Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επικειμενη καταργηση του μαθηματος του θεατρου απο τα δημοτικα


Recommended Posts

αγαπητες μαμαδες και συμφορουμιτισσες

ηθελα να σας ενημερωσω οτι το υπουργειο παιδειας με αποφασεις που πηρε μεσα στις γιορτες εξαιρει το μαθημα του θεατρου απο τα πιλοτικα δημοτικα και εχουμε βασιμες υποψιες οτι αργοτερα θα το εξαιρεσει και απο τα υπολοιπα σχολεια με αναμορφωμενο προγραμμα.το μαθημα αυτο που διδασκεται μια ωρα για καθε ταξη στα δημοτικα με αναμορφωμενο(ΕΑΕΠ) και πολυ συχνα στο ολοημερο στα υπολοιπα σχολεια,ειναι μια ωρα χαρας ,δημιουργιας και χαλαρωσης για τα παιδια μας!ειναι ενα μαθημα που τα ξεκουραζει απο το φορτο των αλλων μαθηματων,που δεν κοιταει ''καλους'' και ''κακους'' μαθητες(ισα- ισα τονωνει την αυτο πεποιθηση σε παιδια με μαθησιακες ή αλλες δυσκολιες), που μαθαινει τα παιδια στην ομαδικη δουλεια και τη συνεργασια,που τα μαθαινει να χαιρονται το ωραιο αποτελεσμα (παρασταση) μετα την προσπαθεια,που τα βοηθα να εχουν καλη επαφη με το σωμα τους και τα συναισθηματα τους.Ειναι τελος -και πολυ βασικο-μια καλη βαση για να ρθουν πιο κοντα στον πολιτισμο ,να γινουν καλλιεργημενοι ανθρωποι και θεατες με κριση στο μελλον!κι αυτο ειναι σημαντικο και για τα παιδια που εχουν πολλα ερεθισματα απο το σπιτι τους -πηγαινοντας τα ενα βημα παραπερα αλλα ακομη περισσοτερο για αυτα που δεν εχουν...

οσες και οσοι λοιπον τα θεωρειται αυτα σημαντικα ,μπορειτε να το δηλωσετε με την ψηφο σας στο παρακατω ψηφισμα.θα ειναι σημαντικη βοηθεια σε μια ευρυτερη προσπαθεια το δημοσιο σχολειο να κοιταει προς τα μπροστα και οχι προς τα πισω!

θερμη παρακληση να μην παρεκτραπει το θεμα προς αλλες κατευθυνσεις

(βλεπε μισθος/διακοπες/αρνητικα παραδειγματα εκπαιδευτικων)

με τις γνωστες συνεπειες...:P

ευχαριστω πολυ

πιγκουινακι, μαμα και δασκαλα θεατρικης αγωγης

//http://www.gopetition.com/petitions/%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απαράδεκτη η κίνηση του υπουργείου! Πάνε να κάνουν ένα καλό, το διαφημίζουν, χαίρονται με το πόσο έξυπνοι είναι, λέμε αμαν και πως να το δούμε να εφαρμόζεται (σιγά και τι τους κοστίζει, μία ώρα τη βδομάδα!!!) και τελικά το παίρνουν πίσω στα μουλοχτά, χωρίς να τους πάρει κανείς χαμπάρι..... Και μετά σου μιλάνε για πολιτισμό.... Ντροπή τους!!!

Link to comment
Share on other sites

(σιγά και τι τους κοστίζει, μία ώρα τη βδομάδα!!!) και τελικά το παίρνουν πίσω στα μουλοχτά,

 

Ο,τι μαθημα και να μπει εκεινη την ωρα το ιδιο τους κοστιζει...αλλα εχω φτασει στο συμπερασμα οτι λειτουργουν με το εξης σκεπτικο...περυσι θελαν να αποφυγουν τις πολλες προσληψεις δασκαλων, βρηκαν και λεφτα απο το εσπα ...ααα ωραια να βαλουμε θεατρο...του χρονου που το εσπα θα δινει πολυ λιγα χρηματα θα βρουν καμια αλλη πατεντα...τα λεφτα ετσι κι αλλιως χαλιουνται...με το ραβε ξηλωνε ομως τα κανουν ολα ανω κατω..και παντα...πρωτα ο μαθητης..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από το δημόσιο σχολείο πρέπει να περιμένουμε πια μόνο τα 'βασικά'. Ξέρω πάντως ότι το μάθημα διδάσκεται σε παιδιά του ολοήμερου, μετά το τέλος του βασικού ωραρίου, είτε με πρωτοβουλία κάποιων δήμων -μέσω των πολιτιστικών τους οργανισμών- είτε με πρωτοβουλία του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, που καλύπτουν το χαμηλό, πραγματικά κόστος.

Από προσωπική μου εμπειρία θέλω να πω ότι, αφού είχαμε την ατυχία να καταργηθεί από τα σχολεία, καλό είναι, αν δοθεί η ευκαιρία να εμπλέξουμε τα παιδιά μας έστω και εξωσχολικά σε τέτοιου είδους δραστηριότητες.

 

ειναι ενα μαθημα που τα ξεκουραζει απο το φορτο των αλλων μαθηματων,που δεν κοιταει ''καλους'' και ''κακους'' μαθητες(ισα- ισα τονωνει την αυτο πεποιθηση σε παιδια με μαθησιακες ή αλλες δυσκολιες), που μαθαινει τα παιδια στην ομαδικη δουλεια και τη συνεργασια,που τα μαθαινει να χαιρονται το ωραιο αποτελεσμα (παρασταση) μετα την προσπαθεια,που τα βοηθα να εχουν καλη επαφη με το σωμα τους και τα συναισθηματα τους.Ειναι τελος -και πολυ βασικο-μια καλη βαση για να ρθουν πιο κοντα στον πολιτισμο ,να γινουν καλλιεργημενοι ανθρωποι και θεατες με κριση στο μελλον!κι αυτο ειναι σημαντικο και για τα παιδια που εχουν πολλα ερεθισματα απο το σπιτι τους -πηγαινοντας τα ενα βημα παραπερα αλλα ακομη περισσοτερο για αυτα που δεν εχουν...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Λυπάμαι όμως που δεν θα ψηφίσω,:oops::oops: γιατί δεν συμφωνώ με πολλά σημεία του ψηφίσματος.

Link to comment
Share on other sites

πιθανον κυρα σε ξενιζουν καποιες διεκδικησεις που ισως σου φαινονται υπερβολικες!ξερουμε οτι δεν προκειται ποτε να γινουν ολα αυτα...ουτε τον καλο καιρο, οχι τωρα...αλλα σα δικηγορος ισως αντιλαμβανεσαι καλυτερα οτι παμε ζητωντας πολλα, για να παρουμε εστω κατι...το βασικο ειναι να μη βγαλουν το μαθημα απο την εκπαιδευση...και οσο κι αν μπορει να σου φανει οτι λεω μεγαλα λογια ποναω τοσο για τη θεση εργασιας μου που περασα απο 40 κυματα -και εντελως αξιοκρατικα -για την αποκτησω(ειμαι μονιμη εκπαιδευτικος) αλλα και για το ιδιο το μαθημα το οποιο οραματιστηκαμε και χτισαμε πανω του εκατονταδες συναδελφοι.Εχοντας δει δε και την ενθουσιωδη ανταποκριση των παιδιων ειχαμε παρει τ'απανω μας:P!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιθανον κυρα σε ξενιζουν καποιες διεκδικησεις που ισως σου φαινονται υπερβολικες!!

 

Όχι καθόλου υπερβολικές δεν μου φαίνονται. Αν επρόκειτο να υπογράψω ένα ψήφισμα με θέμα 'να μην χάσουν τη δουλειά τους 100 άνθρωποι', θα το υπέργραφα ευχαρίστως. Απλά δεν άνοιξες το θέμα γι αυτό. Το άνοιξες για να μας πεις πόσο κρίμα είναι που καταργήθηκε το μάθημα, γιατι είναι πολύ καλό για τα παιδιά (συμφωνώ) και μας παρακάλεσες να ψηφίσουμε, για να βοηθήσουμε το δημόσιο σχολείο, χωρίς να παρεκτραπεί το θέμα σε άλλες κατευθύνσεις..

Όμως το ψήφισμα λέει (και) άλλα, για το λόγο αυτό δεν το υπογράφω, εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

α,οκ παρανοησα επειδη διαβασα αυτο

 

. Λυπάμαι όμως που δεν θα ψηφίσω,:oops::oops: γιατί δεν συμφωνώ με πολλά σημεία του ψηφίσματος.

νομιζα οτι εννουσες οτι ζηταμε πολλα!

 

κι εσυ παρανοησες μαλλον αυτο που ειπα να μην παρεκτραπει το θεμα αφου το φηφισμα το αναφερω στο αρχικο μου ποστ και φυσικα δεν το θεωρω παρεκτροπη .Παρεκτροπη εννοουσα να αρχισουν για τις δασκαλες που καθονται τα καλοκαιρια ,που κανουν ιδιαιτερα κ.τ.λ;)

τελος παντων σημασια εχει οτι ενδιαφερθηκες και σε ευχαριστω!

 

και 2 σημειωσεις α.και το ολοημερο το κρατος το πληρωνει και οχι οι συλλογοι γονεων

στα σχολεια που δεν ειναι εαεπ β.προσωπικα δεν κινδυνευω να χασω τη δουλεια μου,το πολυ πολυ να μου αλλαξουν ποστο...θεση εργασιας εννουσα μεσα στην ταξη.προς αποφυγη παρεξηγησεως

Link to comment
Share on other sites

αγαπητες μαμαδες και συμφορουμιτισσες

ηθελα να σας ενημερωσω οτι το υπουργειο παιδειας με αποφασεις που πηρε μεσα στις γιορτες εξαιρει το μαθημα του θεατρου απο τα πιλοτικα δημοτικα και εχουμε βασιμες υποψιες οτι αργοτερα θα το εξαιρεσει και απο τα υπολοιπα σχολεια με αναμορφωμενο προγραμμα.το μαθημα αυτο που διδασκεται μια ωρα για καθε ταξη στα δημοτικα με αναμορφωμενο(ΕΑΕΠ) και πολυ συχνα στο ολοημερο στα υπολοιπα σχολεια,ειναι μια ωρα χαρας ,δημιουργιας και χαλαρωσης για τα παιδια μας!ειναι ενα μαθημα που τα ξεκουραζει απο το φορτο των αλλων μαθηματων,που δεν κοιταει ''καλους'' και ''κακους'' μαθητες(ισα- ισα τονωνει την αυτο πεποιθηση σε παιδια με μαθησιακες ή αλλες δυσκολιες), που μαθαινει τα παιδια στην ομαδικη δουλεια και τη συνεργασια,που τα μαθαινει να χαιρονται το ωραιο αποτελεσμα (παρασταση) μετα την προσπαθεια,που τα βοηθα να εχουν καλη επαφη με το σωμα τους και τα συναισθηματα τους.Ειναι τελος -και πολυ βασικο-μια καλη βαση για να ρθουν πιο κοντα στον πολιτισμο ,να γινουν καλλιεργημενοι ανθρωποι και θεατες με κριση στο μελλον!κι αυτο ειναι σημαντικο και για τα παιδια που εχουν πολλα ερεθισματα απο το σπιτι τους -πηγαινοντας τα ενα βημα παραπερα αλλα ακομη περισσοτερο για αυτα που δεν εχουν...

οσες και οσοι λοιπον τα θεωρειται αυτα σημαντικα ,μπορειτε να το δηλωσετε με την ψηφο σας στο παρακατω ψηφισμα.θα ειναι σημαντικη βοηθεια σε μια ευρυτερη προσπαθεια το δημοσιο σχολειο να κοιταει προς τα μπροστα και οχι προς τα πισω!

θερμη παρακληση να μην παρεκτραπει το θεμα προς αλλες κατευθυνσεις

(βλεπε μισθος/διακοπες/αρνητικα παραδειγματα εκπαιδευτικων)

με τις γνωστες συνεπειες...:P

ευχαριστω πολυ

πιγκουινακι, μαμα και δασκαλα θεατρικης αγωγης

//http://www.gopetition.com/petitions/%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-.html

Επιεικώς απαράδεκτο! Αλλά - από την άλλη - κατανοητό... Οι πολιτισμένοι άνθρωποι είναι σκεπτόμενοι άρα κι επικίνδυνοι. Ας βγάλουν έναν ακόμη μπελά από το κεφάλι τους...

 

Όσο για το ψήφισμα, παρ' ότι "διευρυμένο", νομίζω πως θα το ψηφίσω. Το θέμα είναι να ικανοποιηθούν τα βασικά αιτήματα που αφορούν τα παιδιά μας (χωρίς βέβαια να είναι παράλογα τα υπόλοιπα). Μένει να το διαβάσω πιο προσεχτικά όταν θα είμαι ξεκούραστη.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Α! Έχω και κάποιες απορίες :

 

Όταν καταργηθεί η θεατρική αγωγή, αυτή η ώρα τι θα γίνει? Θ' αντικατασταθεί από άλλο μάθημα, τα παιδιά θα παίζουν στο προαύλιο, θα σχολάνε μια ώρα νωρίτερα?:confused:

 

Θ' ακολουθήσουν και τα εικαστικά και η β' ξένη γλώσσα (και ποιά άλλα δεν θυμάμαι τώρα)? Δηλαδή, πάπαλα τα... πιλοτικά σχολεία...?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΣΠΑ, μεσω του οποίου χρηματοδοτούνται τα πιλοτικά σχολεία, λήγει το 2013. Αρα, ναι τέλος τα πιλοτικά σχολεία. Οπως όλα σε αυτη τη χώρα, έτσι και η εκπαίδευση, είναι θέμα εντυπωσιασμού. Κάνανε τα πιλοτικά για να μας δείξουν πόσο πρωτοπόροι είναι και με τη λήξη του ΕΣΠΑ, θα λήξουν και αυτα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ολοημερο και γενικα οτι παραπανω προσφερουν στα παιδια μας.... ειναι θετικο απο τους γονεις.....ειναι επιπλεων γνωσεις.....τα παιδια μας βλεπουν,γνωριζουν,μαθαινουν διαφερετικα πραγματα που σε μερικες περιπτωσεις ισως καποια παιδια να μην εχουν την δυνατοτητα να τα βιωσουν ποτε......

Μακαρι να συνεχισουν την λειτουργεια τους....μακαρι ολα τα σχολεια να εχουν τετοια προγραμματα....αλλα ......ζουμε στην Ελλαδα της κρισης...και της χρεωκοπιας.....:evil::evil::evil:εδω στην πολη που ζουμε...τα παιδια μας δεν εχουν θερμανση στο σχολειο......με -5 δεν αναβουν καλοριφερ!!!!!!:evil::evil: και εμεις μιλαμε γιαι επιπεδο σπουδων......πρεπει να το παρουμε αποφαση......εχουμε ενα διαλυμενο κρατος.......εγω προσωπικα απο τοτε που ανοιξαν τα σχολεια απο τις διακοπες των χριστουγεννων δεν αφηνω τα παιδια μου ολοημερο γιατι εχει παγωνια....γιατι κλεινουν τα καλοριφερ στις 12 το μεσημερι για οικονομια....γιατι δεν θελω να μου αρρωστησουν......(σορρυ για το αουτ οφ τοπικ......)αλλα στο ερωτημα αν θα ψηφισω το συγκεκριμενο ψηφισμα.....ναι (οχι μονο για το οτι θα μεινουν ανεργοι καποιοι ανθρωποι...αλλα γιατι τα παιδια μας θελω να εχουν οσες περισσοτερες γνωσεις και βιωματα μπορουν να αποκτησουν)και μαλιστα θα το διαδωσω και σε αλλες μαμαδες.......αλλα νομιζω πως το ψαρι....βρομαει απο το κεφαλι....:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...