Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΕΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ


evhgiorgos

Recommended Posts

Καλησπέρα!Εδώ και λίγο καιρό αρχίσαμε τις στέρεες και πλησιάζει η ώρα να φάμε κοτοπουλάκι!Κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο να βρω σπιτικό αλλά η κυρία που μου το έδωσε το είχε ήδη στην κατάψυξη.Η απορία λοιπόν είναι: αφού το βράσω μπορώ να το χωρίσω σε μεριδούλες και να το ξαναψύξω μαζί με λίγο από το ζωμό του;Έτσι θα βγάζω κάθε φορά που το χρειάζομαι μια έτοιμη μερίδα.Δεν αλλοιώνεται το κρέας μ΄αυτό τον τρόπο έτσι δεν είναι;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απαπαπαπαπα!!!!!!!!!

 

Δια ροπάλου όχι !!!!!

 

Πήγαινέ το σε αυτούς που έχουν κατεψυγμένα και έχουν πριόνι κορδέλα να στο κόψουν κομμάτια και αποθήκευσε το πάλι ωμό κατεψυγμένο.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπαπα!!!!!!!!!

 

Δια ροπάλου όχι !!!!!

 

Πήγαινέ το σε αυτούς που έχουν κατεψυγμένα και έχουν πριόνι κορδέλα να στο κόψουν κομμάτια και αποθήκευσε το πάλι ωμό κατεψυγμένο.

Αν το μαγειρεψει μπορει να το καταψυξει. Το κανω εγω με τα φαγητα, αλλα για μικρο μωρο δεν ξερω.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

απαγορευεται να ξανακαταψυξουμε φαγητο που εχει αποψυχθει............ουτε για εμας κανει,ποσο μαλλον για τα παιδακια........

η καλυτερη λυση ειναι τεμαχισμος σε κορδελα...............

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λέει ότι δεν κάνει; Σας το είπε ο γιατρός σας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα, όπως το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε τα φρούτα τη στιγμή ακριβώς που κόβονται. Όμως αντί αυτού τρώνε αλεσμενα και μέχρι να δώσει μάχη η μαμα για να φαγωθουν έχουν οξυδωθει όλες οι βιταμίνες. επίσης το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε μόνο φρεσκιες και σπιτικές τροφές κι όχι κονσερβοκουτια (κρεμες).

Η παιδιατρος μας πάντως όχι μόνο εγκρίνει αλλα προτείνει και η ίδια αυτόν τον τροπο μαγειρεματος και εγω το έχω κάνει στην μικρη άσχετα που δεν τρώει ούτε τα φρέσκα, ούτε τα κατεψυγμένα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καλα ειναι να μη το κανεις αυτο..Στη σχολη επεξεργασιας κρεατων μας ειπανε απαγορευεται....γιατι το κρεας μπορει να υποστει μεγαλη αλλιωση ειδικα τα πουλερικα..Αυτο που σου προτεινε μια κοπελα παρα πανω ειναι καλυτερο..να το πας σε ενα καταστημα με κατεψυγμενα ψαρια π.χ. κ να τους ζητησεις να το κοψουνε στη κορδελα κ να το βαλεις το συντομοτερο στη καταψυξη..Επισης δε πρεπει να μενει πολλους μεινες στη καταψυξη,εντος τριων μηνων μαγειρεψε το.Προκειται για μωρακια κ πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα, όπως το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε τα φρούτα τη στιγμή ακριβώς που κόβονται. Όμως αντί αυτού τρώνε αλεσμενα και μέχρι να δώσει μάχη η μαμα για να φαγωθουν έχουν οξυδωθει όλες οι βιταμίνες. επίσης το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε μόνο φρεσκιες και σπιτικές τροφές κι όχι κονσερβοκουτια (κρεμες).

Η παιδιατρος μας πάντως όχι μόνο εγκρίνει αλλα προτείνει και η ίδια αυτόν τον τροπο μαγειρεματος και εγω το έχω κάνει στην μικρη άσχετα που δεν τρώει ούτε τα φρέσκα, ούτε τα κατεψυγμένα.

 

 

 

σου προτεινε η παιδιατρος να ξαναπαγωσεις κρεας που εχεις ξεπαγωσει ή δεν καταλαβα καλα????????

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινε η παιδιατρος να ξαναπαγωσεις κρεας που εχεις ξεπαγωσει ή δεν καταλαβα καλα????????

 

Δεν κατάλαβες καλα! :P

Ξαναδιαβασε τι ακριβώς ρωτάει η κοπέλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ρωταει εαν μπορει να ξεπαγωσει το κοτο,να το μαγειρεψει και να το ξαναπαγωσει.........

Και εγώ αυτό κατάλαβα και είπα όχι.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαγορεύεται να αποψυξεις ωμο κρεας και μετα να το ψύξεις εκ νέου.

Απαγορεύεται να αποψυξεις μαγειρεμενο κρεας και να το ψύξεις εκ νέου.

Ο λόγος είναι οτι αναπτύσσονται βακτηρια που η κατάψυξη το μόνο που κάνει είναι να τα κοιμίζει ας πούμε. Μέχρι να ξεπαγώσει εκ νέου έχει χαλάσει!

Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.

Κατα το μαγείρεμα σκοτώνονται τα βακτηρια που αναπτύσσονται στις άλλες δυο περιπτώσεις. Αλλάζει η σύσταση της τροφής στην ουσία.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να αποψυξεις ωμο κρεας και μετα να το ψύξεις εκ νέου.

Απαγορεύεται να αποψυξεις μαγειρεμενο κρεας και να το ψύξεις εκ νέου.

Ο λόγος είναι οτι αναπτύσσονται βακτηρια που η κατάψυξη το μόνο που κάνει είναι να τα κοιμίζει ας πούμε. Μέχρι να ξεπαγώσει εκ νέου έχει χαλάσει!

Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.

Κατα το μαγείρεμα σκοτώνονται τα βακτηρια που αναπτύσσονται στις άλλες δυο περιπτώσεις. Αλλάζει η σύσταση της τροφής στην ουσία.

Ακριβώς έτσι, γιαυτό είπα όχι από την αρχή.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι στα πρόχειρα:

http://www.vita.gr/html/ent/150/ent.1150.asp

Στο Δ. το λεει. Στο Ε. μιλάει για ωμά πουλερικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

• Το μαγείρεμα κάθε μορφής σκοτώνει τα βακτήρια, γιʼ αυτό ποτέ μην αφήνετε το φαγητό μισομαγειρεμένο. Να ολοκληρώνετε πάντα το μαγείρεμα!

 

 

 

οποτε και το μισομαγειρεμα λαθος ειναι.........

Link to comment
Share on other sites

• Το μαγείρεμα κάθε μορφής σκοτώνει τα βακτήρια, γιʼ αυτό ποτέ μην αφήνετε το φαγητό μισομαγειρεμένο. Να ολοκληρώνετε πάντα το μαγείρεμα!

 

 

 

οποτε και το μισομαγειρεμα λαθος ειναι.........

 

Δεν έγραψα μισομαγειρεμα.

Καταλαθος έγραψα μσαγειρεμα.

Σορι γράφω απο το iPad και είναι κοντά τα γράμματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.

όταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο αν μπορω να φυλαω μαγειρεμενο φαγητο στην καταψυξη μου ειχε πει πως ετσι χανονται θρεπτικα συστατικα κ στην ουσια το φαγητο απλα γεμιζει το στομαχι του μωρου χωρις να του προσφερει κατι. Δηλ ναι μεν δεν απαγορευεται, αλλα δεν προσφερει και τπτ.

Αν ισχυει αυτο, καλυτερα η φίλη που ανοιξε το θεμα να κοψει το κοτοπουλο κ να το διατηρησει ωμο στην καταψυξη σε μεριδες. Κριμα ειναι, αφου ειναι σπιτικό :P

Link to comment
Share on other sites

όταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο αν μπορω να φυλαω μαγειρεμενο φαγητο στην καταψυξη μου ειχε πει πως ετσι χανονται θρεπτικα συστατικα κ στην ουσια το φαγητο απλα γεμιζει το στομαχι του μωρου χωρις να του προσφερει κατι. Δηλ ναι μεν δεν απαγορευεται, αλλα δεν προσφερει και τπτ.

Αν ισχυει αυτο, καλυτερα η φίλη που ανοιξε το θεμα να κοψει το κοτοπουλο κ να το διατηρησει ωμο στην καταψυξη σε μεριδες. Κριμα ειναι, αφου ειναι σπιτικό :P

 

Μου κάνει εντύπωση αυτο που σου είπε ο γιατρός. Αυτο είναι κάτι που πίστευαν παλιότερα για τα κατεψυγμένα λαχανικα! Τώρα θεωρούνται καλύτερα τα κατεψυγμένα φασολακια πχ απο τα φρέσκα που έχω στο ψυγείο 5 μέρες γιατι έχουν ψυχθει αμέσως μετα τη συλλογή τους (αν είναι αξιόπιστη η εταιρία) κι έτσι κρατάνε τα ωφέλιμα συστατικά. Για το κρεας πρώτη φορα το ακούω. Τι να πάθει ο σιδηρος, ο ψευδαργηρος και το σεληνιο που έχει το κοτοπουλο; Άντε το πολυ πολυ να μην έχει τόση Β12 αλλα και πάλι...

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να αποψυξεις ωμο κρεας και μετα να το ψύξεις εκ νέου.

Απαγορεύεται να αποψυξεις μαγειρεμενο κρεας και να το ψύξεις εκ νέου.

Ο λόγος είναι οτι αναπτύσσονται βακτηρια που η κατάψυξη το μόνο που κάνει είναι να τα κοιμίζει ας πούμε. Μέχρι να ξεπαγώσει εκ νέου έχει χαλάσει!

Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.

Κατα το μαγείρεμα σκοτώνονται τα βακτηρια που αναπτύσσονται στις άλλες δυο περιπτώσεις. Αλλάζει η σύσταση της τροφής στην ουσία.

Αυτο ηξερα και γω, γιαυτο ειπα για αποψυγμενο ΚΑΙ μαγειρεμενο φαγητο. Αλλα για μικρα παιδια δεν ξερω, δεν φτασαμε ακομη στα κρεατα εμεις!!:-D, οταν ερθει ο καιρος θα την ρωτησω!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!Πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με το τι πρέπει να κάνω.Είναι από όσο βλέπω αντικρουόμενες οι απόψεις.Στο site της vita που μου έβαλε κάποια κοπέλα λέει για το κρέας πως αν αποψυχθεί μπορεί να ξαναψυχθεί αφού μαγειρευτεί!Έχω μπερδευτεί!:(

Σκέφτομαι να μην της το δώσω τελικά γιατί τρέμω στην σκέψη πως μπορεί να πάθει κάτι!Αύριο το πρωί θα πάρω τον παιδίατρο μας τηλέφωνο να τον ρωτήσω και θα σας πω τι μου είπε!Και πάλι ευχαριστώ!:D

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση αυτο που σου είπε ο γιατρός. Αυτο είναι κάτι που πίστευαν παλιότερα για τα κατεψυγμένα λαχανικα! Τώρα θεωρούνται καλύτερα τα κατεψυγμένα φασολακια πχ απο τα φρέσκα που έχω στο ψυγείο 5 μέρες γιατι έχουν ψυχθει αμέσως μετα τη συλλογή τους (αν είναι αξιόπιστη η εταιρία) κι έτσι κρατάνε τα ωφέλιμα συστατικά. Για το κρεας πρώτη φορα το ακούω. Τι να πάθει ο σιδηρος, ο ψευδαργηρος και το σεληνιο που έχει το κοτοπουλο; Άντε το πολυ πολυ να μην έχει τόση Β12 αλλα και πάλι...

Μα δεν λέμε κάτι διαφορετικό! Τα φασολάκια που φέρνεις ως παράδειγμα είναι ωμα, δεν ειναι μαγειρεμένα! Η γιατρός ήταν αντίθετη στην φύλαξη μαγειρεμένου φαγητού στην κατάψυξη. Αντίθετα για την φύλαξη ωμού κρεατος ήταν θετική

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...