Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα Μανουλες.

 

 

Μια μερα στα κακα του αγοριου μου,

ειδα αιμα......

Αρκετο για να ειμαι ειλικρινής.

Τον πηγα αμεσως στην παιδιατρο οπου ειδε σχισμη στο εντερακι του εσωτερικα.

(ο μικρος μου ειναι δυσκοιλιος απο μωρο.)

μας εδωσε αλυφουλες και ντουφαλακ με τα οποια ομως δεν ειδα καμια διαφορα.

μετα απο μια εβδομαδα ειδα την ιδια ποσοτιτα αιμα ξανα στα κακα του.

Αυτη τη φορα τον πηγα σε παιδοχειρουργο,στο νοσοκομειο,

οπου κι αυτος ειδε την ιδια εσωτερικη σχισμη.

Ξεκινησαμε πιο εντατικα στο θεμα διατροφης (που ειναι πολυ κακοφαγος ο μικρος)

Αλλα το αιμα εμφανιζοταν αρκετες φορες,πιο λιγο βεβαια και σε σχήμα κλωστης.

Ετσι σκεφτηκα να τον παμε σε παιδογαστρεντερολογο.

Κι εκεινος ειδε την σχισμη και μας εδωσε θεραπεια με γαλα μαγνησιας(ετσι νομιζω το λενε.....

και κατι ακομα που δεν το θυμαμαι...(σημερα θα τα παρουμε απο το φαρμακειο...)

Μας ειπε να κανουμε υπερηχο κοιλιας και μια γενικη αιματος.......

Τρεμω!!!!!!!!!!!

Ανησυχω τρομερα και το μυαλο μου παει στο κακο!!!!!!

 

Ειχε καμια αλλη μανουλα τετοια περιπτωση;

 

Εχω τρελαθει απο το αγχος μου!!!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Δωρακι.

(Μολις σε διαβαζα και στο καφε ,μπηκα να παρω καμια ιδεα για φαγητο και ηθελα να σου γραψω)

Η μεγαλη μου κορη απο την αρχη ειχε τρομερη δυσκοιλιοτητα.8 μολις μηνων εκανε ραγαδα δακτυλιου η οποια ματωνε και ακομα και σημερα καμια φορα ματωνει.Βεβαια εμας απο κει ηταν το αιματακι, αλλα σε καταλαβαινω απολυτα.Ξερω τι περνας .τα καναμε ολα αυτα.Φαρμακα ,διατροφη εξετασεις αιματος ,υπερηχο κοιλιας για να αποκλειστουν αλλα αιτια.Μην ανησυχεις. Απο την δυσκοιλιοτητα του θα ειναι.Ζοριζονται τοσο πολυ που ειναι λογικο να ''σχιζονται ''σε καποιο σημειο.Αυτο δε σου ειπανε και οι γιατροι;;Εμενα εκανε την ραγαδα,εσενα το ''σχισιμο''Σε καταλαβαινω αλλα τπτ δεν θα ειναι..

Δεν θα ξεχασω 1,5 χρονων μεσα στην νυχτα να μην μπορει να κανει κακα (ειχε 4-5 μερες), και να την πηγαινουμε νοσοκομειο να της κανουν κλισματακι γιατι εμεις 2 ατομα και δεν μπορουσαμε..

Στην κορη μου ειχε τρομεο αποτελεσμα το παντζαρι παντως.Καθε οργανισμος εχει το δικο του λαχανικο...Θα το βρειτε!!

Καλη επιτυχια .ΟΛα καλα θα πανε!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και σε ηλικια δύσκολη για να ρυθμίσεις τη διατροφή του. Τουλάχιστον φρόντισε να πινει πολύ νερο και γενικώς υγρά, μηπως βοηθήσουν στη δυσκοιλιότητα. Μήπως του δινεις συμπληρωμα σιδήρου?

Στη δυσκοιλιότητα τα κακα ειναι σκληρά και καθως περνανε το εντερο/ορθό/πρωκτό μπορεί να τραυματισουν κάποιο σημειο, συνήθως την κατάληξη του εντερου, τον δακτύλιο. Αν το αίμα ειναι έντονο κοκκινο μη φοβασαι, κάτι τετοιο συμβαινει. Ο γιατρός φαντάζομαι προληπτικα σας βαζει να κανετε υπερηχο και εξετασεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δωρακι.

(Μολις σε διαβαζα και στο καφε ,μπηκα να παρω καμια ιδεα για φαγητο και ηθελα να σου γραψω)

Η μεγαλη μου κορη απο την αρχη ειχε τρομερη δυσκοιλιοτητα.8 μολις μηνων εκανε ραγαδα δακτυλιου η οποια ματωνε και ακομα και σημερα καμια φορα ματωνει.Βεβαια εμας απο κει ηταν το αιματακι, αλλα σε καταλαβαινω απολυτα.Ξερω τι περνας .τα καναμε ολα αυτα.Φαρμακα ,διατροφη εξετασεις αιματος ,υπερηχο κοιλιας για να αποκλειστουν αλλα αιτια.Μην ανησυχεις. Απο την δυσκοιλιοτητα του θα ειναι.Ζοριζονται τοσο πολυ που ειναι λογικο να ''σχιζονται ''σε καποιο σημειο.Αυτο δε σου ειπανε και οι γιατροι;;Εμενα εκανε την ραγαδα,εσενα το ''σχισιμο''Σε καταλαβαινω αλλα τπτ δεν θα ειναι..

Δεν θα ξεχασω 1,5 χρονων μεσα στην νυχτα να μην μπορει να κανει κακα (ειχε 4-5 μερες), και να την πηγαινουμε νοσοκομειο να της κανουν κλισματακι γιατι εμεις 2 ατομα και δεν μπορουσαμε..

Στην κορη μου ειχε τρομεο αποτελεσμα το παντζαρι παντως.Καθε οργανισμος εχει το δικο του λαχανικο...Θα το βρειτε!!

Καλη επιτυχια .ΟΛα καλα θα πανε!!

Καλησπερα.

Κι εμας ραγαδα μας ειπαν οτι εχει,

εσωτερικα στον δακτυλιο και μεχρι μεσα στο αντερακι του.

(Εγω μπερδευομαι και το λεω σχισιμο.)

Οι γιατροι μας λενε οτι ειναι απο κει το αιμα κι οτι αργει να επουλωθει η ραγαδα,

αλλα εγω ανησυχω τρομερα!!!!!!!

 

 

Ειναι και σε ηλικια δύσκολη για να ρυθμίσεις τη διατροφή του. Τουλάχιστον φρόντισε να πινει πολύ νερο και γενικώς υγρά, μηπως βοηθήσουν στη δυσκοιλιότητα. Μήπως του δινεις συμπληρωμα σιδήρου?

Στη δυσκοιλιότητα τα κακα ειναι σκληρά και καθως περνανε το εντερο/ορθό/πρωκτό μπορεί να τραυματισουν κάποιο σημειο, συνήθως την κατάληξη του εντερου, τον δακτύλιο. Αν το αίμα ειναι έντονο κοκκινο μη φοβασαι, κάτι τετοιο συμβαινει. Ο γιατρός φαντάζομαι προληπτικα σας βαζει να κανετε υπερηχο και εξετασεις.

Αυτο εγινε και σε μας....

Ο μικρος ειναι πολυ δυσκοιλιος.

Σκεψου οτι κακα κανει τεραστια και σκληρα,σα να ειναι μεγαλος αντρας!!!!!!

Κι οταν κανει,κουναει περα δωθε τα ποδια του...

και πολλες φορες διαμαρτυρετε οτι ποναει πολυ.

 

 

Μακαρι να ειναι απο την δυσκοιλιοτιτα και την ραγαδα.

Ο ΘΕΟΣ να μας βοηθησει!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα.

Εχθες ειδα παλι αιμα στα κακα του...

και σημερα τα ιδια,αλλα περισσοτερο......

Τα εχω παιξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα που παίρνει τα συροπακια,ειναι πιο μαλακά

ειναι δυνατον να ματωνει ακομα η ραγαδα;

ακομα και με τα μαλακά κακα;

 

 

Εχω πανικοβληθει!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι δυνατον.

Ειναι βλεννογόνος υμένας εκει, δεν ειναι δερμα που επουλωνεται γρήγορα.

Σκεψου να εχεις ενα τραύμα μεσα στη μύτη... καθε φορά που θα φταρνίζεσαι ή θα την φυσάς, θα ματώνει, για καιρό.

Οπωσδηποτε επικοινώνησε με τον γιατρό σου φυσικά, η αποψη μου ειναι ότι θα σας παρει μερες (ο πατερας μου με παρόμοιο προβλημα παιδευόταν ενα ολοκληρο καλοκαιρι).

Το πιο σημαντικό ειναι να σταματήσουν οι δυσκοιλιότητες και να ειναι τα κακά μαλακά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι δυνατον.

Ειναι βλεννογόνος υμένας εκει, δεν ειναι δερμα που επουλωνεται γρήγορα.

Σκεψου να εχεις ενα τραύμα μεσα στη μύτη... καθε φορά που θα φταρνίζεσαι ή θα την φυσάς, θα ματώνει, για καιρό.

Οπωσδηποτε επικοινώνησε με τον γιατρό σου φυσικά, η αποψη μου ειναι ότι θα σας παρει μερες (ο πατερας μου με παρόμοιο προβλημα παιδευόταν ενα ολοκληρο καλοκαιρι).

Το πιο σημαντικό ειναι να σταματήσουν οι δυσκοιλιότητες και να ειναι τα κακά μαλακά.

 

 

Σε ευχαριστω που απαντησες.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω τρομακρατηθει αρκετα.

Ηδη εχουμε πολλες μερες που βλεπω αιματακι και φοβαμαι πολυ.

Σημερα τον πηγα στο Νοσοκομειο παλι,μπας και τον κανουν υπερηχο αλλα που!!!!!

Εχω αγανακτησει με τους Γιατρους πια.........

Τι να πω,τους σιχάθηκε η ψυχη μου.

Αυριο θα κανουμε αιματολογικες και ελπιζω να κανουμε κ υπερηχο

μιας και βαλαμε μεσων!!!!!!!!(που φτασαμε:shock::shock::shock::shock:)

Παντως η διαγνωση και σημερα ηταν ιδια:ΡΑΓΑΔΑ!!!!!!!!

Μακαρι να ειναι μονο αυτο να ηρεμησει η καρδουλα μου.

 

 

Ουφφφφφφ

θα σπασει το κεφαλι μου!!!!!!!!!

 

Συγνωμη αν σας κουραζω,αλλα ειμαι.......να σκασω.....

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!

Σε καταλαβαινω απολυτα σου λεω και παλι,αλλα μην ανησυχεις.Αυτο ειναι!Ραγαδα.Θα κανεις τις προλητικες εξετασεις και θα δεις οτι ολα ειναι οκ.Οπως σου ειπανε θα αργησει να επουλωθει.να σου πω οτι ακομα και σημερα που η μεγαλη μου ειναι 5 ,αν ζοριστει παρα πολυ παλι ματωνει !!!Παντως απο οτι θυμαμαι ο παιδογαστρεντερολογος μου ειχε πει οτι περα απο την διατροφη και ολα στοχος ειναι να σταματησει να φοβαται το παιδι.Να μαλακωσουν μεν τα κακα αλλα μετα να σταματησει να φοβαται να τα κανει.Γιατι τωρα ποναει και δεν θελει και σφιγγεται περισσοτερο και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.Θυμαμαι στην αρχη που τα καναμε ολα και παλι ζοριζοταν τρελα και μου ειχε πει αυτο και οντως ετσι εγινε.Οταν καποια στιγμη καταλαβε οτι δεν ποναει πια ,εστρωσε.ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ! Καλη επιτυχια και να μας πεις τι εγινε.

Α θυμαμαι και οταν πηγαμε για υπερηχο ο γιοτρος εκει πριν καν το κανει μας ειπε''ενα σωρο παιδια στελνουν γι αυτο τον λογο και τα ταλαιπωρουν αλλα κανενα δεν εχει τπτ!!!''

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσια.

 

Τα εχω παιξει εντελως με το αιματακι.

 

Σε ολες τις κενωσεις,ο μικρος μου εχει μεσα αιμα.....

ποτε λιγοτερο ποτε περισσοτερο.

 

Τηλεφωνησα στον γιατρο του και με καθησυχασε λέγοντάς μου οτι ειναι απο την-τις-ραγαδα-δες-.

 

Καναμε υπερηχο κοιλιας ο οποιος ειναι πεντακαθαρος και καποιες εξατασεις απο τις αιματολογικες που βγηκαν,ηταν φυσιολογικες.

Εχουμε να κανουμε και αλλες........

Δεν τις καναμε ολες,λογο αργιας.....:?

Δευτερα θα τις κανουμε ομως!!!

 

Απο οτι μας ειπε ο μικροβιολογος,μας εχει γραψει (ο παιδογαστρεντ) ακομα και εξετασεις για αλεργιες.....

Τεσπα!!!!!

 

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω,ειναι το εξης:

Εσεις βλεπατε πολλες φορες αιμα στα κακα των παιδιων σας;

Ποσο καιρο πηρε, ωστε να μην ξανα δειτε αιμα;

 

Ουφφφφ εχω πελαγωσει,μου εχει γινει ψυχωση....

φοβάμαι να ανοιξω την πανα του,η να τον βαλω στο γιογιο,οταν μου ζηταει κακα.

 

Ανησυχω τρομερα........

Τρεμωωωω!!!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ο υπερηχος ειναι η πιο σημαντικη εξεταση αφου εχεις εικονα.Αφου ειναι πεντακαθαρη,μια χαρα.Οπως σου εγραψα και πιο πανω,ακομα και σημερα που η κορη μου ειναι στα 6 αν ζοριστει πολυ ,ματωνει.Παιρνει καιρο μεχρι να επουλωθει.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο υπερηχος ειναι η πιο σημαντικη εξεταση αφου εχεις εικονα.Αφου ειναι πεντακαθαρη,μια χαρα.Οπως σου εγραψα και πιο πανω,ακομα και σημερα που η κορη μου ειναι στα 6 αν ζοριστει πολυ ,ματωνει.Παιρνει καιρο μεχρι να επουλωθει.

 

 

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικη,

αλλα ανησυχω....

 

 

Αυτες τις μερες που του κανω θεραπεια με τα σιροπακια

τα κακα του (χθες και σημερα) ειναι αρκετα μαλακά

Κι ομως εχει ακομα αιμα.....:(

 

Ο παιδογαστρο,μου ειπε οτι θελει να κανει νερουλα κακα...

Δεν τον ρωτησα το γιατι...(παλι καλα που δεν με εβρισε...τον τρελανα στις ερωτησεις!!!!!)

δεν το σκεφτηκα εκεινη την στιγμη.

 

Εχω τοσα ερωτηματα μεσα μου.......

Κι αυτο το σαββατοκυριακο μου φαινεται αιωνας.......

Αντε να ερθει η δευτερα και επιτελους η τριτη να μιλησουμε με τον γιατρο

απο κοντα να μας πει τι γινεται.

 

οχι τιποτα αλλο αλλα, ειμαι ετοιμη να φουνταρω.........:(

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου ησυχασε.. Εφοσον ο υπερηχος βγηκε νορμαλ δεν εχεις να ανησυχεις για κατι..

Τα ιδια τραβαω κι εγω με τη δικια μου.. Τα φαγητα που της αρεσουν ειναι "σφιχτα" (σουπες με ζυμαρικα, τραχανας, μακαρονια... Ο,τι πρεπει δηλαδη για να επιδεινωθει το προβλημα της δυσκοιλιοτητας)..

Εμεις ειμαστε σε αγωγη με nujol και οποτε βλεπουμε αιμα στη λεκανη ή στο γιογιο βαζουμε για 3 μερες συνεχομενα σε καθε αλλαγη της πανας (αφου πλυθουμε με δροσερο νερακι και σαπουνι) μια αλοιφη, τη sheriproct.

Εν τω μεταξυ το nujol ειχε ως αποτελεσμα να βγαζει η μικρη πορτοκαλι βλεννες στην πανα ή στο χαρτι ακομα και χωρις να εχει κανει κακα. :shock: Αυτο γινεται γιατι το λαδακι "γλιστραει" στο εντερο, χρωματιζεται απο τα κοπρανα και βγαινει αθικτο στην πανα. Αλλαξαμε αγωγη και πηγαμε στο duphalac με το οποιο το παιδι διπλωνοταν στα δυο απο τους πονους στην κοιλια και ετσι ξαναεπιστρεψαμε στο nujol αλλα και παλι ενιοτε θα δουμε και λιγο αιματακι στην πανα ή στο χαρτι.

Ενας απο τους λογους που χαιρομαι που κοψαμε την πανα ειναι γιατι στην καθιστη θεση ζοριζεται λιγοτερο να κανει κακα. Πανα βεβαια φοραμε ακομα, αλλα για λογους ανασφαλειας (τις βγαζουμε πεντακαθαρες και απο τσισα και απο κακα).

Εν τελει.. Μην αγχωνεσαι τοσο. Εφοσον οι εξετασεις βγαινουν καλες, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις. Ισως οπως ειπε και ο παιδογαστρεντερολογος να ειναι καποια αλλεργια. Θα τη βρειτε και τελειωσε η υποθεση.

Ενα πραγμα θα σου πω: Αν με επιανε λιποθυμια καθε φορα που αντικρυζα αιμα στην πανα της Μαριας, σημερα θα ημουν σε κωμα! :lol:

Ολα καλα θα πανε! Περιμενουμε νεα σας! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο.

 

Ολες οι εξετασεις που καναμε εως τωρα βγηκαν ολες καλες.

Απομενουν καποιες αλλεργιογονες που καποιες θα παρουμε αυριο και καποιες αργουν πολυ....

απο 1 μεχρι και 2 μηνες!!!!!!!!!!!!

 

 

Προχθες τρεχαμε ολη την νυχτα στο εφημερευον νοσοκομειο

γιατι ειχε πολυ αιμα στα κακα και μας τρομαξε πολυ.

 

Η παιδιατρος που τον ειδε,ειδε οτι στον ποπο του η μια ραγαδα εγιναν πολλες.....!!!!!!!!!!

Τι να πω....μακαρι να ειναι απο αυτες και απο τιποτα αλλο!!!!!

Ο παιδογαστρο ομως θα μας κανει μια ορθοσκοπηση στα πρωτα εκατοστα του εντερου να δει πιο μεσα τι γινετε........:?:(

 

Εχω,χ@στει απο τον φοβο μου!!!!!!

 

Μακαρι να ναι ολα καλα..........

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τη ραγαδα θα ειναι. ΑΝ ηταν κατι αλλο θα φαινονταν ηδη με τοσες εξετασεις! Περαστικα

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι μας λενε οτι ειναι απο κει το αιμα κι οτι αργει να επουλωθει η ραγαδα,

 

(ο πατερας μου με παρόμοιο προβλημα παιδευόταν ενα ολοκληρο καλοκαιρι).

 

 

Περαστικά σας dwraki.

Μονη σου το ειπες και πριν, ότι αργεί η ραγαδα να επουλωθεί.

Γι' αυτό σου εγραψα κι εγω για τον πατερα μου, ενα ολοκληρο καλοκαιρι παιδευόταν, δλδ 3 μήνες!

Βεβαια ειναι σημαντικό που χανει αίμα το παιδί, οι αιματολογικές τι έδειξαν? Μηπως του πεσει ο αιματοκρίτης και ο σίδηρος. Τι λεει ο γιατρός, σου ειπε να του δωσεις συμπληρωμα σιδήρου? (βασικά ελπιζω να μη χρειαστει, γιατι επιδεινωνει τη δυσκοιλιότητα).

Οσο πιο μαλακά ειναι τα κακά, τοσο λιγοτερο ζορίζεται το μωρό, γι' αυτό σου ειπε ο παιδογαστρεντερολόγος ότι θελει να ειναι νερουλά, μόνο έτσι δε θα υπαρχει πρόβλημα. Εστίασε σε αυτό για την ώρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας dwraki.

Μονη σου το ειπες και πριν, ότι αργεί η ραγαδα να επουλωθεί.

Γι' αυτό σου εγραψα κι εγω για τον πατερα μου, ενα ολοκληρο καλοκαιρι παιδευόταν, δλδ 3 μήνες!

Βεβαια ειναι σημαντικό που χανει αίμα το παιδί, οι αιματολογικές τι έδειξαν? Μηπως του πεσει ο αιματοκρίτης και ο σίδηρος. Τι λεει ο γιατρός, σου ειπε να του δωσεις συμπληρωμα σιδήρου? (βασικά ελπιζω να μη χρειαστει, γιατι επιδεινωνει τη δυσκοιλιότητα).

Οσο πιο μαλακά ειναι τα κακά, τοσο λιγοτερο ζορίζεται το μωρό, γι' αυτό σου ειπε ο παιδογαστρεντερολόγος ότι θελει να ειναι νερουλά, μόνο έτσι δε θα υπαρχει πρόβλημα. Εστίασε σε αυτό για την ώρα.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Κοιτα,οι εξετασεις που καναμε στον αιματοκριτη και στο σιδηρο,ειναι καλες.

Οπως και ολες οσες καναμε.

Ελπιζω να σταματησει γρηγορα το αιμα και να τελειωσει αυτος ο γολγοθας μας....

γιατι το αγχος κοντευει να με στειλει!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

και εμεις το περασαμε το προβλημα με τη ραγαδα αλλα οχι σε τοσο εντονο βαθμο και ακομα εινια ο φοβος και ο τρομος μου αν μια μερα δεν κανει κακα. εγω ευτυχως 3 φορες ειδα αιμα στα κακα του οσο ηταν 13-14 μηνων και ηατν απο εξωτερικη ραγαδα. η ραγαδα δεν εχει φυγει αλλα ειναι κλειστη. σε καταλαβαινω απολυτα. παντως το χαμομηλι τα μαλακωνει πολυ, οποτε ξεκινα να του δινεις αφθονο, αν και νομιζω οτι τα εχεις δοκιμασει ολα. υπομονη. ειδικα αν ειναι πολλες οι ραγαδες πλεον και ειναι εσωτερικες ειναι πιο δυσκολο να επουλωθουν. παντως ολοι οι γιατροι μεχρι τωρα συμφωνουν και οι εξετασεις σας βγηκαν καλες. οποτε ειναι σχετικα απιθανο να εινια κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια.

 

Μολις γυρισαμε απο το νοσοκομειο οπου ειχαμε μπει απο χθες για να κανουμε ορθοσκοπιση.

Τελικα καναμε κολονοσκοπιση μιας και στον ορθο οι ραγαδες ειχαν κλεισει και δεν αιμοραγουσε απο κει το παιδι.

Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια που περασε το θησαυρακι μας,

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ,δεν ειχε τιποτα το σοβαρο.....

Ο γιατρος μας ειπε οτι βρηκε ψηλα στο εντερακι του μια μικρη φλεγμονη που αυτη κανει την αιμοραγια στα κακακια του μικρουλη μας.

Ευχαριστα τα νεα μας δλδ.

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...:P:p:p:p:p:p:p:p

 

Χαλαλι το αγχος μας....αφου ειναι καλα το παιδι,

μονο αυτο μετραει.

 

Σας ευχαριστω πολυ που μου σταθηκατε σε αυτη την δυσκολη φαση που περασαμε.

Σας φιλω!;)

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ολα πηγαν καλα και χαλαλι η ταλαιπωρια και οι εξετασεις.

για τη φλεγμονη τι σου ειπε; θα παρει αντιβιωση ο μικρος η θα μειενι να περασει μονη της;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να του δώσεις το πρωί μαζί με το φρούτο και κανένα ακτινίδιο; Με αυτό τον τρόπο το εντεράκι του γιού μου δουλευει ρολόι και κάθε πρωί με το που ξυπνάει πάει στην τουαλέτα τα τελευταία 7 χρόνια. ¨Οταν ήταν μικρός 1- 1,5 ήταν δυσκοίλιος και από τότε καθιερώσαμε το ακτινίδιο. Δεν χανεις τίποτε να δοκιμάσεις....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Dwraki, όταν ηρεμήσεις λίγο πες μας τί σου είπε για τη φλεγμονή και αν έγινε με νάρκωση η κολονοσκόπηση;

 

Ξέρεις, είναι καλό να γνωρίζουμε και οι υπόλοιπες μανούλες για κάτι παρόμοιο που μπορεί να μας συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

dwraki γεια σου, τώρα έψαχνα γιατί ο γιός μου έχει μάλλον γαστρεντερίτιδα (κάνει από το απόγευμα εμετούς) και το μάτι μου έπεσε στην ερώτηση σου για το αίμα. Διάβασα λοιπόν ότι όλα καλά!! Και ο γιός μου παρουσιάζει αίμα μερικές φορές στα κακά του και συνήθως είναι σκληρά κακά και μεγάλα άρα μάλλον ζορίζεται. Του δίνω φρούτα και ακτινίδιο και πάει καλύτερα. Για τις ραγάδες έχω ακούσει ότι το σπαθόλαδο κάνει θαύματα στους μεγάλους αλλά για τα παιδιά δεν ξέρω. Θα το θέσω θέμα λοιπόν ίσως κάποιος ξέρει. Εύχομαι να πάνει όλα καλά!!

as1cCr20g411220MDAwMjU1cHwwMDA2MzEyanxteSBsb3ZlIGlzIG15IGxpZmU.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...