείς να ζητήσεις τη γνωμη καποιου γραφείου κοινοχρήστων. Γιατί μπορεί αυτό που σου λεει να είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα, που απλώς βολεύει όλους τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Είναι οροφοδιαμερίσματα και όλα ίδια, οπότε λογικά πρεπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά.

 

Λογικά όσο πιο ψηλά πάμε σε όροφο αυξάνουν τα χιλιοστά. Σκεψου το ! Αυξάνει το μήκος των σωληνώσεων που χρειάζονται

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όσο πιο ψηλά πάμε σε όροφο αυξάνουν τα χιλιοστά. Σκεψου το ! Αυξάνει το μήκος των σωληνώσεων που χρειάζονται

 

Ισως να είναι και έτσι. Νομιζα ότι έχει να κάνει μόνο με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Στο ασανσερ ξέρω ότι παίζει ρόλο, αλλά στην θερμαση δεν το έχω ψάξει. Πάντως η διαφορά είναι μικρή, γιατί σε περιοδους που έχουμε μόνο στανταρ έξοδα (ασανσερ, καθαρίστρια, ΔΕΗ), η διαφορά των δικών μας κοινοχρήστων στον 4ο, από του 1ου είναι μόνο 5 ευρώ.

Παντως θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...