Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαφτιση θεμα'' μικρος σεφ'' ιδεες!!!


Recommended Posts

ηρθε ο καιρος να ψαχτουμε και μεις λιγο περι βαφτισης. εψαχνα πολυ για θεμα και παρολο που μαρεσουν τα κλασικα με πριγκιπες θαλασσες κτλ ειπ ανα βρω κατι αλλο. κατα τυχη πανω σε μια κουβεντα μου ηρθε η ιδεα! μαγειρας! σεφ! καποια κοπελα ειχε κανει στην κορη της αν θυμαμαι καλα κατι τετοιο αλλα δεν βρηκα το θεμα να το διαβασω.

εχω παρα πολλες ιδεες για ολη τη βαφτιση (την οποια θελω να κανω τα πιο πολλα εγω αν οχι τα παντα)

καταρχας πως σας φαινετε σαν θεμα? νομιζω θα ειναι οικονομικο. σκεφτομαι για προσκλητηριο να δωσω η ενα μπισκοτο καραμελες τυλιγμενες σε ζελατινα και θα εχω και το προσκλητηριο τυλιγμενο και θα ειναι γραμενο σε υφος μιας συνταγης πχ.

στην εκκλησια θα εχω εναν μαυροπινακα που ''θα προτινει ο σεφ το πιατο της μερας'' θα το σκεφτω φυσικα ωστε ολο αυτο να ειναι σαν καλως ορισμα για τον κοσμο. στο τραπεζι με τις μπομπονιερες κτλ σκεφτομαι να εχω ενα τραπεζομανδυλο καρο κλασικο κουζινας με διαφορα κουζινικα που θα μεινουν και στα μικρα να παιζουν. ακομα και δικα μου κουζινικα. πχ κουταλες και κατσαρολακια στα οποια θα δεσω καμια κορδελα στα χερουλια με ζαχαρωτα μεσα. επισης σκεφτηκα το ατομο που θα μοιραζει τις μπομπονιερες να φοραει σκουφο και ποδια. αυτα. εχω ιδεες αλλα ειναι καλες? φανταστειτε το λιγο σε εικονα και πειτε μου!

αν ειναι καλο το θεμα και αν ειναι καλα αυτα που λεω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Αρχικά μάρέσει πολύ όταν βλέπω τέτοια πρωτότυπα θέματα! Κι εγώ μετά από πολύ σκέψη, αποφάσησα η βάπτιση της κόρης μου να έχει θέμα ''μικρή μοδίστρα''! Για να έρθουμε στα δικά σου τώρα,

1ον) Μπορείς για μπομπονιέρα να πάρεις κουτάλες πλαστικές με χρώμα από τα jumbo για τα παιδιά και ξύλινες για τους μεγάλους. Πάνω στην κουτάλα θα δέσεις με κορδελίτσα ( καρό σαν το τραπεζομάντιλο )το τούλι με τα κουφέτα.

2ον) Αυτό με την κουτάλα, αλλά σε μεγάλο μέγεθος μπορείς να το κάνεις και για να διακοσμήσεις τη λαμπάδα. Είναι πιο εύκολο απ'ότι φαίνεται να την κάνεις μόνη σου! Πως σου φαίνεται, γαλάζιο λαμπαδόπανο, (έχει σίγουρα στο 123mpomponieres.gr), δεμένο ανά διαστήματα με καρό κορδελίτσα και μια μεγάλη ξύλινη κουτάλα στο κέντρο; Ανάλογα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις και για το στολισμό του κουτιού για τα βαπτιστικά!

3ον) Στα σκαλιά της εκκλησίας, μπορείς να ξεφύγεις από το κλασικό φαναράκι και να βάλεις γαλάζιο ύφασμα, όπου ανά διαστήματα θα σχηματίζει ******* που θα μπαίνει μια μικρή κατσαρόλα γεμάτη ζαχαρωτά!

Μπορεί στην πορεία να μου έρθουν κι άλλα.

Ελπίζω να σε βήθησα κάπως!

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φτιάξεις το προσκλητήριο σε στυλ συνταγής.Τι μας λέει μια συνταγη?τα υλικά που χρειαζόμαστε.Τι υλικά χρειάζεται για την βάφτιση στο μικράκι σου?εκκλησία,νονούς,τους γονείς του,πολύ κέφι,καλεσμένους και φυσικά το..όνομα που θα πάρει! φτιάξε προσκλησούλα σε στυλ τσελεμεντέ. για μπομπονιέρες μπορείς να πάρεις ξύλινες κουτάλες ή και πλαστικές,και να δέσεις τουλι σε διαφορα χρωματα με τα κουφετακια.Μπορεις να παρεις επισης κουτακια να τα ζωγραφισεις σε στυλ κατσαρολας.Μπορεις να παρεις κουτακια να τα ζωγραφισεις σαν εξωφυλλο βιβλιου συνταγων.Για βιβλίο ευχών μπορείς να κάνεις ένα μαγειρικό σκούφο,ή μπορείς πολύ απλά να φτιάξεις καρτελάκια σε σχήμα σκούφου,κουτάλας, κτλ,και να τα ρίχνουν μέσα σε μια μεγάλη γυάλα -δήθεν κατσαρόλα ;) για γλυκά θα μπορούσες να κάνεις μπισκοτάκια σε σχήματα όπως αυτά που είπαμε,και να τα διακοσμήσεις με ζαχαρόπαστα. Το καρό τραπεζομάντηλο παίζει σίγουρα,όπως επίσης θα μπορούσες να πάρεις και ένα καλαθάκι απο αυτα του πικ νικ και να το βάλεις στο τραπέζι των ευχών .μέσα εκεί μπορείς να βάλεις από μαγειρικά παιδικά σκεύη,μέχρι και άλλα κεράσματα.

Σε ότι άλλο θες βοήθεια,εδώ είμαι.Έβλεπα πως ανα καιρούς έιχα πολλές ιδεές για τέτοια θέματα,πιάνουν και τα χέρια μου ,και έτσι βοήθησα την κολλητή μου στην βάφτιση του μικρού της και τα κάναμε όλα μόνες μας.Οπότε αν μου ερθει και καμια αλλη ιδεα,θα στην γραψω;)

Link to comment
Share on other sites

στο τζαμπο εχει επισης παρα πολυ ωραια μεταλικα κουζινικα στο παιδικο τμημα...κατσαρολακια μικρα, αναδευτυρες, μικρες κουταλες! αν τα συνδυασεις και με καποιο καρο σε σχεδιο θα ειναι απλα τελεια!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηρθε ο καιρος να ψαχτουμε και μεις λιγο περι βαφτισης. εψαχνα πολυ για θεμα και παρολο που μαρεσουν τα κλασικα με πριγκιπες θαλασσες κτλ ειπ ανα βρω κατι αλλο. κατα τυχη πανω σε μια κουβεντα μου ηρθε η ιδεα! μαγειρας! σεφ! καποια κοπελα ειχε κανει στην κορη της αν θυμαμαι καλα κατι τετοιο αλλα δεν βρηκα το θεμα να το διαβασω.

εχω παρα πολλες ιδεες για ολη τη βαφτιση (την οποια θελω να κανω τα πιο πολλα εγω αν οχι τα παντα)

καταρχας πως σας φαινετε σαν θεμα? νομιζω θα ειναι οικονομικο. σκεφτομαι για προσκλητηριο να δωσω η ενα μπισκοτο καραμελες τυλιγμενες σε ζελατινα και θα εχω και το προσκλητηριο τυλιγμενο και θα ειναι γραμενο σε υφος μιας συνταγης πχ.

στην εκκλησια θα εχω εναν μαυροπινακα που ''θα προτινει ο σεφ το πιατο της μερας'' θα το σκεφτω φυσικα ωστε ολο αυτο να ειναι σαν καλως ορισμα για τον κοσμο. στο τραπεζι με τις μπομπονιερες κτλ σκεφτομαι να εχω ενα τραπεζομανδυλο καρο κλασικο κουζινας με διαφορα κουζινικα που θα μεινουν και στα μικρα να παιζουν. ακομα και δικα μου κουζινικα. πχ κουταλες και κατσαρολακια στα οποια θα δεσω καμια κορδελα στα χερουλια με ζαχαρωτα μεσα. επισης σκεφτηκα το ατομο που θα μοιραζει τις μπομπονιερες να φοραει σκουφο και ποδια. αυτα. εχω ιδεες αλλα ειναι καλες? φανταστειτε το λιγο σε εικονα και πειτε μου!

αν ειναι καλο το θεμα και αν ειναι καλα αυτα που λεω..

 

δεν μου αρεσει....:oops::oops::oops: συγνωμη....:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

για να το αιτιολογήσω και εγω να μην το αφησω ετσι κατα την δικη μου γνωμη παντα μου φενεται και εμενα τραβηγμενο πολυ ειδικα αυτο με τον μαυροπινακα εξω απο την εκκλησια και να προτεινεις το πιατο της ημερας ....μου φενεται ασχημο.. :oops::oops::oops: , επισης να εχουν μαγειρικα σκευη οι καλεσμενοι .... :oops::oops::oops::oops: ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ αν σου αρεσει εσενα καντο!

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδεα εμενα μου αρεσει,απλα πρεπει να τα οργανωσεις σωστα για να δειχνουν και ομορφα.παραδειγμα οπως ειπες να μοιραζει καποιος με σκουφο τισ μπομπονιερες ,να διακοσμησεισ στο χωρο δεξιωσης με κουταλες,να οργανωσεις μια γωνια στην δεξιωση οπου τα παιδια θα μπορουν να βαλουν σκουφους (να τουσ αγορασεις η να τους φτιαξουν με καποιον που θα αναλαβει)και να φτιαξουν κατι με πλαστελινη η ακομα και να παιξουν αλευροματα θα χει πολυ γελιο,να ξερεις ομως οτι σιγουρα θα σχολιαστει απο πολλους και οταν κατι σχολιαζεται υπαρχουν πολλες αποψεις.αν σου αρεσει εσενα κανε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω και γω την γνώμη μου :confused:.. Είναι ωραίο σαν θέμα για παρτυ γενεθλίων αλλα δεν θα μου αρεσε για βάπτιση.Το θεωρω λίγο υπερβολικο.Είμαι λίγο του πιο κλασσικού στο θέμα βαπτισης.Προτιμω κατι απο παραμύθι,κατι με φρουτα,με θαλασα αν ειναι καλοκαιρι κλπ.Βέβαια γούστα ειναι αυτα και αν εσένα σου αρεσει σαν ιδεα να κάνεις αυτο που θες.Με το καλό το όνομα του μωρού σας!

Link to comment
Share on other sites

Μα έλεος βρέ παιδιά !! τα έχουμε ισοπεδώσει όλα !! το μυστήριο της βάφτισης έχει σημασία και όχι όλα αυτά τα πέριξ !! βάφτιση θα κανεις - όχι πάρτυ στην εκκλησία. Συγνώμη που τα γράφω έτσι ωμά, αλλά στο τέλος θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Εμάς ο παπάς μας απαγόρεψε ακόμα και τα μπαλόνια έξω από τη εκκλησία.

Μιας και είναι της μόδας τα ''θέματα'' στην βάφτιση, βρές ένα βατό και με το καλό να τελέσετε το μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Μα έλεος βρέ παιδιά !! τα έχουμε ισοπεδώσει όλα !! το μυστήριο της βάφτισης έχει σημασία και όχι όλα αυτά τα πέριξ !! βάφτιση θα κανεις - όχι πάρτυ στην εκκλησία. Συγνώμη που τα γράφω έτσι ωμά, αλλά στο τέλος θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Εμάς ο παπάς μας απαγόρεψε ακόμα και τα μπαλόνια έξω από τη εκκλησία.

Μιας και είναι της μόδας τα ''θέματα'' στην βάφτιση, βρές ένα βατό και με το καλό να τελέσετε το μυστήριο.

 

βρηκα και δεν θα ειναι ο σεφ τελικα αλλα τα σπουργιτακια! το εχω σε αλλο θεμα..

το οτι κανουμελιγο πιο χαρουμενη τη βαφτιση και πιο ''χρωματιστη'' δε σημαινει οτι δε σεβομαστε και δεν αισθανομαστε το νοημα της. ειναι οντως κατι σημαντικο. οπως ελεγα στην προσκληση της κορης μου εκει που καλουσα τον κοσμο ελεγα στο τελος εν ολιγης. να παρευρεθουνε ''στο πιο σημαντικο βημα στη ζωη της'' τη βαφτιση της....

οσο για την πρωτη σου προταση εμενα μαρεσουν αυτα. και ολα εχουν σημασια στο τελικο αποτελεσμα..επισης η ''βαφτιση με ολη την εννοια και εχεις απολυτο δικιο εκει θα την κανω στον εσωτερικο χωρο της εκκλησιας! εκει δε θα κανω τιποτα ιδιαιατερο ακομα και την κολυμπηθρα με λιγα λουλουδακια θελω μονο να τη στολισω. αλλα εξω απο αυτην θελω να εχει το κατιτις..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και δεν θα ειναι ο σεφ τελικα αλλα τα σπουργιτακια! το εχω σε αλλο θεμα..

το οτι κανουμελιγο πιο χαρουμενη τη βαφτιση και πιο ''χρωματιστη'' δε σημαινει οτι δε σεβομαστε και δεν αισθανομαστε το νοημα της. ειναι οντως κατι σημαντικο. οπως ελεγα στην προσκληση της κορης μου εκει που καλουσα τον κοσμο ελεγα στο τελος εν ολιγης. να παρευρεθουνε ''στο πιο σημαντικο βημα στη ζωη της'' τη βαφτιση της....

οσο για την πρωτη σου προταση εμενα μαρεσουν αυτα. και ολα εχουν σημασια στο τελικο αποτελεσμα..επισης η ''βαφτιση με ολη την εννοια και εχεις απολυτο δικιο εκει θα την κανω στον εσωτερικο χωρο της εκκλησιας! εκει δε θα κανω τιποτα ιδιαιατερο ακομα και την κολυμπηθρα με λιγα λουλουδακια θελω μονο να τη στολισω. αλλα εξω απο αυτην θελω να εχει το κατιτις..

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Εκτός από σημαντικό μυστήριο, η βάπτιση ενός παιδιού είναι ένα πολύ χαρούμενο γεγονός! Δεν καταλαβαίνω γιατί το να θέλω να στολίσω και να γιορτάσω τη στιγμή, σημαίνει ότι δε σέβομαι την εκκλησία.. Όσον αφορά τα θέματα η κάθε μανούλα επιλέγει σύμφωνα με την αισθητική και το βαλάντιο της και προφανώς προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο γι αυτή την τόσο σημαντική στιγμή του παιδιού της! Η αλήθεια όμως είναι ότι πριν καταλήξω στο θέμα για τη βάπτιση της κόρης μου, έπαθα σοκ με τις επιλογές που υπάρχουν! Το 99% των προτάσεων είχε σαν θέμα την πριγκίπησα! Γιατί δηλαδή ένα κοριτσάκι πρέπει σώνει και καλά να είναι μια μικρή πριγκίπησα κι ένα αγοράκι αντίστοιχα ένας μικρός πρίγκηπας ή ναύτης;;

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...