Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συμπεριφορά παιδιών προς παιδιά ΑΜΕΑ


fito

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας γράψω για ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και μερικά χρόνια . Στο συγγενικό μας περιβάλλον έχουμε δύο παιδιά με ιδιαίτερες ανάγκες. Το ένα είναι ο γιος του κουνιάδου μου που είναι 14 χρονών και έχει αυτισμό σε βαριά μορφή. Οι άνθρωποι είναι ήρωες, έχουν κάνει τα πάντα για το παιδί τους και τους θαυμάζω απεριόριστα. Είναι πολύ αξιόλογοι και τους αγαπάμε, όμως τα 2-3 τελευταία χρόνια έχουμε απομακρυνθεί και αυτοί έχουν στραβώσει. Τι εννοώ;

Το παιδί τα τελευταία χρόνια έχει γίνει ιδιαίτερα επιθετικό προς όλους. Αυτοτραυματίζεται, δαγκώνεται, δαγκώνει άλλους, τους τραβάει τα μαλλιά, ουρλιάζει, μπορεί εκεί που κάθεσαι να έρθει να σε αρπάξει από το λαιμό κ.α. Όταν πηγαίναμε, λοιπόν, στο σπίτι τους (όχι συχνά) με τα παιδιά μας, αντιμετωπίζαμε αυτά τα θέματα. Είχαμε μιλήσει πολύ στα παιδιά για το θέμα, για τη διαφορετικότητα, να δείχνουν κατανόηση κ.λπ. αλλά και αυτά, ρε κορίτσια, φοβόντουσαν, σοκαρίζονταν, στενοχωρούνταν και άρχισαν να αρνούνται να πηγαίνουν. Αλλά και εμείς μόνοι μας αραιώσαμε να πηγαίνουμε γιατί η κατάσταση ήταν δραματική. Τι να κάνουμε;

Το άλλο παιδάκι είναι η κόρη του ξαδέρφου μου 5 χρονών. Γεννήθηκε πολύ πρόωρο και τώρα έχει μείνει πίσω σε όλους τουε τομείς. Περπατάει στις μύτες, τρώει αλεσμένα, μιλάει ελάχιστα και δεν επικοινωνεί καλά, αλλά δεν έχει δοθεί διάγνωση αυτισμού. Αυτούς τους βλέπουμε μόνο τα καλοκαίρια στο χωριό, αλλά υπάρχει η πίεση να παίξουν τα παιδιά μας, να κάνουν παρεα κ.λπ. Τους καταλαβαίνω, ρε γμτ, αλλά τα δικά μου είναι 10 και 8 χρονών, έτσι κι αλλιώς δεν θα πολυέπαιζαν. Πόσω μάλλον τώρα που το άλλο παιδάκι καν δεν τους μιλάει και δεν τους ακολουθεί στο παιχνίδι. Πόσο πια να καταπιέσω τα δικά μου για να μην παρεξηγιούνται; Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θες την ταπεινη μου γνωμη μην πιεζεις τα παιδια σου να κανουν κατι που δεν θελουν γιατι απλα δεν θα το κανουν καλα.Δυστυχως δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν και να δειξουν κατανοηση.Θυμαμαι οταν ημουν μικρη ειχα μια ξαδελφη με ειδικες αναγκες και η μαμα μου με πιεζε να παιξω μαζι της και μου ελεγε συνεχεια να την προσεχω και να μην καταλαβει ποτε η θεια μου οτι βαριεμαι ή δεν θελω.Εγω ομως βαριομουνα και δεν ηθελα και το εδειχνα.Φυσικα η θεια μου με αντιπαθουσε και δεν επαιρνε τα ματια της απο πανω μας οταν παιζαμε,φοβοταν μην καταλαβει το κοριτσακι της οτι δεν τη θελω ή μην στεναχωρεθει.Και εκεινη ειχε δικιο και την καταλαβαινω τωρα που εγινα μαμα κι εγω αλλα κι εγω σαν παιδακι ουτε μου εκοβε ούτε υπομονη ειχα.Στο τελος φυσικα παρεξηγηθηκαν οι γονεις μας και εκεινοι απομακρυνθηκαν.Της χρωσταω μια συγνωμη αυτης της γυναικας που ακομα μου κραταει κακια και δεν μου μιλαει και καταλαβαινω γιατι.Τα παιδακια μερικες φορες γινονται σκληρα οσο και αν προσπαθουν οι γονεις τους για το αντιθετο.Ουτε φυσικα μπορουν αλλα και ουτε πρεπει να απομονωνονται (ουτε ετσι προστατευουν το παιδι) αλλα ουτε και να φορτωνουν το "βαρος " σε αλλο παιδακι...Ιδανικη λυση ειναι οι ειδικοι χωροι διαπαιδαγωγησης παιδιων με ιδιαιτερες ικανοτητες οπου ασχολουνται ουσιαστικα μαζι τους ειδικοι παιδαγωγοι και βρισκονται σε χωρο που υπαρχουν και αλλα παιδακια με ιδιαιτερες ικανοτητες.Αν καποιο απο τα παιδακια μου παρουσιασει ποτε προβλημα δεν θα διστασω να το φερω σε επαφη με ενα τετοιο περιβαλλον...

Υ.Γ.Θεια μου συγνωμη αν εκανα κατι που πληγωσε τη Μαρια ή εσενα ποτε.Εγω δικαιολογω την προστατευτικη συμπεριφορα σου,εσυ δεν μπορουσες να συγχωρησεις το οτι κι εγω ημουνα ενα μικρο παιδακι και δεν ηξερα πως να φερθω σε ενα παιδακι με νοητικη υστερηση?:cry:

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Θεια μου συγνωμη αν εκανα κατι που πληγωσε τη Μαρια ή εσενα ποτε.Εγω δικαιολογω την προστατευτικη συμπεριφορα σου,εσυ δεν μπορουσες να συγχωρησεις το οτι κι εγω ημουνα ενα μικρο παιδακι και δεν ηξερα πως να φερθω σε ενα παιδακι με νοητικη υστερηση?:cry:

 

Συγγνωμη αλλα τι λες τωρα??? Ησουν παιδι..αν ειναι δυνατον... να βγαζει κακια σ ενα παιδι..γιατι εχει εκεινη τα δικα της κολληματα...

 

Εδω δεν ειχε μυαλο αυτη και το απαιτουσε απ ενα παιδι...δεν της αξιζει το συγγνωμη...αυτη πρεπει να σου πει

 

Συγγνωμη κι ολας αλλα μου καθισε καπως

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρη εμενε στην πολυκατοικια μας μια οικογενια που το αγορακι τους ειχε συνδρομο down.Ηταν 3-4 χρονια πιο μεγαλο απο εμενα και τον αδερφο μου και η μαμα μου μας πηγαινε συχνα στο σπιτι τους να παιξουμε μαζι.Θυμαμαι μια φορα οπως παιζαμε με επιασε απο τα μαλλια και με εσερνε και μετα εκατσε πανω στην κοιλια μου και δεν μπορουσα να παρω ανασα.Ηρθε η μαμα του και το σηκωσε αλλα θυμαμαι που εκλαιγα και δεν ηθελα να ξαναπαω.Αργοτερα μου μιλησε η μαμα μου,δεν θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης τι μου ειχε πει,και συνεχισαμε να πηγαινουμε σπιτι τους.

Θυμαμαι επισης οτι απο ολη τη γειτονια μονο εγω με τον αδερφο μου παιζαμε μαζι του. Τα περισσοτερα παιδια το κοροιδευαν οποτε περνουσε με τη μαμα του..τα θυμαμαι και στεναχωριεμαι.Ποσο σκληρα μπορει να γινουν αληθεια τα παιδια.

Ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να πιεσεις τα παιδια σου...μονο να τους εξηγησεις και αν το θελησουν μονα τους καλως.Αλλιως το παιχνιδι δεν θα ειναι διασκεδαστικο για κανενα απο τα παιδακια.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...