Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχεση?Σεξ?Επιτρεπεται?


Recommended Posts

Ναι,τι τυπικο θα πειτε,αλλη μια που δεν ξερει τι κανει.Μη μου πειτε,καποιοι απο σας ηδονικα θα δειτε αν ρωταω απελπισμενη μα μηπως ειμαι εγκυος?

Οχι δεν εχω τετοια ερωτηματα.

Αυτο που ρωταω ειναι με ποιο δικαιωμα θα μου πει εμενα καποιος αν μπορω να ερωτευτω και αν μπορω να κανω και με ποιον θα κανω ερωτα.

Ειμαι 17 χρονων.Ναι παλι τυπικο.Καλα απο ποτε τα 17χρονα βγαζουν τα ματια τους?

Ειμαι μια αριστη μαθητρια.Κι ομως.19 και 20 ειναι οι μονοι επιτρεπτοι βαθμοι στο σπιτι αν θελω να επιβιωσω.Οχι δεν θα υπαρξει σωματικη κακοποιηση.Αλλα ποιος θα μπορεσει να μετρησει τις πληγες που εχω μεσα μου απο τη γκρινια?και απο τη συνεχη συγκριση?

Βαρεθηκα.Παρα πολλες φορες το λεω.Απλα καποια στιγμη φτανει ο κομπος στο χτενι.Και τοτε τι κανεις?Θα σου πω εγω τι κανεις.Το κοιτας.Και αναρωτιεσαι ποτε θα ερθει καποιος αλλος να σε βγαλει απο αυτη τη δυσκολη θεση.Ή ακομα καλυτερα πειθεις τον εαυτο σου οτι δεν υπαρχει κομπος.

Η τυπικη μου ιστορια λοιπον ξεκιναει 10 μηνες πριν που γνωρισα ενα παιδι.Η σχεση ηταν ενα θεμα το οποιο δεν με απασχολουσε.Ποτε καποιος δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον αρκετα για να σκεφτω τη σχεση.Αλλα με αυτο το παιδι..Ηταν αλλιως απο την αρχη..

Οποτε εγω ως συνετη κορη αποφασισα να το συζητησω με τη μητερα μου.Οτι θελω να κανω σχεση.Γιατι ειμαι ερωτευμενη.

Η απαντηση δεν ηταν απλως οχι.Ηταν η απαγορευση εξοδου εαν τολμουσα να κανω σχεση.Φετος δεν εχεις καιρο για ερωτες.ΔΙΑΒΑΣΜΑ και μονο.Οταν τελειωσεις το συζηταμε.Που θα παρατησεις το διαβασμα σου,που θα σε πιεζει να ολοκληρωσετε και συ αμαθο κοριτσι θα παρασυρθεις κτλ

Δηλαδη δεν το καταλαβα.Θα οριοθετουμε και θα απορριπτουμε τον ερωτα με βαση το διαβασμα και τις υποχρεωσεις?Τοτε κανενας δεν εχει το δικαιωμα να ειναι ερωτευμενος.

Επειτα γιατι νομιζει οτι με ξερει και οτι θα παρατησω το διαβασμα?Απο που και ως που νομιζει οτι μπορει να προβλεψει τις αντιδρασεις μου οταν ο μοναδικος χρονος που περναμε μαζι ειναι για να με συμβουλεψει στο πως θα οργανωσω το χρονο μου για να διαβασω περισσοτερο με καποιες σπανιες,πολυ σπανιες εξαιρεσεις.

Εγω ομως δεν την ακουσα και ειναι κατι για το οποιο ακομα και τωρα δεν ξερω πως νιωθω.

Το θεμα ειναι οτι ακομα 10 μηνες μετα ειμαι με αυτο το παιδι και ακομα 10 μηνες μετα παραμενω η αριστη μαθητρια για την οποια τοσο κοπο εχουν καταβαλει οι γονεις μου για να δημιουργησουν.

Λεω ψεματα και με εχει καταβαλει αυτο.Μη λες ψεματα,θα πειτε.Και εγω να σας ρωτησω.Λεει ψεματα αυτος που τοσες φορες θελει να πει την αληθεια και ο αλλος την αρνειται πεισματικα?Παρα πολλες φορες προσπαθησα να της μιλησω για τη σχεση που κρυφα απο κεινη ειχα.Ολες τις φορες μου εκλεινε τη συζητηση λεγοντας μου οτι θα την πεθανω και οτι ειμαι αχαριστη.

Οπως και να εχει..εγω εχω μια υπεροχη σχεση για την οποια τις οποιες συμβουλες θα ηθελα να της παρω απο τη μαμα μου,η οποια αρνειται να δει πως η κορη της εχει μεγαλωσει.Σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση δεν ειχα ποτε απο την οικογενεια μου.Αν ερχομουν σπιτι μια μερα και ελεγα "Μαμα,Μπαμπα, ειμαι εγκυος" ποιανου το λαθος θα ηταν?

Ευτυχως που εγω η ιδια ενδιαφερομαι για τη δικη μου προστασια.

Και τωρα..μετα απο αυτους τους 10 μηνες,εφτασε καποια στιγμη που ενιωσα και ακομα νιωθω οτι ειμαι ετοιμη να προχωρησω.ΘΕΛΩ να κανω ερωτα μαζι του αλλα πως θα ξερω οτι δεν ειναι παρορμηση της στιγμης?Υπηρξαν και αλλοτε στιγμες που οταν βρισκομουν με το αγορι μου,του ελεγα οτι θελω να ολοκληρωσουμε,και το εκανα μονο και μονο απο αντιδραση για τους γονεις μου και αυτος μου ελεγε οχι ακομα και αστο καλυτερα γιατι καταλαβαινε για ποιο λογο ηθελα.

Τωρα ομως δεν ξερω και γω.Πως καταλαβαινεις οτι ηρθε η ωρα?Πως καταλαβαινεις οτι εισαι ετοιμος?Σεξ στα 17,απαπα,απαραδεκτο.Αλλα σεξ στα 18 ειναι κοινωνικα αποδεκτο.Γιατι?Αυτος ο χρονος σε ωριμαζει τοοοοοοοοοοσο πολυ?Εχω σιχαθει αυτα τα στερεοτυπα.

Νομιζα οτι αν τα εγραφα αυτα θα ξεκαθαριζε λιγο η σκεψη μου.Αλλα τζιφος.Η πρωτη σκεψη σας ειναι καλοδεχουμενη.

What's so funny about peace,love and understanding?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορώ να πω απο το ποστ που διάβασα εισαι αρκετα ώριμη ....ημουν και εγω 17 οταν ερωτευτικα .......πρώτη φορά ......η μάνα μου εννοηται οτι δεν δέχόταν με τίποτα να έχω σχέση ...βέβαια ποτε δεν της το είπα όχι γιατί δεν ήθελα αλλα γιατι αυτή δεν ήθελε να ξέρει ..και όποτε προσπάθησα ...μου έκοψε την συζήτηση ....έτσι και έγω σταμάτησα την προσπάθεια ..... Ο σκοπός ήταν να τελείωσω το σχολείο να πάω για σπουδές , ΄φοβος μεγάλος μήπως και παρατήσω το σχολείο ...το οποιο βέβαια δεν ειχα ποτέ ΄τέτοιο σκόπο.....

έτσι λοιπόν και έγινε ......εννοηται και σε μένα (βεβαια αλλες εποχές )απο σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση μηδεν αλλα και εγω ειχα φροντίση απο μόνη μου να προσέχω πάρα πόλύ ..και αρκετα συνηδητοποιημένη για αυτο .......το ίδιο βέβαια και το αγόρι μου ....σε αυτό το θέμα ήμουν πολύ απολύτη ....δεν ειχα σκοπο να μείνω εγκυος καταλάθος διοτι αυτο ειναι μεγάλη βλακεία , καταλάθος δεν υπάρχει....... και ουτε να καταστρεψω τα όνειρα που ειχα βάλει ...όσο ερωτευμένη και να ήμουν.........

Τωρα στο πότε θα έρθει η ώρα να προχωρήσεις με τον φίλο σου θα το καταλάβεις απο μόνη σου ότι εισαι έτοιμη ..........αλλα μην το κάνεις απο αντίδραση στους γονείς σου διότι η πρώτη φόρα ειναι μια υπέροχη στιγμή και για μια γυναίκα καιγια ένα αντρα .....και καλό ειναι να γίνει όταν το θες γιατι απλα εισαι ερωτευμένη ....τώρα για το θέμα της ηλικίας ...το 17 με το 18 ε δεν εχει και μεγάλη διαφόρα ........αλλα το 14 ,15 με το 17 εχει αρκετά .....ενα κορίτσι 14 δεν γνωρίζη καλα καλα το σώμα της και ουτε έχει την ωριμότητα να σκεφτεί την αντισήληψη

Τωρα βέβαια που και εγώ ειμαι μάνα με κόρη 14 δεν θέλω να κάνω τα ιδια λάθη με την μάνα μου ..θέλω απο την κόρη μου να ξέρω τι καθε της κίνηση ...αλλα και εγώ προτερεότητα βάζω στα μαθήματα της να ειναι καλή μαθήτρια για να έχει την επιλογή να σπουδάση αυτό που θέλει ...και για να γίνει αυτό θα πρεπει να ειναι μαθήτρια του 19 ....καλος κακό αυτο ειναι ....το να ειναι σε σχεση στα 17 της δεν θα το αρνιθω αρκει στις υποχρεώσεις της να ειναι σωστή και αυτή αν μπορει να τα χειριστη και τα δύο κανένα πρόβλημα ...........

 

Αλλα σα μανα τώρα υπάρχει και ο φόβος ...και αν το παιδί μου δαγκώση την λαμαρίνα τοσο δυνατα και ξεχάση όλα τα αλλα ....διοτι κακα τα ψέματα ο ερωτας ειναι τέλειος αλλα τυφλώνη κιόλας................και πολυ εχουν καταστραφή και εχουν αλαξη τα σχεδια τους .... δίοτι λογο κάποια απογοήτευσεις σταματήσανε να διαβάζουν ετσι δεν καταφέρανε να σπουδάσουν ...ή καταλάθος εμεινε εγκυος ..και αποφασισαν να μην κανει κάτι άλλο απλα να παντρευτή και να κανει οικογένεια απο τα 19.......το οποιο μετα απο 15 χρονια το εχεις μετανιωση απλα πλεον ειναι αργα ...

 

μπορεις ομως να τα κάνεις και ολα ......εγω με το αγορι που αγαπησα στα 17

και αυτος στα 19 τελειωσαμε το σχολειο ,τελειωσαμε της σπουδες πηγε φαντάρος ,..βρηκαμε δουλεια και μετα παντρευτηκαμε και καναμε οικογενεια

ολα βαση προγραμματος .....

αρα ολα γινονται αρκει να να το θελεις και να θελεις κατι καλο για την ζωη σου .....

να βαζεις το πηχη ψηλα και να θέλεις για τον εαυτο σου τα καλύτερα ...διοτι αξιζεις τα καλύτερα ......αυτο θέλουν και οι γονεις σου....για σενα γιαυτο μην του αποπερνεις ......

καταλαβε τους ..απλα θέλουν το καλο για το παιδί τους ..μπορει να μην το χειρίζονται καλά ...αλλα κανεις δεν ειναι τέλειος ....φοβουντε κοπέλα μου Τωρα μόνο καταλαβαινω και εγω τους δικούς μου ......τωρα που ειμαι και εγω μανα ......αλλα με μεγαλύτερη κατανόηση απο την δικιά μου.......

Ολα ειναι ενα ς κύκλος ......εκει που εισαι ημουνα και κι που ειμαι θα ρθεις ......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελεις κανεις σεξ γλυκεια μου!!Οταν εισαι ετοιμη δεν το σκεφτεσαι καν!Να σεβεσαι τον εαυτο σου(γενικως) κ να παιρνεις προφυλαξεις κ ολα καλα;)

Τωρα η μαμα.....μεγαλο θεμα αν θες να το ανοιξουμε.Κατα την δικη μου γνωμη ετσι πολυ συνοπτικα..θεωρω οτι μια 17χρονη κοπελα,τοσο υπευθυνη κ τοσο ενταξει στις υποχρεωσεις καλο ειναι να εχει κ κινητρα(βολτιτσες,ψυχαγωγια κ τελος παντων τον ελευθερο χρονο που σου μενει να κανεις οτι θες εσυ)

''χρυσο κλουβι'' θα ελεγα την συμπεριφορα της κ υποπτευομαι οτι δεν σε πιεζει μονο για το καλο σου(γιατι ηδη κανεις οτι μπορεις απο μονη σου γι αυτο)αλλα γιατι ισως αυτο θα εκανε η ιδια στην θεση σου,η ισως γιατι πιεζαν την ιδια να το κανει στο παρελθον.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω απο το ποστ που διάβασα εισαι αρκετα ώριμη ....ημουν και εγω 17 οταν ερωτευτικα .......πρώτη φορά ......η μάνα μου εννοηται οτι δεν δέχόταν με τίποτα να έχω σχέση ...βέβαια ποτε δεν της το είπα όχι γιατί δεν ήθελα αλλα γιατι αυτή δεν ήθελε να ξέρει ..και όποτε προσπάθησα ...μου έκοψε την συζήτηση ....έτσι και έγω σταμάτησα την προσπάθεια ..... Ο σκοπός ήταν να τελείωσω το σχολείο να πάω για σπουδές , ΄φοβος μεγάλος μήπως και παρατήσω το σχολείο ...το οποιο βέβαια δεν ειχα ποτέ ΄τέτοιο σκόπο.....

έτσι λοιπόν και έγινε ......εννοηται και σε μένα (βεβαια αλλες εποχές )απο σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση μηδεν αλλα και εγω ειχα φροντίση απο μόνη μου να προσέχω πάρα πόλύ ..και αρκετα συνηδητοποιημένη για αυτο .......το ίδιο βέβαια και το αγόρι μου ....σε αυτό το θέμα ήμουν πολύ απολύτη ....δεν ειχα σκοπο να μείνω εγκυος καταλάθος διοτι αυτο ειναι μεγάλη βλακεία , καταλάθος δεν υπάρχει....... και ουτε να καταστρεψω τα όνειρα που ειχα βάλει ...όσο ερωτευμένη και να ήμουν.........

Τωρα στο πότε θα έρθει η ώρα να προχωρήσεις με τον φίλο σου θα το καταλάβεις απο μόνη σου ότι εισαι έτοιμη ..........αλλα μην το κάνεις απο αντίδραση στους γονείς σου διότι η πρώτη φόρα ειναι μια υπέροχη στιγμή και για μια γυναίκα καιγια ένα αντρα .....και καλό ειναι να γίνει όταν το θες γιατι απλα εισαι ερωτευμένη ....τώρα για το θέμα της ηλικίας ...το 17 με το 18 ε δεν εχει και μεγάλη διαφόρα ........αλλα το 14 ,15 με το 17 εχει αρκετά .....ενα κορίτσι 14 δεν γνωρίζη καλα καλα το σώμα της και ουτε έχει την ωριμότητα να σκεφτεί την αντισήληψη

Τωρα βέβαια που και εγώ ειμαι μάνα με κόρη 14 δεν θέλω να κάνω τα ιδια λάθη με την μάνα μου ..θέλω απο την κόρη μου να ξέρω τι καθε της κίνηση ...αλλα και εγώ προτερεότητα βάζω στα μαθήματα της να ειναι καλή μαθήτρια για να έχει την επιλογή να σπουδάση αυτό που θέλει ...και για να γίνει αυτό θα πρεπει να ειναι μαθήτρια του 19 ....καλος κακό αυτο ειναι ....το να ειναι σε σχεση στα 17 της δεν θα το αρνιθω αρκει στις υποχρεώσεις της να ειναι σωστή και αυτή αν μπορει να τα χειριστη και τα δύο κανένα πρόβλημα ...........

 

Αλλα σα μανα τώρα υπάρχει και ο φόβος ...και αν το παιδί μου δαγκώση την λαμαρίνα τοσο δυνατα και ξεχάση όλα τα αλλα ....διοτι κακα τα ψέματα ο ερωτας ειναι τέλειος αλλα τυφλώνη κιόλας................και πολυ εχουν καταστραφή και εχουν αλαξη τα σχεδια τους .... δίοτι λογο κάποια απογοήτευσεις σταματήσανε να διαβάζουν ετσι δεν καταφέρανε να σπουδάσουν ...ή καταλάθος εμεινε εγκυος ..και αποφασισαν να μην κανει κάτι άλλο απλα να παντρευτή και να κανει οικογένεια απο τα 19.......το οποιο μετα απο 15 χρονια το εχεις μετανιωση απλα πλεον ειναι αργα ...

 

μπορεις ομως να τα κάνεις και ολα ......εγω με το αγορι που αγαπησα στα 17

και αυτος στα 19 τελειωσαμε το σχολειο ,τελειωσαμε της σπουδες πηγε φαντάρος ,..βρηκαμε δουλεια και μετα παντρευτηκαμε και καναμε οικογενεια

ολα βαση προγραμματος .....

αρα ολα γινονται αρκει να να το θελεις και να θελεις κατι καλο για την ζωη σου .....

να βαζεις το πηχη ψηλα και να θέλεις για τον εαυτο σου τα καλύτερα ...διοτι αξιζεις τα καλύτερα ......αυτο θέλουν και οι γονεις σου....για σενα γιαυτο μην του αποπερνεις ......

καταλαβε τους ..απλα θέλουν το καλο για το παιδί τους ..μπορει να μην το χειρίζονται καλά ...αλλα κανεις δεν ειναι τέλειος ....φοβουντε κοπέλα μου Τωρα μόνο καταλαβαινω και εγω τους δικούς μου ......τωρα που ειμαι και εγω μανα ......αλλα με μεγαλύτερη κατανόηση απο την δικιά μου.......

Ολα ειναι ενα ς κύκλος ......εκει που εισαι ημουνα και κι που ειμαι θα ρθεις ......

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!

:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το αν θα παρατησεις το διαβασμα για χαρη του ερωτα δεν μπορεις ουτε εσυ να το ξερεις.απλα οταν ερθει η στιγμη κ αποφασισεις να προχωρησεις θα το κανεις κ δεν θα εχεις ενδοιασμους.δε θα σε ενδιαφερει να μαθεις ενα ηρθε η ωρα.θα το ξερεις!αυτα απο δικη μ εμπειρια διοτ κ εγω ειχα παρομοια φαση στην ηλικια σου κ εν τελει ευτυχως δεν εκανα κατι με αυτον που νομιζα οτι θελω καθοτι ηταν κυριως αντιδραση στη μανα μ.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα placebo... να ξέρεις ότι κάθε γονιός θέλει για το παιδί του αυτό που συνήθως δεν κατάφερε ο ίδιος για τον εαυτό του... στην ηλικία που είσαι τώρα είναι λογικό να αισθάνεσαι ότι δεν σε καταλαβαίνουν οι δικοί σου ότι έχουν άλλους στόχους για σένα ότι δεν νιώθουν τις ανάγκες σου... ένα θα σου πω: όταν ήμουν και εγώ στην ηλικία σου είχα πολλά παράπονα πχ. γιατί οι άλλοι να πάνε για καφέ και εγώ όχι, γιατί οι άλλοι να πάνε στο χορό του τεχνικού λυκείου (εγώ ήμουν στο γενικό) και εγώ όχι? γιατί οι άλλοι να έχουν ελευθερίες και εγώ όχι? για έρωτες και σχέσεις ούτε για αστείο να πω κάτι...με το πέρασμα των χρόνων κατάλαβα ότι όλα αυτά τα όχι (που τότε τα έβλεπα τεράστια ενώ τώρα βλέπω ότι ήταν μηδαμινά) μόνο καλό μου έκαναν... τέλειωσα το σχολείο και πέρασα με την πρώτη πανεπιστήμιο σε άλλη πόλη... ο συγχωρεμένος ο μπαμπάς μου ήρθε για 2-3 ημέρες μαζί μου για να βρούμε σπίτι και μετά γύρισε στο χωριό! και εγώ μόνη σε μία μεγάλη πόλη?? ναι λοιπόν, τόση εμπιστοσύνη μου είχαν οι γονείς μου... με είχαν μεγαλώσει με τις καλύτερες αξίες και τις αρχές που θα μπορούσαν να δώσουν γονείς στα παιδιά τους... έμενα μόνη μου, σπούδασα, εκανα παρέες που και τώρα μετά απο 15 χρονια είναι κολλητοί μου, έβλεπα γύρω μου παιδιά να κάνουν εκτρώσεις, να "μπλέκουν" με κακές παρέες... εγώ όμως ήμουν υπερήφανη για τον εαυτό μου... τέλειωσα το πανεπιστήμιο, έδωσα κατατακτήριες, πέρασα ξανά στο πανεπιστήμιο, τελείωσα 2η σχολή.. έζησα υπέροχα την ζωή μου... η φοιτητική ζωή δεν αλλάζεται με ΤΊΠΟΤΕ... ήμασταν στο πανεπιστήμιο, διαβάζαμε, κάναμε κοπάνες, πήραμε τα πτυχία μας, κάναμε τις εκδρομούλες μας... κάπου εκεί στα 28 γνώρισα τον άντρα μου αφού είχα πιάσει δουλειά... η σχέση μας κράτησε 10 χρονια και τωρα έχουμε ενα μικρό ζουζουνάκι.... αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω δεν θα άλλαζα ΤΙΠΟΤΕ, ούτε τα όχι των δικών μου, ούτε τις στερήσεις που είχα, ούτε τις παροχές που δεν είχα και που όλα μαζί συνέβαλλαν στο να είμαι τόσο υπεύθυνο άτομο από τα 18 ....με όλα αυτά θέλω να σου πω ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ... μπράβο σου που είσαι καλή μαθήτρια.. να θέσεις υψηλούς στόχους για σένα και να τα καταφέρεις.. να χαίρεσαι την ηλικία που έχεις τώρα και τις έγνοιες άστες για αργότερα.. αν θέλεις να σπουδάσεις βάλε τα δυνατά σου τώρα γιατί σε περιμένουν υπέροχες στιγμές στο μέλλον... αχ να ξερες πόσοι έρωτες θα έρθουν στο μέλλον :) για το πως θα διαθέσεις το σώμα σου εσύ ξέρεις.. πρόσεχε όμως....να είσαι απόλυτα σίγουρη οτι αξίζει και εννοείται ότι όποτε το αποφασίσεις θα πάρεις ΟΛΕΣ τις προφυλάξεις! συμβουλή μου .. μην βιαστείς! να είσαι καλά με σένα, να είσαι καλά με την οικογένειά σου και αν καμιά φορά κάποια πράγματα σου φαίνονται υπερβολικά να ξέρεις ένα πράγμα.. ότι όπως σε αγαπούν και σε νοιάζονται οι γονείς σου δεν σε αγαπά και δεν σε νοιαζεται κανένας!!!

Link to comment
Share on other sites

δε θα κατακρινω τις απαγορευσεις των γονιων σου, λογικο ειναι γιατι φοβουνται μην τυφλωθεις απ τον ερωτα ή απογοητευτεις και πανε στραφι οι κοποι τοσων χρονων. στην ηλικια σου εκανα κι εγω χαζοσχεσεις αλλα δεν ειχα ερωτευτει ακομα και φυσικα δεν ειχα ολοκληρωσει. παρολα αυτα δεν ημουν καλη μαθητρια, δηλαδη μεχρι τη πρωτη λυκειου ημουν αλλα δευτερα και τριτη δυσκολεψαν πολυ τα πραγματα δεν ειχα και καμια βοηθεια σε μαθηματα που ημουν αδυναμη, στα υπολοιπα επισης δεν εκανα μονη μου ιδιαιτερη προσπαθεια και απλα περασα σ ενα ταπεινο τει.

αυτο ομως που θα κατακρινω ειναι που κλεινουν τ αυτιοα τους και δε σε συμβουλευουν. σιγουρα δεν ειμαι υπερ να ειναι ενας γονιος κολλητος με το παιδι του αλλα πρεπει να ειναι εκει να το ακουει οι απαγορευσεις απο μονες τους δεν κανουν τιποτα. προσπαθησε παλι 0να πλησιασεις καποιον απ τους γονεις σου πιο πολυ, μπορει ο μπαμπας σου να ειναι τελικα πιο ανοιχτος απ τη μαμα σου.

αν τον θες παρα πολυ προχωρα αλλα να εισαι ετοιμη και για τυχον απογοητευσεις χωρισμους κλπ. μπορεις να τ αντεξεις ολα αυτα και παραλληλα να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρατησω το σχολειο,ουτε να σταματησω να διαβαζω αν χωρισουμε.Σε αυτο το θεμα ειμαι απολυτα συνειδητοποιημενη και δεν μπορω να καταλαβω γιατι αποτελει ενσταση και βασικο επιχειρημα της μαμας μου.Αν ηταν να το παρατησω και να σκεφτομαι μονο ερωτες και λουλουδακια θα το ειχα ηδη κανει.Ξερω οτι ο στοχος μου ειναι να περασω σε μια σχολη και να εχω ενα πτυχιο στα χερια και δεν παρεκκλινω απο αυτον.Οτι και να γινει.

Ο φοβος της μανας.Σιγουρα φοβαται και σιγουρα ανησυχει για μενα.Αλλα με προφυλασσει καλυτερα οταν επιλεγει να μη με ακουσει?Και οταν πιστευει οτι με τις συνεχεις απαγορευσεις που δεν εχουν λογο να υπαρχουν εγω θα ηρεμησω?Δεν ειμαι 5 χρονων να μου λεει μην το κανεις αυτο και εγω να μην το κανω επειδη το ειπε η μαμα.Ειμαι 17 και απαιτω να με αντιμετωπιζει σαν ενα ατομο με νοημοσυνη.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχουν αυτες οι αυθεντιες και τα ταμπου.Θα με σεβεσαι επειδη ειμαι η μανα σου.ΟΧΙ!Θα σε σεβομαι επειδη αξιζεις τον σεβασμο μου!Και θα κανω αυτο που θα μου πεις επειδη εχεις επιχειρηματα,επειδη με εχεις πεισει!Επομενως με αυτη τη σταση,που φοραει παρωπιδες και δεν βλεπει γυρω της,δεν βλεπει εμενα που θελω να ειναι διπλα μου και να με συμβουλευει πως με προστατευει?Και εγω τι να κανω?

Δεν τους αποπαιρνω,ξερω οτι με αγαπανε και θελουν το καλυτερο για μενα.Απλα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ο τροπος με τον οποιο τον εκδηλωνουν δεν ειναι ο καλυτερος.Δεν τα ξερουν ολα.Και πρεπει να το συνειδητοποιησουν καποια στιγμη.Δεν ειναι δυνατον να εκβιαζεις το παιδι σου οτι αν κανει σχεση δεν θα βγει απο το σπιτι ξανα.Δεν ειναι δυνατον να βαζεις το παιδι σου σε μια τετοια συναισθηματικη κατασταση.Να περναει τοσο ομορφα στη σχεση του,να σεβεται τον εαυτο του και τις αξιες με τις οποιες το εχει μεγαλωσει και μετα να νιωθει τυψεις για αυτες τις στιγμες επειδη ειναι κρυφες.Οι απαγορευσεις πρεπει να υπαρχουν αλλα με μετρο.

Τωρα για το σεξ,οχι τωρα πια δεν θα το κανω απο αντιδραση αλλα επειδη νιωθω οτι το θελω πραγματικα.Απλα μετα σκεφτομαι οτι θα νιωθω ασχημα μιας και δεν το ξερει και δεν θελω να το καταστρεψω.Αλλα αν εκεινη τη στιγμη μου βγει τοσο φυσικα..Δεν ξερω..

What's so funny about peace,love and understanding?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μεγαλωσε και η μαμα σου απο την μαμα της γιαυτο το βγαζει και σε σενα ....

αυτην την κουβεντα την εκανα με την μαμα του τωρα που ειμαι και εγω μανα...και της ειπα και εγω οτι τοτε μου ειπες οτι δεν θελεις να ξερεις ...τι εχω και τι κανω ....και μου ειπε ναι εχεις δικιο ισως ημουν λαθος αλλα ηθελα το καλο σου και φοβομουν .......τι να της πω τιποτα ...απλα οτι εγω με την κορη μου δεν θα κανω τα ιδια και ετσι κανω ...προσπαθω τουλαχιστων ........

και δεν χριαζεται να νιωθεις ενοχες ...οταν βγαινεις εστω και κρυφα με το αγορι σου ......αυτο καταβαθος εχει και τα καλα του τα οποια θα τα δεις στο μελλον καθως μεγαλωνης .......να χαρης καθε στιγμη ειναι η καλυτερη εποχη ..αρκει να μην αλαξης πορεια και στοχους στην ζωη σου ......

και μην νομιζης οτι δεν το ξερουν ...καταβαθος μια μανα παντα ξερει τι κανει το παιδι της , απλα καποιες μαμαδες δεν θελουν να το παραδεχτουν στα παιδια τους μην τους δωσουν αερα .....αποκλειεται να μην ξερουν το ποσο ωριμη εισαι....εδω εμεις που μονο διαβαζουμε αυτα που γραφεις το βλεπουμε οι γονεις σου που σε ζουν κατι παραπανω θα ξερουν

συνεχισε οτι κανεις ......οσο μπορεις καλυτερα και χωρις τυψεις .......

αχ αχ αυτε ς οι στιγμες ειναι οι καλυτερες ......και μετα η φοιτιτικη ζωη ..................τελεια .....σου ευχομε κοριτσακι μου τα καλυτερα ............

 

και ο τροπος που σκεφτεσαι φενεται οτι οι γονεις σου ηδη εχουν καλη μεχρι τωρα καλη δουλεια στην ανατροφη σου..... εσυ δεν το βλεπεις εμεις ομως σαν μεγαλυτεροι το βλεπουμε ........

Link to comment
Share on other sites

Ζουζούνα μου γλυκιά σαν να ακούω τον εαυτό μου όταν ήμουν στην ηλικία σου!!!!Μα ακριβώς!!!!!

 

Θα σου πω εγώ τι έκανα: ακολούθησα αυτό που πρόσταζε η καρδιά και το σώμα μου...και πέρασα και σε ΑΕΙ στη σχολή προτίμησης μου!Ο έρωτας, όπως νόμιζα τότε ότι είναι, μου έδωσε φτερά και με έκανε να θέλω να παλέψω περισσότερο για τους στόχους μου!Δεν μετάνιωσα ποτέ που η πρώτη μου φορά ήταν με ένα αγόρι που με αγαπούσε και με σεβόταν...Ξέρεις πόσες συμφοιτήτριες και φίλες είδα μετά το σχολείο να το κάνουν με τον πρώτο τυχόντα και να έχουν τις χειρότερες εμπειρίες;;;Ουουου!!!!!!!!!Εγώ έχω πάντα μια καλή πρώτη ολοκληρωμένη σχέση και αυτό είναι ανεκτίμητο....Με το παιδί εκείνο δεν προχώρησε γιατί μετά το σχολείο φάνηκε ότι δεν είχαμε πολλά κοινά, αλλά και γιατί η μοίρα μου επεφύλασσε να γνωρίσω τον άντρα της ζωής μου αμέσως μετά τον χωρισμό μας και να ζήσω τον πραγματικό έρωτα!Αλλα...αν δεν ήταν εκείνο το πρώτο αγόρι, δεν ξέρω κατά πόσο θα είχα σεβαστεί τόσο πολύ το σώμα μου και τον εαυτό μου στο θέμα έρωτα...Δεν υπάρχουν πολλοί καλοί εκεί έξω!

 

Δυστυχώς η μητέρα μου συνεχίζει να μου τα σπάει, ο αυταρχικός και καταπιεστικός της χαρακτήρας δεν είναι κάτι που αλλάζει, άρα το κρυφτό δεν τελείωσε ποτέ, οπότε μην ελπίζεις ότι αν κάνεις αυτό που σου λέει θα γίνεις η αγαπημένη κόρη, δυστυχισμένη κόρη θα γίνεις...

 

Να ευχαριστηθείς την είσοδο στον έρωτα και να παίρνεις πάντα προφυλάξεις, το ίδιο έκανα κι εγώ και δεν δεχόμουν το όχι στο προφυλακτικό!

Πολλά φιλιά μακρινέ μου εαυτέ!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι?Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που δεν ακολουθησε τη μητερα της σε παρομοιο θεμα!

Απλα δεν ξερω και πως θα χειριστω το ολο θεμα αν ανακαλυψει οτι βγαινω με αυτο το παιδι.

Και αν καταβαθος οι μαναδες ξερουν τι κανουν τα παιδια τους,τοτε η δικια μου το ξερει κατα πααααρα πολυ μεγαλο βαθος.Οταν δεν θες να δεις κατι,δεν το βλεπεις!

What's so funny about peace,love and understanding?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανακαλυψει,θα φρικαρει,θα τσακωθειτε,θα το παρει αποφαση κ θα της περασει.Εγω βασικα μαλλον θα της το ελεγα''χυμα'' απο μονη μου.Ουτως η αλλος κρυφα τον βλεπεις κ να το μαθει παλι θα τον βλεπεις κρυφα μεχρι να το παρει αποφαση.Ενα αλλο που δεν ξερω αν μπορεις να κανεις.Ειναι να τον καλεσεις ως φιλο στο σπιτι μηπως τον εμπιστευτει...

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

φενεσαι πολυ.....ωριμο κοριτσι και μπραβο σου...!!!εγω μια ζωη ημουν κολλητη με την μαμα μου ηξερε τα παντα για τα γκομενικα μου γενικως και ειμασταν καλα σε αυτο το θεμα...δεν με ρωτησε ποτε ουτε με πιεσε για το σεχ ηξερε πως οταν θα τ κανω θα τ θελω πραγματικα.....αν το θελεις θα το κανεις....και στην τελικη πρεπει να δινεις αναφορα???οκ ειναιγονεις σου και θελουν το καλο σου αλλα....χαλαρωσε δεν ειναι ολοι οι γονεις το ιδιο...οι δικοι μου ηταν παντα φιλοι μου....αλλα υπαρχουν και αλλοι γονεις θα σου πω ενα παραδειγμα ειχα μια συμμαθητρια στο λυκειο στην τριτη δεν την αφηναν να βγει απο το σπιτι ερχοταν ο μπαμπας της και την επαιρνε στο σχολασμα και καλα για να μην κανει το λαθος και δεν ειναι παρθενα.....και αυτη μονο και μονο απο αντιδραση ειχε παρει ολο το σχολειο την ωρα του μαθηματος στις τουαλετες ολο το σχολειο ομως.....γι αυτο η πιεση δεν κανει καλο αν νιωθεις πως πιεζεσαι απο την μαμα σου μην της λες για τ αγορι σου αφου δεν ειναι διατεθιμενη να σε ακουσει....κρατα την σχεση σου μακρυα μεχρι να νιωσεις πως ειναι ετοιμη να σε ακουσει....;) κανε οτι θελεις να κανεις αλλα παντα με προσοχη....θα ερθει η ωρα που θα σε ρωτησει απο μονη της για τα προσωπικα σου....καποια στιγμη,εσυ κοιτα να κανεις οτι σε κανει ευτυχισμενη....ετσι απλα...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το 'εκρυβα' οπως εσυ και οταν το ανακαυψε οτι ειχα ολοκληρωσει ουρλιαζε και με ελεγε π!υταν! και ας ημουν 18.5 τοτε. Τρεχα γυρευε. Παντως δεν μου αφησε ψυχολογικα το ολο θεμα και μεγαλωνοντας ειδα οτι ηταν απλα ολα αυτα 'παιδικες ασθενειες'. Ως εχει κανε αυτο που σε εκφραζει. Ενας χρονος δεν σου κανει τπτ. Εμπειρικα και μονο σου λεω οτι βλεποντας το προς τα πισω εκεινον με τον οποιο νομιζα οτι ημουν ερωτευμενη και οτι περναγα απιστευτα, ουτε ερωτευμενη πραγματικα ημουν, ουτε απολαυσα κανενα ερωτα μαζι του. Απλα τοτε με ειχαν κατακλυσει οι ορμονες. Και παλι ως εχει εισαι στην σωστη ηλικια να περασεις ΚΑΙ αυτην την φαση, γιατι φαση ειναι........

 

Ρε τι θυμηθηκα γρια γυναικα τωρα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κι η δική μου μαμα δεν ήθελε να ξέρει ! Ε κι εγω της έκρυβα τα πάντα, ιδίως σε εκείνη την ηλικία . Ήμουν κι εγω άριστη μαθήτρια , χωρίς πίεση πάνω σε αυτο όμως . είχα ολοκληρώσει στα 16. Δεν μπορείς να είσαι και κολλητη με τη μαμα σου, τι να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι?Χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που δεν ακολουθησε τη μητερα της σε παρομοιο θεμα!

Απλα δεν ξερω και πως θα χειριστω το ολο θεμα αν ανακαλυψει οτι βγαινω με αυτο το παιδι.

Και αν καταβαθος οι μαναδες ξερουν τι κανουν τα παιδια τους,τοτε η δικια μου το ξερει κατα πααααρα πολυ μεγαλο βαθος.Οταν δεν θες να δεις κατι,δεν το βλεπεις!

 

Να σου πω πως το εμαθε η μανα μου?

με κουτουλησαν σε ενα μαγαζι που ειχαμε παει με φιλους για φαγητο:mrgreen:

μπορω να πω οτι ηταν πολύ πολιτισμενη ....πηγαμε και τους μιλησαμε βεβαια ηθελα να ανοιξη η γη να με καταπιει ..........και οταν ηταν να γυρισω σπιτι .... ....μου ειπαν βεβαια τα χιλια μιρια ......μου ψιλοστριμοξανε τους εξοδους ...αλλα εκεινη την χρονια ανεβαινα αθηνα για σπουδες και δεν με ενοιαζε .....μου ειπανα να χωρισω και κατι τετοια ο μπενακης και βγενακης.....καλη συντροφοι .......

στην πορεια το συνηθησαν οταν ειδαν οτι εγω τους στοχους που ειχα τους συνεχιζα κανονικα ........

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Placebo. Έχεις κάθε δικαίωμα να σκέφτεσαι και να αποφασίζεις για τον ευατό σου. Σε οποιαδήποτε ηλικία πάρεις μια απόφαση αργότερα θα την κρίνεις με άλλα δεδομένα. Η απόφαση είναι καλή για τη στιγμή που την παίρνεις. Δυστυχώς δεν είσαι η μόνη που δεν έχει τη σχέση που θα έπρεπε με τη μητέρα της. Κι εμένα η μητέρα μου δεν ήθελε να ξέρει και παρ΄όλο που η σχέση μου ξεκίνησε μετά την επιτυχία μου στις εξετάσεις και είσοδο στη Σχολή πρώτης προτίμησης με την πρώτη, η μητέρα μου ήταν όλο αντιρήσεις και κατέληξα κι εγώ να λέω ένα σωρό ψέμματα. Δεν έχω μετανιθώσει ποτέ για τα έξι χρόνια εκείνης της πρώτης σχέσης (18 - 24 χρονών) παρ΄όλο που δεν κατέληξαν σε γάμο. Στη συνέχεια μετά από κάποια χρόνια ερωτέυτηκα πάλι και παντρεύτηκα κάποιον άλλο. Δεν θεωρώ όμως ότι η πρώτη μου σχέση δεν ήταν καλή, απλώς ήταν νωρίς για μας να κάνουμε οικογένεια.

Αν θέλεις συμβουλές θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ προσέχοντας βέβαια την υγεία σου και τον εαυτό σου, να πας φυσικά σε γιατρό για να σε συμβουλέψει σωστά και να μην βρεθείς στην κλισέ θέση "ανήλικη έγκυος κοπέλα". Είμαι σίγουρη ότι τώρα πιστεύεις ότι είσαι πάρα πολύ ερωτευμένη κι αυτό έχει τη σημασία του και κατά τη γνώμη μου δεν αναιρείται από το εάν αργότερα ερωτευτείς πραγματικά κάποιον άλλο κ.λ.π. Πάντως εφόσον θέλεις "ενήλικη" σχέση να είσαι προετοιμασμένη και για ενδεχόμενα "ενήλικα" προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...